Astronaut Jr. 2ch hi-fi set up


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Νίκο, ψάξε βρες το κοινό μας σημείο με το παλιό μου σπίτι .. :D View attachment 126229
Το σύνθετο!!!!!
[DOUBLEPOST=1557534735][/DOUBLEPOST]Και το είχα σκεφτεί ακριβώς έτσι. Μηχανήματα κάτω ( με το συρτάρι εκτός, γι'αυτο πήρα το συγκεκριμένο ), στο παραλληλόγραμο επάνω σκεφτόμουν να έβαζα τα ψηφιακά. Αλλά αναθεώρησα μόλις είδα πως φαίνονταν τα καλώδια.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Νίκο, ψάξε βρες το κοινό μας σημείο με το παλιό μου σπίτι .. :D View attachment 126229
Έλα ρε εύκολο αλλά ρίξε και ένα σεντόνι πάνω στην τβ:D:D
( Νίκο είδες τα ηχεία που τα έχει ο Χάρης; Πόσο μπροστά από το έπιπλο;))
Το πικάπιον Χάρη; Τι είναι;
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Το σύνθετο!!!!!
[DOUBLEPOST=1557534735][/DOUBLEPOST]Και το είχα σκεφτεί ακριβώς έτσι. Μηχανήματα κάτω ( με το συρτάρι εκτός, γι'αυτο πήρα το συγκεκριμένο ), στο παραλληλόγραμο επάνω σκεφτόμουν να έβαζα τα ψηφιακά. Αλλά αναθεώρησα μόλις είδα πως φαίνονταν τα καλώδια.
Καλά, το πορτάκι στο κάτω ράφι δεν μπήκε ποτέ σε μένα.. Κάπως έπρεπε να παίρνει αέρα ο τελικός.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Έλα ρε εύκολο αλλά ρίξε και ένα σεντόνι πάνω στην τβ:D:D
( Νίκο είδες τα ηχεία που τα έχει ο Χάρης; Πόσο μπροστά από το έπιπλο;))
Το πικάπιον Χάρη; Τι είναι;
Δεν μας παίρνει λέμεεεε!! Θα φάμε φάπες!! :lol:
 



Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Αν δεν μπορείς να τις αποφύγεις απόλαυσε τες φίλε!!:lolsign:
Βασικά, φοβάμαι μη φύγει καμία αεροπλανική παντόφλα και μου χτυπήσει τα ηχεία. Γι'αυτά ανησυχώ πιο πολύ. :p

Μη ρώτας ρε τέτοια, θα ξυπνήσει ο αφτχιας! :D:D










Luxman PD 272...:whistling:
Να ξυπνήσει και να σας τραβήξει το αυτάκι. Αναλογικοί. Ου!
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Μη ρώτας ρε τέτοια, θα ξυπνήσει ο αφτχιας! :D:D









Luxman PD 272...:whistling:
Α ρε φίλε.. Luxmo@nares έρωτες... :):)

