Anthem AVM 70 / 90 Review (Long version)

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω αυτό το push στο 8Κ. Δεν έχει καμία λογική. Είναι άχρηστο για όλες τις TVs, και για την συντριπτική πλειοψηφία των κατοικιών. Αφορά μόνο οθόνες και προβολές άνω των 130". Μη πω 150".
Έχει λογική. Το pushάρισμα δεν έχει να κάνει αυτό καθ΄ αυτό με το 8k. Έχει να κάνει με το hdmi 2.1.
Μπορεί κάποιους να τους αφήνει αδιάφορους το gaming, αλλά είναι πολύ σημαντικό selling point ειδικά για τους κατασκευαστές τηλεοράσεων.
Και φυσικά κι έχει νόημα (το hdmi 2.1) σε 4k τηλεοράσεις. Ωραίο πράγμα το gaming σε 120hz ή 144hz.
Ωραίο και το VRR.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Οι νέοι Anthem είναι όλοι 8κ και έχουν κανά 1000ρικο διαφορά από τον παλιό. Τιμή κοινή για όλη την Ευρώπη. Aλλάζει ΦΠΑ μόνο. Ο λόγος που πήγαν 8κ είναι όχι το ότι θα παίξεις τηλεόραση 8κ αλλά γιατί η πλακέτα αναβαθμίζει συντριπτικά την εικόνα και υποστηρίζει όλα όσα έφερε το 4κ αλλά δεν είχαν ενταχθεί, δηλ νέα χαρακτηριστικά σε Dolby vision και High Dynamic Range τόσο σε movies όσο και σε gaming, wider colour performance - 10bit colour depth , new built-in HEVC decoding, σάρωση 120Hz με δυνατότητα VF (Variable frequency) , υποστήριξη νέων eARC δυνατοτήτων.
Το μόνο που θέλεις απ' την hdmi κάρτα ενός AVR είναι να κάνει pass through ότι σήμα κι αν του στείλεις. Είτε είναι dolby vision, είτε hdr10, είτε hdr10+, είτε απλό sdr.
Τα υπόλοιπα είναι μαρκετίστικα κουραφέξαλα.
 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
914
Reaction score
957
Anthem full
Το μόνο που θέλεις απ' την hdmi κάρτα ενός AVR είναι να κάνει pass through ότι σήμα κι αν του στείλεις. Είτε είναι dolby vision, είτε hdr10, είτε hdr10+, είτε απλό sdr.
Τα υπόλοιπα είναι μαρκετίστικα κουραφέξαλα.
Μακάρι να ηταν τόσο απλό! Δεν ειναι όπως ο ήχος η εικόνα. Δεν υπάρχει τρόπος για pass through διχως κυκλώματα που υποστηρίζουν τα παραπάνω! Γιαυτό και αν πάς να πάρεις διακλαδωτή εικόνας θες 1500 ευρώ για όσους περνούν τα πάντα. Αν απλά θες να βγαζει εικόνα δίχως ποιότητα και τα καλούδια βρίσκεις και με 100 ευρω!
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Anthem full

Μακάρι να ηταν τόσο απλό! Δεν ειναι όπως ο ήχος η εικόνα. Δεν υπάρχει τρόπος για pass through διχως κυκλώματα που υποστηρίζουν τα παραπάνω! Γιαυτό και αν πάς να πάρεις διακλαδωτή εικόνας θες 1500 ευρώ για όσους περνούν τα πάντα. Αν απλά θες να βγαζει εικόνα δίχως ποιότητα και τα καλούδια βρίσκεις και με 100 ευρω!
Δεν ξέρω πως να το γράψω χωρίς να φανεί ότι είμαι αγενής ή ότι μιλάω με έπαρση, αλλά κάτι ξέρω κι εγώ απο εικόνα. ;)

Θα σου κάνω κάποιες στοχευμένες ερωτήσεις. Ποιο chipset χρησιμοποιεί ο anthem; Είναι στα 40 ή στα 48Gbps;
Οι κάρτες δουλεύουν με δικό τους firmware, το γράφει η Anthem, πατάνε στο microcode του κατασκευαστή ; Αν υπάρχει θέμα, οι εταιρείες το λύνουν μόνες τους ή απευθύνονται στον κατασκευαστή του chipset;

Θα σου βρω ένα-δυο εξαιρετικούς διακλαδωτές hdmi 2.1, που κάνουν κι επεξεργασία σήματος, για το 1/3 του κόστους που αναφέρεις.

