Arendal sound vs. SVS;

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Το ported έφταιγε. :p
Παρακολουθούμε το θέμα και μετά κρίνουμε. Στο 0.8 φτάνει όταν το πειράξω αλλιώς είναι πολύ πιο χαμηλά από τα περισσότερα spectro που έχουν ανέβει μισά τελευταία.

Και αν εδώ, έφτασε λίγο πρασινάκι εκεί στα 30, στο pb από τα 40 και κάτω ήταν σαν φανέλα του Παναθηναϊκού. ;)

Προφανώς ο καθένας κρατάει ότι τον βολεύει και κρίνει.

Ηταν και η τελευταία φορά που ανέβασα κάτι μιας και κανένας απο τα super συστήματα που έχετε δε το κάνει.

Όλοι στα λόγια έχουμε το καλύτερο.

Να τα χαίρεστε

Εχω αλλάξει αρκετά ηχεία τελευταία και μπορώ να είμαι αντικειμενικός για αυτούς που διαβάζουν.

Τα svs είναι τα καλύτερα και οι marantz οι χειρότεροι.

Όποιος θελει ας πάρει και να κρίνει μόνος του.
Post automatically merged:

στις ταινιες αφου παιζεις οπως με το pb τι διαφορα εχεις ;
Δεν είπα αυτό Κώστα. Είπα ότι δεν έχασα κάτι από αυτά που υποθετικά προσφαίρει καλύτερα το svs.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Μην κλαίγεσαι τζάμπα, ανεβάζουμε συνέχεια απο τα δικά μας, μην γκρινιάζεις

Αυτό που πραγματικά εχει ενδιαφέρον ειναι spectrogram χωρίς ισοστάθμιση, σε μεγάλη στάθμη. Εκεί θα δούμε καλυτερα τον χαρακτήρα του χώρου σου. Εχεις αποθηκευμένο κανένα απο τις πρώτες μερες πριν την ισοστάθμιση;

και οι marantz οι χειρότεροι.
Δεν ειναι οι χειρότεροι, έχει κι άλλους :tongue:
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Μην κλαίγεσαι τζάμπα, ανεβάζουμε συνέχεια απο τα δικά μας, μην γκρινιάζεις

Αυτό που πραγματικά εχει ενδιαφέρον ειναι spectrogram χωρίς ισοστάθμιση, σε μεγάλη στάθμη. Εκεί θα δούμε καλυτερα τον χαρακτήρα του χώρου σου. Εχεις αποθηκευμένο κανένα απο τις πρώτες μερες πριν την ισοστάθμιση;


Δεν ειναι οι χειρότεροι, έχει κι άλλους :tongue:
Εγώ να κλαφτώ? Γιατί? Θα μου αγοράσετε κάτι καλύτερο αν το κάνω? Το αντίθετο. Ήθελα να μοιράζομαι τα αποτελέσματα με τους φίλους εδώ με ότι γνώσεις έχουν να κρίνουν. Χωρίς να βάζω παρωπίδες.

Το να μου ζητάτε όλο και πιο περίεργα που και καλά θα δείξουν ένα μι αποδεκτό αποτέλεσμα δεν είναι το ζητούμενο.

Ότι και να έχεις ζητήσει ιδικά εσυ δεν έχω δεί να τα βάζεις στο super δικό σου. Μόνο λόγια. Και 2-3 μισά που έχουμε δεί ότι peak και λακούβες είχες ήταν "έλα αυτό δε το ακούω και το άλλο ξέρω από τι είναι". Ε αυτά μπορώ να τα πω και γώ.

Δεν έχει νόημα η όποια αντιπαράθεση στις απόψεις πίσω από το πληκτρολόγιο και από εικόνες. Ο καθένας ξέρει τι ακούει.

Να χαίρεστε τα μηχανήματά σας και τέλος.

