Amir's interview (ASR)

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.693
κλίμα απόλυτης ανωτερότητας και υπεροχής για φτηνά dac
Έχει μετρήσει και το $$$$$ dac του Πούτζη και το έχει βρει κορυφαίο.
Από κει και πέρα, ο,τι τού δίνουν μετράει. Σε όποιον τού λέει "γιατί δεν μετράς αυτό ή εκείνο" απαντάει "βρες τρόπο να μού σταλεί για μέτρηση".
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Μα γιατί το λες αυτό ρε @Astronaut Jr. δεν είναι πιο προτιμητέο ο κλασικός πάρλας reviewer που τεστάρει και κρίνει DAC ακούγοντας τραγούδια ? Και πιο συγκεκριμένα, για το review Α, βάζει Diana Krall, Susan Sarandon, Eddie Murphy και Will Smith... για το Dac Β βάζει Kadebostany, Abigail Bailey και Tila Tequilla, ενώ στο dac C βάζει Πλούταρχο και Πουλόπουλο ?

Τέλεια πράγματα.
Υποκειμενικά.
Μη αντικρούσιμα.
Μη διαψεύσιμα.
Και διαφορετικά τραγούδια σε κάθε test για να μην μπορεί να γίνει σύγκριση μεταξύ των "reviewed" προϊόντων :D

hahaha
 




Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.718
είναι αλήθεια ότι δε ξέρω πως ακριβώς να γράψω αυτά που θέλω να γράψω, γιατί θα χρησιμοποιήσω λέξεις όπως "νομίζω", "μου αρέσει" και άλλα τέτχια και φοβάμαι μη δω απο κάτω κανα τεράστιο "ΣΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΜΑΣ".

Ας προσπαθήσω πάντως.
Δεν τον γνωρίζω τον άνθρωπο και το έργο του, απο ότι λέτε είναι μεγάλος επιστήμονας και γνώστης κάτι που δεν μπορώ αλλά ούτε και επιθυμώ να αμφισβητήσω τον ίδιο και τα γραφόμενα του.
Όπως έχω πει νομίζω (φτου κακα) ότι οι μετρήσεις συσκευών-ηχείων κλπ είναι η βάση για την αξιολόγηση ενος προϊόντος και πολύ σωστά. Εκεί που έχω την ένσταση μου (πάλι φτου κακα) είναι το ότι δυο συσκευές που μετράνε το ίδιο δεν ακούγονται το ίδιο. Προσωπικά μου κάνει διαφορά το πως ακούγεται ένα ηχητικό προϊόν που θέλω να αγοράσω σε σχέση με κάποιο άλλο.
Τα αυτιά μου δεν είναι μετρητικά εργαλεία, είναι τα όργανα με τα οποία μεταφέρεται το ηχητικό ερέθισμα στον εγκέφαλο μου. Ο φίλος Κώστας ντοκ θέλει να μου πει ότι για συγκεκριμένες συνθήκες ακρόασης συσκευής αυτό που εκλαμβάνουν όλοι ως αποτέλεσμα στον εγκέφαλο τους είναι το ίδιο πράγμα. Κάτι με το οποίο διαφωνώ (να'το πάλι).
Φυσικά αυτό το οποίο λέω, δηλαδή το ότι υπάρχει υποκειμενικότητα στην αντίληψη του ήχου δε καθιστά επιστήμονες όπως ο Αμιρ (ή και τους φίλους υπέρμαχους του εδώ) ...άχρηστους, αυτό θέλω να το τονίσω ως προσωπική άποψη.
Διαβάζω στο asr forum συχνά για τον εγκέφαλο και τι παιχνίδια παίζει ώστε να σε...ξεγελάσει επειδή κάποια συσκευή είναι πιο όμορφη ή έχει 500 κιλά βουρτσισμένο αλουμίνιο. Συμφωνώ ότι μπορεί να συμβαίνει αυτό, αλλά αν σε κάποιον αυτό είναι part of the equation τι θα πρέπει να γίνει?
Μπήκα στα rankings των συσκευών και εξοργίσθην γιατί είδα πρώτο πρώτο τον accuphase e270 NOT RECOMMENDED!
NOT RECOMMENDED!
Κάτσε ρε φίλε Αμιρ, πάμε να σε συμπαθήσουμε, να τα βρούμε λίγο και μας πετάς ένα ΝΟΤ ΡΕΚΟΜΕΝΤΕΝΤ ΣΕ ΑΚΙΟΥΦΕΗΣ ΝΑ ΠΟΥΜΕ?
:headbang::headbang::headbang::headbang::headbang::headbang::headbang:
Τες πα, πάω παρακάτω, βλέπω έβδομο κάτω από το πιο κορυφαίο dac ένα παλιό μου γνώριμο. Behringer DEQ2496!Το είχα αγοράσει 2 φορές και το πούλησα. Είχα και το src 2496 που ήταν σκέτο DAC (χωρίς dsp και τέτοια) που το είχε σκαλίσει ο Κώστας, είχε αλλάξει έναν κρύσταλλο και το είχε απογειώσει (πόσο να μετρούσε άραγε αυτό με το αλλαγμένο κρύσταλλο ρε Κώστα?). Το πούλησα κι αυτό.
Δυναμικά, εξαιρετικά, ότι πρέπει για έναν στουντιακό εξοπλισμό με κάποιον που κάνει τη δουλειά του εκεί (ηχολήπτης πχ) αλλά στο σπίτι για να ακους μουσική....δεν.
Σόρι δηλαδή αλλά απο μένα είναι ΟΧΙ.
Κάποιες φορές στουντιακά μηχανάκια μπορεί να ταιριάξουν σε εφαρμογή home audio αλλά δυστυχώς(?) αυτό δε συμβαίνει πάντα.
Μετά ψάχνοντας πάλι στην database του Αμιρ είδα κάτι και γούσταρα: Είδα το στρήμερ που πήρα πρόσφατα να είναι recommended!
Γιούπιιιιιι, ΟΥΡΑΑΑΑΑΑΑΑ, ΓΙΟΥΧΟΥΥΥΥΥΥ (να που θα τα βρούμε εμείς οι δυο σιγά-σιγά).

