AMD R9 390 παρεδωσε πνευμα

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.145
Reaction score
18.976
Καλησπέρα.
Το πρωι ακουγα μουσικη από το pc και ξαφνικα χαθηκε η εικονα. Εγινε επαν/ση, τιποτα. Ανοιξα το κουτι και παρατηρησα πως η καρτα ηταν εκτος (δεν δουλευαν οι ανεμιστήρες σαν να μην επαιρνε ρευμα). Εβαλα το hdmi στην εξοδο του pc που λειτουργει από την ενσωματωμενη καρτα γραφικων του i5 και εχω εικονα κανονικα... Δοκιμασα το ''θηριο'' και σε άλλο slot της μητρικης τιποτα, δεν κουνιεται φυλλο... Δεν εχω κρατησει αποδειξη αγορας αλλα στο πλαισιο καταχωρησαν ονομαστικα την αγορα για τέτοιες περιπτώσεις... Η καρτα νομιζω εχει εγγυηση 3 χρονια και είμαι στο 1 και κατι αν θυμαμαι... Δεν εχει γινει βαρια χρηση της καρτας και από σκονη ειχε φυσιολογικη, τιποτα extreme. Θερμοκρασίες γενικοτερα δεν ανεβαζε ποτε, το κουτι είναι οκ όχι τερας αλλα οκ.. Λετε να αντιμετωπισω πρόβλημα? Να οπλιστω με υπομονή?
[DOUBLEPOST=1514936218][/DOUBLEPOST]Η καρτα είναι της Sapphire η r9 390 με backplate..
[DOUBLEPOST=1514936812][/DOUBLEPOST]Aν θεωρητικα πανε όλα καλα και παμε για αντικατασταση, το μοντελο δεν παιζει πια... Ξερει κανεις τι γινεται?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.870
Reaction score
77.470
Καλησπέρα.
Το πρωι ακουγα μουσικη από το pc και ξαφνικα χαθηκε η εικονα. Εγινε επαν/ση, τιποτα. Ανοιξα το κουτι και παρατηρησα πως η καρτα ηταν εκτος (δεν δουλευαν οι ανεμιστήρες σαν να μην επαιρνε ρευμα). Εβαλα το hdmi στην εξοδο του pc που λειτουργει από την ενσωματωμενη καρτα γραφικων του i5 και εχω εικονα κανονικα... Δοκιμασα το ''θηριο'' και σε άλλο slot της μητρικης τιποτα, δεν κουνιεται φυλλο... Δεν εχω κρατησει αποδειξη αγορας αλλα στο πλαισιο καταχωρησαν ονομαστικα την αγορα για τέτοιες περιπτώσεις... Η καρτα νομιζω εχει εγγυηση 3 χρονια και είμαι στο 1 και κατι αν θυμαμαι... Δεν εχει γινει βαρια χρηση της καρτας και από σκονη ειχε φυσιολογικη, τιποτα extreme. Θερμοκρασίες γενικοτερα δεν ανεβαζε ποτε, το κουτι είναι οκ όχι τερας αλλα οκ.. Λετε να αντιμετωπισω πρόβλημα? Να οπλιστω με υπομονή?
[DOUBLEPOST=1514936218][/DOUBLEPOST]Η καρτα είναι της Sapphire η r9 390 με backplate..
[DOUBLEPOST=1514936812][/DOUBLEPOST]Aν θεωρητικα πανε όλα καλα και παμε για αντικατασταση, το μοντελο δεν παιζει πια... Ξερει κανεις τι γινεται?
από την ώρα που υπάρχει εγγύηση είσαι οκ
λογικά οι επιλογές που θα έχεις θα είναι ή αντικατάσταση εφόσον υπάρχει
ή
πίστωση χρημάτων για αγορά άλλης

με υπομονή να οπλιστείς μέχρι να σου κάνουν διάγνωση μόνο...δεν νομίζω να ταλαιπωρούν κόσμο για τέτοια...είναι φως φανάρι το πρόβλημα;)
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.145
Reaction score
18.976
από την ώρα που υπάρχει εγγύηση είσαι οκ
λογικά οι επιλογές που θα έχεις θα είναι ή αντικατάσταση εφόσον υπάρχει
ή
πίστωση χρημάτων για αγορά άλλης

