Arendal sound vs. SVS;

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Εντάξει αυτό είναι αναγκαίο κακό. Θα τελειώσει κάποτε.



Εδώ γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος, γιατί δεν κατάλαβα 100% αυτό που θέλεις να πεις. Δεν αρέσει σε εσένα το άκουσμα του προβλεπέ ήχου ή τα λόγια που σου λένε κάποιοι εδώ;
Για το μουσικό αποτέλεσμα φυσικά. Το προβλεπόμενο στο χώρο μου δεν μου αρέσει.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Θα μου επιτρέψεις να σου προτείνω να το ακούσεις μερικές μέρες και μετά να αποφανθείς.
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Λοιπόν πέρα από τα διαγράμματα και τις μετρήσεις μιας και έκλεισα 50 ώρες λειτουργίας ηρθε η ώρα να γκαζώσω λίγο.

Λοιπόν πολλά κομμάτια που ακούω από Metallica endless sandman- one σε Burak yeter - tuesday σε talamasca.
Ιδικά στο one στις γρήγορες μποτιές είναι αλλού. Επιτέλους ακούω αυτό που θέλω. Το pa μπάσο.

Σε ταινίες. Κλασσικά tron legacy - men in black το τελευταίο - tranformers age of extinction - godzilla - Noah λίγο πικ παλιό.

Ειχα rta να διαβάζει να δω και τι παίζει που. Στα τραγούδια τα peak ήταν 50 με 100hz.

Στις ταινίες το πιο χαμηλό που είδα να κάνει peak ήταν το tranformers age of extinction. Στο -10 στα 20hz μετρούσε 107 db. ( το έχω ρυθμισμένω στο 0 ) το tron στους 57 στο -10 114db.

Το πριν με το μετά όσον αφορά τις ταινίες. Ηταν ή χαρά του pb να δονειται ο καναπές να τρίζουν όλα (σαλόνι).

Ε τώρα υπάρχουν όοολα αυτά σε μεγαλύτερο βαθμό αλλά ταυτόχρονα νιώθεις κάτι να σε σπρώχνει.

Το έβαλα στο -5 στον προηγούμενο godzilla στην αρχή που σκαει η ατομικη βόμβα και έρχεταξ το οστικό κύμα.

Ε πραγματικα νιώθεις να σε σπρώχνει μαζί με το καναπέ.

Αυτά. Ναι δεν έτυχε να δουλέψω με 2 svs. Αλλα και άλλους που μιλάω που έχουν τους λείπει το μπάσο στο στήθος στη μουσική. Ακόμη και με 2 pb4000.

Οποιος περάσει από Σύρο ανοιχτο το σπίτι να το ακούσετε και εσείς.
 





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.586
Είχες ένα μεγάφωνο 13" αν δε κάνω λάθος, και τώρα έχεις 4 μεγάφωνα των 13,5" να βγάζουν μπάσο, τα ευκόλως εννοούμενα..
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
με ποιον μιλάς καλέ?
δεν πιστεύω να κάνετε και από εκείνα τα camσεχchat? :tongue: :lol: :lolsign:
Δεν κανουμε τέτοια, αυτά είναι του διαβόλου. :lol: :lol: :lol: :lol:
Post automatically merged:

Είχες ένα μεγάφωνο 13" αν δε κάνω λάθος, και τώρα έχεις 4 μεγάφωνα των 13,5" να βγάζουν μπάσο, τα ευκόλως εννοούμενα..
4 χ 13.8. Εγώ μεταφέρω εντυπώσεις πέρα από διαγράμματα.

Να πω την αλήθεια μου άρεσαι να τρελέται στη διαδρομή το pb και να το βλέπεις. Αυτά δε το κάνουν.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Δεν κανουμε τέτοια, αυτά είναι του διαβόλου. :lol: :lol: :lol: :lol:
Post automatically merged:



4 χ 13.8. Εγώ μεταφέρω εντυπώσεις πέρα από διαγράμματα.

