Astronaut Jr. 2ch hi-fi set up


Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
ξερει τι θελει να κανει ;

ξερεις τι ειναι να δινεις 2000e το κομματι σε ενεργο με 10ιντσο πανω και να μην παιζει στα 2μ ; :lolsign:
Μπορεί να έχει ντεντικειτιντ χώρο 3x3m. 4 σαμπ στις τέσσερις άκρες, βάζεις μια καρέκλα στην μέση και είσαι αρχοντας:tongue:
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Nα κάνω μια άσχετη ερώτηση ( για λογαριασμό φίλου κυρίως ). Κοιτάζω το roon nucleus, η μητρική του μου φέρνει σε intel nuc, δεν βλέπω δηλαδή κάποια παρέμβαση audiophile τύπου. Με εξαίρεση το λογισμικό του roon και τις πινελιές της roon ( passive cooling, απουσία κινούμενων υλικών που μπορεί κάποιος να βάλει σε ένα τυπικό nuc ), έχει καμία άλλη διαφορά; Το τροφοδοτικό του είναι switching ή έχει καμία πιο...σοφιστικέ λύση;
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Καλημέρα σας!! Επανέρχομαι μετά απο καιρό καθώς θέλω να μοιραστώ κάποιες - ευχάριστες - εξελίξεις!
Αρχικά, όπως ίσως παρατηρήσατε, πούλησα το dac της teac. Τη θέση του έχει πάρει προσωρινά το SMSL M500 το οποίο οδηγεί μέσω των xlr εξόδων του τον τελικό ( παρακάμφθηκε ο προενισχυτής ). Σχετικά με αυτό το μηχανάκι δεν έχω να πω πολλά, τα έχει πει ο Amir και συμφωνώ με τις απόψεις του. Φανταστικό dac.
Όπως θα θυμάστε, αυτό που με βασάνιζε κατά τη διάρκεια των μετρήσεών μου ήταν η απότομη πτώση στη τελευταία οκτάβα, ένας κατήφορος μετά τους 10Κ. Αρχικά είχα δοκιμάσει με άλλο τελικό, τίποτα, τα ίδια. Άλλαξα καλώδια ηχείων, τα ίδια. IC προ τελικού, πάλι τα ίδια.
Είχα κανονίσει να πάω τα ηχεία για έλεγχο και παρεμβάσεις στον Πέτρο, αλλά λίγο οι διακοπές, λίγο το νέο lockdown, κάτσαμε στα αβγά μας. Αποφάσισα λοιπόν να χεριάσω λιγο το ηχειάκι μου και του άλλαξα το ferrofluid. Δεν έχω διαθέσιμες τις πρόχειρες μετρήσεις που έκανα μετά την αλλαγή, είδα και άκουσα μια μικρή διαφοροποίηση, αλλά τίποτα το συνταρακτικό. Η απογοήτευση χτύπησε ταβάνι. Σταθερά τουλάχιστον 6db πτώση απο τους 10Κ. Αυτό που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση, είναι ότι αυτό συνέβαινε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο και στα δύο κανάλια, άρα λίγο απίθανη μια τόσο διαβολική σύμπτωση. Εντόπισα λοιπόν τον κοινό παρανομαστή, αυτό το στοιχείο που βρισκόταν στο σύστημα όσες φορές είχα μετρήσει: τα xlr interconnects της xlo ( htp2 ) που είχα αγοράσει μαζί με το dac της teac απο συμφορουμίτη. Βρήκα λοιπόν ένα παρατημένο ατερμάτιστο ζευγάρι Van Den Hul D102MK3, αυτό που σιχαινόμουν για τα τσιριχτά πρίμα του ( μάλιστα στη περίπτωσή μου αν όντως ίσχυε κάτι τέτοιο θα ήταν ένα plus, αφού είχα πτώση στα πρίμα ), αγόρασα και ένα σετ βύσματα xlr της neutrik και τη Κυριακή ετοίμασα ένα ωραιότατο σετ ιντερκονέκτς. Τα έβαλα επάνω... Αποκάλυψη! Τί συριστικά που άκουγα, τί λεπτομέρειες του χώρου, τί το αργό σβήσιμο στα πιατίνια, χαμός!
Δεν κρατήθηκα, πήρα μετρήσεις απο τη θέση ακρόασης κρατώντας το μικρόφωνο στο χέρι, καθώς και στο ένα μέτρο απο το κάθε ηχείο και ιδού:
Αριστερό στη θέση ακρόασης:
1607070731445.png

Δεξί στη θέση ακρόασης:
1607070748352.png

Αριστερό στο ένα μέτρο:
1607070768110.png

Δεξί στο ένα μέτρο:
1607070789197.png


Αρκετά μεγάλη διαφορά, με μετρήσεις "στο πόδι". Το καλώδιο διασύνδεσης επειδή ήταν μεγάλο, το είχα κουλουριάσει, οπότε θέλω να πιστεύω ότι γι'αυτό το λόγο συμπεριφέρθηκε έτσι. Ο Πέτρος μου πρότεινε να μετρήσω με τα ίδια καλώδια απλωμένα, να δούμε τί θα κάνει, αλλά τεμπέλιασα λίγο ακούγοντας μουσική αυτές τις μέρες.
Μετά το Lockdown θα πάνε τα ηχεία στον Πέτρο βέβαια, για ένα ρετουσάρισμα και ακριβείς μετρήσεις τους, να δούμε πόσα ψάρια πιάνουν ακριβώς.