Όπως και να'χει ΝΟΜΙΖΩ ότι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση...αν κάποιος την αναζητεί δηλαδής.

Ελπίζω να τελειώσει αυτή η κορονω-μαλακί@ και να μπορέσουμε να κάνουμε καμία συνακρόαση...όπως παλιά.
(έχω ένα φίλο που έχει ncorια να τα πάρω κανα δεκαήμερο σπίτι να ακούσω)

Peace and Love.

ΥΓ: ακόμα έχω μόνο ένα σαμπ στο σπίτι
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Εκεί που έχω την ένσταση μου (πάλι φτου κακα) είναι το ότι δυο συσκευές που μετράνε το ίδιο δεν ακούγονται το ίδιο.
Οταν λέμε “μετράνε το ίδιο” δεν εννοούμε μετρήσεις επιπέδου “20-20000Hz +-3db”.

Οι μετρήσεις που απαιτούνται είναι πολύ περισσότερες και πολύ πιο διεξοδικές από αυτές που γνωρίζει ο μέσος χομπίστας. Δεν μπορεί καν να καταλάβει τι αντιπροσωπεύουν, και πως μεταφράζονται σε ηχητικό αποτέλεσμα.

Θα δυσκολευτείς πάρα πολύ να βρεις δυο συσκευές που να μετράνε το ίδιο σε όλες τις παραμέτρους.

Ειδικά στα ηχεία, εκεί που πραγματικά αξίζει τον κόπο η συζήτηση.

Φιλικά πάντα 8-)
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
είναι αλήθεια ότι δε ξέρω πως ακριβώς να γράψω αυτά που θέλω να γράψω, γιατί θα χρησιμοποιήσω λέξεις όπως "νομίζω", "μου αρέσει" και άλλα τέτχια και φοβάμαι μη δω απο κάτω κανα τεράστιο "ΣΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΜΑΣ".

