AMD R9 390 παρεδωσε πνευμα


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.140
Reaction score
18.974
Κοιταξε... Στους ανεμιστηρες μαζευει κατα διαστηματα σκονη φυσικα. Το καθαριζω σε λογικα χρονικα διαστηματα. Σε μοκετα δεν το εχω οχι. Airflow πολυ καλο το κουτι δεν εχει αλλα με καρτες που ανεβαζαν πιο ευκολα θερμοκρασιες στο παρελθον και το ιδιο η' και πιο απαιτητικες σε ρευματα (λογο τεχνολογιας) δεν ειχα προβληματα. Και με πιο μικρο τροφοδοτικο κιολας.. (650αρι νομιζω ειχα). Τωρα αν δεν ειναι αστοχια υλικου καρτας η' του νεου τροφοδοτικου η' της μητρικης που αγορασα ταυτοχρονα τι να πω... Παντως θερμοκρασιες που κοιταζα κατα καιρους μεσω εφαρμογων (ιδιαιτερα το καλοκαιρι και σε stress) ηταν παντα σε καλο επιπεδο.
[DOUBLEPOST=1545603735][/DOUBLEPOST]Οταν πηρα την νεα (οχι καινουρια, μαλλον απο επισκευη καρτα) τον περασμενο Φλεβαρη εκανα τεστ. Επιτηδες δεν πειραξα-καθαρισα το κουτι, το αφησα οπως ηταν με την παλια και εκανα μετρησεις υπο συνθηκες stress για να δω αν ανεβαζω τρελλες θερμοκρασιες για καποιο λογο.. Ολα μελι γαλα... Και το εκανα για κανενα μηνα η' και παραπανω για να μην την ξαναπατησω. Τιποτα..
 
Last edited:


Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Θεωρητικά μιλώντας παντα: Αν μια κάρτα την επισκευάσει κάποιος σοβαρός τεχνικός η και η επισημη αντιπροσωπεια είναι σαν καινουργια (είπαμε θεωρητικά πάντα). Κάτι βρωμαει εδώ και μην σκάσεις λεφτά πριν να είσαι σίγουρος τι είναι αυτό
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.140
Reaction score
18.974
Ευχαριστω.
Ετσι οπως το βλεπω εγω το μονο που μπορω να κανω ειναι να παω για ελεγχο ολοκληρο τον υπ/στη, να περιγραψω τι εχει συμβει κ' να ελπιζω να ασχοληθει ο τεχνικος σοβαρα. Αν ειναι οντως οι καρτες το προβλημα δωσαμε χρηματα παραπανω. Δεν νομιζω καποιος ομως αν δεν ειναι γνωστος να του πεις μια γενικοτητα σαν αυτη που περιγραφω παραπανω και να ξοδεψει οσο χρονο κ' ψαξιμο χρειαζεται ωστε να ειμαι σιγουρος οτι ολα ειναι οκ αλλα δεν υπαρχει κ' κατι αλλο να κανω νομιζω. Αν υπαρχει καμμια ιδεα πως να το χειριστω ωστε να μου κοστισει σε χρονο κ' χρημα λιγοτερο σας ακουω.
[DOUBLEPOST=1545614853][/DOUBLEPOST]Να κανω τεστ, μετρησεις με εργαλεια μονος δεν γινεται δεν το 'χω καθολου... Με πολυμετρα κλπ..
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.140
Reaction score
18.974
Μητρικη
http://www.gigabyte.com.gr/products/page/mb/ga-z170x-gaming_3rev_10#kf
Τροφοδοτικο
Αυτά για την ωρα..
Οσο για το κουτι ρε παιδια… ένα απλο μεσαιο κουτι είναι χωρις πολλα μπιζου… (Βαριέμαι λιγο να βγαλω φωτο τωρα). Το θεμα είναι πως παρακολουθώ συχνα τις θερμοκρασίες (μετα τα περσινα) και δειχνουν οκ. Δεν θα ειχα ενδειξη λογικα αν το κουτι η' καποιο ανεμιστηρακι η' ότι άλλο δημιουργουσε πρόβλημα ?
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.140
Reaction score
18.974
Μεχρι που σκεφτηκα… μηπως ο φιλος που μου το εστησε εβαλε τους ανεμιστήρες της υδροψυξης του επεξεργαστη αναποδα και χαλασε το flow... Αλλα και παλι… στις μετρήσεις δεν θα ειχα αυξημένες θερμοκρασίες? :idk:
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Μεχρι που σκεφτηκα… μηπως ο φιλος που μου το εστησε εβαλε τους ανεμιστήρες της υδροψυξης του επεξεργαστη αναποδα και χαλασε το flow... Αλλα και παλι… στις μετρήσεις δεν θα ειχα αυξημένες θερμοκρασίες? :idk:
Αν τις έβαζε ανάποδα θα είχες negative airflow με αποτελεσμα να γεμιζει με σκόνη το κουτι. Βραχυπρόθεσμα δε θα είχε θέμα στις θερμοκρασίες, ίσως 3-4 βαθμούς παραπανω. Αν θες παραπάνω βοήθεια χρειάζεται τουλάχιστον μία εικονα του κουτιού σε πρώτη φαση. Το τροφοδοτικό αν και δε το χωνευω μάλλον δεν είναι το προβλημα.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Δύο πράγματα μόνον (από μένα).

