AMD FX 6300 shutdown μετά απο 10 λεπτο gaming

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
απο την στιγμή που μπήκε λιγότερη πάστα
Γι' αυτό δεν τα πειράζουμε για να περνάει η ώρα. Αυτές οι θεωρίες των 20 χρόνων δεν ισχύουν πιά (εδώ και περισσότερα απο 10 χρόνια :p ).
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Γι' αυτό δεν τα πειράζουμε για να περνάει η ώρα. Αυτές οι θεωρίες των 20 χρόνων δεν ισχύουν πιά (εδώ και περισσότερα απο 10 χρόνια :p ).
Δεν το πείραξα για να περνάει η ώρα. Είχα πρίν έναν FX4100 και του έβαλα τον FX 6300 που πήρα απο το ebay. Λόγω μάλλον λάνθασμένης ποσότητας της πάστας έκανε το πρόβλημα. Συνήθως δεν ασχολούμε. Με τον 4100 δεν ειχα τέτοια προβλήματα αλλά δεν θυμάμαι πόση πάστα είχα βάλει όταν τον έβαλα πρώτη φορά.
 


jag

Μηνύματα
9.160
Reaction score
27.394
Βλεπω ελυσες το προβλημα αλλα σε ρωταω- Τι ανεμιστηρες εχεις στο κουτι? Το εχεις στριμωγμενο, παιρνει αερα?
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Το κουτί είναι το Corsair Carbide Series 100R με το διάφανο πλευρό. Απο θέμα χώρου και αναπνοής έχει μπόλικο. Οι ανεμηστήρες που έχει είναι ένας και είναι ένας 120άρης 3πινος που είναι συνδεδεμενος πάνω στην μητρική στην μοναδική chassis υποδοχή που έχει για ανεμεηστήρες εκτός απο της CPU. Από θέμα παιχνιδιών παίζω το Crysis 3 το οποίο το έχω αγοράσει και κατέβασει μεσω Steam.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Αλήθεια αν δεν έχει άλλη υποδοχή για FAN η μητρική πως βάζει κανείς επιπλέον ανεμηστήρες;
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Οκ κατάλαβα. Αυτό σκεφτόμουν απλά έλεγα μήπως υπάρχει καμία πατέντα να βάλεις περίσσοτερους απο έναν πάνω σητν υποδοχή της μητρικής.

Σας ευχαριστώ όλους
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
αν θελεις να το απογειωσεις, καποιοι λενε οτι απογειωνετε με καλωδιο ρευματως... 🐒
βαλε αλλη πσυχτρα, οπως ειπε και στην αρχη ο Ημιθεος, ή πχιο δυνατο ανεμιστηρα. ειχα παλια μια scythe και της ειχα βαλει 3 ανεμιστηρια (πριν 15 χρονια) 🐒
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Άλλαξε τροφοδοτικό! το πραγματικό του ρεύμα είναι 430W!
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Άλλαξε τροφοδοτικό! το πραγματικό του ρεύμα είναι 430W!
Διαφωνώ για το θέμα του ρεύματος. Στην εποχή του ήταν απο τα καλύτερα τροφοδοτικά το οποίο αγγίζει το 90% efficiency.


Ο μόνος λόγος που θα το αλλάξω είναι για να πάω σε τουλάχιστον 700αρι αλλα είναι ακριβά ή τουλάχιστον έκει που κοιτάω (Πλαίσιο).
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Πάρε ένα πινακάκι, και κάνε τους υπολογισμούς! Νομίζω το δικό σου δεν είναι ούτε bronze, οπότε είναι στο 80%! δηλ. 420w
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Με όλο το συμπαθείo και χωρίς παρεξήγηση πως νομίζεις ότι δεν είναι bronze; Για την ώρα ξέρω τι έχω αγοράσει και τα μάτια μου δεν με γελούν. Είναι Bronze εκτός και αν αυτά που γράφουν πάνω είναι μουφα.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Αυτό δεν είναι? που γράφει bronze? μην μπερδεύεις το 82+ με το bronze, gold, platinum κτλ.

 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Μεγάλε είπαμε μπορεί να έχω καιρό να ασχοληθω με pc setup αλλά άσχετος δεν είμαι. Πάρε ένα screen shot από το psu.
Εκτός αν το bronze της Enermax είναι μουφα και των άλλων είναι το αυθεντικό 😀
 

Attachments



hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
νταξ ρε παιδιά ηρεμήστε....ούτε τροφοδοτικό για dac να ταν :laugh:
Για φαντάσου 😂
Απλά μερικές φορές αν δεν έχουμε δει κάτι με τα μάτια μας ας μην βγάζουμε λάθος τον άλλον. Τουλάχιστον δεν το κάνω εγώ οταν δεν ξέρω.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top