με υπομονή να οπλιστείς μέχρι να σου κάνουν διάγνωση μόνο...δεν νομίζω να ταλαιπωρούν κόσμο για τέτοια...είναι φως φανάρι το πρόβλημα;)
Ευχαριστω για την απαντηση... Φοβάμαι περισσοτερο για το ότι δεν εχω την απόδειξη και για το αν θα εχω πιστωση για ολο το ποσο η' μερος αυτου... Θα δειξει... Σε ευχαριστω.. .
[DOUBLEPOST=1514943774][/DOUBLEPOST]Ξερεις επειδή είναι παλαιοτερο μοντελο και ισως εχουν αλλαξει οι τιμες στην πορεια μεχρι να εξαντληθει... Η' μετραει η τιμη αγορας από εμενα και μονο?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.870
Reaction score
77.470
Ευχαριστω για την απαντηση... Φοβάμαι περισσοτερο για το ότι δεν εχω την απόδειξη και για το αν θα εχω πιστωση για ολο το ποσο η' μερος αυτου... Θα δειξει... Σε ευχαριστω.. .
[DOUBLEPOST=1514943774][/DOUBLEPOST]Ξερεις επειδή είναι παλαιοτερο μοντελο και ισως εχουν αλλαξει οι τιμες στην πορεια μεχρι να εξαντληθει... Η' μετραει η τιμη αγορσς και μονο?
με το ονοματεπώνυμο σου πας και σε βρίσκουν...μην αγχώνεσαι...έχεις ολόκληρη καρτέλα
το κουτί το έχεις?
υπάρχει και το barcode αν σου κάνουν μανούρα;)
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.145
Reaction score
18.976
με το ονοματεπώνυμο σου πας και σε βρίσκουν...μην αγχώνεσαι...έχεις ολόκληρη καρτέλα
το κουτί το έχεις?
υπάρχει και το barcode αν σου κάνουν μανούρα;)
Νομιζω υπαρχει το κουτι... ευτυχως. Ειχα παρει και μητρικη νομιζω και επεξεργαστη και μνημες μαζι.. Ηταν παχουλη η συνολικη αγορα.. Θα γραψω για ότι άλλο προκυψει προς ενημερωση, ευχαριστω.
 

Μηνύματα
1.729
Reaction score
787
Περιεργο παντως να μην δουλεύουν ουτε οι ανεμιστήρες...μηπως εχεις modular τροφοδοτικο και χαλαρωσε το βυσμα;
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.145
Reaction score
18.976
Περιεργο παντως να μην δουλεύουν ουτε οι ανεμιστήρες...μηπως εχεις modular τροφοδοτικο και χαλαρωσε το βυσμα;
Εκανα ελεγχο στην καλωδιωση και φαινεται ενταξει... δεν μου εχει ξανατυχει κατι τετοιο κι εμενα...
[DOUBLEPOST=1514945408][/DOUBLEPOST]Ειπα κι εγω να παρω μια ακριβουτσικη καρτα να μην ασχοληθώ για 2-3 χρονια... Κατι με ''σπρωχνει'' στα ταμεια συνεχως... :D
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.145
Reaction score
18.976
Να ρωτησω κι αυτό για να μην βρεθω εκει και ψάχνομαι.... Αν όλα πανε καλα και παρω πιστωτικο να παω για την GTX 1070 της NVidia λετε δινοντας κατι παραπανω η' RX 580? Oι RX Vega νομιζω δεν εχουν ερθει ακομα... Και δεν ξερω και τιμες..
 

Μηνύματα
564
Reaction score
1.008
Παιχνιδια παιζεις; Αν ναι σε τι αναλυση; Το να δωσεις τοσα λεφτα για μια καρτα γραφικων χωρις να την εκμεταλλευεσαι δεν ειναι και πολυ σοφο νομιζω.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.870
Reaction score
77.470
Να ρωτησω κι αυτό για να μην βρεθω εκει και ψάχνομαι.... Αν όλα πανε καλα και παρω πιστωτικο να παω για την GTX 1070 της NVidia λετε δινοντας κατι παραπανω η' RX 580? Oι RX Vega νομιζω δεν εχουν ερθει ακομα... Και δεν ξερω και τιμες..
αν μπορείς 1070
αν όχι και η 1060 με τα 6 φυσικά είναι κομπλέ...δεν με έχει κρεμάσει σε τίποτα απο αυτά που παίζω
αυτή την 3ετία είμαι nvidia...;)

τι gameάρεις αν επιτρέπεται?
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.145
Reaction score
18.976
Παιχνιδια παιζεις; Αν ναι σε τι αναλυση; Το να δωσεις τοσα λεφτα για μια καρτα γραφικων χωρις να την εκμεταλλευεσαι δεν ειναι και πολυ σοφο νομιζω.
Tα εχω δωσει ηδη πριν 1 χρονο+.... (διαβασε και παραπανω) για αντικατασταση καρτας από προβλημα (αν κατσει) παμε.... Ναι θελω να παιζει παιχνίδια γι' αυτό ειχα παρει την r9 390. Αναλυση τωρα τι να πω... 1080 συνηθως. Ετσι κι αλλιως για 4κ πρεπει να παμε σε gtx 1080 ti και δεν...
[DOUBLEPOST=1514967816][/DOUBLEPOST]
αν μπορείς 1070
αν όχι και η 1060 με τα 6 φυσικά είναι κομπλέ...δεν με έχει κρεμάσει σε τίποτα απο αυτά που παίζω
αυτή την 3ετία είμαι nvidia...;)

