Astronaut Jr. 2ch hi-fi set up

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Βοηθήστε με λίγο γιατί δεν καταλαβαίνω μάλλον κάτι σωστά. Με ένα τέτοιο interface (που δεχόμαστε πως παίζει καλά) πρέπει να έχεις ένα pc που να τρέχεις το daw ώστε να έχεις το mapping των εξόδων, τις ρυθμίσεις cross, delay, eq, dirac κτλ, οκ? Μετά ο player πχ foobar πως θα κάνει redirect στο daw? Αν θες spotify, tidal κτλ πως θα το κάνεις?
Τα DAW είναι προγράμματα (κατά κύριο λόγο) για παραγωγή μουσικής και τρέχουν σε υπολογιστή...


Για ακρόαση μουσικής δε θα τα πρότεινα σε καμιά περίπτωση, ας τρέχει το dirac σε vst plugin και ας τρέχει και ότι άλλο θέλει, δεν είναι αυτή η δουλειά τους, μπορείς να το κάνεις αν θες αλλά είναι δύσχρηστο... γενικά μάλλον ξέχνα τη λέξη DAW αν δεν ασχολείσαι με παραγωγή μουσικής.

Τα audio interfaces είναι "εξελιγμένες" κάρτες ήχου για στουντιακή χρήση, δεν είναι μόνο DAC (έξοδος) αλλά και ADC (είσοδος) σε συνδυασμό με προενισχυτές μικροφώνων για να συνδέεις μικρόφωνα και όργανα για ηχογράφηση.

Κάποια audio interfaces ειδικά όσα έχουν πολλές εισόδους - εξόδους προσφέρουν και καλές δυνατότητες routing με software που τα συνοδεύει και μερικά έχουν και κάποιες dsp δυνατότητες.

Καλά audio interfaces μπορούν να χρησιμοποιηθούν για ακρόαση αντί για σκέτο DAC, γιατί συνήθως έχουν πολλά features (balanced εξόδους, ενισχυτής ακουστικών κ.λπ) σε καλή τιμή, απλά κάποιες δυνατότητες θα παραμείνουν άχρηστες γιατί είναι για ηχογράφηση (τι να τον κάνεις ένα καλό προενισχυτή μικροφώνου αν δεν ηχογραφήσεις ποτέ).

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις λοιπόν ένα audio interface σαν DAC με έξτρα δυνατότητες.

Ένας τρόπος για να παίξει dirac σε όλα (foobar, spotify, youtube κ.λπ) ίσως να είναι το APO EQ γιατί φορτώνεις το plugin του dirac όπως δείχνω εδώ αλλά δεν έχω dirac για να επιβεβαιώσω αν/πόσο καλά δουλεύει...

dirac-apo.png


Αν θες πολυκάναλο, το foobar και το APO θα δουν τις πολλές εξόδους του interface αλλά θα καταφύγεις σε αλχημείες... με αμφίβολα αποτελέσματα...

Αν θες δικάναλο τότε απλά δες τα audio inerfaces σαν DAC με έξτρα δυνατότητες (αλλά και με χρήματα μοιρασμένα σε δυνατότητες που ίσως δε θες)


...τέλος, δεν ξέρω αν βοήθησα ή σε μπέρδεψα περισσότερο :p
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Τα DAW είναι προγράμματα (κατά κύριο λόγο) για παραγωγή μουσικής και τρέχουν σε υπολογιστή...


Για ακρόαση μουσικής δε θα τα πρότεινα σε καμιά περίπτωση, ας τρέχει το dirac σε vst plugin και ας τρέχει και ότι άλλο θέλει, δεν είναι αυτή η δουλειά τους, μπορείς να το κάνεις αν θες αλλά είναι δύσχρηστο... γενικά μάλλον ξέχνα τη λέξη DAW αν δεν ασχολείσαι με παραγωγή μουσικής.

Τα audio interfaces είναι "εξελιγμένες" κάρτες ήχου για στουντιακή χρήση, δεν είναι μόνο DAC (έξοδος) αλλά και ADC (είσοδος) σε συνδυασμό με προενισχυτές μικροφώνων για να συνδέεις μικρόφωνα και όργανα για ηχογράφηση.

Κάποια audio interfaces ειδικά όσα έχουν πολλές εισόδους - εξόδους προσφέρουν και καλές δυνατότητες routing με software που τα συνοδεύει και μερικά έχουν και κάποιες dsp δυνατότητες.