Δεν έχω πολύ χρόνο στη διάθεση μου τώρα, γενικά η αντίληψη είναι ότι θέλουμε όσο το δυνατόν λιγότερες μετατροπές του σήματος στην αλυσίδα της εικόνας.
Γι' αυτό και δίνω έμφαση σε players που υποστηρίζουν Source direct.
Ρίξε μια ματιά και σ' αυτό το certification εδώ.
Τίποτα το φοβερό, υποθέτω η συσκευή μιλάει μέσω Edid στον Avr και του λέει τι σήμα να περιμένει και να μην το μετατρέψει ή αν το μετατρέψει να ακολουθήσει κάποια συγκεκριμένα βήματα.
Υπάρχουν αναλύσεις επί αναλύσεων, στο avsforum, για τα του ψηφιακού σήματος εικόνας, μετρήσεις signal noise, jitter, chroma και Luma μετατροπές - στα thread του Lumagen, Madvr Envy και στο συγκριτικό thread των videoprocessors.
 

Μηνύματα
540
Reaction score
435
Εκδηλώνω κι εγώ ενδιαφέρον για το καθε πόσο συχνά αναβαθμίζεται το firmware σε έναν Anthem.

Στον Yamaha RX-A8A που έχω, παρατηρώ ότι σχεδόν κάθε 2-3 μήνες θα γίνει μια αναβάθμιση.

Σα συχνότητα μου φαίνεται καλή. Παρόλα αυτά, δε ξέρω π;ώς τα πάει ο ανταγωνισμός στα πρόσφατα μοντέλα (βλέπε Denon, Marantz, Anthem)...
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Mε αφορμή αυτό (δεν απαντώ στον Drioannis).

Χωρίς αυτό να είναι ξεκάθαρο αν θα μπει και σε άλλα προϊόντα/ brands και πότε.

Πρακτικά μιλώντας, το νέο Dirac ART είναι τρελό selling point για τους πολυκάναλους ακροατές. Είναι ένα asset στα χέρια των εταιρειών να το κάνουν ότι θέλουν. Άκουσα άνθρωπο της Dirac να λέει πως το αν και που θα μπει δεν είναι κάτι που αφορά την Dirac ούτε μπορεί να επέμβει σε αυτό. Εξάλλου όλο το βάρος του implementation είναι στις πλάτες των κατασκευαστών και όχι της Dirac

Τα αυτάκια μου εμένα ακούνε πως το ξεχνάμε το ART στους AVRs που ήδη υπάρχουν. Ίσως να μπει σε ακριβούς Pro. Δεν θα έχουν όλα τα μηχανήματα την δύναμη να επεξεργαστούν σωστά το ART, μπλα μπλα μπλα από τις εταιρείες. Το οποίο μπορεί και να ισχύει βέβαια, καθώς αν η όλη διαδικασία επεξεργασίας αλλάζει τον ήχο στο μηχάνημα από αυτόν που είχαν αρχικά σχεδιάσει,το μηχάνημα είναι ακατάλληλο για το ART.

Με άλλα λόγια, όλα τα νέα μηχανήματα είναι ήδη στην αγορά, οπότε πάμε για συν δύο χρόνια και βάλε στους AVRs. Μην ξεχνάμε πως το ART είναι το επόμενο στάδιο μετά το multi sub control και θα μπει του χρόνου.
View attachment 292956
Συν ότι αν το multi sub έχει 800€, το ART πόσο; Βάλε και άλλα 9000€ για τον AV10, καλά κρασιά.

Aκόμα και χωρίς το Dirac Live έχουμε ξεπεράσει ήδη το κόστος του AVM90 που έρχεται έτοιμος.

Ότι και να κάνει το ART*, και επειδή δεν θα έδινα ποτέ τόσα λεφτά για M&D, ψηφίζω Anthem.