Ένα άλλο πράγμα που με ταλαιπωρούσε, είχε να κάνει με τη πηγή μου ( τον υπολογιστή nuc δηλαδή ). Ό,τι και αν έκανα, πάντα άκουγα ένα θόρυβο στα ηχεία, όχι απλά φύσημα, αλλά και ένα κάτι σαν θρόισμα, ειδικά όταν ζοριζόταν ο επεξεργαστής. Μάλιστα, ήμουν σε θέση να ακούω τον θόρυβο ακόμα και απο τη θέση ακρόασης ( εξασθενημένο μεν, αλλά τον άκουγα ). Ο θόρυβος αυτός ήταν σταθερός σε ένταση, ανεξάρτητος της θέσης του ποτενσιόμετρου. Τί πήρα το nuc μακριά απο τα υπόλοιπα μηχανήματα ( εξορία! ), τί το σύνδεσα σε άλλη ηλεκτρολογική γραμμή του σπιτιού, τα ίδια ( με τη χρήση άλλης γραμμής, κάαααπως μειώθηκε ο θόρυβος, αλλά ήταν ακόμα εκεί ).
Άρχισα να ψάχνω απο'δω κι απο'κει για κανένα φτηνό γραμμικό τροφοδοτικό, άρχισα να ψάχνω και για κανένα φερίτη να βάλω στο usb καλώδιο καθώς διάβασα ότι συνήθως παρουσιάζεται το πρόβλημα σε αυτό το τύπο σύνδεσης και ειδικά αν χρησιμοποιείται usb3.0, εκεί γίνεται ο κακός χαμός απο παρεμβολές. Μέχρι και τρόπο να χρησιμοποιήσω τις usb2.0 υποδοχές του nuc έψαχνα, αλλά έπρεπε να αγοράσω το ειδικό καπάκι. Μέχρι που βρήκα σε ένα forum μια συζήτηση που έλεγαν ότι το πρόβλημα οφείλεται σε ground loop. Το τροφοδοτικό του nuc μου ( 4ης γενιάς ) για κάποιο λόγο δέχεται φάση ουδέτερο και γείωση, ενώ δεν γειώνει το pc ( πάνε μόνο τα κλασικά δύο καλώδια του dc, διπολικό βύσμα δηλαδή ). Είπα "δε βαριέσαι, ας το δοκιμάσω" μιας που είχα διαβάσει και εδώ προτάσεις για προσωρινή απομόνωση μηχανημάτων που έχουν ζήτημα με γειώσεις. Το έκανα λοιπόν, σύνδεση του nuc και δοκιμή χθες. Ανάβω τα μηχανήματα, στήνω αυτί στα ηχεία, χρειάστηκε να κοιτάξω τα leds του Bryston για να σιγουρευτώ ότι τον άναψα. Άκρα του τάφου σιωπή, ούτε καν φύσημα. Ανοίγω daphile και αρχίζω να παίζω στο tidal γνωστά μου τραγούδια. Απίστευτο τί μπορεί να κάνει λίγος "αθώος" θόρυβος στη μουσική αναπαραγωγή. Λεπτομέρειες που ήταν εξαφανισμένες στο παρελθόν, στερεοφωνική εικόνα απίστευτη, τα ηχεία εξαφανισμένα ( ακόμα και όταν τα κοίταζα ), ατάκα πως τη λέτε, ένας απίστευτος τσαμπουκάς στην αναπαραγωγή. Εστιασμένες φωνές στο βάθος της σκηνής, τα πιατίνια έσβηναν και έσβηναν και έσβηναν... Αυτός ο θόρυβος ήταν σαν να φρενάριζε την απόδοση όλου του συστήματος. Επιπλέον, παρατήρησα ότι ήθελα να δίνω περισσότερη ένταση ( μπέμπας απούσης ) καθώς δεν με κούραζε όπως παλιά. Πρόσθετα τραγούδια στη Playlist σκεπτόμενος ότι θα ήταν τα τελευταία και μόλις πλησίαζα στο τέλος της, έχωνα κι άλλα.
Όσο κι αν ήθελα τα genelec, δυστυχώς δεν κατάφερα να τα πάρω, ούτε έβαλα και subs ( ακόμα ). Χθες όμως το σύστημά μου μου επανασυστήθηκε και τολμώ να πω ότι το σκασμένο, παίζει αρκετά καλά. Υποψιάζομαι ότι θα πρέπει να μετράει ακόμα καλύτερα και αν όλα πάνε καλά, μέσα στο ΣΚ θα πάρω ένα νέο σετ μετρήσεων για να αρχίσω και τους πειραματισμούς με τον οδηγό του Bhutia.

