A Master of mastering




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ενδιαφέρον είναι ότι ζητήματα που θίγονται θα εξακολουθήσουν ν'αποτελούν εστίες παρεννόησης για κάποιους ακραιφνείς πιουρίστες και μετά την ανάγνωση της συνέντευξης,ενώ για κάποιους εξ ημών παραμένουν στοιχεία θεμελιώδους εννόησης ακόμη και...πριν την ανάγνωση.

Προσδοκώ τουλάχιστον να έχει διαλευκανθεί ύστερα από την ανάγνωση ότι η έννοια της υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής συναρτάται πρωτογενώς με τη σύσταση υπό την οποία θα απαθανατίζεται δεδομένο μουσικό γεγονός και δευτερογενώς προς το αρχικό μουσικό γεγονός.
"...Musicality is a function of one's reaction to what one is hearing. Good mastering can bring out many details in the sound that might have been lost in the original mix. One can hear the details better and react to the subtleties that are inherent in the music. I would say it brought out the musicality inherent in the sounds that were recorded. When I master, I not only treat each song differently, if it needs it, but I consider every note of a piece to be sure everything is as good as it can possibly be. Sometimes a single bass frequency may need to be dipped for one note."

Η δε κατάληξη του άρθρου με το σχολιασμό του half-speed mastering περιέχει μια φράση που ενώνει με σημαδιακό τρόπο τη θεώρηση των τετραφωνικών master κατά τη δεκαετία του 70 με την αναβίωση των βινυλιακών δίσκων κάποιες δεκαετίες αργότερα...
"...When quad collapsed and was no longer used I figured they promoted it as an audiophile product. They had to do something with those lathes! Again, half-speed cutting is simply another engineering tool..."
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.415
Reaction score
125.618
Ουδείς άσφαλτος :D
[DOUBLEPOST=1473891719][/DOUBLEPOST]
Ενδιαφέρον είναι ότι ζητήματα που θίγονται θα εξακολουθήσουν ν'αποτελούν εστίες παρεννόησης για κάποιους ακραιφνείς πιουρίστες και μετά την ανάγνωση της συνέντευξης
Ε, ναι. Δε παλεύεται..:smg:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.415
Reaction score
125.618
Ειναι θέμα παιδείας. Το ζητούμενο είναι να γίνει κατανοητό πως οι άνθρωποι αυτοί κάνουν τη δουλειά τους όσο πιο καλά μπορούν, και με τις οδηγίες του εκάστοτε καλλιτέχνη ή/και παραγωγού. Είναι βεβαίως τέχνη η μουσική, και αν ο τάδε το θέλει αργό ή γρήγορο, ή θολό ή πριμαριστό ή συμπιεσμένο, εσύ τελικέ καταναλωτή που το ακούς δε σου πέφτει λόγος, ή αλλιώς πάρε το πρατ σου και περιπάτει, τα κουβαδάκια σου και σ'αλλη παραλία και τέτοια.

Τέχνη είναι και η ζωγραφική. Και την τζοκοντα τη βλέπεις ως έχει, ούτε πιο πολύ χρώμα δε της βάζεις, ούτε πιο φωτεινή δε την κάνεις, ούτε αλλάζεις τις μπογιές του καλλιτέχνη. Άμα δε τη βλέπεις καλά λόγω μυωπίας, βάλε γυαλιά να τη βλέπεις. Τα γυαλιά επειδή παρεμβάλλονται ανάμεσα στο μάτι σου και στο κάδρο, δε χαλάνε την αντίληψη του καδρου ή την αγνότητα της ζωγραφιάς..

Προφανώς θα μπορούσε οποιοσδήποτε να διαμορφώσει άποψη για το πώς ακούγεται κάτι, αν είναι αργό ή γρήγορο, αν έχει γρεζι ή πολλά μπάσα. Το ουσιαστικό της ιστορίας είναι αφενός να μην βλέπεις το δέντρο, το γρεζι, αλλά να κοιτάς το δάσος, το έργο, διότι κάποιος προφανώς είχε λόγο που θέλησε να το κάνει έτσι, τέχνη. Ή έγινε έτσι λόγω δυνατοτήτων. Το να προσπαθεί ο καθένας τελικός καταναλωτής να του βάλει ταχύτητα ή να το κάνει πιο αργό, να αφαιρέσει μπάσα ή να δωσει λίγη παραμόρφωση παραπάνω, είναι η χειρότερη κοτσάνα, δεν καταλαβαίνεις τη θέση σου. Σα να αγοραζεις τη μοναλιζα και να την κάνεις με ανταύγειες στο μαλί και με πιρσινγκ στη μύτη, για να σου αρέσει περισσότερο σα γκομενα.. γελοιοτητες. Η θέση σου είναι απλώς να την κοιτάς. Αυτά.