Καλά κάνουν οι δικάναλοι και εμπιστεύονται μόνο την ακοή τους.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
ankokdog .....αφου επαιζες μα το pb στα ιδια hz χαμηλα δεν χανεις κατι....αλλα απο εκει και πανω ειδες καποια διαφορα, αυτο εννουσα ..

για να παιξεις χαμηλα κατω απο τα 20hz πρεπει να μην πεφτεις σε db .....δλδ οσα db παιζεις στα 20hz πρεπει να παιζεις και ως στα 10hz ......τοτε εχεις αυτο που πρεπει..

εννοειτε οτι πρεπει να εχεις και αναλογο σπεκτρο ....

εδω εχει προβληματα ο αφτιας με χωρο φτιαγμενο κ.λ.π.
...10db κατω στα 80-100 hz και 5-6db κατω 25-35hz

και ακομα συζητατε !!!!

 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Προσωπικά τα svs ποτέ δε τα συμπάθησα πάντως. Ποτέ.

Ομολογουμένως όμως, βγάζουν πολλά spl στα λεφτά τους, κι αυτό από μόνο του είναι πολύ σημαντικό.

Σαφώς δέχομαι τα συμπεράσματα του ankokdog υπέρ των επινεφριδίων σε σχέση με το svs, ως προσωπικές ακουστικές εντυπώσεις, αλλά πολύ μικρή σημασία έχουν, διότι δεν είχε τη δυνατότητα να ακούσει στο χώρο του ένα ζευγάρι svs.

Επί της ουσίας, ένα πορτεντ σαμπ που συμπίπτει η τόνωση του μπας ριφλεξ με mode του χώρου; τον ήπιες. Δεν υπάρχει σωτηρία, εκτός από σφράγισμα του πορτ.

Αυτό δε σημαίνει ότι είμαι προσωπικά κατά της ύπαρξης μπας ριφλεξ στο σαμπ. Ίσως να κατακρίνω την ύπαρξη μπας ριφλεξ στους δορυφόρους, αλλά όχι στο σαμπ...

Τα υπόλοιπα είναι θεωρίες συνωμοσίας...

Όσον αφορά το λογισμικό ισοστάθμισης, η πραγματικότητα είναι πως στην κορυφή κάθεται η τρινοβια ισοστάθμιση, και ακολουθεί το ντιρακ και μετά το αρκ.
Τα υπόλοιπα είναι πολύ υποδεέστερης ποιότητας, αλλά από το ολότελα, σαφώς είναι θετικά.
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
η πραγματικότητα είναι πως στην κορυφή κάθεται η τρινοβια ισοστάθμιση, και ακολουθεί το ντιρακ και μετά το αρκ.
Προφανώς και ότι πληρώνεις παίρνεις και έχεις και τις ανάλογες απαιτήσεις. και γιαυτό λογικό είναι ο trinov να κάθετε εκεί στη κορυφή. όσον αφορά τα υπόλοιπα, χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία αλλά από άτομο που πρόσφατα έδωσε ένα παλιό marantz 7009 με το προηγούμενο audyssey χωρίς app και παρασύρθηκε και αγόρασε nad δεν έχει μείνει ευχαριστημένος από το dirac. δεν είδε κάποια ιδιαίτερη διαφορά, σχεδόν το ίδιο αποτέλεσμα με το παλιό audyssey δλδ φτωχό σε χαμηλά.
Post automatically merged:

:O_o:


