Anthem MRX 540, 740, 1140 - AVM 70, 90

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να δώσει κάποιος τέτοιο μηχάνημα (AVM60).

Από την άλλη το καλύτερο μηχάνημα για την πλειοψηφία των σπιτιών είναι ο MRX740. 7κάναλος και 11.2 pro, δύο ξεχωριστά subs, HDMI 2.1 ready, ATMOS, DTSX, Roon Ready Soon λίγο πάνω από 3000€. Με την αξιοπιστία Anthem.

Ίσως αργότερα ψάξω για MRX720.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Από την άλλη το καλύτερο μηχάνημα για την πλειοψηφία των σπιτιών είναι ο MRX740.
Έγιναν νόμιμα το μηχανήματα χωρίς XLR? Δεν νομίζω, εκτός αν είναι ρύθμιση λόγω πανδημίας
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Έγιναν νόμιμα το μηχανήματα χωρίς XLR? Δεν νομίζω, εκτός αν είναι ρύθμιση λόγω πανδημίας
Και βέβαια. Δεν τα χρειάζονται όλοι τα εξελαρπωςταλεν. :p

Το 99% των καταναλωτών θα πετάει τη σκουφιά του για έναν 740 ή 1140 με σετάκι Paradigm Premier ή Prestige μόλις το ακούσει. Δεν μιλάω καν για τα Persona με τα DSP και 4 ενεργά subs.
Και 720 και 1120 επίσης.
 
Last edited:


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Αφήστε στην άκρη τα επαγγελματικά μηχανήματα. Θέλουν χρήμα και γνώση.
Ασχοληθείτε με ότι μπαίνει σε σπίτι. 🙂
 






wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Μην του βάζεις τέτχια . :lolsign:
Κοίτα, πέρα από την πλάκα.... τα καλώδια που είναι τερματισμένα με TRS αντί XLR (αν βέβαια μπορείς να διαλέξεις, θα πρέπει τα ηχεία σου να έχουν και τα 2 - συνήθως έχουν, το ίδιο και ο προενισχυτής ή το audio interface) έχουν ένα πλεονέκτημα!!!
Είναι ίδια και από τις 2 πλευρές!!! για κάποιους μπορεί να μη σημαίνει τίποτα αυτό, όμως για άλλους, ειδικά αν συνεχώς πειραματίζονται και αλλάζουν το setup τους... σημαίνει περισσότερη ευελιξία! Κάτι ξέρουν οι στουντιάδες!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
rmc1 vs avm90
Δεν έχουμε δει τον avm90, αλλά θα ειναι περιπου 2000€ ακριβότερος απο τον RMC
Καλά θα είναι και τα δυο, ανέτως θα τα έπαιρνα.
δεν ειμαι σιγουρος για τον xmc2
Ειναι τα τρία μπροστινά μόνο full balanced.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
για τους marantz ισχυει οτι μονο ο μεγαλος av8805 εχει κανονικο
fully balanced design. O av7705 εχει μεν xlr εξοδους, αλλα εσωτερικα δεν ειναι fully balanced.
ενας αλλος "κανονικος" ειναι ο emotiva rmc1. δεν ειμαι σιγουρος για τον xmc2.
για πειτε γνωμες για rmc1 vs avm90.
Άντε να το ξαναπώ...

Ο πρώτος δουλεύει?
Ο δεύτερος αν δεν χρειάζεσαι τα παραπάνω κανάλια καλύτερα να πάρεις yamaha, γλυτώνεις λ7 ίδιο αποτέλεσμα.
 




Μηνύματα
191
Reaction score
339
Καλημέρα, μια ερώτηση έχω .
Για εμάς που βαριά "λόγο χώρου" μπορούμε να στήσουμε ένα 5.2.4 αξίζει να πάρουμε ένα τέτοιο μηχάνημα
και ας μην αξιοποιήσουμε όλες της εξόδους του ;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Για εμάς που βαριά "λόγο χώρου" μπορούμε να στήσουμε ένα 5.2.4 αξίζει να πάρουμε ένα τέτοιο μηχάνημα
και ας μην αξιοποιήσουμε όλες της εξόδους του ;
Γιατι όχι;

Αν εννοείς τους ολοκληρωμένους, θα εχεις και έξτρα ισχύ στα κανάλια που θα οδηγείς, εφόσον θα ειναι λιγότερα δεν θα φτάνει τόσο εύκολα στα ορια του το τροφοδοτικό.

Επίσης, κάποιοι ολοκληρωμένοι δίνουν την δυνατότητα τις άδειες εξόδους να τις μετατρέψεις σε εξόδους διενίσχυσης των μπροστινών. Δεν ξέρω αν το κάνουν οι Anthem.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
για πειτε γνωμες για rmc1 vs avm90.
Άντε να το ξαναπώ...

Ο πρώτος δουλεύει?
Ο δεύτερος αν δεν χρειάζεσαι τα παραπάνω κανάλια καλύτερα να πάρεις yamaha, γλυτώνεις λ7 ίδιο αποτέλεσμα.
φοβαμαι οτι δε καταλαβα τι σχεση η απαντηση σου σε σχεση με αυτο εγραψα... :idk:
ο rmc 1 δεν ξερουμαι αν δουλευει
ο avm90 δουλευει οπως ο yamaha απλα εχει παραπανω καναλια αν θες.

αν δεν χρειαζεσαι παραπανω καναλια απο 11.2 δεν χρειαζεται να πας σε avm 70-90

σου λεω πως δουλευουν(και αν δουλευουν) και αν αξιζει να παρεις(και τι να παρεις) τι αλλο θες..;)
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top