4ohm ή 8ohm ηχεία

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Συνεχίστε το διάβασμα, είστε σε καλό δρόμο.

Όχι, δεν έκανα λάθος, ένα df 60 αρκεί. Βρείτε το, το έχω εξηγήσει και γω κι άλλοι συμφορουμιτες και ομοίως θα βρείτε λινκ αν το γκουγκλαρετε.

Τα ρέστα είναι μεταξωτές κορδέλες.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Συνεχίστε το διάβασμα, είστε σε καλό δρόμο.

Όχι, δεν έκανα λάθος, ένα df 60 αρκεί. Βρείτε το, το έχω εξηγήσει και γω κι άλλοι συμφορουμιτες και ομοίως θα βρείτε λινκ αν το γκουγκλαρετε.

Τα ρέστα είναι μεταξωτές κορδέλες.
τελικα ολα κολλανε :laugh:
μολις ακουγα τη παλομα
κι ελεγα που να το κολλησω ...
... Picking Up the Pieces... :D

εχει και κορδελες !!!
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Πόνο οπής καταθέτει, αλλά ας μην το συζητήσουμε εδώ...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Συνεχίστε το διάβασμα, είστε σε καλό δρόμο.
Όχι, δεν έκανα λάθος, ένα df 60 αρκεί. Βρείτε το, το έχω εξηγήσει και γω κι άλλοι συμφορουμιτες και ομοίως θα βρείτε λινκ αν το γκουγκλαρετε.
Τα ρέστα είναι μεταξωτές κορδέλες.
Για όσους ζητούν και...τα ρέστα:

Η παράθεση μιας στατικής τιμής για συντελεστή απόσβεσης δεν συνιστά ικανή συνθήκη για την ποιότητα οδήγησης σ'ένα κύκλωμα.


Οι δε εντυπωσιακές τιμές που προδιαγράφονται από διάφορους κατασκευαστές ενισχυτών δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα,αφού τείνουν καταρχάς να μη συμπεριλαμβάνουν καθόλου τον παράγοντα ΄΄Rw΄΄ της ανωτέρω εξίσωσης.



Επιπροσθέτως,οι επιμέρους τιμές εμπέδησης τείνουν να διαφοροποιούνται από παράγοντες όπως συχνότητα,θερμοκρασία λειτουργίας,περιβαλλοντικές συνθήκες,φθορά στοιχείων κυκλώματος,ιδιότητες ιδιαίτερων στοιχείων σε παθητικά δικτυώματα,κ.ο.κ. με αποτέλεσμα στην πράξη ο συντελεστής απόσβεσης και η οδηγική ικανότητα να μη μένουν σταθερά.

Και όλα αυτά δίχως να εξετάζεται η εναλλακτική μέθοδος μετάδοσης ενέργειας στο κύκλωμα τελικού ενισχυτικού σταδίου-ηχείων που συνίσταται στην εφαρμογή ανάδρασης ρεύματος -η οποία αυξάνει την αντίσταση εξόδου αντιθέτως προς την ανάδραση τάσης- και τη συνεπακόλουθη οδήγηση ρεύματος αντί της κλασσικής οδήγησης τάσης.


Η κλασσική εργασία των Mills & Hawksford στον παρόντα σύνδεσμο περιγράφει τις βέλτιστες συνθήκες για την Αρχή Οδήγησης Ρεύματος σε διαφράγματα κινητού πηνίου (κώνους και θόλους) καθώς και πρακτική εφαρμογή εκείνων.Και όπως μπορεί να μαντεύουν εκ των προτέρων κάποιοι αναγνώστες,οι συνθήκες για την υψηλότερη δυνατή απόδοση προσφέρονται ακριβώς κατά την εφαρμογή της τεχνικής σε...ενεργά κροσόβερ.

