As simple...

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Τέρας το 2015! Για πες μας λίγα πράγματα παραπάνω για τη σχεδίαση του ηχείου, το κροσοβερ, κλπ.
Αν και εχω πει μερικα πραγματα και στη diy θα σας πω και εδω μερικα.
Το προβλημα ηταν οτι δεν ειχα καθολου χαμηλο σε σχεση με την κορνα και οταν εκοβα την κορνα επρεπε να κατεβει
κοντα στα 20db,στα ξενα φορα λενε καποιοι μαλιστα οτι χαλαει και τον ηχο.
επισης τα κρος ειχαν γινει με αρκετα καλα υλικα αλλα χωρις να εχει τις μοναδες μπροστα του,μονο με την εμπειρια του
κυριως με τα altec,
Και επειδη γουσταρω τις κορνες ειπα οτι δεν υπαρχει λυση,πρεπει να παω σε κουτι.
Σε αυτο το σημειο μπαινει ενα φιλος-ξερει αυτος(τον ευχατιστω για αλλη μια φορα ), ο οποιος το σχεδιο καμπινας ηταν ιδεα του καθως και τα κρος ειναι δικα του.

Η καμπνινα ειναι τυπου back loaded horn και εγινε απο 21εκ κοντρα πλακε σιμυδα.
το μεγαφωνο ειναι αυτο http://www.precision-devices.com/Product-Details/PD1550 κατα την γνωμη μου ειναι πολυ σοβαρο και καλη κατασκευη και οντως ειναι handmade...καπου ειχα πετυχει και ενα βιντεακι με το πως φτιαχνοντε.

στα κρος τωρα κρατηθηκαν καποια υλικα και προστεθηκαν και καποια αλλα.το σημειο ειναι στους 720.

Απο ηχο τωρα ,απορω πως ακουγα πριν:headbang:μαλλον προσπαθουσα να πεισω τον εαυτο μου οτι ηταν καλα!
ειναι σαν να ειχα φερραρι και πηγαινα με δευτερα,Ηταν κριμα να εχω τα altec,που τα θεωρω πολυ καλα drivers
παρα τα χρονια τους,και μου αρεσουν και για ψυχολογικους λογους (καθως ειναι και ενα κομματι της ιστοριας του
hifi) με τα eminence σε OB.
Η φωνη ανεβηκε κανα 2 μετρα ποιο ψιλα(πλακα κανω) διπλα μου ξαφνικα βρεθηκε ενας τρομπετιστας (πλακα κανω)
Περα απο την πλακα καμια σχεση,πιστευω οτι θα μεινω για αρκετα χρονια μαζι τους,εκτος αν πεσει το τζοκερ...
με τα λεφτα που τα εφτιαξα δεν νομιζω να επαιρνα κορνα της προκοπης.
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.387
Reaction score
93.965
Το φως πάνω απ' το πικάπ το έχεις βάλει για να έχεις ζεστές μεσαίες; :p:D
 


Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Νομιζω οτι πλεον τελειωσα με τα ηχεια,περα απο κατι λεπτομερειες....
Ετσι λοιπον πηρα την αποφαση να παει σε τριδρομο το ηχειο....
οι λογοι προφανεις...
Τα altec δυστυχως δεν μπορουσαν να αποδωσουν επαρκως σε μουσικα θεματα με αρκετη πληροφορια,σε κοματια ποιο ροκ η σε κλασσικη( αν και δεν πολυακουω ) εβγαζε μια παραμορφωση....
Αν θυμαμαι καλα στους 12 χιλιοκυκλους εκανε μια έντονη κοιλια προς τα επανω και μετα τους 15 πτωση κατακορυφη....
Ετσι τοποθετηθηκαν σαν tweeter τα bms 4524 σε custom ξυλινες κορνες.

Στα κροςς ο κατω δρομος παρεμεινε ως ειχε ,ενω πανω κοπηκαν τα αλτεκ στα 7.000 hz και απο εκει και πανω τα bms.
Το αποτελεσμα μετα απο καιρο ακροασεων ειναι μονο προς το καλο,μεγαλη πληροφορια ψηλα,ακους των διαχωρισμο των οργανων ,γενικα αλλαξε ολο το ηχειο...
Ετσι τωρα ηρθε η ωρα να χτισω γυρω απο το ηχειο ,ενισχυση και τα λοιπα.
Μολις βρω χρονο θα φτιαξω μια καλυτερη βαση για τα tweeter για να περνουν και κλιση,τα εχω προχειρα τοποθετησει...

