As simple...

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Την καλησπερα μου και απο εμενα...ηρθε η ωρα να πω δυο λογια και εγω για το δικο μου συστημα.
Δεν αποτελειτε απο πολλες συσκευες αλλα οσες χρειαζεται για να μου χαρισει το ''ταξιδι''.
Μετα απο καποιες αλλαγες στην πορεια της αναζητησης εχω φτασει σε καλο σημειο, παντα για το δικο μου γουστο
βεβαια.Βασισμενο στο αναλογικο λοιπον εχουμε και λεμε

Ηχεια - Diy με altec + eminence ( ob )
Πηγη - kuzma stabi
Κεφαλι - Benz wood L2
Phono - asr mini basis exclusive
AMP - red wine audio 30.2

Προσφατα εγινε η αλλαγη του phono και μου εκανε εντυπωση η μεγαλη διαφορα που ειδα σε δυναμικες καθως και στα χαμηλα.Στην κατοχη μου ειχα το phono της project tube που ειχα ποιο παλια με το expression.
Τωρα επομενη κινηση σιγουρα ενας καλος λαμπατος στην θεση του red wine (αναθεμα τα φραγκα!!)Βεβαια δεν βιαζομαι τοσο καιρο φαγαμε να φτασουμε εδω!!Επισης ο χωρος ειναι πολυ δυσκολος, λογο οτι ειναι μικρος και περιεργα διαμωρφομενος και χανουν αρκετα τα ηχεια αλλα πιστευω μεσα στο ετος να αλλαξω χωρο.
Και φωτο για εμας τους ματακιδες!!!
 

Attachments







Μηνύματα
1.063
Reaction score
737
υπέροχα φαίνονται όλα ! ο ενισχυτής είναι πολύ καλός, πρέπει να δώσεις πολλά παραπάνω σε λαμπάτο για να δεις διαφορές ... στην αρχή διάβασα για ντιούικα ηχεία και δεν περίμενα να δω την πολύ ωραία κατασκευή που τελικά ανέβασες ... με τι υλικό είναι κατασκευασμένη η κόρνα ; κάποιο κεραμικό ;
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Μπραβο φιλε μου..............πολύ "underground" συστημα και πολλα.... μπλουζ βλεπω............ ευγε!!
Αντε................. και με ένα αλτεκ στα χαμηλα..
Εχεις π.μ.
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
υπέροχα φαίνονται όλα ! ο ενισχυτής είναι πολύ καλός, πρέπει να δώσεις πολλά παραπάνω σε λαμπάτο για να δεις διαφορές ... στην αρχή διάβασα για ντιούικα ηχεία και δεν περίμενα να δω την πολύ ωραία κατασκευή που τελικά ανέβασες ... με τι υλικό είναι κατασκευασμένη η κόρνα ; κάποιο κεραμικό ;
Αυτο ακριβως σκεφτομαι και εγω ,λογο ανοιχτης μπαφλας θελει ποιοτικα και τουλαχιστον 20 wattakia για να βοηθησει τα woofer
και οπως λες θελει λεφτα!χαχα οχι δεν ειναι τοσο μεγαλα,περιπου 1,70 χ 50 χ 60.Τωρα η κορνα χωρις να ξερω ακριβως αλλα πρεπει να εινα πολλα στρωματα πολυεστερας,το χρωμα
τους ειναι αυτο , οπως κατασκευαζεται.Καποια στιγμη θα πανε και για βαψιμο!
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Μπραβο φιλε μου..............πολύ "underground" συστημα και πολλα.... μπλουζ βλεπω............ ευγε!!
Αντε................. και με ένα αλτεκ στα χαμηλα..
Εχεις π.μ.
Ευχαριστο πλατον!!!οταν εψαχνα για τα woofer ,το πρωτο που ειχα στο μυαλο μου φυσικα και ηταν τα altec,θα ειχα πολυ καλη ευαισθησια γιατι θα ηταν μαζι με τα 288 αλλα το φοβομουν τι θα εκαναν στα ανοιχτα,και μετα απο ψαξιμο στο net ελεγαν ολοι για
τα eminence...και λεω παμε στα σιγουρα!μιλωντας βεβαια καποτε με καποιον γνωστη του θεματος που εχει κατι παρομοιο
και εχει altec χαμηλα ( ανοιχτα ) μου ειπε οτι εχει προβλημα ,οχι τρομερο αλλα εχει.αν θυμαμαι καπου στους 60 κυκλους πηγαινε.θα μου πεις τωρα το δικο σου ποσο παει?αγνωστο γιατι δεν εχω κανει μετρησεις και δεν ξερω αν μπορει να γινουν σωστα ετσι ανοιχτα στον χωρο.οσο για τα blues,τρελενομαι!!!
 



platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Ευχαριστο πλατον!!!οταν εψαχνα για τα woofer ,το πρωτο που ειχα στο μυαλο μου φυσικα και ηταν τα altec,θα ειχα πολυ καλη ευαισθησια γιατι θα ηταν μαζι με τα 288 αλλα το φοβομουν τι θα εκαναν στα ανοιχτα,και μετα απο ψαξιμο στο net ελεγαν ολοι για
τα eminence...και λεω παμε στα σιγουρα!μιλωντας βεβαια καποτε με καποιον γνωστη του θεματος που εχει κατι παρομοιο
και εχει altec χαμηλα ( ανοιχτα ) μου ειπε οτι εχει προβλημα ,οχι τρομερο αλλα εχει.αν θυμαμαι καπου στους 60 κυκλους πηγαινε.θα μου πεις τωρα το δικο σου ποσο παει?αγνωστο γιατι δεν εχω κανει μετρησεις και δεν ξερω αν μπορει να γινουν σωστα ετσι ανοιχτα στον χωρο.οσο για τα blues,τρελενομαι!!!
Σιγουρα καλυτερο "ηχητικο" τουλάχιστον δεσιμο θα ειχες με τα Αλτεκ.
Από την άλλη τα γουφερ της δεν είναι σχεδιασμένα για ΟΒ.
Καλο το Εμινενς αλλα συμβιβασμος, (θα εδενε καλυτερα με ένα φουλ ρειντζ από πανω).
Αναγκαστικά κοπηκε πολύ το ντραιβερ και πολλοι λενε ότι χανει και σε αποδοση ετσι.
Εγω θα εβαζα δυο 15'' στο καναλι και θα ψαχνόμουν και για λιγη ισοσταθμιση χαμηλα.
Και εχει κατι μπλουζιες.......................... με τρομερη πληροφορια στα χαμηλα.
 


Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Σιγουρα καλυτερο "ηχητικο" τουλάχιστον δεσιμο θα ειχες με τα Αλτεκ.
Από την άλλη τα γουφερ της δεν είναι σχεδιασμένα για ΟΒ.
Καλο το Εμινενς αλλα συμβιβασμος, (θα εδενε καλυτερα με ένα φουλ ρειντζ από πανω).
Αναγκαστικά κοπηκε πολύ το ντραιβερ και πολλοι λενε ότι χανει και σε αποδοση ετσι.
Εγω θα εβαζα δυο 15'' στο καναλι και θα ψαχνόμουν και για λιγη ισοσταθμιση χαμηλα.
Και εχει κατι μπλουζιες.......................... με τρομερη πληροφορια στα χαμηλα.
Σαν πρωτη λυση αυτο ακριβως σκεφτηκα,να βαλω αλλο ενα 15αρι στο καθε καναλι και μαλιστα ρωτησα προσφατα στο σχετικο θεμα που εχω κανει στην diy κατηγορια αν γινεται να μπουν παραλληλα τα woofer στο υπαρχων cross, αλλα δεν.
θα το ψαξω και θα δω τι θα κανω....
 

Μηνύματα
1.097
Reaction score
1.168
Είσαι μερακλής και φαίνεται σε κάθε γωνιά του συστήματός σου.

Καλοάκουστα και να τα χαίρεσαι.
Συμφωνώ και επαυξάνω +1000
:hi:"XAKOU"

Να τα χαίρεσαι και καλές ακροάσεις.
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Ευχαριστω παρα πολυ για τα καλα σας λογια παιδια,καλες ακροασεις να εχουμε ολοι!!!
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.728
Reaction score
7.510
Μερακλης,μουσικατζης και ντιης ο ΧΑΚΟU μας....και μας κρυβοσουν τοσον καιρο.....φτου σου ρε....προδοτη !!!!!!!!:D:D:D

Πολλα μπραβο παλλικαρι...ψαγμενος σιγουρα που απο οτι βλεπω ,εχεις και εσυ την ιστορια σου και το παρελθον σου στο ΗΙ-FI κανεις το ταξιδακι σου παρεα με μουσικες --ψαγμενες--απο οτι φαινεται και απο τα μαυρα δισκια :drinks:......

Εχω την απορια και αναρωτιεμαι πως θα επαιζαν αυτα τα ηχεια αν στηνονταν σε εναν αλλον μεγαλυτερο χωρο και δωματιο ....θα ηθελα πολυ να ακουσω πως παιζουν και τι κανουν αυτες οι μοναδες και ειδικα αν ριχναμε και κανα μονομπλοκι ενισχυτικο!!!!!!!

Ευχομαι να γουσταρεις και να συνεχισεις το ταξιδακι σου παρεα με ομορφα ακουσματα......νασαι καλα αγορινα!!!!


:taunt::taunt:


:):):):):):)
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Δεν θελω να κουραζω με τα ευχαριστω ουτε να το παιζω το '' καλο παιδι'' αλλα θελω να πω δυο λογια....
Σιγουρα υπαρχει το μικροβιο της μουσικης μεσα μου οπως και σε ολα τα παιδια εδω μεσα...και μεσα απο το site εχω διαβασει
και εχω μαθει πραγματα που αν δεν υπηρχε δεν θα τολμουσα να επιχειρησω να φτιαξω τα ηχεια.αλλα ουτε να εχω στην κατοχη μου
καποιες αξιολογες μηχανες,στις αγγελιες βρισκεις τρομερα μηχανηματα και γνωριζεις και αξιολογους ανθρωπους.
Και οταν λεω δεν θα τολμουσα εννοω πως οταν ρωτησεις κατι που σε προβληματίζει ,ξερεις οτι θα παρεις μια απαντηση...και ετσι
δεν σταματας....
Βεβαια υπαρχει μια προυποθεση για ολα αυτα,να εισαι τυπος που ΑΚΟΥΣ ,και να μιλας μεχρι εκει που ξερεις!!!Απο εκει και περα διαλεγεις το δρομο που θες!!!
Ολα αυτα ειναι αυτονοητα αλλα καποιες φορες χρειαζεται να τα λεμε,ετσι πιστευω!!!

Φιλικα Γιωργος

Βλαση πραγματικα περιμενω να δω πως θα επαιζαν σε μεγαλο χωρο,αλλα οπως λεω μεσα στο 15 μαλλον θα μετακομισω...αρα θελω να πιστευω οτι θα πανε προς το καλυτερο,μακαρι να μπορουσα να σας φωναξω για ακροαση....αλλα θα ερθει και αυτη η στιγμη,που θα παει λιγα τετραγωνικα ζητω !!!
Καλες γιορτες σε ολους με υγεια και μπολικη μουσικη!!!!!!!!!:):):):):):):):):drinks:
 
Last edited by a moderator:



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.904
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top