Πέταξέ τον στα σκουπίδια τον ελέφαντα των 275W και πάρε Nvidia RTX. Αν η οθόνη σου είναι 60Hz, αρκέσου σε μια GTX 1050ti.

Διάγραψε από τη ζωή σου τη Sapphire. Και το Πλαίσιο.
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Δύο πράγματα μόνον (από μένα).

Πέταξέ τον στα σκουπίδια τον ελέφαντα των 275W και πάρε Nvidia RTX. Αν η οθόνη σου είναι 60Hz, αρκέσου σε μια GTX 1050ti.

Διάγραψε από τη ζωή σου τη Sapphire. Και το Πλαίσιο.
Πεταμένα λεφτά η Rtx κατά τη γνώμη μου εκτός από την 2080 ti. Η 1070 παραμένει vfm.
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
2080ti από 1500€ και πάνω; Ευτυχώς θα βγούνε και οι navi μέσα στην καινούργια χρονιά που δεν είναι σόμπες και με cool κατανάλωση και ανταγωνιστική τιμή. Oi vega στα 260w απέτυχαν
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
2080ti από 1500€ και πάνω; Ευτυχώς θα βγούνε και οι navi μέσα στην καινούργια χρονιά που δεν είναι σόμπες και με cool κατανάλωση και ανταγωνιστική τιμή. Oi vega στα 260w απέτυχαν
Μακριά Γιώργο. Περιμένουμε επομενη γενια. Τουλάχιστον αν έχεις από 1070 και πάνω μη μπεις καν στο κόπο.
 


Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Βασικά για επεξεργαστή πλέον ακόμα και για gaming θα πήγαινα σε ryzen παρόλο που υστερούν σε ipc σε σχέση με τους intel. Για gpu η nvidia παίζει μπάλα μόνη της πλέον. Ούτε καν κοιτάω το βγάζει η ati. Τόσο αδιάφορο μου είναι. Ίσως στη μεσαία κατηγορία τιμης να έχει κάποιο marketshare και μάλιστα είναι έξυπνο να ρίξει όλο το βάρος εκεί διότι στις ναυαρχίδες το παιχνίδι έχει χαθεί προ πολλού για πολλούς λόγους.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
¨όσο προλαβαίνεις βρες καμιά 1080τι. έστω και μεταχειρισμένη. είναι η καλύτερη υλοποίηση. ¨όσοι έχουν πάρει rtx τις σκοτώνουν και ψάχνουν 1080τι.
Σε γειτονικό forum τεχνολογίας σίγουρα θα βρεις κάποια με μια μέση τιμή 600 euro. Μακριά από τις ανακυκλωμένες τεχνολογίες της AMD
 



Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.140
Reaction score
18.974
Δύο πράγματα μόνον (από μένα).

Πέταξέ τον στα σκουπίδια τον ελέφαντα των 275W και πάρε Nvidia RTX. Αν η οθόνη σου είναι 60Hz, αρκέσου σε μια GTX 1050ti.

Διάγραψε από τη ζωή σου τη Sapphire. Και το Πλαίσιο.
Η μονη σχεση με τη συγκεκριμενη αλυσιδα που αναρωτιέμαι αν αξιζει τον κοπο να εχω τωρα είναι η εξης….
Εφόσον είμαι μεσα στην εγγυηση ακομα να ξαναμπω στην επωδυνη διαδικασια των συννενοησεων-αναμονης κλπ για να γλυτωσω ότι γλυτωσω (αλλα να ξαναπαρω τι?).. Η' να αποδεχθω την απωλεια και να παω για κατι νέο να τελειωνω.
[DOUBLEPOST=1545704284][/DOUBLEPOST]Αλλα εχετε ανεβει αρκετα σε μπατζετ ρε παιδια… 500+ σε καρτα δεν... Σκέφτομαι 300 με 400 max γι' αυτό ειχα παρει amd εχουν καλες προτασεις συνηθως εκει…
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.140
Reaction score
18.974
"Πάρε την εγγύηση και πουλα τη. "
Eιναι σιγουρα μια λυση…

Εχω τωρα τον i5 6500 και 32 gb μνημη DDR4 στα 2000 κατι MHz. Σε Nvidia ποια θα ανεβαζε λιγο τον πηχη σε σχεση με την r9 390 χωρις να ξεπερασω το μπατζετ των 400-450 ευρω? Μεταχειρισμένες καρτες τις φοβάμαι λιγο. Σε τετοια εξαρτήματα προτιμω την εγγυηση.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.946
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top