Astronaut Jr. 2ch hi-fi set up

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Πάω στο ψυγείο να πάρω και το νουνού μου για παν ενδεχόμενο!



Τα είχα ακούσει και με το ks1110 της kimber και εκεί τη πάτησα. Για την ακρίβεια, άκουσα ks1010 με ks1110 ( δανεικά ). Και ενώ ψήθηκα για το 1110, λίγο που σκέφτηκα τη συμβατότητα με μηχανήματα που δεν διαθέτουν xlr, λίγο που μου έκατσε καλή αγορά του 1016, πήρα το 1016.
Νικόλα δεν έχω ιδέα από κς και γενικότερα από μάρκες-μοντέλα καλωδίων. Φαντάσου ότι πρόσφατα έμαθα ότι αυτό που διάβαζα ιντερκονεκτ ήταν τα rca . anyway, επειδή πέρασαν πάρα πολλά από εδώ - και πανάκριβα καλώδια ( δεν θυμάμαι πολλά πράγματα και δεν θέλω να αναφέρω 1-2 εταιρίες που ψιλοθυμάμαι) τουλάχιστον στο δικό μου set up ήταν δραματικά πιο πάνω οι διαφορές των xlr . Σε όλες τις περιπτώσεις όμως. Φθηνά xlr vs ακριβά rca ή φθηνά rca με ακριβά xlr ή ίδιας κατηγορίας τιμής.!
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Λογικά, για να κάνω κάτι τέτοιο θα πρέπει να έχω και ελεύθερο τον χώρο δίπλα στα ηχεία προς το κέντρο; Ανέβασα φωτογραφία, θα δεις ότι υπάρχουν τα ντουλάπια του σύνθετου.
 


Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Τα καλώδια που πωλούνται σε ξύλινα κουτιά απαγορεύονται.
ΧΑ! Δεν ήταν σε ξύλινο! Ήταν σε πλαστικό(?) στρατιωτικού τύπου! ΧΑ! :p :p :p
[DOUBLEPOST=1557529027][/DOUBLEPOST]
Νικόλα δεν έχω ιδέα από κς και γενικότερα από μάρκες-μοντέλα καλωδίων. Φαντάσου ότι πρόσφατα έμαθα ότι αυτό που διάβαζα ιντερκονεκτ ήταν τα rca . anyway, επειδή πέρασαν πάρα πολλά από εδώ - και πανάκριβα καλώδια ( δεν θυμάμαι πολλά πράγματα και δεν θέλω να αναφέρω 1-2 εταιρίες που ψιλοθυμάμαι) τουλάχιστον στο δικό μου set up ήταν δραματικά πιο πάνω οι διαφορές των xlr . Σε όλες τις περιπτώσεις όμως. Φθηνά xlr vs ακριβά rca ή φθηνά rca με ακριβά xlr ή ίδιας κατηγορίας τιμής.!
Σωστή και η παρατήρηση του Κώστα, απλά έκανα μια αναφορά στο σύστημα γενικότερα. Με ενθαρρύνει ακόμα περισσότερο και η δική σου εμπειρία ( πέραν του ότι ψήθηκα απο τη προτροπή του Κώστα ). Απλά μου είναι λίγο δύσκολο να το χωνέψω ακόμα, αλλά θα το κάνω ).
 

Μηνύματα
342
Reaction score
1
Μια φωτογραφία απο το σύστημα. Τα δύο κάτω κομμάτια του σύνθετου θα φύγουν και τη θέση τους θα πάρει το ρακ που έχω στα σκαριά ( άρα θα αποκτήσουν και λίγο ελεύθερο χώρο τα ηχεία προς το κέντρο. Το κάτω δεξί ντουλάπι έχει τους λίγους αγαπημένους μου δίσκους βινυλίου, ακόμα και σ'αυτό πάω σχεδόν απο την αρχή μιας που ανακάλυψα επιτέλους ποια είδη μου αρέσουν ). Στόχος ειναι να δώσω λίγο χώρο και απο επάνω με τροποποίηση των ντουλαπιών ( σκέφτομαι τις εναλλακτικές ).
[DOUBLEPOST=1557528455][/DOUBLEPOST]