Ας προσπαθήσω πάντως.
Δεν τον γνωρίζω τον άνθρωπο και το έργο του, απο ότι λέτε είναι μεγάλος επιστήμονας και γνώστης κάτι που δεν μπορώ αλλά ούτε και επιθυμώ να αμφισβητήσω τον ίδιο και τα γραφόμενα του.
Όπως έχω πει νομίζω (φτου κακα) ότι οι μετρήσεις συσκευών-ηχείων κλπ είναι η βάση για την αξιολόγηση ενος προϊόντος και πολύ σωστά. Εκεί που έχω την ένσταση μου (πάλι φτου κακα) είναι το ότι δυο συσκευές που μετράνε το ίδιο δεν ακούγονται το ίδιο. Προσωπικά μου κάνει διαφορά το πως ακούγεται ένα ηχητικό προϊόν που θέλω να αγοράσω σε σχέση με κάποιο άλλο.
Τα αυτιά μου δεν είναι μετρητικά εργαλεία, είναι τα όργανα με τα οποία μεταφέρεται το ηχητικό ερέθισμα στον εγκέφαλο μου. Ο φίλος Κώστας ντοκ θέλει να μου πει ότι για συγκεκριμένες συνθήκες ακρόασης συσκευής αυτό που εκλαμβάνουν όλοι ως αποτέλεσμα στον εγκέφαλο τους είναι το ίδιο πράγμα. Κάτι με το οποίο διαφωνώ (να'το πάλι).
Φυσικά αυτό το οποίο λέω, δηλαδή το ότι υπάρχει υποκειμενικότητα στην αντίληψη του ήχου δε καθιστά επιστήμονες όπως ο Αμιρ (ή και τους φίλους υπέρμαχους του εδώ) ...άχρηστους, αυτό θέλω να το τονίσω ως προσωπική άποψη.
Διαβάζω στο asr forum συχνά για τον εγκέφαλο και τι παιχνίδια παίζει ώστε να σε...ξεγελάσει επειδή κάποια συσκευή είναι πιο όμορφη ή έχει 500 κιλά βουρτσισμένο αλουμίνιο. Συμφωνώ ότι μπορεί να συμβαίνει αυτό, αλλά αν σε κάποιον αυτό είναι part of the equation τι θα πρέπει να γίνει?
Μπήκα στα rankings των συσκευών και εξοργίσθην γιατί είδα πρώτο πρώτο τον accuphase e270 NOT RECOMMENDED!
NOT RECOMMENDED!
Κάτσε ρε φίλε Αμιρ, πάμε να σε συμπαθήσουμε, να τα βρούμε λίγο και μας πετάς ένα ΝΟΤ ΡΕΚΟΜΕΝΤΕΝΤ ΣΕ ΑΚΙΟΥΦΕΗΣ ΝΑ ΠΟΥΜΕ?
:headbang::headbang::headbang::headbang::headbang::headbang::headbang:
Τες πα, πάω παρακάτω, βλέπω έβδομο κάτω από το πιο κορυφαίο dac ένα παλιό μου γνώριμο. Behringer DEQ2496!Το είχα αγοράσει 2 φορές και το πούλησα. Είχα και το src 2496 που ήταν σκέτο DAC (χωρίς dsp και τέτοια) που το είχε σκαλίσει ο Κώστας, είχε αλλάξει έναν κρύσταλλο και το είχε απογειώσει (πόσο να μετρούσε άραγε αυτό με το αλλαγμένο κρύσταλλο ρε Κώστα?). Το πούλησα κι αυτό.
Δυναμικά, εξαιρετικά, ότι πρέπει για έναν στουντιακό εξοπλισμό με κάποιον που κάνει τη δουλειά του εκεί (ηχολήπτης πχ) αλλά στο σπίτι για να ακους μουσική....δεν.
Σόρι δηλαδή αλλά απο μένα είναι ΟΧΙ.
Κάποιες φορές στουντιακά μηχανάκια μπορεί να ταιριάξουν σε εφαρμογή home audio αλλά δυστυχώς(?) αυτό δε συμβαίνει πάντα.
Μετά ψάχνοντας πάλι στην database του Αμιρ είδα κάτι και γούσταρα: Είδα το στρήμερ που πήρα πρόσφατα να είναι recommended!
Γιούπιιιιιι, ΟΥΡΑΑΑΑΑΑΑΑ, ΓΙΟΥΧΟΥΥΥΥΥΥ (να που θα τα βρούμε εμείς οι δυο σιγά-σιγά).

