Astronaut Jr. 2ch hi-fi set up


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
2 χιλιάρικα. Ίσως και λίγο παραπάνω.
Τόσα πιάνει ο SST ή ο SST2 αν δεν κάνω λάθος. Το δικό μου μοντέλο (4BST) η Bryston σε πρόσφατη καμπάνια το έπαιρνε πίσω στα 1400$ αν θυμάμαι καλά, αλλά σαν έκπτωση για αγορά νέου μοντέλου. Κάποιος πριν κάποιους μήνες πούλησε το ίδιο με το δικό μου στα 1000€, φυσικά τον σκότωσε.
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Υποθέτω ότι τα παιδιά σκαλώνουν στο γεγονός ότι προτείνεις μια δυνατή μόντα για το ηχείο, το οποίο ηχείο είναι παλιό. Ο λόγος που έχω όντως τις hypex υπ'όψιν είναι ότι δεν πάνε χαμένες όπως και να'χει. Δεν ανταποκρίνεται το ηχείο; Αφαίρεση και πειραματισμός με άλλο ηχείο. Ανταποκρίνονται; Χαράς ευαγγέλια. Πλήρης απουσία παθητικών υλικών ( το λατρεύω αυτό και το έχω δείξει ), ωμή ισχύς στα μεγάφωνα, άρα ποσοστιαία μεγαλύτερη και πιο ατόφια απο τη πιθανώς καλύτερη ισχύ του Bryston μεν, αλλά το θέμα είναι τί δέχονται οι μονάδες στις εισόδους τους.

Δεν νομίζω ότι θα χρειαζόταν να κανιβαλίσω τα ηχεία. Εγώ το σκέφτομαι με αφαίρεση των μπορνών απο το ηχείο, μένει ικανού μεγέθους τρύπα για να περάσουν τα καλώδια και οι ενισχυτές βιδωμένοι εξωτερικά. ΟΚ, το ηχείο θα έχει τρύπες απο τις βίδες αν δεν κάτσει το πείραμα, αλλά δεν νομίζω ότι θα χάλαγε την αδερφή μου που θα τα έπαιρνε δώρο AN δεν μου άρεσε το αποτέλεσμα.

Γι'αυτό είπα νωρίτερα μήπως παρέχονται οι πλάτες για δοκιμή -> πέρασμα των καλωδίων προς τα μεγάφωνα απο τις υπάρχουσες τρύπες με δημιουργία ξύλων που θα έκλειναν την υπόλοιπη τρύπα.

Anyway, θα ξεκινήσω με τους bypass πυκνωτές να δω τι παίζει, συνεχίζουμε με τον Πέτρο και μετά βλέπουμε.


(άκουσα και σήμερα μουσική, ρε παίδες πόσο μεγάλη ζημιά έκανε στον ήχο αυτός ο θόρυβος του pc... Εγώ νόμιζα ότι απλώς μου σκλήραινε τα πρίμα. Το μπάσο έγινε πιο νευρικό, πιο ελεγχόμενο, πιο περιγραφικό. Θεωρώ αυτονόητη τη βελτίωση ψηλά, αλλά ήταν σαν να έκοβε ενέργεια, δυναμικά ).
 



Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Ζητείται μόσχευμα hypex για τα πιεμσι. Βλέπω να πετυχαίνει η εγχείρηση και να αποβιωνει ο Άγγλος ασθενής με τον περίφημο αγγλικό ήχο.
Ξεμπερδέψου λίγο εσύ πρώτα και μετά κάνε και χιούμορ. Τα ηχεία δεν είναι Pmc.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Βρες τον ΖΑΠ να σου δανίσει δύο πλάτες να δοκιμάσεις.
Αυτό σκεφτόμουν, αλλά το έλεγα πλαγίως. :p

Ζητείται μόσχευμα hypex για τα πιεμσι. Βλέπω να πετυχαίνει η εγχείρηση και να αποβιωνει ο Άγγλος ασθενής με τον περίφημο αγγλικό ήχο.
Γιατί να αποβιώσει; Το πολύ πολύ να αλλάξει ο χαρακτήρας του. Όντως, δεν είναι PMC. Έτσι χαρακτήριζε τη σειρά η Monitor Audio, νομίζω λόγω των υλικών του κώνου.
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Γιατί να αποβιώσει; Το πολύ πολύ να αλλάξει ο χαρακτήρας του. Όντως, δεν είναι PMC. Έτσι χαρακτήριζε τη σειρά η Monitor Audio, νομίζω λόγω των υλικών του κώνου.
Πλάκα κάνω, πάντως το να αλλάξει ο χαρακτήρας του ηχείου δεν είναι αμελητέο, ξέρεις πόσα λεφτά έχουν βγει από το πορτοφόλι για να αποκτήσουν κάποιοι ηχεία με συγκεκριμένο χαρακτήρα? :biggrin:
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Πλάκα κάνω, πάντως το να αλλάξει ο χαρακτήρας του ηχείου δεν είναι αμελητέο, ξέρεις πόσα λεφτά έχουν βγει από το πορτοφόλι για να αποκτήσουν κάποιοι ηχεία με συγκεκριμένο χαρακτήρα? :biggrin:
Ναι, είναι τραγικό :p
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ειλικρινά δε σας καταλαβαίνω.