Σημειωτέον ότι απο καλώδια έχω τα vdh d102mk3 για dac-τελικό και το chord carnival στα ηχεία. Τίποτα ιδιαίτερο, τίποτα το ακριβό πια. Τα 1016 εξακολουθούν να κοιμούνται στο κουτί τους και αν δεν πωληθούν σύντομα, θα δω μήπως τα στείλω για μετατροπή σε balanced.

Κερδάμε, αδέρφια!!

Υ.Γ. Επόμενο βήμα: φροντίδα χώρου σε όποιο βαθμό μπορώ να τη κάνω.
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Μπορείς να βάλεις και τις παλιές να γίνει σύγκριση;
Βρήκα την ανάρτηση που είχα κάνει πέρισυ:


( σήμερα έβαλα το απόσπασμα απο τους 5Κ και πάνω γιατί αυτό με έτσουζε )
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Καλημέρα Νικόλα. Καλώδια και θαύματα λοιπόν.
Προσπάθησε κάποια στιγμή να ακούσεις και kondo xlr, εκείς να δεις τρέλες με τα τουίτερ ;)
Μπαααα, δεν ξαναχώνω χρήματα σε καλώδια. Για το τρέχον σετάπ το μενού έχει ρετουσάρισμα στα κρος των ηχείων καθώς έχουν κάμποσα χρονάκια στη πλάτη τους και άαααντε και κανένα mogami για να λέω ότι έχω επαγγελματικά φτιαγμένα καλώδια. Τα υπόλοιπα θα έρθουν με φροντίδα χώρου και dsp. :)
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Δηλαδή η προηγούμενη μέτρηση με πτώση 12 dB πάνω από τα 10 KHz στο δεξί κανάλι είναι χωρίς αλλαγή ferrofluid, ενώ η τωρινή με πτώση 8 dB πάνω από τα 10 KHz στο δεξί κανάλι είναι με αλλαγή ferrofluid (που όπως είπες έκανε μια αλλαγή) αλλά ταυχρόχρονα και με αλλαγή καλωδίων.
Μέτρηση όμως με αλλαγή ferrofluid αλλά χωρίς αλλαγή καλωδίων δεν έχεις.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Δηλαδή η προηγούμενη μέτρηση με πτώση 12 dB πάνω από τα 10 KHz στο δεξί κανάλι είναι χωρίς αλλαγή ferrofluid, ενώ η τωρινή με πτώση 8 dB πάνω από τα 10 KHz στο δεξί κανάλι είναι με αλλαγή ferrofluid (που όπως είπες έκανε μια αλλαγή) αλλά ταυχρόχρονα και με αλλαγή καλωδίων.
Μέτρηση όμως με αλλαγή ferrofluid αλλά χωρίς αλλαγή καλωδίων δεν έχεις.
Έχω, αλλά όχι σε αυτό το pc ( είμαι στη δουλειά ). Υπήρξαν μικρές διαφορές, τόσο στις μετρήσεις όσο και στα αυτιά.
(Θέλω να) πιστεύω ότι θα μετρήσει ακόμα καλύτερα όταν στήσω με ακρίβεια το μικρόφωνο, όπως είχα κάνει πέρισυ, στη βάση του, στο σωστό ύψος και χωρίς εμένα απο πίσω.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Μπαααα, δεν ξαναχώνω χρήματα σε καλώδια. Για το τρέχον σετάπ το μενού έχει ρετουσάρισμα στα κρος των ηχείων καθώς έχουν κάμποσα χρονάκια στη πλάτη τους και άαααντε και κανένα mogami για να λέω ότι έχω επαγγελματικά φτιαγμένα καλώδια. Τα υπόλοιπα θα έρθουν με φροντίδα χώρου και dsp. :)
Βρε δεν ειπα να αγοράσεις, να ακούσεις μόνο :)

Κα@λα αυτά τα σβησίματα με τα πιατίνια ε; Μεγάλη υπόθεση το σωστό καλώδιο στο σύστημα;)
Εύγε νέε μου. Άντε και σε ανώτερα καλύτερα αποτελέσματα!!
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Βρε δεν ειπα να αγοράσεις, να ακούσεις μόνο :)

