Astronaut Jr. 2ch hi-fi set up

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ε άντε τότε να πσωνίσεις πράμα σοϊκά καβλώδια, στηρικτικά, αντικραδαζμικά, ενεργειακές πέτρες και άλλα παραφερνάλια ..... που είσαι Λέαντρε να θαυμάσεις εδά έφτασαν τα ύστερα του κόζμου.... :o:o:o
όχι βρε AKARL!!
αρχικά πουλάει προ και τελικό, μετά πουλάει ηχεία, κατόπιν αλλάζει σπίτι, ύστερα χαρίζει το πικάπ, κι αγοράζει 5 κινεζοενεργες ηχειάρες, με 4 σαμπίδια, οδηγούμενα από μια τρινοβιά κι έδεσε!... τζάμπα πράμα!
...Τα καλώδια του τα κρατάει γιατί μετά, όταν θα θέλει να ξανακούσει μουσική θα του χρειαστούν!
τι ρωτάς κι εσύ βρε Νίκο για 2ch setup?? :gotcha: :gotcha:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Τώρα εδώ τι είναι καλύτερο, το ομολογουμένως πολύ καλό dac του teac ή το μέτριο του minidsp αλλά με dirac & subs?
Σε άμεση σύγκριση οπως το θέτεις, προτιμώ το minidsp.
Αν μου δωθεί εναλλακτική, προτιμώ teac και κρος απο sub σε ομόσταυλους δορυφόρους. Με dirac στο software στην πηγή.

Γενικά δεν θέλω να δημιουργώ ένα προβλημα, έστω μικρότερο, λύνοντας κάποιο άλλο,
Post automatically merged:

Σε πρότερη συζήτηση για τους πολυκάναλους προενισχυτές της nad που μετρούν χάλια
Άσε τους πολυκάναλους.
Οι πολυκάναλοι μετρούν πολύ καλύτερα απο τους δικάναλους στα υπόλοιπα κανάλια :roflmao:.
Σε αυτά οι δικάναλοι δεν μετρούν καθόλου :gotcha:

Γενικά είναι λάθος να μετράς τους πολυκάναλους με όρους δικάναλου.
Είναι σαν να μετράς έναν δεκαθλητή μόνο με το πόσο τρέχει τα 100 μετρα και να τον συγκρίνεις με έναν σπρίντερ.
Πόσο ακόντιο ρίχνει ο σπρίντερ όμως; Και πόσο σφαίρα;
Ας μετρήσουμε τους δικάναλους τι Sinad έχουν στο κεντρικό κανάλι και στα surrounds...να σου πω;
Μηδέν :tongue:
 
Last edited:


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Σε άμεση σύγκριση οπως το θέτεις, προτιμώ το minidsp.
Αν μου δωθεί εναλλακτική, προτιμώ teac και κρος απο sub σε ομόσταυλους δορυφόρους.

Γενικά δεν θέλω να δημιουργώ ένα προβλημα, έστω μικρότερο, λύνοντας κάποιο άλλο,
Ωραία και κατανοητά. Στην εναλλακτική όμως μιλάμε για περίπτωση όπου τα subs θα μπουν οπωσδήποτε κάτω από τους δορυφόρους και θα παλέψεις με τη φάση και μπρος - πίσω για το χρονικό ταίριασμα. Επίσης μιλάμε για σχετικά ακριβά subs καθώς δεν είμαι σίγουρος ποια φθηνά έχουν HPF, το presonus πχ δεν έχει.

Όσον αφορά τα προβλήματα, δε θα απαλλαγούμε ποτέ από αυτά. Το ζητούμενο είναι να τα περιορίσουμε όσο το δυνατό γίνεται, κυρίως όταν αναφερόμαστε σε περιπτώσεις που το κόστος είναι σημαντικός παράγοντας.


@wnet πρωτοαπέκτησα 2.1 σετ το 1999 τότε που θα το έλεγες κι εξωτικό. Εγώ είχα monitor audio 2 gold με αντίστοιχο sub και κολλητός είχε dali blue με το αντίστοιχο sub. Σίγουρα τα πράγματα έχουν αλλάξει πολύ από τότε, άλλο οι ενεργοί δορυφόροι και τα ενεργά cross αλλά 2.1 ακόμα και σήμερα δε θα το πρότεινα σε κανένα. Μεγάλο μπέρδεμα και προσωπικά θα έδινα τη διαφορά του sub για αναβάθμιση των δορυφόρων.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Λύση 1
Minidsphd 500€