Όπως και να'χει ΝΟΜΙΖΩ ότι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση...αν κάποιος την αναζητεί δηλαδής.

Ελπίζω να τελειώσει αυτή η κορονω-μαλακί@ και να μπορέσουμε να κάνουμε καμία συνακρόαση...όπως παλιά.
(έχω ένα φίλο που έχει ncorια να τα πάρω κανα δεκαήμερο σπίτι να ακούσω)

Peace and Love.

ΥΓ: ακόμα έχω μόνο ένα σαμπ στο σπίτι
ΣΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΜΑΣ

Γεια σου Στέργιο λατρεμένε 😍
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Κάτσε ρε φίλε Αμιρ, πάμε να σε συμπαθήσουμε, να τα βρούμε λίγο και μας πετάς ένα ΝΟΤ ΡΕΚΟΜΕΝΤΕΝΤ
Το συγκεκριμένο σάιτ παρουσιάζει μετρήσεις συσκευών ήχου σε ρυθμό περίπουΧ20 απο τον JA του Stereophile, και πιο διεξοδικά. Είναι μια τεράστια βάση δεδομένων που μεγαλώνει γρήγορα.
Μάλιστα πολλές εταιρίες εχουν διορθώσει την σχεδίαση συσκευών τους βάσει των μετρήσεων του Amir (πχ Schiit, Denon)

Κατά καιρούς παρατηρώ μεθοδολογικά λάθη και αυθαιρεσίες, αλλά και “οπαδικά” recommendations που δεν συνάδουν με τις μετρήσεις. Η προσφορά του όμως είναι σημαντική. Ως πελάτες θέλουμε να ξέρουμε πως μετρούν οι συσκευές που σκεφτόμαστε να αγοράσουμε, και οι εταιρίες τις περισσότερες φορές δεν ανακοινώνουν καν τις σχετικές μετρήσεις.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Οταν λέμε “μετράνε το ίδιο” δεν εννοούμε μετρήσεις επιπέδου “20-20000Hz +-3db”.

Οι μετρήσεις που απαιτούνται είναι πολύ περισσότερες και πολύ πιο διεξοδικές από αυτές που γνωρίζει ο μέσος χομπίστας. Δεν μπορεί καν να καταλάβει τι αντιπροσωπεύουν, και πως μεταφράζονται σε ηχητικό αποτέλεσμα.

Θα δυσκολευτείς πάρα πολύ να βρεις δυο συσκευές που να μετράνε το ίδιο σε όλες τις παραμέτρους.

Ειδικά στα ηχεία, εκεί που πραγματικά αξίζει τον κόπο η συζήτηση.

Φιλικά πάντα 8-)
Κατι παρομοιο θα εγραφα κι εγω Δημητρη.
Για την ακριβεια. Εχω διαβασει αρκετες φορες εδω μεσα την υποθεση που εγραψε ο Στεργιος.
Ομως, ποτε μα ΠΟΤΕ δεν δοθηκε καποιο συγκεκριμενο παραδειγμα με δυο συσκευες που μετρανε ιδια αλλα ακουγονται διαφορετικα.
Δεν θελω να πω αν ισχυει αυτο που αναφερει ουτε και το αντιθετο ομως. Θελω πρωτα απ ολα καποιος να πει ... κοιταξτε αυτες οι συγκεκριμενες συσκευες μετρανε το ιδιο κι ακουγονται διαφορετικα. Θα ηθελα επισης εφ οσον ειχαμε την διαφορετικοτητα του ακουσματος να αναλυαμε που βρισκεται η διαφορετικοτητα.