*Από όσους το έχουν ακούσει, σε άλλους αρέσει και σε άλλους όχι. Αλλάζει εντελώς τον ήχο, λένε.
Εγώ το μόνον που έχω ακούσει πρόσφατα σχετικά με αυτό το νέο ART της Dirac ειναι ότι λειτουργεί ικανοποιητικά για ηχεία που παίζουν όλο το φάσμα συχνοτήτων. Το θέμα είναι ότι ελάχιστοι έχουν τέτοια ηχεία.
 

Μηνύματα
115
Reaction score
236
Εγώ το μόνον που έχω ακούσει πρόσφατα σχετικά με αυτό το νέο ART της Dirac ειναι ότι λειτουργεί ικανοποιητικά για ηχεία που παίζουν όλο το φάσμα συχνοτήτων. Το θέμα είναι ότι ελάχιστοι έχουν τέτοια ηχεία.
Αυτό είναι πιο πολύ πρόβλημα για το DLBC. Στο ART το προβλημα είναι ότι το sub πρέπει να παίζει μέχρι 200-250hz ;-)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.948
Εγώ το μόνον που έχω ακούσει πρόσφατα σχετικά με αυτό το νέο ART της Dirac ειναι ότι λειτουργεί ικανοποιητικά για ηχεία που παίζουν όλο το φάσμα συχνοτήτων.
Λογικό είναι.
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Αυτό είναι πιο πολύ πρόβλημα για το DLBC. Στο ART το προβλημα είναι ότι το sub πρέπει να παίζει μέχρι 200-250hz ;-)
Το μόνο που μ έρχεται στο μυαλό είναι κάτι τέτοιο :biggrin:
1685039256163.png

Λογικό είναι.
Αν θέλει full range ηχεία το βλέπω να μην περπατάει
 


kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
914
Reaction score
957
Εκδηλώνω κι εγώ ενδιαφέρον για το καθε πόσο συχνά αναβαθμίζεται το firmware σε έναν Anthem.

Στον Yamaha RX-A8A που έχω, παρατηρώ ότι σχεδόν κάθε 2-3 μήνες θα γίνει μια αναβάθμιση.

Σα συχνότητα μου φαίνεται καλή. Παρόλα αυτά, δε ξέρω π;ώς τα πάει ο ανταγωνισμός στα πρόσφατα μοντέλα (βλέπε Denon, Marantz, Anthem)...
H Anthem σου αφήνει την επιλογή να βάλεις απολύτως σταθερό software η Beta το οποίο μπορεί να έχει bugs και αναβαθμίζεται τακτικά. Το επίσημο αναβαθμίζεται μόνο όταν απαιτείται και σίγουρα όχι τακτικά. Δε θα δεις εδώ τα γνωστά προβλήματα με κολλήματα. Τα Beta τα χρησιμοποιούν όσοι έχουν πολύ νέες συσκευές που παρουσιάζουν προβλήματα επικοινωνίας, πχ κάρτες γραφικών σε pc. Εγώ με ps5 και νέας γενιάς OLED και προβολέα δε χρειάστηκα τη beta και δεν είχα κανένα θέμα. Όταν δοκιμάσω streamer δεν ξέρω.
Γενικά η Anthem δεν αλλάζει μηχανήματα τακτικά όπως τα consumer και με τον καιρό είναι απόλυτα σταθερά.
 


kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
914
Reaction score
957
Όμορφα και ωραία τα λένε αλλά αν δεν τα χρησιμοποιήσεις στην πράξη....... Αν έχετε χώρο προσεγμένο, δε θα δείτε καμία διαφορά στις αποκοπές. Γιατί οι καμπύλες μέτρησης είναι πολύ κοντά στο ιδανικό! Αυτό που κάνει τη μεγάλη διαφορά είναι τα crossovers και το Phase, εκεί το ARC Genesis κάνει θαύματα!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.948
Αυτό που κάνει τη μεγάλη διαφορά είναι τα crossovers και το Phase, εκεί το ARC Genesis κάνει θαύματα!
Το λένε διάφοροι, ακόμη και γνώστες. Είναι τόσο καλό που δεν χρειάζεται να ασχοληθείς καθόλου manual. Τους έχει γλιτώσει ώρες ρυθμίσεων. Παίζει ρόλο και το software αλλά και το μικρόφωνο με την extra κάψα στο κέντρο του, που πρέπει να κοιτάει μπροστά το σύστημα, ευθεία στο κεντρικό. Έχω στείλει μύνημα στο εργοστάσιο να κοιτάξουν πως θα ανεβάσουν τον ήχο από το κεντρικό, και για Auro3D.
 
