Arendal subwoofers

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
μα το λες και μόνος σου. για αρχή το sub 1 είναι με ένα woofer και 500w, το 2 είναι με 2 woofer και 1000 watt μόνο από τον ενισχυτή έχουμε 3db.
Ta 140 τόσα είναι στους 45 δεν είναι στους 20 ή πιο κάτω για να χρειάζεσαι καμπίνα 100000 λίτρα για να βγάζει πολλά db.
¨έχω ανεβάσει πριν μερικούς μήνες email που εξηγούσαν γιατί δεν κάνουν μετρήσεις cea.
ίσως γιαυτό επειδή τα νούμερα είναι απίστευτα :gotcha:

τα περισσότερα μικρά pa βγάζουν στα 2μ τόσα db γιατί όχι και αυτά. και δε μιλάω για 140 στα 2μ προφανώς και η μέτρηση μπορεί να είναι και στο πόντο δε ξέρω.

και το umik ναι χαμηλά στα 20-25 πάει μέχρι 112-113 μετά κλιπάρει αλλά πιο πάνω μετράει αρκετά περισσότερα.
-------------------------------------------------------

Ok με αυτό το ερώτημα? Έχω απορία τι θα απαντήσουν

Annotation 2019-12-12 184912.jpg
 
Last edited:

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.547
Reaction score
5.052
έχουν αρχίσει να γίνονται Reference τα Arendal sub 2 στην Ευρώπη στην κατηγορία τους από πολλά περιοδικά και reviewers

Ένα από τα τελευταία έκανε και κάποιες μετρήσεις max spl, βέβαια δε μας λέει σε τι απόσταση, σε κάθε περίπτωση όμως ακόμη και στους 50 πόντους να είναι τα νούμερα που έδωσαν είναι αξιοσημείωτα.

20hz - 124db

22-23hz - 132db

45hz - 146db

ένα άλλο αξιοθαύμαστο είναι το πάχος της καμπίνας (50μμ) και HDF
όπως και ότι κάθε woofer οδηγείται από ξεχωριστό τελικό στάδιο.

View attachment 146995

Πραγματικά νασο, όπως είπε ο Μιχάλης είναι Πολύ για........ (εκτός) η μετρήσεις.
Οταν είδα 125db στα 20 και 146db γέλασα με την ψυχή μού, δεν βγαίνουν αυτά τα db ούτε να βάλεις το κολλητά τα σαμπ και ανάμεσα το μικρόφωνο κολλητά.
Όπως είπε κ ο Κώστας θέλει γομαρια και όχι ένα, η ένα με 4 μεγάφωνα 18αρια και για πάνω από 5 κιλοβάτ , δες databass και θα καταλάβεις αν βγαίνουνε τα 146 db.
Δεν κατηγορούμε τα αρενταλ, μία χαρά παίζουν και καλά και δυνατά, αλλά η μετρήσεις είναι καμία σχέση
146 ντεσιμπέλ δεν μετράνε ούτε κάτι γομάρια δολοφόνοι.
:roflmao: :lol::lol::lol:
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Πραγματικά νασο, όπως είπε ο Μιχάλης είναι Πολύ για........ (εκτός) η μετρήσεις.
Οταν είδα 125db στα 20 και 146db γέλασα με την ψυχή μού, δεν βγαίνουν αυτά τα db ούτε να βάλεις το κολλητά τα σαμπ και ανάμεσα το μικρόφωνο κολλητά.
Όπως είπε κ ο Κώστας θέλει γομαρια και όχι ένα, η ένα με 4 μεγάφωνα 18αρια και για πάνω από 5 κιλοβάτ , δες databass και θα καταλάβεις αν βγαίνουνε τα 146 db.
Δεν κατηγορούμε τα αρενταλ, μία χαρά παίζουν και καλά και δυνατά, αλλά η μετρήσεις είναι καμία σχέση

:roflmao: :lol::lol::lol:
Ναι δεν αμφιβάλω ότι κάτι περίεργο συμβαίνει γιαυτό έστειλα και email.
ότι παίζουν πολύ δυνατά παίζουν δεν έχουν επαφή και μόνο του το κάθε ένα με το pb13 που είχα.
και το λέω με μετρήσεις πέρα από το τι ακούω. με το pb για να παίξει όσο πιο φλατ γίνεται δεν ξεπερνούσα τα 108 - 110db db,
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.682
Έχω μια πολύ ωραία λύση για 130 ντεσιμπέλ στους 10 κύκλους.

