100% Fanless pc - στήσιμο.

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Συμφωνω αλλα ο Watts δεν ειναι υπερ των υψηλων δειγματοληψιων,ακομα χειροτερα του DSD και επιμενει οτι το 16/44.1 ειναι ισως το καλυτερο φορμα.Αυτο βεβαια και παλι ισχυει ισως μονο στα dac του,τα οποια ετσι και αλλιως αναδειγματοποιουν την εισοδο για μεγιστη αποδοση.
...τι να σου πω Γιάννη. Ακούω στο qobuz δειγματοληψίες 44.1, 48, 96, και 192. Η σύγκριση μεταξύ 16/44 και 24/192 βαίνει καθαρά υπέρ της μεγαλύτερης δειγματοληψίας. Ακούγεται..
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
...τι να σου πω Γιάννη. Ακούω στο qobuz δειγματοληψίες 44.1, 48, 96, και 192. Η σύγκριση μεταξύ 16/44 και 24/192 βαίνει καθαρά υπέρ της μεγαλύτερης δειγματοληψίας. Ακούγεται..
Μέσω υπολογιστή παίζεις qobuz? Μπορείς να δεις όταν παίζεις 192khz αρχεία τι bandwidth έχει.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Αφού τις έκανες τις δοκιμές σου και κατέληξες πως η hdmi είναι πολύ καλύτερη. Με αυτό τελείωσες λοιπόν. Αυτό που πρέπει να δεις είναι πως θα κάνεις μία hdmi από το pc να είναι audio out only και πόση βελτίωση ή όχι προσφέρει. Φυσικά να δοκιμάσεις και καλώδια hdmi, από τη στιγμή που εσύ θέλεις σήμα 2.0 μπορεί να έχουν προβλεφθεί καλώδια που να παίζουν καλύτερα από τα κλασσικά video/audio.

Να σου έδωσα κάποιες ιδέες για δοκιμές.
Αυτές οι δοκιμές έγιναν πριν κάτι μήνες.
Με την hdmi από το pc δεν υπάρχει πρόβλημα γιατί το λύνει το dac.
Δηλαδή πας από το πισι κανονικά στην είσοδο του ντακ για ήχο και έχει έξοδο hdmi passthrough για εικόνα το ντακ και βγαίνεις στην οθόνη.
Η ιδέα για πισι χωρίς μηχανικά κινούμενα μέρη ξεκίνησε ακριβώς επειτα από τις δοκιμές μεταξύ hdmi με usb.
Τι εννοώ.
Η διαύγεια και η καθαρότητα στον ήχο ήταν διαφορά ημέρας και νύχτας.
Αυτό όμως είχε σαν συνέπεια σε κομμάτια που κατεβαίνουν χαμηλά να ακούγεται από τα ηχεία κάποιος συντονισμός από το πισι , πιθανότατα κάποιο ανεμιστηράκι κάρτας ή τροφοδοτικού ή δεν ξέρω τι μπορεί να ήταν κάτι που φυσικά δεν είναι αντιληπτό όταν ακούς από την θύρα usb.
Επειδή έχω το συγκεκριμένο μηχάνημα (παροπλισμένο) οφείλω να αναφέρω την γνώμη μου:

Τέλειο σαν κατασκευή, χωρίς κινούμενα μέρη πραγματικά, διότι στην συσκευασία συμπεριλαμβάνεται σύστημα που ψύχει τον επεξεργαστή χωρίς ανεμιστήρα, με απόλυτη επιτυχία, ασχέτως μοντέλου (επεξεργαστή)! Μετατρέπει το περίβλημα σε ψήκτρα, ( έχει γίνει ειδική μερίμνα & μελέτη: Χοντρό αλουμίνιο, ψύκτρες κλπ).

Όμως! Δυστυχώς υπάρχει και όμως! (Τίποτα δεν είναι τέλειο), η Γνώμη μου είναι να μην έχομε ανάγκη από ειδικής κατασκευής τροφοδοτικό! Εδώ... κόλλησα:

Αμέσως μετά την συναρμολόγηση και στην πρώτη δοκιμή, Πλήρης απογοήτευση! Δυνατός ηλεκτρικός θόρυβος από το τροφοδοτικό! Αν δεν έχομε την ανάγκη τελικών, όλα καλά, αν όμως συμμετέχει τέτοια κατασκευή στο σύστημα, Πρόβλημα! Έκανα τα πάντα! Οτιδήποτε μπορείτε να φανταστείτε! Δοκιμές με ειδικά υποτίθεται μηχανήματα, καλώδια κλπ κλπ. Μόνη λύση βρήκα, (συμπτωματικά) με άλλο τροφοδοτικό από παλιό κουτί htpc μόλις όμως 75 βατ, με ότι σημαίνει αυτό για τα περιφερειακά. Έμεινα έτσι για κάποιο χρονικό διάστημα, μέχρι που κάηκε και αυτό, και τώρα η κατασκευή βρίσκεται κάπου στον χώρο παροπλισμένη και σε κακή κατάσταση από τα νεύρα μου!
Το συγκεκριμένο κουτί που ανέβασε πιο πάνω ο Γιώργος είναιι κορυφαίο και έχει δικό του τροφοδοτικό χωρίς ανεμιστήρες 240 βατ.
...εάν το οικονομικό δεν είναι τόσο μεγάλο ζήτημα, το παρακάτω ίσως αποτελεί μια εξαιρετική λυση:

Από εκει και έπειτα, για απόλυτη λύση Streaming και αναπαραγωγή από σκληρό δίσκο, καλό είναι να δεις και τα μηχανήματα που σου προτείνω παρακάτω, και που προορίζονται αμιγώς γ' αυτό:

α. Lumin u 1

β. Lumin u1 mini

γ. Auralic Aries G 1

δ. Auralic Aries G 2.1.