Για ριξτε καμια ιδεα για ενισχυση καθως και τις κορνες απο τα tweeter να τις βαψω,τι λετε???:errwhat:
Λυπαμαι το ξυλο που ειναι ωραιο αλλα απο την αλλη σκεφτομαι μηπως τις εκανα ασπρες η κατι αλλο,δεν ξερω....
IMG_3938.JPG
 

Attachments

Last edited by a moderator:

Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Για ριξτε καμια ιδεα για ενισχυση καθως και τις κορνες απο τα tweeter να τις βαψω,τι λετε???:errwhat:
Λυπαμαι το ξυλο που ειναι ωραιο αλλα απο την αλλη σκεφτομαι μηπως τις εκανα ασπρες η κατι αλλο,δεν ξερω....
Ωραία πράγματα και να τα χαίρεσαι, επειδή αυτή την στιγμή είναι τρίχρωμο και πρέπει να γίνει δίχρωμο... εγώ θα "έντυνα" την καμπίνα του γούφερ και θα την έκανα σαν τα τουίτερ...;)
 



Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
ναι ρε γαμωτο κατι πρεπει να κανω....
Αυτο που λεει ο Βασιλης οντως μου αρεσει!!!το μονο που σκεφτομαι ειναι το κουβαλημα...χεχε
Οταν εφτιαχνα τις καμπινες του ειχα πει του μαραγκου οτι τις θελω ανοιχτοχρωμες...αλλα δεν τον προλαβα οταν τις ειδα...
Ενταξει απο κοντα ειναι ποιο ανοιχτες στις φωτο δεν φενονται καλα,σαν μαυρες δειχνουν....
Επειδη σε λιγο ερχεται μετακομιση μαλλον θα το κανω τοτε...
Οντως το τουιτερ ειναι πολυ ωραιο,ζεμπρανο το λενε.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ένα τόνο ποιο σκούρο βερνίκι στο ξύλο των tweeters, ώστε να πλησιάζει τη καμπίνα των woofers, και καθάρισες εύκολα.
Άντε και καφέ ηχοπερατό ύφασμα μπροστά στα woofer για να κρύψει το μαύρο και τη πολυχρωμία.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.352
Εμενα δεν θα μ' ενοχλουσε το τριχρωμο. Το πιο ευκολο είναι να τις κανεις λευκες, αλλιως οπως τα γουφερ.
Για ενισχυτή..................να υποθεσω λαμπατο......ετσι?
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Τελικα δεν ειναι As simple ... το πραμα.., επιλογες οπως αποστασεις θεσεις μεγεθη κορνων πως τα τιουναρισεις εχεις μετρησει τιποτε?
Το μεγαφωνο των χαμηλων θα μπορουσε παντως να παιξει λογω καλου qts και σε μπας ριφλεξ πως και επελεξες χορν λοουντ καμπινα?
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Και την γυναικα δεν την ενοχλει που ειναι διαφορετικο χρωμα( ο πρωτος λογος,χεχε )
Κοιτα για λαμπατο λεω αλλα δεν με χαλαει και κανα ολιγοβατος μη λαμπατος,για ριχτε καμια ιδεα ρε παιδια,οικονομικη....
και μεταχειρα ενοειται!μεχρι 2 χιλιαρικακια πανω κατω σε καινουριο....για λαμπα ειναι λιγα αλλα δυσκολοι καιροι,θελω και phono να παρω γιατι το εδωσα το asr που ειχα και ετσι πεφτει το μπατζετ.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.352
Αν δεν βαλεις εσυ με 100 ντιμπι ηχειο, λαμπατο ενισχυτή τοτε ποιος θα βαλει? αυτος που εχει atc? :)
Τωρα με τι ενισχυτή παιζεις?

Απλα πρεπει να προσεχεις το θεμα του θορυβου, στον ενισχυτή γιατι εμενα τουλάχιστον με ενοχλεί.
 