Κα@λα αυτά τα σβησίματα με τα πιατίνια ε; Μεγάλη υπόθεση το σωστό καλώδιο στο σύστημα;)
Εύγε νέε μου. Άντε και σε ανώτερα καλύτερα αποτελέσματα!!
Δεν νομίζω ότι είναι θέμα ποιότητας καλωδίου, όσο της λάθος χρήσης τους. Παράλληλα όμως με την επίδραση του καλωδίου, σημαντικό ρόλο έπαιξε η απαλλαγή του θορύβου φίλε. Τώρα έχω ένα ακόμα "πρόβλημα" καθώς πλέον ακούω καμπάνα στο χώρο το ανεμιστηράκι του nuc ( σε χαμηλές εντάσεις ακρόασης, εννοείται ), άρα θα κοιτάξω και για ένα fanless case.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Δεν νομίζω ότι είναι θέμα ποιότητας καλωδίου, όσο της λάθος χρήσης τους. Παράλληλα όμως με την επίδραση του καλωδίου, σημαντικό ρόλο έπαιξε η απαλλαγή του θορύβου φίλε. Τώρα έχω ένα ακόμα "πρόβλημα" καθώς πλέον ακούω καμπάνα στο χώρο το ανεμιστηράκι του nuc ( σε χαμηλές εντάσεις ακρόασης, εννοείται ), άρα θα κοιτάξω και για ένα fanless case.
Σωστός. Και ο θόρυβος των ψηφιακών είναι πρόβλημα. Για στήσιμο αξιοπρεπή σε fanless pc από την αρχή με κάρτα ήχου υπολόγισε περίπου 1,5 χιλιάρικο. Κάπου στο μαγαζί έχω και κωδικούς γραμμένους από τα παρτς ( e-shop) αλλά τελικά εγώ θα πάω σε άλλη λύση.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Σωστός. Και ο θόρυβος των ψηφιακών είναι πρόβλημα. Για στήσιμο αξιοπρεπή σε fanless pc από την αρχή με κάρτα ήχου υπολόγισε περίπου 1,5 χιλιάρικο. Κάπου στο μαγαζί έχω και κωδικούς γραμμένους από τα παρτς ( e-shop) αλλά τελικά εγώ θα πάω σε άλλη λύση.
Απο τη στιγμή που απαλλάχτηκα απο ηλεκτρικούς θορύβους, λέω να ασχοληθώ με τους μηχανικούς ( πήρα π.χ. έναν SSD σκληρό και οπως είπα, θα δω λίγο και το fanless κουτί ) και τέλος. Ήδη παίζει πολύ πάνω απο τις αρχικές μου προσδοκίες για ένα σύστημα pc & dac.
Εσύ έχεις φροντίσει και τον χώρο σου, οπότε είσαι σε άλλο επίπεδο ( πέραν του ίδιου του συστήματος δηλαδή ). Εγώ έχω πολλά να κάνω ακόμα.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Απο τη στιγμή που απαλλάχτηκα απο ηλεκτρικούς θορύβους, λέω να ασχοληθώ με τους μηχανικούς ( πήρα π.χ. έναν SSD σκληρό και οπως είπα, θα δω λίγο και το fanless κουτί ) και τέλος. Ήδη παίζει πολύ πάνω απο τις αρχικές μου προσδοκίες για ένα σύστημα pc & dac.
Εσύ έχεις φροντίσει και τον χώρο σου, οπότε είσαι σε άλλο επίπεδο ( πέραν του ίδιου του συστήματος δηλαδή ). Εγώ έχω πολλά να κάνω ακόμα.
Το κουτί θέλει και το fanless τροφοδοτικό του και πάει λέγοντας. Σιγά σιγά θα γίνουν όλα.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
. Βρήκα λοιπόν ένα παρατημένο ατερμάτιστο ζευγάρι Van Den Hul D102MK3, αυτό που σιχαινόμουν για τα τσιριχτά πρίμα του ( μάλιστα στη περίπτωσή μου αν όντως ίσχυε κάτι τέτοιο θα ήταν ένα plus, αφού είχα πτώση στα πρίμα ), αγόρασα και ένα σετ βύσματα xlr της neutrik
Το εν λόγω καλώδιο δείχνει να έχει νορμάλ χαρακτηριστικά, χαμηλή χωρητικότητα και 5,5ωμ ωμική αντίσταση στα 100μ.

Ωστόσο, δε παύει να είναι βανντενχουλ..

Εφόσον πήρες φρέσκα XLR, της νιουτρικ μάλιστα, τότε δώσε άλλα 3€ το μέτρο να πάρεις λίγο μογκαμακι να έχεις ένα ουδέτερο καλώδιο, μαύρο και λεπτό, χωρίς να πληρώνεις για χρώματα κι αρώματα.

Άντε. Τελείωνε.
Δε θα ξεπαραδιαστείς κιόλας..
(με ευχαριστείς αργότερα, χωρίς βιασύνες)
 
Last edited:



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.154
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top