Πόσο πια σημαντικό είναι να κάνει μια τετράγωνη παραλληλόγραμμη τρύπα στο ηχείο και να χώσει μια πλάτη χυπεξ;

Πόσο δύσκολο νομίζετε ότι είναι;

10' δουλειά με μια σέγα δεν είναι..
Μετά βιδωνει ένα τετράγωνο κλειστό κουτί όσο χώρο πιάνει η πλάτη, και βιδωνει και την πλάτη, 10 βίδες άλλα 5 λεπτά δουλειά.

Τα παθητικά κρος πόσο σπουδαία πια νομίζετε ότι είναι; 2 εξαρτήματα όλα κι όλα. Αντικαθίστανται τέλεια στο ψηφιακό πεδίο, με μια ρύθμιση που θα πάρει περίπου ένα λεπτό.

Μια μέτρηση Ίου Ίου σε νιαρφιλντ και ον αξις, άλλα δύο λεπτά, φίλτρα διόρθωσης στο dsp άλλα 2 λεπτά.

20 λεπτά δουλειά είναι, απολύτως ασφαλή τα αποτελέσματα, και εφόσον οι πλάτες χυπεξ είναι φτηνότερες από τα ενισχυτικά στάδια που έχει, θα του βγει όχι μόνο τζάμπα, αλλά θα του μείνουν λεφτά στην τσέπη!

Για ποιο λόγο δυσκολεύεστε να καταλάβετε τα αυτονόητα, δε μπορώ να το χωνέψω. Χωρίς καθόλου να ξεπαραδιαστεί, θα έχει ενεργή διενίσχυση σε κάθε ηχείο, σε ένα ηχείο που ήδη του αρέσει! Και θα έχει άμεσα δυνατότητες DSP για βασικές ρυθμίσεις, εξόδους για σαμπ, τα πάντα όλα, στο χέρι.

Χωρίς λεφτά. Θα του περισσέψουν.

Σοβαρά τώρα, γιατί αντιδρατε; Τι φοβάστε; Μη χαθεί η εγγύηση; Ο χαρακτήρας του κατασκευαστή; Μη τυχόν χάσει τη δυνατότητα να παίζει με καλώδια ηχείων;

Άντε σας παρακαλώ..
Θα κάνω λίγο το συνήγορο του διαβόλου...Καταρχάς δεν με αφορά τι ακριβώς θα κάνει ο ΄ναύτης με τα ηχεία του εφόσον δικά του είναι και όπως θέλει τα διαχειρίζεται...Ο ίδιος πάντως θα είχα ενδοιασμούς να τροποποιήσω με αμετάκλητους τρόπους ηχεία που θα είχαν γίνει με την αυθεντική τους μορφή αναπόσπαστο βίωμα...

Όπως δεν θα ανακαίνιζα την πατίνα με τα σημάδια από το πέρασμα του χρόνου σε κλασσικά κομμάτια επίπλωσης ή να εγκαθιστούσα σύγχρονα στερεοφωνικά με τα σχετικά sub σε κλασσικά αμάξια...

Άλλο η πατίνα,άλλο τα...πιατίνια. :wink:
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Θα κάνω λίγο το συνήγορο του διαβόλου...Καταρχάς δεν με αφορά τι ακριβώς θα κάνει ο ΄ναύτης με τα ηχεία του εφόσον δικά του είναι και όπως θέλει τα διαχειρίζεται...Ο ίδιος πάντως θα είχα ενδοιασμούς να τροποποιήσω με αμετάκλητους τρόπους ηχεία που θα είχαν γίνει με την αυθεντική τους μορφή αναπόσπαστο βίωμα...

Όπως δεν θα ανακαίνιζα την πατίνα με τα σημάδια από το πέρασμα του χρόνου σε κλασσικά κομμάτια επίπλωσης ή να εγκαθιστούσα σύγχρονα στερεοφωνικά με τα σχετικά sub σε κλασσικά αμάξια...

Άλλο η πατίνα,άλλο τα...πιατίνια. :wink:
Πιστεύω ότι υπάρχει τρόπος να γίνει δοκιμή χωρίς αμετάκλητο τρόπο. Π.χ. οι hypex εκτός των ηχείων, ούτε καν πάνω στα ηχεία και καλώδια να φεύγουν προς τα μεγάφωνα με ξύλο να ταπώνει τη τρύπα για τις χούφτες των μπορνών. Επαναλαμβάνω και το τονίζω, ούτως ή άλλως τα ηχεία θα συντηρηθούν ως παθητικά. Δεν θα με χάλαγε καθόλου όμως να τα άκουγα με το τρόπο που προτείνει ο Κώστας.

( τώρα έχω βάλει μια playlist με hard bop jazz να γουστάρω )
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αν θέλεις στήσε το μικρόφωνο, και πάρε μέτρηση με το ένα και με το άλλο καλώδιο τώρα. Ίδιο smoothing.
Και βάλτες μαζί, στο ίδιο διαγραμμα για να γίνει άμεση συγκριση διαφορών. Αν υπάρξουν
Up
 







Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.050
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top