S

sk4t4

Guest
Και την γυναικα δεν την ενοχλει που ειναι διαφορετικο χρωμα( ο πρωτος λογος,χεχε )
Κοιτα για λαμπατο λεω αλλα δεν με χαλαει και κανα ολιγοβατος μη λαμπατος,για ριχτε καμια ιδεα ρε παιδια,οικονομικη....
και μεταχειρα ενοειται!μεχρι 2 χιλιαρικακια πανω κατω σε καινουριο....για λαμπα ειναι λιγα αλλα δυσκολοι καιροι,θελω και phono να παρω γιατι το εδωσα το asr που ειχα και ετσι πεφτει το μπατζετ.
Αν βρεις μεταχειρισμενο καποιον YBA Intege DT η ακομα καλυτερα μεταγενεστερο YBA Passion,παντα για ολοκληρωμενους μιλαω,δοκιμασε τον και μπορει να ξεχασεις τη λαμπα.Αυτο εκανε ενας φιλος σε Zingali και ησυχασε...
 

S

sk4t4

Guest
Αν βρεις μεταχειρισμενο καποιον YBA Intege DT η ακομα καλυτερα μεταγενεστερο YBA Passion,παντα για ολοκληρωμενους μιλαω,δοκιμασε τον και μπορει να ξεχασεις τη λαμπα.Αυτο εκανε ενας φιλος σε Zingali και ησυχασε...
Για να σε 'τσιγκλισω' και λιγο παντως,και χωρις να σημαινει απαραιτητως οτι το 'υιοθετω', ενας γωστος συντακτης-δοκιμαστης σε περιοδικα ηχου,ονοματα δεν λεμε,εχει πει:η λαμπα ειναι λαθος,η κορνα ειναι λαθος,και δυο λαθη μαζι δεν κανουν ενα σωστο...
 


Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Τελικα δεν ειναι As simple ... το πραμα.., επιλογες οπως αποστασεις θεσεις μεγεθη κορνων πως τα τιουναρισεις εχεις μετρησει τιποτε?
Το μεγαφωνο των χαμηλων θα μπορουσε παντως να παιξει λογω καλου qts και σε μπας ριφλεξ πως και επελεξες χορν λοουντ καμπινα?
Και βεβαια το ηχειο ειναι το ποιο δυσκολο απο αποψη κατασκευης στην αλυσιδα ενος ηχοσυστηματος....
Για να φτιαχτουν τα κρος φυσικα και εγιναν με μετρησεις για πολυ καιρο,δεν νομιζω οτι γινεται αλλιως ...εχω αντιμετοπησει και την αλλη πλευρα...με ετοιμα κρος κατα παραγγελια απο Γερμανια ,βεβαια για τις μοναδες μου αλλα δεν!
Αν εχει κρατησει ο φιλος τις μετρησεις μπορω να τις ανεβασω...
Τωρα οσο για τις καμπινες ο λογος ηταν οτι ηταν μικρης διαστασης και με βολευε... και δεν το εψαξα παραπανω.
κατεβαινει αν θυμαμαι καλα γυρο στα40 - 45 hz,και ειμαι ευχαριστημενος.Αν ειχα χωρο θα πηγαινα onken καμπινες.κατι σαν αυτες
Ορεξη να εχεις να πειραματιζεσαι γενικα....
 

Μηνύματα
771
Reaction score
1.010
Αν δεν βαλεις εσυ με 100 ντιμπι ηχειο, λαμπατο ενισχυτή τοτε ποιος θα βαλει? αυτος που εχει atc? :)
Τωρα με τι ενισχυτή παιζεις?

Απλα πρεπει να προσεχεις το θεμα του θορυβου, στον ενισχυτή γιατι εμενα τουλάχιστον με ενοχλεί.
Με ενα red wine audio,
Δοκιμασα στο παραλθον ενα πειραγμενο λαμπατο και ηταν μερα με την νυχτα,στα ιδια watt με τον δικο μου,μου αφησε πολυ καλη εντυπωση...
λαμπα λαμπα ποια λαμπα ομως???θελει ψαξιμο...
 

T

thanasis tsiroukis

Guest
Με ενα red wine audio,
Δοκιμασα στο παραλθον ενα πειραγμενο λαμπατο και ηταν μερα με την νυχτα,στα ιδια watt με τον δικο μου,μου αφησε πολυ καλη εντυπωση...
λαμπα λαμπα ποια λαμπα ομως???θελει ψαξιμο...
Φίλε xakoy δές κι αυτό. http://www.xe.gr/hlektronika/home-cinema|ad-234965942.html. Δέν έχω ακούσει ποτέ έναν audion ενισχυτή, αλλά ακούω πολλά καλά λόγια γι'αυτούς.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.160
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top