Να πω την αλήθεια μου άρεσαι να τρελέται στη διαδρομή το pb και να το βλέπεις. Αυτά δε το κάνουν.
sorry τώρα είδα ότι υα μισά που γράφω βγαίνουν λάθος. κάτι μπλέξιμο με ένα γερμανικό keyboard γιατί μου χάλασε το άλλο.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.233
Reaction score
27.035
Οποιος περάσει από Σύρο ανοιχτο το σπίτι να το ακούσετε και εσείς.
Αμ, δεν θα μού γλυτώσεις. :D
Θα έρθω στη Σύρο.
Κάποτε.
Την λατρεύω.
Μού έχει μείνει απωθημένο από την πρώτη μου παρεΐστικη φοιτητική εκδρομή, μόλις είχα τελειώσει το 1ο έτος 1979, όμως ακόμα περισσότερο από το 2004 που πιάσαμε λιμάνι πηγαίνοντας για Ρόδο. Λίγο έλειψε να τούς παρατήσω και να κατεβώ :laugh::laugh::laugh: Τα μετέπειτα χρόνια κοίταζα συνέχεια τις προσφορές των ταξιδιωτικών γραφείων, μα όλο και κάπου αλλού πηγαίναμε. Είναι κι αυτά τα ναύλα που σε πετσοκόβουν κι η οικογένεια δεν πάει χωρίς τουτού... άσε που όποιος ήδη ζει σε νησί δεν έχει και μεγάλη πρεμούρα για... διακοπές σε νησί.
Έχω και γνωστούς εκεί, έναν παλιό συμφοιτητή και έναν νυν συνάδελφο.
Προς το παρόν, όποτε έχω άδεια + λ7 είμαι αναγκασμένος να πηγαίνω Κέρκυρα.
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Είχες ένα μεγάφωνο 13" αν δε κάνω λάθος, και τώρα έχεις 4 μεγάφωνα των 13,5" να βγάζουν μπάσο, τα ευκόλως εννοούμενα..
Για να βγάλει σχεδόν το ίδιο μπάσο το svs έπρεπε να έχει τέσσερις φορές το xmax της κάθε μονάδας του arendal. Μέσα σε αυτό βάλε και τις παραμορφώσεις που μοιραία έρχονται με τις τόσο μεγάλες διαδρομές. Facts of Physics
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.586
4 χ 13.8
Αυτό ακριβώς.

Και μόνο που ανεβαζε παραπλήσιες στάθμες το svs, είναι ήρωας... Ήρωας...

Αλλά η επιφάνεια 4 τέτοιων μεγαφώνων, δε παλεύεται. Facts of Physics, που λέει κι ο Άλεξ...
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Υπάρχει κάπου το xmax από αυτά τα driver's; Γενικά τα specs τους τα ξέρει κανείς; Το μόνο αρνητικό που βλέπω είναι ότι ουσιαστικά δεν κατεβαίνουν κάτω από τα 20 hz, πράγμα που με προϊδεάζει για μικρές διαδρομές.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Υπάρχει κάπου το xmax από αυτά τα driver's; Γενικά τα specs τους τα ξέρει κανείς; Το μόνο αρνητικό που βλέπω είναι ότι ουσιαστικά δεν κατεβαίνουν κάτω από τα 20 hz, πράγμα που με προϊδεάζει για μικρές διαδρομές.
Ναι φαίνεται και στο μάτι ότι έχει μικρές διαδρομές.
Χαμηλά όμως κατεβαίνουν μέχρι 15 με την ιδια σταθμή που είχε το pb.
Και spl δε τα λες και κοντά όταν εχουν 11db διαφορά.
 


Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Κατεβαινει και χαμηλα αφου πλεον ειναι περισσοτερα τα μεγαφωνα ,με σαφεστατα καλυτερο group delay λογω κλειστης καμπινας και καλυτερο accel factor λογω μεγαφωνων και διαταξης.....που σημαινει και free field παλι ποιο γρηγορα ειναι...
Και απο τα κλειστα svs παλι ειναι ποιο γρηγορα..
Μην λετε λοιπον οτι ο χωρος φταιει αποκλειστικα ,το επιδεινωνει ναι...
Τα svs ειναι μανουλες για πολυ χαμηλα και για καλυψη μεγαλυτερων χωρων ή και για ακραια αγορια με την προυποθεση να κροσσαριστουν με συνοδια αλλων γρηγοροτερων σαμπ...
Και για να τα βαλουμε σε μια σειρα και αυτα τα sub παλι ποιο αργα απο pa sub ειναι αλλα τα δευτερα δεν κατεβαινουν χαμηλα...εδω ομως συνδιαζουν δυο κοσμους τεχνιεντως οπως αποδικνειεται...
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Αμ, δεν θα μού γλυτώσεις. :D
Θα έρθω στη Σύρο.
Κάποτε.
Την λατρεύω.
Μού έχει μείνει απωθημένο από την πρώτη μου παρεΐστικη φοιτητική εκδρομή, μόλις είχα τελειώσει το 1ο έτος 1979, όμως ακόμα περισσότερο από το 2004 που πιάσαμε λιμάνι πηγαίνοντας για Ρόδο. Λίγο έλειψε να τούς παρατήσω και να κατεβώ :laugh::laugh::laugh: Τα μετέπειτα χρόνια κοίταζα συνέχεια τις προσφορές των ταξιδιωτικών γραφείων, μα όλο και κάπου αλλού πηγαίναμε. Είναι κι αυτά τα ναύλα που σε πετσοκόβουν κι η οικογένεια δεν πάει χωρίς τουτού... άσε που όποιος ήδη ζει σε νησί δεν έχει και μεγάλη πρεμούρα για... διακοπές σε νησί.
Έχω και γνωστούς εκεί, έναν παλιό συμφοιτητή και έναν νυν συνάδελφο.
Προς το παρόν, όποτε έχω άδεια + λ7 είμαι αναγκασμένος να πηγαίνω Κέρκυρα.
Να μας ερθεις.! Ποιους ξέρεις από εδώ? Μπορει να τους γνωρίζω.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.061
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top