All in one pc

Μηνύματα
303
Reaction score
432
Καμια κοντρα. Δεν υπαρχει κοντρα.

Την δουλεια του την κανει και με 4 5 κατοσταρικα παντως.
Μάλιστα...

Προβληματικοί...
Για πες μας εσυ ποσους ξερεις με μακ που εχουν αλλο προβλημα περαν της συμβατοτητας εφαρμογων?
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.413
Reaction score
94.028
Ωραία, προβληματικοί εμείς που δεν έχουμε πρόβλημα με τα 10 και 11.
 



wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
ποσους ξερεις με μακ που εχουν αλλο προβλημα περαν της συμβατοτητας εφαρμογων?
Μα αυτό είναι το βασικό.... το αν η πλατφόρμα που θα διαλέξεις τρέχει τις εφαρμογές που θες...
Αν απλά θες να κάνεις like στο Μαράκι, τότε ναι, μπορούν να έχουν προτεραιότητα άλλα...
 

Μηνύματα
303
Reaction score
432
Εσεις λετε οτι κρατας μηχανημα win ανω της δεκαετιας. Διαφωνω.
Τελος κουβεντας.

Ειμαι προβληματικος τι να κανω....
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Εσεις λετε οτι κρατας μηχανημα win ανω της δεκαετιας. Διαφωνω.
Αφού θες ..."αποδεικτικά στοιχεία" :p (λέμε τώρα)
δες πότε εγκαταστάθηκαν τα πρώτα πρώτα στο PC μου....
(και πόσα είναι εγκατεστημένα........)

1657040909572.png

Τέλος πάντων.... σταματάω... τα είπαμε όλα... το λόγο έχει ο ενδιαφερόμενος...
 


gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Μα...

Τώρα...

Εδώ που τα λέμε....

Αυτό απλά αποδεικνύει πως οι λίγοι - και εκλεκτοί - παίρνουν Μακ....
 


Μηνύματα
303
Reaction score
432
Που κολλαει το market share τωρα? Ολοι, συμπεριλαμβανομενου εμου, ειμαστε αναγκασμενοι να χρησιμοποιουμε windows καθημερινα. Ειναι αλλο ενα fact.

Τωρα που γραφω αυτο το μυνημα εχει 32 βαθμους Κελσιου ειναι Τριτη βραδακι και ειμαι καλα. Καπως ετσι μοιαζει το screenshot που παραθετεις. Τοση χρησιμοτητα εχει στην κουβεντα.

Αλλα δε λεει τιποτα για ολα οσα λεμε τοσην ωρα....

@wnet εχω στο πατρικο κοντα 8ετια all in one pc της hp. Το θεμα ειναι οτι δεν εχει εγκατεστημενο τπτ και απλα ανοιγει ο chrome και το facebook απο την μανα μου. Καρβουνο αλλα δουλευει οκ. Το δινω αυτο. Απο περιεργεια ποσο πηρες το πισι σου το 2011 και εχεις κανει φορματ μεχρι σημερα?
Μα...

Τώρα...

Εδώ που τα λέμε....

Αυτό απλά αποδεικνύει πως οι λίγοι - και εκλεκτοί - παίρνουν Μακ....
Πηγατε την κουβεντα εκει που δεν επρεπε να παει για θεματα ελιτισμου και πιπες...

Ειναι τετοιος ο κολοσσος της microsoft και τοσο γιγαντιο το αποτυπωμα της στην ανθρωποτητα που μεχρι να σβησει ο ηλιος ολοι windows θα χρσιμοποιουμε. Ασχετως αν μας βολευει η μας αρεσει.
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Απο περιεργεια ποσο πηρες το πισι σου το 2011 και εχεις κανει φορματ μεχρι σημερα?
800 ευρά (χωρίς οθόνη) ;;; κάπου εκεί... 16GB & ssd το 2011 ήταν ακόμη ακριβά....
Format όχι, το έστησα με win7 και κάποια στιγμή αναβάθμισα σε win 10.
 

Μηνύματα
303
Reaction score
432
800 ευρά (χωρίς οθόνη) ;;; κάπου εκεί... 16GB & ssd το 2011 ήταν ακόμη ακριβά....
Format όχι, το έστησα με win7 και κάποια στιγμή αναβάθμισα σε win 10.
Ηταν τουμπανο και 16gb παιζει ρολο τεραστιο συν τον ssd. Αν εβαζες και καλη οθονη ανεβαινες επικινδυνα στα λεφτα.