Σοβαρά μιλάω. Πολύ σοβαρά.

Για 30τμ χρειάζονται 18 τεμάχια 18".

Μετρημένα κουκιά.

2 ντάνες από 9 τεμάχια η κάθε ντάνα, πάνω σε γωνία.

Ειδάλλως, με 2 αρενταλ βγαίνουν χαλαρά. :tongue:
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Ναι δεν αμφιβάλω ότι κάτι περίεργο συμβαίνει γιαυτό έστειλα και email.
ότι παίζουν πολύ δυνατά παίζουν δεν έχουν επαφή και μόνο του το κάθε ένα με το pb13 που είχα.
και το λέω με μετρήσεις πέρα από το τι ακούω. με το pb για να παίξει όσο πιο φλατ γίνεται δεν ξεπερνούσα τα 108 - 110db db,
:gamer::gamer::p:p


 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Hello Nasos,

I have been in touch with the reviewer, and they have actually measured the max SPL of the subwoofer. They have not done a CEA2010 measurement, but an in-room measurement with same placement and measuring distances as they do for all recent reviews apparently.

Here is how they go about it:
"I always measure the frequency response of the sub-basses, and in addition, crossover filters and, where applicable, eq, boost and the like, so that you readers have a good and objective basis for the listening impressions. This time, we also start measuring maximum SPL in rooms, and we do the following:

A sweep from 20 to 50 Hz, we set maximum sound pressure at 20 Hz and we also stop raising when we do not get higher level at 20 Hz. Then we read the room nodes 22-23 Hz and 45 Hz, and specify these as well. Personally, I think the important figure is at 22-23 Hz, and 20 Hz is the reference, while the 45 Hz measurement is most interesting in comparison to 22-23 Hz.
Around 10 dB difference is good, while a significantly larger difference at hand indicates that the bass is not going all the way down to 20 Hz. Together with the frequency measurement, these figures give a good indication of how the sub-bass actually performs.

In practical terms, the frequency measurements goes like this: I put the box on its side (one that contains no driver, port or amplifier), and a mic is placed at the driver. A second mic is placed, in case it is not a sealed box, at a port or slave bass, and the volumes are then balanced to take into account the size differences between the port / driver / slave bass and the signals are merged into a summing amplifier before reaching the sound card.

We have already gone through sound pressure, but placement of mic and sub is as follows: The sub-bass amplifier panel side is set 60 cm from the wall and the mic 1 m from the floor in the middle of the room (which is obliquely behind the sub-bass)."

Now anyways back to your request, I unfortunately do not have CEA2010 measurements that I can share as they are in documents with other subs. But I can tell you that at 63Hz is has an output of 118,6dB

Best regards,
Thomas Gunvaldsen
Your Highly Experienced Support Team
EISA winners of Home Theatre Speaker System 2019-2020
Οπότε τα 125db με 2 sub συν το room gain είναι λογικό νούμερο
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.113
Reaction score
124.682
Τα 118.6 είναι εξαιρετική επίδοση, και πιστευτή.
Μαζί με το gain του χώρου, μπορεί να αυξηθεί έως και κατά 6-9 ντιμπι, εξαρτάται πως το μέτρησε για αυτή τη στάθμη.

Οπότε τα 125db με 2 sub συν το room gain είναι λογικό νούμερο
Ναι, λογικό και επαρκέστατο.
 