Εκεί δεν έχω χώσει χρήμα. Choseal κινεζάκι. Σε σχέση με το van den hul the first ultimate mk2 που η vdh πουλάει και ως ομοαξινικό, δεν είδα δραματικές διαφορές. Παίζει και να κινούμαι στα όρια του placebo. Άρα, άφησα το κινεζάκι και έκλεισα πώληση του vdh ( που δεν ταιριάζει με τίποτα στο σύστημα, μα με τίποτα ).
https://www.avsite.gr/forum/threads/van-den-hul-the-first-ultimate-mkii-1m-rca.138814/
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
ΧΑ! Δεν ήταν σε ξύλινο! Ήταν σε πλαστικό(?) στρατιωτικού τύπου! ΧΑ! :p :p :p
[DOUBLEPOST=1557529027][/DOUBLEPOST]

Σωστή και η παρατήρηση του Κώστα, απλά έκανα μια αναφορά στο σύστημα γενικότερα. Με ενθαρρύνει ακόμα περισσότερο και η δική σου εμπειρία ( πέραν του ότι ψήθηκα απο τη προτροπή του Κώστα ). Απλά μου είναι λίγο δύσκολο να το χωνέψω ακόμα, αλλά θα το κάνω ).
Νίκο απλά στο λέω γιατί και εγώ παίζω με bryston. Οπότε για τη μουσική που λατρεύω έχω αφήσει την balanced συνδεσμολογία και για τις ταινίες την rca.
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Εγώ ήμουν. Το κράτησα μεν, αλλά απλά δεν ταιριάζει με το σύστημα. Και ειδικά τώρα που "ξεκλείδωσε" λίγο ο χώρος, είναι πιο εμφανής η ασυμβατότητα. Βέβαια, του κατέβασα τη τιμή για να φύγει. Ας το απολαύσει κάποιος άλλος που θα του είναι χρήσιμο.
[DOUBLEPOST=1557529677][/DOUBLEPOST]Φαντάσου ότι όλες τις "παρεμβάσεις" στον χώρο τις έκανα με το hero στη πηγή. Σήμερα δοκίμασα για λίγο το vdh, με το ζόρι άκουσα για μια ώρα. Σε αντίθεση με το hero που απλά δεν χόρταινα να ακούω μουσική. Και ήταν να πουλήσω το hero στην αρχή, είχα κανονίσει τη πώλησή του ενώ ο αγοραστής ήρθε για το vdh. Του εξήγησα τη κατάσταση και ότι θα κρατήσω το hero, οπότε κλείσαμε για το vdh.
[DOUBLEPOST=1557530119][/DOUBLEPOST]
Επί της ουσίας, σημαντικό είναι να γνωρίζουμε ποιοι τοίχοι, ή ποια τμήματα τοίχων είναι από μπετό, ποια από τούβλο και που υπάρχουν γυψοσανίδες...

ΥΓ. Τα ηχεία δε βλέπω να έχουν κλίση, και το χαλί δε βλέπω λόγο να υπάρχει εκεί...
Ε, καλά. Το χαλί αν ενοχλεί θα φύγει. Η κλίση τροποποιήθηκε, θα ανεβάσω αύριο φωτογραφία. Οι τοίχοι παντού είναι τούβλο. Στην αριστερή γωνία έχει κολώνα για δέκα εκατοστά, μετά τούβλο για τριάντα εκατοστά και μετά μπαλκονόπορτα. Δεξιά είναι το ζόρικο, υπάρχει συρόμενη πόρτα που οδηγεί στο υπόλοιπο σπίτι. Απέναντι απο τα ηχεία ο καναπές και πίσω του ο τοίχος. Δυστυχώς, κολλητά. Πάτωμα laminate με υπόστρωμα 3mm. Για να μη καρφωθούν οι ακίδες στο laminate, έχω βάλει κομμάτια απο πλακάκι προσωρινά.

Δεν βλέπω σωστή κλίση.
Είναι φωτογραφία πριν φτιάξω τη κλίση. Προχθεσινή. Αύριο θα ανεβάσω και μια με τη τωρινή κλίση που βοήθησε πάρα πολύ.
 