Οι μουσικότητες, οι χροιες, οι επεξεργασίες, κλπ ειναι εργαλεία στα χέρια κάποιων της δουλειάς, και φυσικά του καλλιτέχνη. Το από πόσα κανάλια γίνεται η μίξη και με ποιον εξοπλισμό και ποια φίλτρα και πόσο ντιθερ και ποια νοιζ ρεντακσιον σοφτγουερ και ποιες κονσόλες και ποιοι μετατροπείς και και και, είναι θέματα πέραν του πεδίου του τελικού καταναλωτή. Κάθε εμπλοκή με αυτά, οδηγεί μόνο σε λάθη.

Τώρα το να συζητήσουν δύο θεατές του καδρου πόσο τους άρεσε το χρώμα των μαλλιών της μοναλίζας, πόσο νόημα έχει; και αν δεν άρεσε στον ένα, τι σημαίνει αυτό για τη μοναλίζα; Εντάξει, δεν έχει πολύ ευκρίνεια η ζωγραφιά, δε μου άρεσε, ήταν θολή. Και; Να τη σκαναρω να την επεξεργαστώ στο φωτοσοπ να την κάνω σενια; Εγώ; Ποιος είμαι γω ρε μεγάλε; Αν όμως έρθει ο ζωγράφος ο ίδιος, και την πάρει και πάει σε ένα μαγαζί γραφικών τεχνών να δώσει οδηγίες να την κάνουν όπως θέλει, τότε ναι, να το δεις κι αυτό, να το χαρείς. Υπάρχουν δηλαδή άνθρωποι της δουλειάς και της δημιουργίας, που δικαιούνται να κάνουν αυτή τη δουλειά, όχι όμως εσύ, πόσο μάλλον το ρημάδι το στερεοφωνικό σου! ;)

Στην τελική, δεν έχει καμία σχέση το στερεοφωνικό με τη διαδικασία της δημιουργίας. Ακόμα και το ότι ασχολούμαστε με το τι κάνουν οι μαστεραδες, είναι εκτός τόπου και χρόνου, δε μας πέφτει λόγος. Εκτός κι αν είμαστε της δουλειάς, όπως ο θεμης.;)
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Αυτο με την ασφαλτο δε με καλυψε παντως, να το ξερετε.

Ο τυπας μαστερ, εκ των εσω, γκουρου και παλαιουρας... μου λεει για τα μαστερ, τη μεταφορα, τα tapes και μου πεταει και ενα "γουστερνω Transparent Cables".

Οχι κυριοι. Να το σχολιασετε.
Γιατι ο κυριος αυτος που ειναι μερος των "σοβαρων", ασχολειται με τα διαφανα φιδια; Εχουν σημασια; Τα παιρνει; Ειναι προβοκατορας και το "πεταξε" για να την μπει στον Εαρ;

Τοποθετηθειτε. :p
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αυτο με την ασφαλτο δε με καλυψε παντως, να το ξερετε.
Ο τυπας μαστερ, εκ των εσω, γκουρου και παλαιουρας... μου λεει για τα μαστερ, τη μεταφορα, τα tapes και μου πεταει και ενα "γουστερνω Transparent Cables".
Οχι κυριοι. Να το σχολιασετε.
Γιατι ο κυριος αυτος που ειναι μερος των "σοβαρων", ασχολειται με τα διαφανα φιδια; Εχουν σημασια; Τα παιρνει; Ειναι προβοκατορας και το "πεταξε" για να την μπει στον Εαρ;
Τοποθετηθειτε. :p
Ο μόνος προβοκάτορας που διακρίνεται μέχρι στιγμής...είσαι εσύ.;)

"...The new Transparent Audio cables I use throughout the studio simply pass more musical signals than even their original cables did when I first outfitted Gateway Mastering with them in 1992..."

Δεν παρατηρείται κάτι επιλήψιμο.Συγκρίνει απλώς τα πρώτα με σύγχρονα μοντέλα καλωδίων από την ίδια εταιρεία.
Τυγχάνω δε βέβαιος ότι δεν αναφέρεται σε μοντέλα με ΄΄καβούκια΄΄...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.976
Reaction score
20.497
Σωστά. Αλλά - εάν εννόησα αυτό που θέλει να θίξει ο Gojakla, θα ήταν καλύτερα (?) εάν απέφευγε οποιαδήποτε ονομαστική αναφορά σε καλώδια.;)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Σωστά. Αλλά - εάν εννόησα αυτό που θέλει να θίξει ο Gojakla, θα ήταν καλύτερα (?) εάν απέφευγε οποιαδήποτε ονομαστική αναφορά σε καλώδια.;)
Καλύτερα για ποιον και για...ποιον λόγο;

Κατά τον ίδιο τρόπο που ένας διαγνωστικός θα μπορούσε ν'αναφέρει ότι τα καλώδια στα νέα μηχανήματα που χρησιμοποιεί είναι ανώτερα από εκείνα που διέθετε προ εικοσιπενταετίας...:wink:
 
Last edited:


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.800
Reaction score
11.043
Περί καλωδίων δηλώνω άσχετος. Αλλά το "brothers in arms" όπως το ακούω στο spotify είναι σίγουρα πολύ καλύτερο από το cd που έχω σπίτι.