Last edited:



Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
125 db στα 63hz και μιλαμε για sub ?
Ένα γκαζιαρη σε έχουμε, τι να κάνουμε προσπαθούμε και εμείς.
Χωρίς πλάκα στα 25 τετραγωνικά με παράθυρα μπαλκονόπορτες και τυπικά ότι υπάρχει σε ένα σαλόνι, δεν αντέχεις παραπάνω. Ακούς να δονείται μέχρι και το spot στο κρυφό

Την κλαμπίσια αίσθηση την έχω οπότε είμαι super.
 


Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Να ρωτήσω κάτι άσχετο. Στο χώρο μου, αν έχω μικρές χαραμάδες κάτω από την πόρτα ή το παράθυρο ακούω το ίδιο με το αν είναι αεροστεγώς κλεισμένος;
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
Να ρωτήσω κάτι άσχετο. Στο χώρο μου, αν έχω μικρές χαραμάδες κάτω από την πόρτα ή το παράθυρο ακούω το ίδιο με το αν είναι αεροστεγώς κλεισμένος;
ολα ειναι σχετικα. δοκιμη και μετρηση...
γενικα ο ερμητικα κλειστος χωρος θα σε βοηθησει να κατεβεις πιο χαμηλα σε συχνοτητες , αλλα καποιο ανοιγμα μπορει να βοηθησει τον χωρο να σου peakαρει καποια συχνοτητα η οποια να την θελεις.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Να ρωτήσω κάτι άσχετο. Στο χώρο μου, αν έχω μικρές χαραμάδες κάτω από την πόρτα ή το παράθυρο ακούω το ίδιο με το αν είναι αεροστεγώς κλεισμένος;
Εγώ έχω διαφορά περίπου 2db από 30 και κάτω αν έχω ανοιχτή ή κλειστή τη πόρτα. και αντίθετά από αυτό που φαντάζεστε, όταν είναι ανοιχτή έχω +2db.
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
ολα ειναι σχετικα. δοκιμη και μετρηση...
γενικα ο ερμητικα κλειστος χωρος θα σε βοηθησει να κατεβεις πιο χαμηλα σε συχνοτητες , αλλα καποιο ανοιγμα μπορει να βοηθησει τον χωρο να σου peakαρει καποια συχνοτητα η οποια να την θελεις.
Παίζει ρόλο ο όγκος στη συχνότητα αυτή, ε;

Ευχαριστώ!
 


TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
Ένα γκαζιαρη σε έχουμε, τι να κάνουμε προσπαθούμε και εμείς.
Χωρίς πλάκα στα 25 τετραγωνικά με παράθυρα μπαλκονόπορτες και τυπικά ότι υπάρχει σε ένα σαλόνι, δεν αντέχεις παραπάνω. Ακούς να δονείται μέχρι και το spot στο κρυφό

Την κλαμπίσια αίσθηση την έχω οπότε είμαι super.
δεν προσπαθω να σε μειωσω ή οτιδηποτε τετοιο .
χαιρομαι πραγματικα που τα arendal , βοηθησαν τον χωρο σου να αναδειχθει καλυτερα απο το svs.
αυτο που με "πειραζει" ειναι να βγαινουν συμπερασματα το ταδε ειναι καλυτερο απο το αλλο ή ποιο δυνατο κτλ.
ακουμε τον χωρο και σε καθε χωρο καποιο sub θα παιξει καλυτερα απο καποιο αλλο.
γιαυτο εμπιστευομαι μονο μετρησεις cea2010 οπου ειναι (οσο γινεται) καποιο standard οσον αφορα τις συνθηκες.
τα svs εχουν ως γενικο κανονα να ειναι "εντυπωσιακα" , παιζουν καλα χαμηλα με πολλα db γιαυτο θυσιαζουν αλλα πραγματα.
τα arendal απο την αλλη δεν κατεβαινουν τοσο χαμηλα , τα peak τους ειναι 40-50 hz με αποτελεσμα να παιζουν πιο "καθαρα- μουσικα" , ισως βοηθησε και ο χωρος σου να κατεβουν και χαμηλα και γιαυτο εχεις αυτο το εντυπωσιακο ακουσμα.
ομως σε καποιο αλλο χωρο που ηδη ο χωρος peakαρει τα 40-60 hz τοτε το svs ισως να ηταν καταλληλοτερο.
γιαυτο οι μετρησεις του χωρου σε συνδυασμο με αντικειμενικες μετρησεις των ηχειων ειναι το Α και Ω ...
Παίζει ρόλο ο όγκος στη συχνότητα αυτή, ε;