Λύση 2
SHD 1700€

Λύση 3
SHD Studio 1200€ + κόστος dac

Τα dsp είναι προενισχυτες, σας παρακαλώ μην ρωτάτε γιατί η εταιρεία δίνει σχεδιάγραμμα για σύνδεση ανάμεσα σε προ και τελικό.
Ανάμεσα μπαίνει μόνο σε πολυκάναλο που θα του δώσει ο AVR έτοιμο σήμα για τα σαμπ.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Η επιλογή να αφήσεις τον pro και το teac και να τα αντικαταστήσεις με το SHD σου φαίνεται ακριβή;
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
δεν είμαι σίγουρος ποια φθηνά έχουν HPF, το presonus πχ δεν έχει.
Έχει.
Απλά είναι σταθερό όχι μεταβλητό.
Νομίζω κόβει στα 80.
Post automatically merged:

Τα dsp είναι προενισχυτες, σας παρακαλώ μην ρωτάτε γιατί η εταιρεία δίνει σχεδιάγραμμα για σύνδεση ανάμεσα σε προ και τελικό.
Για να πουλήσει ίσως?
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
σε περιπτώσεις που το κόστος είναι σημαντικός παράγοντας.
Σε αυτές τις περιπτώσεις τα πράγματα είναι εξαιρετικά δύσκολα.

Και κρος
Και χρονικό ταίριασμα (η φάση είναι ενα "υποσύνολο" του)
Και ισοστάθμιση
Και σαμπ
Και να ακούγεται αξιοπρεπώς ως dac-pro

Και όλα αυτά από συσκευή με ελάχιστο κόστος. Σαν πολλά δεν ζητάμε;

Και οι άλλοι που δίνουν 1500 ευρώ για το SHD μ@λάκες είναι τελικά; αφού "υπάρχει άλλη λύση"; Τι κερδίζουν;

Μόνο το Dirac ως software έκανε 350-400 ευρώ όταν το είχα αγοράσει παλιά. Πόσο να κάνουν όλα τα άλλα δηλαδή;

Πρέπει να κάνουμε ειδική κατηγορία στο avsite, για αυτά τα προβλήματα υψηλών απαιτήσεων και ελάχιστου κόστους.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.139
Reaction score
26.697
Με ο,τι αυτό συνεπάγεται στην ποιότητα του minidsp ως προ-dac.
Στάσου γιατρέ μου...
1)Δηλαδή, ποιοτικό μπας μάναντζμεντ μόνο με τρινόβ γίνεται?
2)Έτσι κι αλλιώς, οποιοδήποτε εξωτερικό ντακ αναιρείται αν θες μπας μάναντζμεντ.
3)Τα minidsp που μέτρησε ο Αμιρ, τα βρήκε πολύ καλύτερα από οποιοδήποτε AV έχει μετρήσει μέχρι τώρα.
Άκρη δεν βρίσκω τελικά.
Post automatically merged:



στα σαμπ τους, που υποστηρίζει μέχρι 7.x
Δλδ, σετάρει κι άλλα σαμπς στο σύστημα ή δεν κατάλαβα καλά?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Τα minidsp που μέτρησε ο Αμιρ, τα βρήκε πολύ καλύτερα από οποιοδήποτε AV έχει μετρήσει μέχρι τώρα.
Και τα ποδήλατα είναι πιο οικονομικά σε κατανάλωση βενζίνης απο το Yaris :tongue:

Οχι λοιπόν. Απαντήθηκε στο #122. Ξέχνα το αυτό, οριστικά.
Δηλαδή, ποιοτικό μπας μάναντζμεντ μόνο με τρινόβ γίνεται?
Οχι, γίνεται με πολλούς prepro, προφανώς λιγότερο ποιοτικά απο τον τρίνοβ, αλλά γίνεται. Και με το minidsp SHD σε δικάναλο.

Αναρωτιέμαι αν διαβάζουμε τι έχει γραφτεί στα προηγούμενα ποστ πριν γράψουμε.


:headbang:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ναι έχεις δίκαιο, λέει κάπου hpf on/off
Και το 310 της JBL αναφέρει κάπου

Three Crossover Settings
The 80 Hz setting is recommended for use with the LSR305, LSR308 or any studio monitors. The External setting allows use of an outboard crossover.
Αν και δεν είναι ξεκάθαρο όπως το λέει, νομίζω πως στη ρύθμιση 80Hz ενεργοποιειται HPF που κόβει το σήμα προς τους δορυφόρους στα 80..
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.139
Reaction score
26.697
Απαντήθηκε στο #122.
Δεν είχα διαβάσει ακόμα το 122, εκείνη την ώρα έγραψα απάντηση νομίζοντας πως είχε τελειώσει το νήμα, δεν έχω δυνατότητα να παρακολουθώ το φόρουμ 24/7 σε διαρκή πραγματικό χρόνο :)
Και τα ποδήλατα είναι πιο οικονομικά σε κατανάλωση βενζίνης απο το Yaris :tongue:
Δεν έγραψα πιο οικονομικά, έγραψα ότι είχαν σαφώς καλύτερες μετρήσεις στου Αμίρ το μαγαζί.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Τα minidsp που μέτρησε ο Αμιρ, τα βρήκε πολύ καλύτερα από οποιοδήποτε AV έχει μετρήσει μέχρι τώρα.
Άκρη δεν βρίσκω τελικά.
Άκρη δε βρίσκεις, γιατί δε θες να βρεις. ;)

Δηλαδή για να καταλάβεις, θες ή να κάνεις το τέλειο μπας μάνατζμεντ (τρινοβ) ή να μη πάρεις καν σαμπ, σα το μέλος Λέανδρος. :fuckyou:

Ρε ξεκολλάτε με τα δήθεν ψευτοαδιέξοδα!