 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Γιατί δεν έχει mogami ο κύριος? Ε?
Έστω Belden???
:banned:
Τώρα ζητάς να υπεισέλθουμε τρόπον τινά στις συμβάσεις που έχει κάνει ως επαγγελματίας με τις εταιρείες για τον εξοπλισμό του studio.:D
Είμαι βέβαιος ότι τα καλώδια που χρησιμοποιεί είναι άψογα και ότι θα εκτελεί μια χαρά το έργο του μ'εκείνα.

Ας εστιάζαμε καλύτερα στην παρακάτω αναφορά:
"...In addition, our studio is properly grounded; we run the studio off huge batteries and create our own 60 Hz AC power..."
 
Last edited:

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Τώρα ζητάς να υπεισέλθουμε τρόπον τινά στις συμβάσεις που έχει κάνει ως επαγγελματίας με τις εταιρείες για τον εξοπλισμό του studio.:D
Είμαι βέβαιος ότι τα καλώδια που χρησιμοποιεί είναι άψογα και ότι θα εκτελεί μια χαρά το έργο του μ'εκείνα.

Ας εστιάζαμε καλύτερα στην παρακάτω αναφορά:
"...In addition, our studio is properly grounded; we run the studio off huge batteries and create our own 60 Hz AC power..."

Πέραν πλάκας, ναι. Αυτό είναι το σημείο που κι' εμένα μου έκανε τρομερή εντύπωση.

:drinks:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.976
Reaction score
20.497
Καλύτερα για ποιον και για...ποιον λόγο;
Επειδή θα μπορούσε - υπό κάποιες συνθήκες - να πυροδοτήσει αέναες συζητήσεις, σε αυτό και σε παρόμοια άλλα forums, για το "άγιο δισκοπότηρο" της hi-fi και hi-end κοινότητας, τα καλώδια. Συζητήσεις οι οποίες, συνήθως, ούτε ομαλή εξέλιξη έχουν ούτε ομαλό τέλος (έχουμε και πρόσφατο παράδειγμα στο forum).

Συν τοις άλλοις, προσωπικά θεωρώ ότι η συγκεκριμένη ονομαστική (το τονίζω) αναφορά είναι "γκρίζα" διαφήμιση της Transparent. Θα μπορούσε να αναφερθεί απλώς στα καλώδια και τέλος. Όπως αναφέρεται στις μπαταρίες από τις οποίες παρέχει ενέργεια στο studio - γιατί δεν αναφέρεται στην εταιρία που κατασκεύασε τις μπαταρίες και στην εταιρία που επιμελήθηκε την εγκατάστασή τους κτλ κτλ;
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.800
Reaction score
11.043
Εχεις πολυτο δίκαιο. Εχω ξαναδει αναφορα στη συγκεκριμένη εταιρία καλωδιων απο mastering engineer, νομίζω τον ιδιο.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Επειδή θα μπορούσε - υπό κάποιες συνθήκες - να πυροδοτήσει αέναες συζητήσεις, σε αυτό και σε παρόμοια άλλα forums, για το "άγιο δισκοπότηρο" της hi-fi και hi-end κοινότητας, τα καλώδια. Συζητήσεις οι οποίες, συνήθως, ούτε ομαλή εξέλιξη έχουν ούτε ομαλό τέλος (έχουμε και πρόσφατο παράδειγμα στο forum).

Συν τοις άλλοις, προσωπικά θεωρώ ότι η συγκεκριμένη ονομαστική (το τονίζω) αναφορά είναι "γκρίζα" διαφήμιση της Transparent. Θα μπορούσε να αναφερθεί απλώς στα καλώδια και τέλος. Όπως αναφέρεται στις μπαταρίες από τις οποίες παρέχει ενέργεια στο studio - γιατί δεν αναφέρεται στην εταιρία που κατασκεύασε τις μπαταρίες και στην εταιρία που επιμελήθηκε την εγκατάστασή τους κτλ κτλ;
Και τί θα μπορούσαμε εμείς να κάνουμε τόσο για τα δεδομένα της πρώτης παραγράφου όσο και για το ενδεχόμενο της δεύτερης εφόσον ισχύουν;:D
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.976
Reaction score
20.497
Και τί θα μπορούσαμε εμείς να κάνουμε τόσο για τα δεδομένα της πρώτης παραγράφου όσο και για το ενδεχόμενο της δεύτερης εφόσον ισχύουν;:D
Bhutia, δεν περιμένω εμάς να κάνουμε κάτι. :D

Απλά ψέγω αυτό το σημείο - ελάχιστης σημασίας για άλλους - της, κατά τα άλλα, διαφωτιστικότατης συνέντευξης του Bob Ludwig και λέω απλά ότι θα μπορούσε να το αποφύγει. Δεν το έκανε, τελείωσε, πάμε παρακάτω.:)
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.640
Μηνύματα
2.868.696
Members
37.944
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top