Αν Στεργιο(και οχι μονο) καποτε βρεις αυτες τις συσκευες θα ηθελα πολυ να βλεπαμε τις ομοιοτητες και τις διαφορες (αν πραγματικα υπαρχουν). Κι επειδη σε επιπεδο μετρησεων υπαρχει τεραστιο θεωρητικο ευρος, θεωρω προσωπικα εξαιρετικα αδυνατο να βρεθουν συσκευες που να εχουν ιδιες μετρησεις.
....Τες πα, πάω παρακάτω, βλέπω έβδομο κάτω από το πιο κορυφαίο dac ένα παλιό μου γνώριμο. Behringer DEQ2496!Το είχα αγοράσει 2 φορές και το πούλησα. Είχα και το src 2496 που ήταν σκέτο DAC (χωρίς dsp και τέτοια) που το είχε σκαλίσει ο Κώστας, είχε αλλάξει έναν κρύσταλλο και το είχε απογειώσει (πόσο να μετρούσε άραγε αυτό με το αλλαγμένο κρύσταλλο ρε Κώστα?). Το πούλησα κι αυτό.
Δυναμικά, εξαιρετικά, ότι πρέπει για έναν στουντιακό εξοπλισμό με κάποιον που κάνει τη δουλειά του εκεί (ηχολήπτης πχ) αλλά στο σπίτι για να ακους μουσική....δεν.
Σόρι δηλαδή αλλά απο μένα είναι ΟΧΙ.
Στεργιο εδω θα ρωτησω, η κριση - εκτιμηση για τα μηχανηματα που αναφερεις εχει να κανει με προσωπικο γουστο η ειναι κατι που αντε μη μετρησιμο μεν αλλα πασιφανες οτι η αποψη σου ειναι σωστη?

Δηλαδη το γεγονος οτι πουλησες το Χ μηχανημα σημαινει, γενικα θαψιμο? Γιατι απο πωλησεις στο χωρο γινεται της κακομοιρας. Ασε που δεν ειναι λιγες και οι περιπτωσεις που καποιος πουλαει ενα μηχανημα, μετα απο καποιο διαστημα το μετανιωνει και ξανααγοραζει ακριβως ιδιο.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
@costas EAR οππππ
... τι κρύσταλλο αλλακσες στο ultramatch ;; 🐒
Βασικά δεν είχαν κρύσταλλο, είχαν υλοποιήσει μια πιο απλοϊκή λύση για clock.

Οπότε, αφαιρώντας αυτήν την λύση και τοποθετώντας κρύσταλλο υψηλής ακρίβειας (πολλά μηδενικά) έχει ως αποτέλεσμα πολύ λιγότερο τζιτερ λόγω μεγαλύτερης ακρίβειας των χτύπων του ρολογιού.

Προφανώς δεν ήταν δική μου ιδέα, είχα δει κάπου μια τεχνική αναφορά επ'αυτου και απλώς αναπαρήγαγα τη λύση.
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Εκεί που έχω την ένσταση μου (πάλι φτου κακα) είναι το ότι δυο συσκευές που μετράνε το ίδιο δεν ακούγονται το ίδιο.
Γίνε συγκεκριμένος.
Ποια δύο μηχανήματα λες που μετράνε το ίδιο;
Για πες..
πόσο να μετρούσε άραγε αυτό με το αλλαγμένο κρύσταλλο ρε Κώστα?
Απλώς λιγότερο τζιτερ, δηλαδή χαμηλότερο επίπεδο ψηφιακού θορύβου, καμία άλλη διαφορά.
έχω ένα φίλο που έχει ncorια να τα πάρω κανα δεκαήμερο σπίτι να ακούσω
Δεν μπορείς να ακούσεις το δυναμικό εύρος των ενκορ, είναι πρακτικά αδύνατο να έχεις πάνω από 100 ντεσιμπέλ δυναμικό εύρος αναπαραγωγής στα ηχεία + σαμπ.

Δηλαδή, είναι πρακτικά αδύνατο να ακούσεις τι μπορούν να βγάλουν τα ενκορ, εκτός κι αν πάρεις ένα ζευγάρι JBL M2 και 4 σαμπ 18" (με σωστή ενσωμάτωση και άριστη ισοσταθμιση) και να σηκώσεις μέγιστες στιγμιαίες στάθμες >135 ντεσιμπέλ, με 6 Κράουν των 4 κιλοβατ έκαστος.