Σχολίασα τους Marantz, τα Arendal ή τα SVS; ;)
παίζουμε με τις λέξεις, προφανώς και έγινε σύγκριση με τα svs. τα υπόλοιπα είναι για διάσπαρτα σχόλια.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Εντελώς νορμάλ, φυσιολογικός άνθρωπος.
Δικός μου είναι αυτός.
Θα τονε πάρω να πάμε για καφέ να λέμε για τα ρεντεκο.
μπραβο Κωστακη μας....να τα πειτε ολα μην και τυχονε ξεχασατε καμια γωνια ασαμπακοτι.....χαχαχαχα
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.498
Το να μου ζητάτε όλο και πιο περίεργα που και καλά θα δείξουν ένα μι αποδεκτό αποτέλεσμα δεν είναι το ζητούμενο.
Αυτό που ζήτησα δεν έχει να κάνει με το αποτέλεσμα, αλλά με τον χώρο και μόνο.
Ότι και να έχεις ζητήσει ιδικά εσυ δεν έχω δεί να τα βάζεις στο super δικό σου. Μόνο λόγια
Ξαναδιάβαστο. Απο την αρχή.

Πολύ ασχολήθηκα.

19
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.870
Reaction score
77.470
:O_o:


Σχολίασα τους Marantz, τα Arendal ή τα SVS; ;)
άσε ρε...σε μάθαμε και σένα...κατευθυνόμενε! :lol: :laugh:


Υ.Γ.
@ankokdog δοκίμασες να κάνεις mix τοποθετήσεις στα sub να δούμε συμπεριφορά?
δηλ. στις ίδιες θέσεις που τα έχεις.....το ένα να κοιτά αριστερά-δεξιά το άλλο μπρος-πίσω,
και τα 2 μπρος-πίσω?
Post automatically merged:

ρέστα από 20ρικο έχεις? :laugh:
 




Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
άσε ρε...σε μάθαμε και σένα...κατευθυνόμενε! :lol: :laugh:


Υ.Γ.
@ankokdog δοκίμασες να κάνεις mix τοποθετήσεις στα sub να δούμε συμπεριφορά?
δηλ. στις ίδιες θέσεις που τα έχεις.....το ένα να κοιτά αριστερά-δεξιά το άλλο μπρος-πίσω,
και τα 2 μπρος-πίσω?
Post automatically merged:



ρέστα από 20ρικο έχεις? :laugh:
ναι ήμουν 2 μέρες και τα έκανα βόλτες, εκεί έτυχε και έκατσαν καλά και ακουστικά και οπτικά.
Post automatically merged:

Δεν το περίμενα αυτό από εσένα. Πέφτω από τα σύννεφα.
αυτό το λέω γιατί όλη μέρα σε ένα τρυπάκι με μικρόφωνο και μέτρα εδώ μέτρα εκεί, μέτρα σε αυτήν την ένταση, κρεμάσου από το ταβάνι, κάνε δείξε. τελικά το φέρνεις όσο πιο κοντά στα προβλεπόμενα και αυτό που σου λεν τα αυτιά σου δεν είναι αυτό που θες να ακούσεις, αυτό που σου προκαλεί ευχαρίστηση. οπότε, καλά ήταν, παίζει super και τέλος.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.870
Reaction score
77.470
ναι ήμουν 2 μέρες και τα έκανα βόλτες, εκεί έτυχε και έκατσαν καλά και ακουστικά και οπτικά.
όχι βόλτες...σε περιστροφές (στις θέσεις που τα έχεις τώρα) αναφερόμουν
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
αυτό το λέω γιατί όλη μέρα σε ένα τρυπάκι με μικρόφωνο και μέτρα εδώ μέτρα εκεί, μέτρα σε αυτήν την ένταση, κρεμάσου από το ταβάνι, κάνε δείξε.
Εντάξει αυτό είναι αναγκαίο κακό. Θα τελειώσει κάποτε.

τελικά το φέρνεις όσο πιο κοντά στα προβλεπόμενα και αυτό που σου λεν τα αυτιά σου δεν είναι αυτό που θες να ακούσεις, αυτό που σου προκαλεί ευχαρίστηση.
Εδώ γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος, γιατί δεν κατάλαβα 100% αυτό που θέλεις να πεις. Δεν αρέσει σε εσένα το άκουσμα του προβλεπέ ήχου ή τα λόγια που σου λένε κάποιοι εδώ;
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.095
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top