Κωμωδία σκέτη...

Λες κι έχετε τον τέλειο χώρο με τα τέλεια ηχεία και προφανώς τα τέλεια καβλώδια, και μη τυχόν χάσει κατιτις το Ντακ του πολυκάναλου, ωιμε καημός...

Βρε άϊντε τώρα μην σας πάρω παραμαζωμα...
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.139
Reaction score
26.697
Άκρη δε βρίσκεις, γιατί δε θες να βρεις. ;)

Δηλαδή για να καταλάβεις, θες ή να κάνεις το τέλειο μπας μάνατζμεντ (τρινοβ) ή να μη πάρεις καν σαμπ, σα το μέλος Λέανδρος. :fuckyou:

Ρε ξεκολλάτε με τα δήθεν ψευτοαδιέξοδα!

Κωμωδία σκέτη...

Λες κι έχετε τον τέλειο χώρο με τα τέλεια ηχεία και προφανώς τα τέλεια καβλώδια, και μη τυχόν χάσει κατιτις το Ντακ του πολυκάναλου, ωιμε καημός...

Βρε άϊντε τώρα μην σας πάρω παραμαζωμα...
Άλλο πάλι τούτο! Αφού εδώ μέσα διαβάζω μήνες τώρα, ότι αν θες μπας μάναντζμεντ χωρίς τρινόβ, πρέπει να βάλεις minidsp.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Στάσου γιατρέ μου...
1)Δηλαδή, ποιοτικό μπας μάναντζμεντ μόνο με τρινόβ γίνεται?
αμ έτσι εξηγείται η επιμονή των..γιατρών στο trinov! :wink:
Post automatically merged:

Δηλαδή για να καταλάβεις, θες ή να κάνεις το τέλειο μπας μάνατζμεντ (τρινοβ) ή να μη πάρεις καν σαμπ, σα το μέλος Λέανδρος. :fuckyou:
και μπας μανατζμέντ ..και μπούκλες!:lol::lol: :roflmao: :roflmao: :roflmao:
Αυτά είναι!
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Δεν έγραψα πιο οικονομικά, έγραψα ότι είχαν σαφώς καλύτερες μετρήσεις στου Αμίρ το μαγαζί.
Και εγώ δεν εννοούσα το οικονομικό σκέλος. Την μέτρηση του εννοούσα. Παρομοίωση ήταν
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.352
Για δικαναλο βρείτε και πάρτε (μονο μεταχ/σμενο πλεον) εναν Lyngdorf dpa-1.
Ειναι αναλογικος (μονο line) και ψηφιακος προενισχυτης, ειναι Dac 24/96 , ειναι κροσοβερ 2-δρομο με σχεδον ο,τι κλιση θελεις, εχει 8 καναλια εξοδου ( 4 rca και 4 xlr που τα κανεις δυο για σαμπ και δυο για δορυφορους) , εχει Delay και φυσικα μικροφωνο για Room Correction.

Ηταν πολυ μπροστα οταν βγηκε. Τωρα μεταχ/νος παιζει στο 1400-1900 Ευρω.

Αλλο ενα καλο ειναι το https://www.deqx.com/
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Άλλο πάλι τούτο! Αφού εδώ μέσα διαβάζω μήνες τώρα, ότι αν θες μπας μάναντζμεντ χωρίς τρινόβ, πρέπει να βάλεις minidsp.
Για το κανάλι του σαμπ σε σύνδεση με AVR και πολλαπλά σαμπς
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.139
Reaction score
26.697
Στην πραγματικότητα δεν διαφωνούμε πουθενά. Και στο θέμα των μετατροπών πιστεύω κι εγώ ότι όσο λιγότερες τόσο καλύτερα. Το πρόβλημα είναι ότι διαβάζουμε βιαστικά αυτό που γράφει ο άλλος.
Για το κανάλι του σαμπ
Αυτό το κανάλι, δεν έχει περάσει απ' το dac του AV?

Εγώ σκέφτομαι άλλο σενάριο κι αν είναι λάθος διορθώστε με. Δεν θα μπορούσε να αγνοηθεί το κανάλι του σαμπ και να ταϊστεί με ψηφιακό σήμα απ' την οπτική του AV στο SHD ή σε σαμπ με ψηφιακή είσοδο?
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.299
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top