Καλά audio interfaces μπορούν να χρησιμοποιηθούν για ακρόαση αντί για σκέτο DAC, γιατί συνήθως έχουν πολλά features (balanced εξόδους, ενισχυτής ακουστικών κ.λπ) σε καλή τιμή, απλά κάποιες δυνατότητες θα παραμείνουν άχρηστες γιατί είναι για ηχογράφηση (τι να τον κάνεις ένα καλό προενισχυτή μικροφώνου αν δεν ηχογραφήσεις ποτέ).

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις λοιπόν ένα audio interface σαν DAC με έξτρα δυνατότητες.

Ένας τρόπος για να παίξει dirac σε όλα (foobar, spotify, youtube κ.λπ) ίσως να είναι το APO EQ γιατί φορτώνεις το plugin του dirac όπως δείχνω εδώ αλλά δεν έχω dirac για να επιβεβαιώσω αν/πόσο καλά δουλεύει...

View attachment 159918

Αν θες πολυκάναλο, το foobar και το APO θα δουν τις πολλές εξόδους του interface αλλά θα καταφύγεις σε αλχημείες... με αμφίβολα αποτελέσματα...

Αν θες δικάναλο τότε απλά δες τα audio inerfaces σαν DAC με έξτρα δυνατότητες (αλλά και με χρήματα μοιρασμένα σε δυνατότητες που ίσως δε θες)


...τέλος, δεν ξέρω αν βοήθησα ή σε μπέρδεψα περισσότερο :p
Όχι δεν ήταν αυτή η απορία μου. Αυτό που δεν καταλάβαινα είναι πως θα "πήγαινε" ο ήχος από τον player στο daw, αφού θεωρούσα πως έπρεπε να τρέχει για να κάνει routing τον ήχο στις εξόδους του interface. Μου το εξήγησε ο back πως το συγκεκριμένο έχει κάποιο chip που κρατά τις ρυθμίσεις και δε χρειάζεσαι όχι το daw αλλά ούτε καν pc για να λειτουργήσει.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Όχι δεν ήταν αυτή η απορία μου. Αυτό που δεν καταλάβαινα είναι πως θα "πήγαινε" ο ήχος από τον player στο daw, αφού θεωρούσα πως έπρεπε να τρέχει για να κάνει routing τον ήχο στις εξόδους του interface. Μου το εξήγησε ο back πως το συγκεκριμένο έχει κάποιο chip που κρατά τις ρυθμίσεις και δε χρειάζεσαι όχι το daw αλλά ούτε καν pc για να λειτουργήσει.
δεν είμαι σίγουρος.
με μπέρδεψε και εμενα ο wnet.
σίγουρα δε χρειάζεται pc για να λειτουργήσει από τις αναλογικές εισόδους του.
μάλλον όμως το daw δεν τρέχει συνεχώς και χωρίς αυτό δεν μπορείς να βάλεις vst plugins
crossovers dirac κλπ ενώ αν τρέχεις το daw γίνεται δύσχρηστο;
ας μας το εξήγηση καλύτερα αφού όλα με τον ίδιο τρόπο δουλεύουν.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
δεν είμαι σίγουρος.
με μπέρδεψε και εμενα ο wnet.
σίγουρα δε χρειάζεται pc για να λειτουργήσει από τις αναλογικές εισόδους του.
μάλλον όμως το daw δεν τρέχει συνεχώς και χωρίς αυτό δεν μπορείς να βάλεις vst plugins
crossovers dirac κλπ ενώ αν τρέχεις το daw γίνεται δύσχρηστο;
ας μας το εξήγηση καλύτερα αφού όλα με τον ίδιο τρόπο δουλεύουν.
ααα τώρα μου τα αλλάζεις :p. Αν είναι έτσι όπως τα λες κι όπως εγώ τα φανταζόμουν από την αρχή η λύση αυτή είναι εξαιρετικά δύσχρηστη και η οικονομική διαφορά σε σχέση με ένα minidsp όχι μεγάλη.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Daw είναι για παραγωγή μουσικής, ξεχάστε το. Ένας απλός player χρειάζεται, foobar, jriver, κλπ. Εκεί θα τρέχει και το vst/au plugin. Αν ο player δεν έχει δυνατότητα να τρέχει plugins, υπάρχουν λύσεις, π.χ. AUlabs για μακ.

Δε νομίζω ότι vst/au plugin μπορεί να τρέξει πάνω στο software του ψηφιακού interface, το οποίο διαχειρίζεται το dsp του interface. Μακάρι να γινόταν αλλά τα plugins είναι φτιαγμένα για να τρέχουν σε υπολογιστές, με λειτουργικά windows, macos κλπ., όχι πάνω στις κλειστές αρχιτεκτονικές των interfaces.