Μάγκες με συγχωρείτε αλλά πάω να την πέσω γιατί σε λίγες ώρες έχει εργασία και χαρά και θα φάω και εγώ ξύλο από την συμβία αν δεν σηκώνομαι το πρωί:D:D
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Για να μη καρφωθούν οι ακίδες στο laminate,
Βγάλε τις ακίδες.
Δεν έχουν νόημα ακίδες σε λαμινειτ.
Βγάλε το πλακάκι κάτω από το ηχείο.
Άσε ήσυχο το ηχείο πάνω στο πάτωμα.
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Τώρα βρίσκονται 26 εκατοστά απο τον πίσω τοίχο και 50 εκατοστά απο τους πλαϊνούς, στα 1.8m μεταξύ τους. Με αυτό το τρόπο διασφαλίζεται τουλάχιστον το ισοσκελές τρίγωνο με 1.8m απόσταση του κάθε tweeter απο το σημείο που κάθομαι.
Κάτι δε βγαίνει...αν τα ηχεία βρίσκονται εκατέρωθεν του συγκεκριμένου σύνθετου ,δε νομίζω να απέχουν 1,8 μεταξύ τους. Στη φώτο που έβαλα από το δικό μου ,με τα ηχεία μπροστά από το σύνθετο θυμάμαι πως απείχαν 2,3 μεταξύ τους.
Να θυμάμαι τόσο λάθος??
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Κάτι δε βγαίνει...αν τα ηχεία βρίσκονται εκατέρωθεν του συγκεκριμένου σύνθετου ,δε νομίζω να απέχουν 1,8 μεταξύ τους. Στη φώτο που έβαλα από το δικό μου ,με τα ηχεία μπροστά από το σύνθετο θυμάμαι πως απείχαν 2,3 μεταξύ τους.
Να θυμάμαι τόσο λάθος??
Καλημέρα. Έχεις δίκιο. Μάλλον κάτι άλλο μετρούσα και μου έμεινε, σωστή η επισήμανση. Δεν το μέτρησα με απόλυτη ακρίβεια, αλλά το βλέπω στα 2.13 μεταξύ τους και γύρω στα 2.25 με 2.30 απο τα ηχεία στο σημείο που κάθομαι.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Διόρθωση. Απο τα ηχεία μέχρι τη θέση ακρόασης η απόσταση είναι 2.35m. Αν πάω τα ηχεία στα 6 εκατοστά απο τον πίσω τοίχο, ποιο μονωτικό θα πρέπει να του βάλω;
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Σήμερα πήρα ρεπό απο τη περιποίηση του χώρου... Απλά ακούω μουσική έστω και σε ημιτελές στάδιο... Now listening to David Gilmour - Live at Pompeii. Σπίτσλες...

Και κάτι μου λέει ότι ο Κώστας σύντομα θα μου δώσει έπαινο....

Το ντεκ υπάρχει :whistling:; αν ναι βάλτο στο σύστημα.
Το deck το χάλασα όταν ήμουν νεαρός. Την είχα δει μάστορας, πήγα να του αλλάξω λαστιχάκια και του έσπασα ένα μοχλικό απο τον μηχανισμό. Το κρατάω επειδή τώρα με τους 3d εκτυπωτές είναι πολύ πιθανό να μπορεί να αναστηθεί ( για τη τιμή των όπλων καθαρά, δεν τρελαίνομαι για κασέτα τόσο πολύ. ).
[DOUBLEPOST=1557594310][/DOUBLEPOST]Θυμάμαι όμως ότι έκανε πολύ καλές εγγραφές. Dolby S τότε, καλή φάση.
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Βάλε και λίγο trance για μένα.
Ενώ μπορώ να ακούσω αυτή τη μουσική και με πορώνει ( με τις ώρες μου ), δεν έχω ασχοληθεί πολύ για να ξέρω καλλιτέχνες και τραγούδια. Τη "λύκαινα" όμως, καλά τη πάω. Πιο πολύ όμως είμαι της ροκ, λίιιγο μέταλ, bop jazz, blues, αρέσκομαι στο κλασικό βιολάκι και καθόλου στα κλεφτά κοπανάω Πάριο, Μαρινέλα, Διονυσίου, Καζατζίδη, Καρρά, Τερλέγκα, Μάκη ( ένας είναι ο Μάκης ), Αντζελούκω ( μια είναι η Αντζελούκω ) και λοιπά. All rounder ένα πράγμα. Το κακό είναι ότι είμαι με τις ώρες μου και το πρόγραμμα δεν έχει συνοχή. Θα ακούσω για μια ώρα ροκ και μετά μπορεί να κοπανήσω και καμία Μυθωδία να γουστάρω.
[DOUBLEPOST=1557595610][/DOUBLEPOST]( κακό για όσους ακούνε μαζί μ'εμένα. Εγώ μια χαρά τη βρίσκω )
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Κανονικά πρέπει να γίνει edit και το θέμα να μετονομαστεί σε "Νίκος Σταθόπουλος - 2Ch και τα μυαλά στα κάγκελα - Πως να πάρετε ένα σύστημα διαμάντι, να το χαντακώσετε και τα βήματα για να το επαναφέρετε στη δόξα του"

Αύριο θα δοκιμάσω τα υπόλοιπα βήματα που προτάθηκαν. Περιττό να πω ότι έχω λιώσει να ακούω μουσική... Πάω να συνεχίσω την ακρόαση!! Πάριο έχει το πρόγραμμα τώρα, να χαλαρώσουμε λίγο απο τις ροκιές!
(απίστευτο, πραγματικά απίστευτο)
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.306
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top