Τί συνεπάγεται κάτι τέτοιο;Ότι ακόμα και ο νταβραντισμένος πιουρίστας που έχει συνδέσει το μονοτελή ή OTL λυχνιακό τελικό του σε ομαλό φορτίο υπό συνθήκες οδήγησης ρεύματος...δεν ξέρει τι χάνει.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Μπράβο ρε μπουτχια, χαρά στο κουράγιο σου αδερφέ..
Ρισπεκτ.
 

Μηνύματα
173
Reaction score
62
Διότι η επικρατούσα αισθητική άποψη για το σπιτικό ηχείο του επιβάλλει να είναι στενό και ψηλόλιγνο, ώστε να είναι όμορφο, οπότε αναγκαστικά οι κατασκευαστές θα προχωρήσουν σε γούφερ το πολύ 8 ιντσών. Μεγαλύτερο γούφερ φαρδαίνει πολύ τη μπάφλα (την πρόσοψη), πράγμα που υποκειμενικά ασχημαίνει το ηχείο, οπότε αντί για ένα μεγάλο γούφερ βάζουν δύο μικρότερης διαμέτρου, φυσικά συνδεδεμένα παράλληλα, ώστε να μην ελαττώνεται η ευαισθησία - και δύο γούφερ ίσον 4Ω και τέλος. Εν ολίγοις.
Κ γιατι τα δικα μου (jbl ls 80) με ντυο γουφερ 8" κ ονομαστικη αντισταση 6Ω ντεν κατεβαινει κατω απο τα 7,3 ?(τουλαχιστον ετσι λενε)
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Για ψάχτο λιγάκι παραπάνω. 6ωμα τα δίνουν. Μήπως τα δικά σου έχουν 16ωμα woofer παράλληλα? Που δεν νομίζω. Θα μπορούσε να είναι ο συνδυασμός των δύο woofers παράλληλα + το πηνίο του cross= 6ohms.
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Όχι, εννοώ οτι το διάβασες στο link. Που ανοίγει αν έχεις pdf reader.
 

Μηνύματα
173
Reaction score
62
Όχι, εννοώ οτι το διάβασες στο link. Που ανοίγει αν έχεις pdf reader.
Αυτο ειπα κι εγω οτι καποτε το ειχε κανει τεστ ο ηχος, αλλα επειδη δεν ανοιγει το λινκ, δεν μπορω να δω
αν ειναι το ιδιο!!!!!!
Κ κατι ασχετο, γιατι μου πεταγεται ενα μνμ οτι πρεπει να γραψω τιμη σε αγγελια, αφου ντεν εχω βαλει ποτε αγγελια (εκτος τοτε που ειχα γραψει απο λαθος εκει για τον λαμπατο)!!!!:idk:
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Δεν είναι review του Ήχου (και δεν σου έγραψα πουθενά να ανοίξεις το ηχείο). :)
The technical difficulties of incorporating the compression driver are clearly visible in the 1–2kHz region, however since the impedance does not fall below 7Ω at any point between 15Hz and 6kHz, the LS80s will be an easy load for any amplifier or AV receiver, despite the higher-than-usual swing on the phase angle.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Κ κατι ασχετο, γιατι μου πεταγεται ενα μνμ οτι πρεπει να γραψω τιμη σε αγγελια, αφου ντεν εχω βαλει ποτε αγγελια (εκτος τοτε που ειχα γραψει απο λαθος εκει για τον λαμπατο)!!!!:idk:
Σε έχει βάλει από τότε στο μάτι ο Ζιζικ...
[DOUBLEPOST=1479396059][/DOUBLEPOST]
Τί συνεπάγεται κάτι τέτοιο;Ότι ακόμα και ο νταβραντισμένος πιουρίστας που έχει συνδέσει το μονοτελή ή OTL λυχνιακό τελικό του σε ομαλό φορτίο υπό συνθήκες οδήγησης ρεύματος...δεν ξέρει τι χάνει.
Δεν ξέρει τι χάνει ή δεν ξέρει τι κάνει?:p
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Κ κατι ασχετο, γιατι μου πεταγεται ενα μνμ οτι πρεπει να γραψω τιμη σε αγγελια, αφου ντεν εχω βαλει ποτε αγγελια (εκτος τοτε που ειχα γραψει απο λαθος εκει για τον λαμπατο)!!!!:idk:
Άνοιξέ το και δεν θα ξαναπεταχτεί. :rolleyes:
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
43
Reaction score
13
Άρα, όταν θέλουμε να δούμε τι αντίστασης είναι ένα ηχείο, ειλικρινά δε μας απασχολεί διόλου η ονομαστική τιμή αντίστασης που δίνει ο κατασκευαστής, καθώς τα 8 και 6 και 4 ωμ είναι αποδεκτές τιμές για κάθε ενισχυτή που κυκλοφορεί.