Και να μη ξεχάσω:
ΣΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΜΑΣ. :drinks:
 
Last edited:

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.718
Γίνε συγκεκριμένος.
Ποια δύο μηχανήματα λες που μετράνε το ίδιο;
Για πες..

Απλώς λιγότερο τζιτερ, δηλαδή χαμηλότερο επίπεδο ψηφιακού θορύβου, καμία άλλη διαφορά.

Δεν μπορείς να ακούσεις το δυναμικό εύρος των ενκορ, είναι πρακτικά αδύνατο να έχεις πάνω από 100 ντεσιμπέλ δυναμικό εύρος αναπαραγωγής στα ηχεία + σαμπ.

Δηλαδή, είναι πρακτικά αδύνατο να ακούσεις τι μπορούν να βγάλουν τα ενκορ, εκτός κι αν πάρεις ένα ζευγάρι JBL M2 και 4 σαμπ 18" (με σωστή ενσωμάτωση και άριστη ισοσταθμιση) και να σηκώσεις μέγιστες στιγμιαίες στάθμες >135 ντεσιμπέλ, με 6 Κράουν των 4 κιλοβατ έκαστος.

Και να μη ξεχάσω:
ΣΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΜΑΣ. :drinks:
Μποτζόρνο του εβριμπόντι.
Α)2 ολοκληρωμένοι οι οποίοι βγάζουν 2Χ100/8 και 2Χ200/4. Ακούγονται το ίδιο? Το πιθανότερο είναι να οδηγούν με τον ίδιο τρόπο ένα Χ ζευγάρι ηχεία. Υπάρχει περίπτωση να αρέσει σε κάποιον ο ένας περισσότερο από τον άλλον?
Β)αυτό το λιγότερο τζίτερ θυμάμαι ότι μου έκανε μεγάλη διαφορά, θενκς φορ δε τιπ (άσχετα αν το πούλησα το εργαλείο)
Γ)Τα ανκόρια δηλαδή βγάζουν τις αρετές τους σε σούπερ στάθμες με πολλές ίντσες σάμπια και ηχεία σωστά μετρημένα και τοποθετημένα. Εγώ που θέλω να ακούσω στα 90db το βράδυ που γυρνάω στο σπίτι τη τζαζιά μου με τα τοσοδούλια γουφεράκια των ηχείων μου να πάρω ανκορ ή κανα 2Χ30 τάξη Α?
Δε ξέρω, ρωτάω.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.693
Το είχα βάλει και σε άλλο νήμα, πριν λίγες μέρες:

2 amplifiers that can go equally loud (without distortion) can still sound different depending on whether or not the amps have an output capacitor and how large the value of it is. It also depends, in this case, whether or not the output capacitor is in the feedback path or not.
2 amps, both with a similar power rating in say 300 Ohm can have totally different power ratings at 13 Ohm load.
When 2 amps have a similar power rating in say 16 Ohm loads and are designed for this they will sound the same, assuming they have a 'flat' frequency response (within 0.5dB from 10Hz to 40kHz).
Under a 13 Ohm load amps may measure react differently than under 32 Ohm load.
Where one person hears 'distortion' setting in may not be the same as for person B.
When 2 amps have a substantially different power rating (in the 13 Ohm load) the one with higher power rating can go louder without any distortion and thus sound 'fuller'.
Short answer... it depends on the used amp.
Output power (in a certain load) is directly proportional to measured loudness, not to perceived loudness.

Από εδώ:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Εγώ που θέλω να ακούσω στα 90db το βράδυ που γυρνάω στο σπίτι τη τζαζιά μου με τα τοσοδούλια γουφεράκια των ηχείων μου να πάρω ανκορ ή κανα 2Χ30 τάξη Α?
Να φανταστώ πως εννοείς 90dB κορυφές, άρα μέση στάθμη 70-75db περίπου.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.133
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top