Anthem MRX 540, 740, 1140 - AVM 70, 90

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Είναι διαφορετικό από ότι το θυμάμαι αλλά και τώρα δεν βλέπω να μπορείς να βάλεις σημεία εσύ σε στενό φάσμα σαν να βάζεις parametric eq.
 


Μηνύματα
794
Reaction score
851
Διαφορές μεταξύ των Dac που φορούν τα Anthem AVM 70 και όλη η προηγούμενη σειρά (AKM DAC) και των νέων Anthem 70 8K που φορούν ESS.

.

Υπάρχει διαφορά σίγουρα, δεν έχει μετρηθεί από Armirm ο νέος να δούμε διαφορές σε Signad, φαντάζομαι από το κείμενο ότι ο παλιός ίσως είναι πιο "ζεστός" σε δικάναλο ήχο που προσωπικά μου αρέσει, ενώ ο νέος "ξυρίζει" σε πολυκάναλο, πάλι πολύ θετικό αλλά ίσως ενοχλεί λίγο σε στερεοφωνία.

Έχουν μετρηθεί όμως αυτά!

 
Last edited:

Μηνύματα
360
Reaction score
554
Έχει κάποιος από το φόρουμ τον avm70 να μας πει σε τι κατάσταση ειναι το ARC Genesis και γενικά ο επεξεργαστής? Εννοώ:
- Εντυπώσεις από το ARC Genesis?
- Eιναι λειτουργικός και σταθερός η έχει θέματα(θεματα που να αποτρεπουν καποιον την αγορά του)?
- Υποστήριξη Roon?
- Αξίζει η αγορά του στα 4500 ευρω?
 

Μηνύματα
794
Reaction score
851
Ο νέος AVM 70 8k θα έρθει Μάρτη περίπου από ότι μου είπαν, άρα υπομονή. Έως τότε η σημερινή beta version του νέου ARC θα έχει βγεί επίσημα. Από τα ξένα forum και όσους έχουν πάρει τον Anthem φαίνεται ότι τα μόνα θέματα σχετίζονται με συγκεκριμένες κάρτες γραφικών από PC σε σύνδεση HDMI, για ARC υπάρχουν λίγα μεμονωμένα θέματα σε συγκεκριμένα συστήματα. Βλέπε:
Διάβασε μόνο ότι υπάρχει από ΟΚΤ και μετά, τότε δόθηκε το τελευταίο upgrade με τις μεγάλες προσθήκες του ARC
 

Μηνύματα
794
Reaction score
851
Από ότι διαβάζω, με το τελευταίο upgrade δόθηκε και το DTS X Pro οταν βρίσκει πάνω από 11 κανάλια! Άρα έχουμε το φθηνότερο μηχάνημα ( κατά 3 φορές) από τα 4 με τέτοια δυνατότητα!!! Μόνο μείον, έχει 4 πλευρικά surround , τα υπόλοιπα 6 κανάλια είναι σε διάταξη ταβανιού. Δηλ στήσιμο atmos
 


Μηνύματα
794
Reaction score
851
Από ότι διαβάζω, με το τελευταίο upgrade δόθηκε και το DTS X Pro οταν βρίσκει πάνω από 11 κανάλια! Άρα έχουμε το φθηνότερο μηχάνημα ( κατά 3 φορές) από τα 4 με τέτοια δυνατότητα!!! Μόνο μείον, έχει 4 πλευρικά surround , τα υπόλοιπα 6 κανάλια είναι σε διάταξη ταβανιού. Δηλ στήσιμο atmos
Γράψτε λάθος, ρώτησα φίλο που τον έχει και δεν έχει δοθεί ακόμη, θα..... μαζι με το roon......
Ειλικρινά απορώ πως το είδαν σε κάτι Reviews..........
 

Μηνύματα
360
Reaction score
554
Γράψτε λάθος, ρώτησα φίλο που τον έχει και δεν έχει δοθεί ακόμη, θα..... μαζι με το roon......
Ειλικρινά απορώ πως το είδαν σε κάτι Reviews..........
Ευχαριστημένος ο φίλος σου?
 