Last edited:

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
914
Reaction score
957
Το κεντρικό Alex παίζει μια χαρά. Σε εμένα έριξε ένταση! Αν το δυναμώσω χαλάει Balance. Μήπως κάνεις κάτι λάθος. Αυτό που θα ήθελα είναι λίγο χαμηλότερη ένταση στη ρύθμιση. Πολύ δυνατά!
Με το Auro3d δε θα ασχοληθούν, πέθανε!. Το Roon μας νοιάζει!!!
Και μία φωτό από το νέο μικρόφωνο με το τρίποδο της συσκευασίας!
 

Attachments


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.606
Reaction score
27.948
Δεν μπορώ να κάνω κάτι λάθος, δεν το έχω καν ώστε να κάνω λάθος. 🙂

Αυτό που λέω είναι πως η extra κάψα κάνει δουλειά και βοηθά το software. Το μικρόφωνο δεν το τοποθετείς απλά στο μπράτσο. Η κάψα πρέπει να κοιτά μπροστά, σαν να βλέπει το κεντρικό.

Τουλάχιστον έτσι λένε αυτοί.

Screenshot_20230529_104814_Chrome.jpg
 
Last edited:

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
914
Reaction score
957
Δεν μπορώ να κάνω κάτι λάθος, δεν το έχω καν ώστε να κάνω λάθος. 🙂

Αυτό που λέω είναι πως η extra κάψα κάνει δουλειά και βοηθά το software. Το μικρόφωνο δεν το τοποθετείς απλά στο μπράτσο. Η κάψα πρέπει να κοιτά μπροστά, σαν να βλέπει το κεντρικό.

Τουλάχιστον έτσι λένε αυτοί.

View attachment 293502
Ναί, το μικρό στρόγγυλο αυτοκόλλητο αυτό λέει αν δεις φωτό!
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Το κεντρικό Alex παίζει μια χαρά. Σε εμένα έριξε ένταση! Αν το δυναμώσω χαλάει Balance. Μήπως κάνεις κάτι λάθος. Αυτό που θα ήθελα είναι λίγο χαμηλότερη ένταση στη ρύθμιση. Πολύ δυνατά!
Με το Auro3d δε θα ασχοληθούν, πέθανε!. Το Roon μας νοιάζει!!!
Και μία φωτό από το νέο μικρόφωνο με το τρίποδο της συσκευασίας!
Ότι πλερώνεις. Στον Marantz Cinema 60 έχει χάρτινο τρίποδο οεο.
 

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.562
Reaction score
5.107
Το λένε διάφοροι, ακόμη και γνώστες. Είναι τόσο καλό που δεν χρειάζεται να ασχοληθείς καθόλου manual. Τους έχει γλιτώσει ώρες ρυθμίσεων.
Και ομως χρειαζεται , αρκει να ξερεις και να εχεις γνωση αλλιως χειροτερα θα τα κανεις
 

Μηνύματα
540
Reaction score
435
Ότι πλερώνεις. Στον Marantz Cinema 60 έχει χάρτινο τρίποδο οεο.
Και στα υπόλοιπα το ίδιο "χάρτινος" είναι... Waste of money κοινώς.
Πως γκένεν αυτό ; ο DENON AV-C A1 να έχει 6500$ που είναι και ολοκληρωμένος και ο marantz που είναι prepro και είναι το ίδιο μηχάνημα χωρίς τελικά στάδια να έχει 9000e ;
Marketing λέγεται.
Όπως λένε και στο Δελφινάριο, "πουλάει το σκατό φίλε"...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.614
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top