Σκέφτηκα και εγώ τη λύση fanless υπολογιστή, αλλά τελικά αγόρασα κάτι από αυτά που σου ανέφερα..
Έχω κοιτάξει και nuc Νίκο αλλά νομίζω έχουν μόνο hdmi.
Πάντως υπάρχει σκέψη και για κάποιο από αυτά με την προσθήκη κάποιου ανάλογου audio interface.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Μέσω υπολογιστή παίζεις qobuz? Μπορείς να δεις όταν παίζεις 192khz αρχεία τι bandwidth έχει.
..έως ότου έλθει το Streamer που παρήγγειλα, παίζω με Nuc (όχι Funless). Το χρησιμοποιώ ως πυρήνα και end point.

Δεν κατάλαβα, με ρωτάς για το bandwidth?
Έχω κοιτάξει και nuc Νίκο αλλά νομίζω έχουν μόνο hdmi.
Πάντως υπάρχει σκέψη και για κάποιο από αυτά με την προσθήκη κάποιου ανάλογου audio
..λειτουργικό θα βαλεις windows, ή linux? Νομίζω, εφ' όσον το θέλεις μόνο για μουσική, καλύτερα να προτιμήσεις το δεύτερο..
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
..έως ότου έλθει το Streamer που παρήγγειλα, παίζω με Nuc (όχι Funless). Το χρησιμοποιώ ως πυρήνα και end point.

Δεν κατάλαβα, με ρωτάς για το bandwidth?

..λειτουργικό θα βαλεις windows, ή linux? Νομίζω, εφ' όσον το θέλεις μόνο για μουσική, καλύτερα να προτιμήσεις το δεύτερο..
Έχεις δίκιο για τα linux και το daphile αλλά θα χρησιμοποιείται και για άλλες ψιλοδουλίτσες οπότε θα πάμε μάλλονν σε win.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Έχεις δίκιο για τα linux και το daphile αλλά θα χρησιμοποιείται και για άλλες ψιλοδουλίτσες οπότε θα πάμε μάλλονν σε win.
..καταλαβαίνω. Θα μπορούσες με ένα στικάκι να κάμεις τη δουλειά σου, χωρίς να καταργήσεις τα windows. Το δούλευα παλαιότερα έτσι. Πλέον δε μου χρειάζεται διότι χρησιμοποιώ το roon.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Δεν κατάλαβα, με ρωτάς για το bandwidth?
Έχω κάποιες αμφιβολίες για τα hires του qobuz. Θα πρέπει να σου καταναλώνει ο player κατά την αναπαραγωγή 24/192 κάπου 1mb/s. Ισχύει?
Η ιδέα για πισι χωρίς μηχανικά κινούμενα μέρη ξεκίνησε ακριβώς επειτα από τις δοκιμές μεταξύ hdmi με usb.
Τι εννοώ.
Η διαύγεια και η καθαρότητα στον ήχο ήταν διαφορά ημέρας και νύχτας.
Αυτό όμως είχε σαν συνέπεια σε κομμάτια που κατεβαίνουν χαμηλά να ακούγεται από τα ηχεία κάποιος συντονισμός από το πισι , πιθανότατα κάποιο ανεμιστηράκι κάρτας ή τροφοδοτικού ή δεν ξέρω τι μπορεί να ήταν κάτι που φυσικά δεν είναι αντιληπτό όταν ακούς από την θύρα usb.
Αυτό δεν το καταλαβαίνω … δεν είναι όμως το μόνο πράγμα που δεν καταλαβαίνω άρα δε με πειράζει ιδιαίτερα :p
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Έχω κάποιες αμφιβολίες για τα hires του qobuz. Θα πρέπει να σου καταναλώνει ο player κατά την αναπαραγωγή 24/192 κάπου 1mb/s. Ισχύει?
....πρέπει να το δω, δεν ξερω τον ρυθμό μετάδοσης.

Μην έχεις αμφιβολίες όμως, τα ίδια κομμάτια σε έκδοση 16/44.1 vs 24/192 έχουν διαφορά.

Εάν έχεις τη δυνατότητα να παίξεις qobuz, συνέκρινε το παρακάτω Album:
Screenshot_20200717-135427_Roon.jpg
Screenshot_20200717-135359_Roon.jpg


Εάν χρησιμοποιείς roon μπορείς άμεσα να το κάνεις και με το Tidal..
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Παρακαλώ πολύ τον φίλο μου διαχειριστή daharis666 να μεταφέρει το θέμα στο "ψηφιακές πηγές" και κάποιος επιτέλους να μου προτείνει κάρτα ήχου funless με AES, optical, coaxial και HDMI :biggrin:
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.869
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top