Θενκς για το ινφο. Και απο το 2011 σιγουρα αλλαξαν οι επεξεργαστες. Αλλα το λειτουργικο ειναι ενα θεμα. Δε μ αρεσει να βλεπω αυτο το περιβαλλον των win ειναι χαλι....καποια features που χουν κλεψει απο την αππλε το σωζουν λιγο...και το βλεπω καθε μερα να φανταστεις λογω δουλειας. Εγω και αλλοι εκατομμυρια ανθρωποι....
 


gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Χοντρή κουρτίνα θα 'πρεπε να βάζουνε γύρω από windows PC για προστασία των διερχομένων. Και να δίνουν επίδομα ανθυγειινής εργασίας σε όσους φουκαράδες - από ανάγκη - τα χρησιμοποιούν κάθε μέρα....
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Είχα για πολλά χρόνια (και) mac, και φορητό και σταθερό,
είχα και έχω και windows και linux

- το macOS (ή OSX) ήταν τα πιο σταθερό λειτουργικό αλλά και τα πιο δύσκολο να φτιάξει (χωρίς φορμάτ ή restore) όποτε στράβωνε κάτι, αλλά εντέλει κάποια φορμάτ χρειαστήκανε

- τα windows έχουν γίνει απίστευτα σταθερά τα τελευταία χρόνια, πρέπει να προσπαθήσεις πολύ για να κρασάρει υπολογιστής με 7άρια ή 10άρια. Φορμάτ windows την τελευταία δεκαετία; μόνο σε αλλαγή ή βλάβη δίσκου

- ε'ιναι δύσκολο να μην έχεις windows στο σπίτι
(και το λέω εγώ που είμαι φαν του linux). Με τα windows έχεις πολύ μεγαλύτερη ποικιλία εφαρμογών για να διαλέξεις ή εφαρμογές που δεν υπάρχουν αλλού
(ta windows σώσανε πολλές φορές την παρτίδα, θυμάμαι που μου είχε κολλήσει ο EPSON αυτός με τα μπουκαλάκια μελάνης επειδή είχε φτάσει το όριο με τα σφουγγαράκια του και ήθελε service, αλλά ήταν αργία και τον χρειαζόμουν πάση θυσία. βρέθηκε στο ιντερνετ to utility του service για να μηδενίσω το κοντέρ του και μαντέψτε, υπήρχε μόνο για windows). Έχω και άλλα τέτοια παραδείγματα αν θέλετε να γράψω.

- για εντελώς αρχάριο το macOS είναι το πιο εύκολο με διαφορά. Το τίμημα που πληρώνεις είναι ότι σε πολλά πράματα σε "δένει" και κάνει τη μετάβαση σε άλλο σύστημα πολύ πιο δύσκολη.

- από ασφάλεια ίσως είναι linux > macOS > win, αλλά τεράστια κουβέντα και μόνο λίγοι ειδικοί θα μπορούσαν να πουν σίγουρα, πάντως είναι πολύ κοντά πλέον μεταξύ τους

- σπό νταβατζηλίκι και προστασία (με την κακή έννοια του όρου) είναι macOS > win και με διαφορά μάλιστα. Στο linux είναι ελάχιστο, σχεδόν δεν υπάρχει.


Πάντως εμένα όλα μου αρέσουν, σε κάθε ένα υπάρχουν κάποια πράματα που τα κάνει καλύτερα από τα άλλα
και για αυτό το λόγο για πολλά χρόνια χρησιμοποιούσα ταυτόχρονα και τα τρία λειτουργικά,
κάποια στιγμή αποφάσισα να απλοποιήσω τη ζωή μου,
έτσι έφυγε το macOS που χρησιμοποιούσα λιγότερο από τα άλλα 2
(ωστόσο έχω ακόμη επαφή καθώς βοηθάω την κόρη μου με το mac και επίσης χρησιμοποιώ και στη δουλειά παράλληλα με win)
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.923
Reaction score
7.992
Για να είμαι ειλικρινείς έχω μπερδευτεί!

Όλες οι αναφερόμενες περιπτώσεις, έχουν τα υπέρ και τα λίγα κακά τους!

Έτσι όπως είμαι τώρα, με ένα μινι pc dell i3 4ης γενιάς, ssd, κλπ και μια οθόνη 22αρα του 2005, δεν έχω κανένα πρόβλημα με ταχύτητες, κολλήματα κλπ. Απλώς υπάρχουν 2 καλώδια αντί ενός, και ένα κουτάκι παραπάνω, σιγά το κακό θα πει κανείς....
Laptop υπάρχει 17άρι αλλά με κουράζει λίγο η οθόνη. Θα ήθελα κάτι στις 22 και άνω. (Άρα αυτή την λύση μάλλον την απορρίπτω).

Από τα παραπάνω λοιπόν έχομε:
Το μεν μηλαράκι έχει το απαράμιλλο ντιζάιν, ποιότητα, αχτύπητη οθόνη, όμως άγνωστο για μένα περιβάλλον, μικρές δυνατότητες στα περιφερειακά.
Το λάπτοπ έχει τις γνωστές ευκολίες, όμως ανέφερα παραπάνω τι με ενοχλεί.
Η τρίτη περίπτωση, σε περιβάλλον win δηλαδή, έχει ενδιαφέρον και αυτή για πολλούς λόγους: Προσιτή τιμή, γνωστό και σταθερό πλέον περιβάλλον, και με πολλές δυνατότητες προσαρμογής για τον χρήστη.

Μπερδεμένος λοιπόν...
 
Last edited:




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.437
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top