Και όπως έγραψα και σε άλλο νήμα, το πολυκάναλο dirac 2 δεν έχει βγει ακόμη. Υπομονή. Μάλλον θα βγάλουν και standalone dirac 2 processor (έχω beta αλλά δεν παίζει....).
 
Last edited:

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Daw είναι για παραγωγή μουσικής, ξεχάστε το. Ένας απλός player χρειάζεται, foobar, jriver, κλπ.
Στον player πως θα ρυθμίσεις τις εξόδους, cross, eq, dirac κτλ? Ακόμα και με plugins του player πάλι δε νομίζω πως έχει τις απαραίτητες δυνατότητες.

Απ όσο γνωρίζω όλα τα audio interfaces ρυθμίζονται ουσιαστικά μέσα από το daw, γι αυτό άλλωστε πάντα δίνουν μέσα στο πακέτο τους ένα.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Στον player πως θα ρυθμίσεις τις εξόδους, cross, eq, dirac κτλ? Ακόμα και με plugins του player πάλι δε νομίζω πως έχει τις απαραίτητες δυνατότητες.

Απ όσο γνωρίζω όλα τα audio interfaces ρυθμίζονται ουσιαστικά μέσα από το daw, γι αυτό άλλωστε πάντα δίνουν μέσα στο πακέτο τους ένα.
ρυθμίζονται όλα.
αυτό που δεν γίνεται είναι να βάλεις spotify tidal κλπ.
δηλαδη και αυτό γίνεται αλλα μετά μπερδεύεται η κατάσταση.

σου τα αλλάζω γιατί και εγώ το ψάχνω διαβάζοντας τα manual.

η οικονομική διαφορα σε σχέση με ένα mini dsp δεν είναι το προβλημα
το πρόβλημα ότι τα mini dsp εκτος από το shd από ήχο είναι μάπα.

όσο για 14 καναλια που θέλω έγω πρέπει ξηλωθείς γερα.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Στον player πως θα ρυθμίσεις τις εξόδους, cross, eq, dirac κτλ? Ακόμα και με plugins του player πάλι δε νομίζω πως έχει τις απαραίτητες δυνατότητες.

Απ όσο γνωρίζω όλα τα audio interfaces ρυθμίζονται ουσιαστικά μέσα από το daw, γι αυτό άλλωστε πάντα δίνουν μέσα στο πακέτο τους ένα.
Άλλο το daw, άλλο το software που δίνουν τα interfaces. Το πρώτο τρέχει στον υπολογιστή, το δεύτερο τρέχει στον υπολογιστή ως GUI αλλά διαχειρίζεται το hardware του interface.

Το DAW παίζει αρχεία και στρημάρει. Και μπορεί να κάνει και EQ, cross, delay κλπ στον υπολογιστή, πριν φτάσει το σήμα στο interface.

To software του interface δεν παιζει αρχεία μουσικής ούτε στρημάρει. Ούτε vst δέχεται. Ελέγχει όμως το dsp του interface (cross, delay, EQ, klp).

΄Ίσως μπερδεύει ότι κάποιες λειτουργίες είναι κοινές και ότι το GUI μοιάζει. Αλλά είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
το πρόβλημα ότι τα mini dsp εκτος από το shd από ήχο είναι μάπα.
Αλλάζεις το dac στο 2x4HD και είσαι μία χαρά. Το πρόβλημα βέβαια είναι πως μιλάμε πάντα για 4 κανάλια.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Αλλάζεις το dac στο 2x4HD και είσαι μία χαρά. Το πρόβλημα βέβαια είναι πως μιλάμε πάντα για 4 κανάλια.
τι εννοείς αλλάζεις το dac?

dirac δεν παίρνει.
 



Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Γιατί ο Έαρ στην πρώτη σελίδα λέει να βγάλεις το χαλί (δεν βλέπει λόγο να υπάρχει);
Το έβγαλες;
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Γιατί ο Έαρ στην πρώτη σελίδα λέει να βγάλεις το χαλί (δεν βλέπει λόγο να υπάρχει);
Το έβγαλες;
Τον χειμώνα δεν το βγάζω για ευνόητους λόγους. Αλλά όταν άνοιξα το θέμα ήταν άνοιξη, οπότε δεν υπήρχε λόγος να βρίσκεται στο χώρο. Και τώρα με το χαλί παίζω.
 







Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.043
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top