Χρειάζεται να δούμε το σχεδιάγραμμα εμπέδησης του ηχείου στον άξονα των συχνοτήτων.

Μετά, εύκολα υπολογίζουμε την μέγιστη ισχύ και τα αμπέρ που απαιτούνται για την οδήγηση του ηχείου, έχοντας υπόψη την ευαισθησία και τη μέγιστη στάθμη εξόδου του ηχείου.

Καλό είναι να ξέρετε, ότι οι βυθίσεις στην ονομαστική αντίσταση οφείλονται συνήθως στη σχεδίαση του παθητικού κροσοβερ. Επίσης, κάποιο τμήμα της ισχύος καταναλώνεται πάνω στο παθητικό κροσοβερ, αλλάζοντας μάλιστα τα χαρακτηριστικά του. Δηλαδή, όποιος ψάχνει πολύ, ψάχνει και τα υλικά του κρος, κι ασχολείται με πηνία αέρος και κορεσμό των πυρήνων, τις αντιστάσεις εν σειρά και την ισχύ τους, κλπ.

Τέλος, αν όλα τα παραπάνω σας φαίνονται βουνό, καλά θα κάνετε να πάρετε ενεργά ηχεία, όπου ο κατασκευαστής έχει λύσει το θέμα.

Κι αφού παίρνετε που παίρνετε ενεργά, πάρτε με ενσωματωμένα DAC, να κάνει και λίγο dsp διόρθωση, μπας και παίξει τίποτα στο σαλόνι. ;)
[DOUBLEPOST=1478527381][/DOUBLEPOST]Ήθελα ναξερα πως θα πιεί ο γκονης χωρίς τον ες.

Και πως το κάνατε αυτό να μη βγαίνει από την οθόνη..

Τομαργιαααα
Δηλαδη με αυτη την λογικη μπορουμε να βαβουμε 4ohm ηχεια σε ενισχυτη που δηλωνει 6ohm?
Δεν θα ζοριζεται ο ενισχυτης?
 


Μηνύματα
63
Reaction score
12
Με ενα ηχείο 8ohm ο ενισχυτής ζορίζεται περισσότερο ή λιγότερο? Αφου στα 8Ohm ο ενισχυτής βγάζει λιγότερα watt γι αυτό το λόγο? Στα 4Ohm βγάζει περισσότερα, άρα θα δουλεύει πιο ξεκούραστα?
Επίσης τα καλά ηχεία ειναι 8ohm ή 4? Εχω κάποια παλιά που ειναι 8Ohm με λίγα watt και μεγαλύτερο μέγεθος woofer και άλλα 6Ohm μικρότερα με περισσότερα watt. Φυσικά κάτι κολώνες που είχα ειναι 4 Ohm γι αυτό προφανώς και πολλά watt.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Κολόνες ή κολόνιες; Ιδού η απορία..:p

Ο ενισχυτής φίλε μου, είναι ενισχυτής τάσης. Του δίνεις μία τάση στην είσοδο 1 βολτ και βγάζει πχ 20 βολτ στην έξοδο. Να, αυτά κάνει.