Ευχαριστώ!
και ο ογκος ναι ...
:help:

Ρε συ Μιχάλη αν ποτέ βρεθώ Θεσσαλονίκη πολύ θα ήθελα να έρθω να ακούσω σε τη στάθμες παίζεις.

:vinsent:
οποτε θελεις , εχω και βιομηχανικες ωτοασπιδες...
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
δεν προσπαθω να σε μειωσω ή οτιδηποτε τετοιο .
χαιρομαι πραγματικα που τα arendal , βοηθησαν τον χωρο σου να αναδειχθει καλυτερα απο το svs.
αυτο που με "πειραζει" ειναι να βγαινουν συμπερασματα το ταδε ειναι καλυτερο απο το αλλο ή ποιο δυνατο κτλ.
ακουμε τον χωρο και σε καθε χωρο καποιο sub θα παιξει καλυτερα απο καποιο αλλο.
γιαυτο εμπιστευομαι μονο μετρησεις cea2010 οπου ειναι (οσο γινεται) καποιο standard οσον αφορα τις συνθηκες.
τα svs εχουν ως γενικο κανονα να ειναι "εντυπωσιακα" , παιζουν καλα χαμηλα με πολλα db γιαυτο θυσιαζουν αλλα πραγματα.
τα arendal απο την αλλη δεν κατεβαινουν τοσο χαμηλα , τα peak τους ειναι 40-50 hz με αποτελεσμα να παιζουν πιο "καθαρα- μουσικα" , ισως βοηθησε και ο χωρος σου να κατεβουν και χαμηλα και γιαυτο εχεις αυτο το εντυπωσιακο ακουσμα.
ομως σε καποιο αλλο χωρο που ηδη ο χωρος peakαρει τα 40-60 hz τοτε το svs ισως να ηταν καταλληλοτερο.
γιαυτο οι μετρησεις του χωρου σε συνδυασμο με αντικειμενικες μετρησεις των ηχειων ειναι το Α και Ω ...
όχι δεν υπάρχει θέμα, κουβέντα κάνουμε και εγώ με τη σειρά μου θα ήθελα να ακούσω τις εντάσεις που παίζεις.

Ναι έχεις δίκιο σε όλα, όπως ξαναείπα έχω περάσει από 2-3 svs και δεν έκατσαν καλά στο χώρο μου, αυτό δεν τα μειώνει πουθενά, ίσα ίσα που ήταν ευχαρίστηση να τα βλέπω να τρελαίνονται με τις τεράστιες διαδρομές, Και είναι σκυλιά σε αντοχές, τουλάχιστον αυτά που πέρασαν από εμένα έφαγαν πολύ ξύλο.

Μπορεί και 2 sb16 να έπαιζαν το ίδιο καλά, απλά αποφάσισα να δοκιμάσω κάτι άλλο. Σε κάθε περίπτωση τα 118.6 ούτε τα sb16 δεν τα βγάζουν βέβαια δεν έχουμε κάποια συγκεκριμένη μέτρηση για να κάνω απευθείας αντιπαραβολή.
Αυτό που ήθελα το πέτυχα και είμαι super για μέχρι την επόμενη αλλαγή ;)

( Πέστου να πάρει τα rf7iii ξέρεις εσύ σε ποιον.;) )
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.394
Members
37.893
Νεότερο μέλος
tassos249
Top