τι gameάρεις αν επιτρέπεται?
Ότι μας φερει η μοιρα... Σχεδόν τα παντα από λιγο μωρε... dirt rally, project cars, f1,dirt 4, witcher 3, dragon age inqui..., metro last light, ghost recon wildlands, prey, fallout 4+mods, skyrim+mods, star wars 2017, mass effect andromeda, the division, wrc, Richard burns rally + mods, nier automata.... Αυτά εχω τωρα πανω... χαχαχα:cool: Η 1070 είναι κοντα στο μπατζετ, την άλλη την ειχα παρει 430 νομιζω... Αν αξιζει τον κοπο... Με 8 gb μνημη κατά προτιμηση...
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.145
Reaction score
18.976
Παντως όταν λεω η καρτα δεν εχει ''βαρια'' χρηση το εννοω. Ασχέτως της πληθώρας τιτλων οι ωρες παιχνιδιού είναι ελάχιστες... Απλα θελω καρτα που να μπορει να παιξει τα παντα...
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.145
Reaction score
18.976
Για τις νεες της AMD τις Vega δεν εχει κανεις ιδεα να φανταστω... Πιθανη τιμη ποτε τις περιμενουμε κλπ... Αν ερχονται τωρα...
 

Μηνύματα
564
Reaction score
1.008
Οι νεες vega ειναι γενικα ακριβοτερες και χειροτερες απο της ιδιας κατηγοριας τιμης nvidia. Κακες δεν ειναι αλλα δεν αξιζουν και παρα πολυ σαν αγορα. Επιπλεον οι custom υλοποιησεις κυκλοφορουν με το σταγονομετρο.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.145
Reaction score
18.976
Τοτε αν σε παιρνει οικονομικα πηγαινε για gtx1070. Δεν εχει καμια σχεση με τις rx480/rx580/r9390.
Αν μου βγαλουν πιστωτικο στην τιμη που ειχα παρει την r9 390 θα πρεπει να βαλω γυρω στα 80-90 ευρω παραπανω... Οκ, παλευεται για καινουρια καρτα. Τωρα να εδινα 400 η' 500 ευρω δεν επαιζε... Αλλα αν γινει ετσι με παιρνει για μια μικρη αναβαθμιση.
[DOUBLEPOST=1514972306][/DOUBLEPOST]
Οι νεες vega ειναι γενικα ακριβοτερες και χειροτερες απο της ιδιας κατηγοριας τιμης nvidia. Κακες δεν ειναι αλλα δεν αξιζουν και παρα πολυ σαν αγορα. Επιπλεον οι custom υλοποιησεις κυκλοφορουν με το σταγονομετρο.
Ευχαριστω πολύ..
[DOUBLEPOST=1514972714][/DOUBLEPOST]Τωρα, αν δεν γινει τιποτα με την αντικατασταση με βλεπω για κανενα χρονο να παιζω pac man.... Δεν ειν' κακο...
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.145
Reaction score
18.976
Δοθηκε στο πλαισιο, θα σταλει στα κεντρικα για διαγνωση και μετα βλεπουμε... Σε 15 ημερες η απαντηση. Τωρα ο εφιαλτης ειναι να μου πουν πως ειναι ολα οκ με την καρτα και να αρχισω να ξηλωνω σιγα σιγα το pc για να βρω τι αλλο μπορει να συμβαινει... :o:o:o.
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας.
Θα ενημερωσω για την οποια εξελιξη...
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.870
Reaction score
77.470
Δοθηκε στο πλαισιο, θα σταλει στα κεντρικα για διαγνωση και μετα βλεπουμε... Σε 15 ημερες η απαντηση. Τωρα ο εφιαλτης ειναι να μου πουν πως ειναι ολα οκ με την καρτα και να αρχισω να ξηλωνω σιγα σιγα το pc για να βρω τι αλλο μπορει να συμβαινει... :o:o:o.
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας.
Θα ενημερωσω για την οποια εξελιξη...
μια χαρά καμμένη θα είναι...μην αγχώνεσαι;)
μου έχει τύχει αντίστοιχη περίπτωση σε πελάτη με κάρτα amd
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.145
Reaction score
18.976
15 μέρες; Δεν πάνε καλά. Ούστ ποτέ ξανά από κει...
Θα την δουν και μετα θα πρεπει να επικοινωνησουν και με τη sapphire για να τους πει αν θα γινει αντικατασταση απο την εταιρια με την ιδια καρτα η' πιστωτικο απο το καταστημα...
Μπερδεμα...
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top