Τώρα στην έξοδο που δίνει 20 βολτ, αν συνδέσεις ένα ηχείο 8 ωμ, επειδή η ισχύς βγαίνει από τον τύπο "τάση στο τετράγωνο δια αντίσταση", είναι 20*20/8=50 βατ. Αν συνδέσεις ένα ηχείο 4 ωμ, η ισχύς θα είναι 20*20/4=100 βατ.

Τα "αμπέρ" που λέει ο λαός, στις δύο πιο πάνω περιπτώσεις, υπολογίζονται εύκολα με ένα σωρό τρόπους, πχ "ένταση*ταση=ισχύς" και "ένταση στο τετράγωνο επί αντίσταση=ισχύς" και επειδή βαριέμαι τις πράξεις, στα 8 ωμ θα περάσουν το ηχείο 2,5 αμπερ και στα 4 ωμ τα αμπέρ θα είναι διπλάσια, θα είναι 5 αμπέρ.

Οπότε, για να τελειώνουμε το παραμύθι, έχουμε 4 χρήσιμες αντιστοιχίες σε έξοδο ενισχυτή 20 βολτ:

8ωμ 2,5 αμπέρ 50 βατ
4ωμ 5 αμπέρ 100 βατ
2ωμ 10 αμπερ 200 βατ
1ωμ 20 αμπέρ 400 βατ

Άρα ο ενισχυτής μας δε βγάζει παραπάνω ενίσχυση σε ηχεία μικρότερης αντίστασης, καθώς ο ενισχυτής μας, που είναι ενισχυτής τάσης επαναλαμβάνω, ενισχύει την τάση και εκεί σταματαει το ενδιαφέρον του σε αυτή τη ζωή.:p

Δεν έχει άλλο ζόρι. :p

Αναλόγως αντίστασης ηχείου, υπάρχει διαφορά στα αμπέρ που χρειάζονται και στην ισχύ που θα καταναλωθεί, στην ίδια τάση εξόφου του ενισχυτή.

Τα αμπέρ (και την ισχύ) τα παίρνει το ηχείο από την τροφοδοσία του ενισχυτή. Εφόσον αυτή αρκεί, όλα μέλι γάλα. Αν δεν αρκεί η τροφοδοσία, τον ήπιες.:p
Δηλαδή το τροφοδοτικό του ενισχυτή τραβάει το ζόρι για τα πολλά αμπέρ.:D

Και κάτι άλλο ενδιαφέρον. Τα αμπέρ που φεύγουν προς το ηχείο, περνάν και από τους ημιαγωγούς εξόδου της βαθμίδας ισχύος, δηλαδή περνάν από τα φετ ή τα τρανζίστορ, τι σκατά έχει ο ενισχυτής. Επειδή κι αυτά τα σκατά έχουν μία εσωτερική αντίσταση, η οποία βέβαια είναι μικρή και καθορίζει χονδρικά το νταμπινκ φακτορ, από κει επειδή περνάν αυτά τα αμπέρ, ζεσταίνονται οι ημιαγωγοί και καίνε, ψήνεις λουκάνικα. Όσο πιο πολλά αμπέρ, τόσο πιο πολύ ζέστα. :D

Γι'αυτό, ένας αξιοπρεπής ενισχυτής, διπλασιάζει ισχύ σε κάθε υποδιπλασιασμό αντίστασης ηχείου, κι έχει μεγάλες ψήκτρες, να μη μασάει από ζέστα. Και δε ζοριζεται ποτέ ούτε ο ενισχυτής, ούτε το ηχείο.8-)

Όσο πιο αναξιοπρεπής είναι ο ενισχυτής, τόσο πιο αναξιοπρεπή τροφοδοσία έχει και τόσο πιο αναξιοπρεπείς ψήκτρες έχει, οπότε ζορίζεται το ηχείο με τέτοιους ενισχυτές και παίζει σα καραμουζα.:D:p

30€:p
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.614
Μηνύματα
2.868.103
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top