Last edited:


Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Και να σκεφτείς ότι το θεωρούσα μάπα ηχείο. Μάπας ήμουν εγώ που δεν έκανα τα στοιχειώδη. Ποτέ δεν μου πέρασε απο το μυαλό να βγάλω το τραπέζι. Στόκοοοοοος!
Υ.Γ. Θυμάμαι που γύρναγες στον χώρο του Λέανδρου και έστηνες αυτί. Πριν να πάρω το τραπεζάκι και στρέψω σωστά τα ηχεία, έξω απο το σαλόνι ακουγόταν ένας ήχος λεπτός. Έφυγε το τραπέζι λοιπόν, γύρισαν και τα ηχεία σωστά και όπου πάω μέσα στο σπίτι ακούω τα ηχεία "καμπάνα". Μέχρι και λεπτομέρειες. Απίστευτο.
[DOUBLEPOST=1557531549][/DOUBLEPOST]Και το πιο ωραίο είναι ότι πριν πάρω τον Bryston, είχα τον rotel rb971. Δεν τον χόρταινα τον κερατά. Απίστευτες χροιές, ζεστός γεμάτος ήχος, σκουντούφλαγα στη δουλειά επειδή καθόμουν μέχρι αργά το βράδυ και άκουγα σε χαμηλή ένταση μουσική. Πήρα τον Bryston λοιπόν, οκ, κλάσεις ανώτερος στα δυναμικά, στα ούλα του, αλλά κάτι μου έλειπε. Θεώρησα ότι ο rotel χρωμάτιζε ( θα τον ξανακούσω κάποια στιγμή, είμαι περίεργος ). Ε, απλά τότε είχα παρόμοιο στήσιμο με το τωρινό που με ενθουσίασε. Κανένα εμπόδιο μπροστά στα ηχεία, έντονη κλίση ( με τα δεδομένα που είχα που και πάλι ήταν μικρότερη απο τη τωρινή ) προς τη θέση ακρόασης.
 

Μηνύματα
342
Reaction score
1
Ποια καλώδια; να σου φέρω έναν ολοκληρωμένο solid state με phono stage & έναν γλομπάτο ολοκληρωμένο line να κάνουμε συγκριτικά με τους ενισχυτές που έχεις; :D
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Ποια καλώδια; να σου φέρω έναν ολοκληρωμένο solid state με phono stage & έναν γλομπάτο ολοκληρωμένο line να κάνουμε συγκριτικά με τους ενισχυτές που έχεις; :D
Ασε ρε γατάκι!! Κάτω τα χέρια από τον Νικόλα:D:D
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Ποια καλώδια; να σου φέρω έναν ολοκληρωμένο solid state με phono stage & έναν γλομπάτο ολοκληρωμένο line να κάνουμε συγκριτικά με τους ενισχυτές που έχεις; :D
Aτιμούλη! Είδες 90db και χάρηκες,ε? Δεν ξέρω όμως μη στον ζορίζει με nominal 6Ω ( και ποιος ξέρει που πάει ). Εγώ ψήνομαι, μη κάπσουμε κανένα γλόμπο φοβάμαι. :p :p :p
[DOUBLEPOST=1557532376][/DOUBLEPOST]
Ασε ρε γατάκι!! Κάτω τα χέρια από τον Νικόλα:D:D
Απάντησε ο εν Καναδά αδερφός. :lol:
 





Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Μπλακ, βατ κι αμέτρητα τα πρατ!
άσε με εσύ τώρα με τα πρατ , δεν θυμάμαι τι σημαίνει ακριβώς αλλά μου εξήγησε ένας φίλος νωρίτερα... Εδώ σου είπα πριν ότι πρόσφατα έμαθα τα ιντερκονεκτ!
 

Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
άσε με εσύ τώρα με τα πρατ , δεν θυμάμαι τι σημαίνει ακριβώς αλλά μου εξήγησε ένας φίλος νωρίτερα... Εδώ σου είπα πριν ότι πρόσφατα έμαθα τα ιντερκονεκτ!
Να πω την αμαρτία μου, όταν το είπε ο Blues, νόμιζα ότι ήταν κάποια περιγραφή συγκεκριμένου ήχου, ότι κάνει πρατ. Και μιλάς εσύ για τα interconnects? :lolsign:
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.214
Reaction score
26.972
το χαλί δε βλέπω λόγο να υπάρχει εκεί
Είναι χειμώνας ακόμα γιατρέ! Τι πρέπει να γίνει δηλαδής? Να πάθουμε μεις πνευμονία για να τραβάτε σεις φωτο... μπαρδόν... ακτινογραφίες??
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.528
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top