Μηνύματα
794
Reaction score
851
Ευχαριστημένος ο φίλος σου?
Δε νομίζω να υπάρχει δυσαρεστημένος κάτοχος Anthem AVM οσο αφορά το ηχητικό κομμάτι! Είναι μηχανήματα που εδώ και 10 χρόνια παίζουν εκπληκτικά τόσο σε στερεοφωνία όσο και πολυκάναλα. Ο 60 που είχα υστερούσε πολύ λίγο σε σχέση με το στερεοφωνικό ΒΑΤ που οδηγεί το μεγάλο μου σύστημα με τα Wilson. Ο 70 είναι καλύτερος όπως τον άκουσα, λίγο ευχάριστο χρώμα σε στερεοφωνία, πολύ θετικό για μένα, ενώ σε atmos ξυρίζει , ακούς τα πάντα σε σωστή ένταση και με απίστευτη κατευθυντικότητα. Το νέο ARC είναι τρομερό. Ο λόγος που μπορεί να μη σου κάνει ένας Anthem είναι η μικρότερη ευελιξία που έχει σε τοποθέτηση ηχείων. Αν έχεις ηχεία σε ταβάνι έχεις απόλυτο ήχο σε Atmos & DTS:X , αν όμως τα ηχεία σου είναι στημένα ψηλά σε τοίχο, λόγω μη υποστήριξης Auro 3d υστερεί λίγο σε σχέση με μετρημένους στα δάκτυλα ακριβούς προ ( πολλών χιλιάδων ευρώ). Και για υποστήριξη 4 sub χρειάζεσαι τον 90 με διπλή τιμή. Επίσης δεν έχει ακόμη μεγάλη ευελιξία σε high res audio, ακόμη δεν έδωσε το roon.
Κάνε τον κόπο να διαβάσεις τα reviews ώστε να δείς αν η τοποθέτηση των ηχείων σου συμβαδίζει με το μενού του. Παίρνει έως 6 κανάλια ηχείων σε ταβάνι και 4 βασικά surround στα πλάγια πέρα από τα back.
Από νέα χρονιά θα έχει έρθει ο 90 μου και θα έχω από πρώτο χέρι άποψη.
 

Μηνύματα
360
Reaction score
554
Απάντηση της Anthem σχετικα με ερωτημα μου για την υποστήριξη Roon:
Hello George,

At this time these units can stream Roon source via Airplay, Chromecast or an external player. Once Roon is fully implemented (no confirmed timeframe yet) it will be Roon certification/Roon Ready.
Δεν υπάρχει καποιο πλανο ακόμα αλλα λενε θα ειναι Roon Ready.
Προσωπικά μάλλον θα προχωρήσω με τον AVM70 σαν beta tester...και βλέπουμε.
 





alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
O δημιουργός αντικατέστησε το παραπάνω video με νέο.

"Hey Guys. ARC round 2!

The original video will soon be deleted and this video will be all that's left. Some were getting confused by the level adjustment so i wanted to clarify it and show actual measurements showing it is no channel adjustment like we do in the GUI which adjust the channel output. Now that there's a before and after measurement I hope it'll clarify what it does better. I also forgot the sub phase alignment which is now added."


 



Μηνύματα
794
Reaction score
851
Αν δεν έχεις το μηχάνημα σπίτι σου, ότι και να λένε είναι στον αέρα! Είμαι σε φάση μετρήσεων, αλλαγής θέσεων, ξανά μετρήσεων κτλ. Θέλει χρόνο, υπομονή και γνώσεις. Αναλυτικό Review οταν βγάλω άκρη. Παραθέτω ένα γρήγορο pdf από πρώτες μετρήσεις, ολες μαζί γιατί δεν περνάει το αναλυτικό PDF
 

Attachments


Μηνύματα
794
Reaction score
851
Πλήρες review εδω
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.170
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top