Astronaut Jr. 2ch hi-fi set up

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Κάτι σχετικό με το θέμα, τώρα που μου ήρθε:
Έστω ότι το πρόβλημα ( αν πρόκειται για πρόβλημα ), οφείλεται στους πυκνωτές των tweeters. Αφού εγώ ούτως ή άλλως σκοπεύω να εφαρμόσω eq, τί θα ήταν προτιμότερο; Εξασθένιση στα πρίμα απο τα παθητικά υλικά του κροσόβερ ή να το άφηνα όσο φλατ μπορεί να παίξει και μετά να το τιθάσσευα με το eq?
πρεπει να ειμαι πολυ μαγκας παντως.. 🐒
πολυχρονος Νικο :)
Κι εγώ στα νιάτα μου που έκανα mixtapes, κάααατι έκανα...

Ευχαριστώ για τις ευχές!!

τελείωνε ρε !!! Μας έχεις γκαστρώσει με τα ηχεία σου. :lolsign:
Η αν θέλεις πές μου να σου coral να φιάξουμε και 2 καμπίνες να τελειώνεις- τελειώσεις. :gotcha:

Θα σε έχω υπ'όψιν!!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Το 2.

Το ηχείο πρέπει να παίζει φλαταδουρα, μετά να το σιάχνεις όπως θες.

Η ενσωμάτωση του νορμάλ ταργκετ κερβ σε υψηλής ποιότητας ενεργά (ή παθητικά) ηχεία, είναι επίσης μια πολύ σωστή τακτική, μα τραγικά δύσκολη στα παθητικά (για να είναι σωστή).

Εφόσον χρησιμοποιούνται πλέον πολλές εύχρηστες λύσεις DSP, αναγκαίες σε κάθε περίπτωση οικιακής χρήσης, δεν υπάρχει λόγος να το ζαλίζεις ιδιαίτερα ένα παθητικό κρος, παρά μόνο να μειώσεις τις αλλοιώσεις του και να αυξήσεις την απολαβή ισχύος από τα μεγάφωνα, μειώνοντας την αντίσταση των παθητικών υλικών του κρος, για υψηλότερη απόδοση ισχύος και υψηλότερο damping factor.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Το 2.

Το ηχείο πρέπει να παίζει φλαταδουρα, μετά να το σιάχνεις όπως θες.

Η ενσωμάτωση του νορμάλ ταργκετ κερβ σε υψηλής ποιότητας ενεργά (ή παθητικά) ηχεία, είναι επίσης μια πολύ σωστή τακτική, μα τραγικά δύσκολη στα παθητικά (για να είναι σωστή).
Μπερδεύτηκα. Ποιο είναι το νορμάλ target curve? Αυτό που κάνει τη κατηφόρα όσο ανεβαίνουν οι οκτάβες;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Μπερδεύτηκα. Ποιο είναι το νορμάλ target curve? Αυτό που κάνει τη κατηφόρα όσο ανεβαίνουν οι οκτάβες;
Ναι.
1 decibel ανά οκτάβα. Έστω, 0.9 dB/oct.
Αυτό, είναι ο ορισμός του "φλατ".
Το κατά ολιβ ευαγγέλιον πρόσχομεν.

Η "μαμά" απόκριση των Genelec ones.
 
Last edited:

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Μάγκας είναι αυτός που gamaei με κασέτες
ο καλός γ@μιάς γ@μεί.
Το γ@μήσατε το νηματάκι
Μας έχεις γκαστρώσει με τα ηχεία σου.
πρεπει να ειμαι πολυ μαγκας παντως..
Καλά περνάτε σεις εδώ.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Καλά περνάτε σεις εδώ.
Λέμε καμιά μ@λακία να περνάει η ώρα. χαχαχαχαχαχα
Ναι.
1 decibel ανά οκτάβα. Έστω, 0.9 dB/oct.
Αυτό, είναι ο ορισμός του "φλατ".
Το κατά ολιβ ευαγγέλιον πρόσχομεν.

Η "μαμά" απόκριση των Genelec ones.
Προβλέπω να τα κάνω τούμπανα στον Πέτρο... μουαχαχαχαχα!!
Δηλαδή, σκέφτομαι ότι θα μπορούσα ας πούμε να είχα μια by Monitor audio προσέγγιση του κρος με τον κατάλληλο πυκνωτή για να ακολουθεί τις επιλογές της μαμάς εταιρείας και με την αλλαγή του να το άφηνα ελεύθερο για εφαρμογή ισοστάθμισης.
Να βρούμε δηλαδή την optimal κατά ΜΑ λειτουργία του ηχείου για χρήση χωρίς EQ και απο'κει και πέρα να το αφήναμε ελεύθερο να του δώσω εγώ τη καμπύλη.
 
Last edited:


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Καλά, να δούμε πρώτα τι ψάρια πιάνει με τον bypass και βλέπουμε. Απλά σκέφτομαι ότι αν η διαφορά είναι μεγάλη, επειδή κάποια στιγμή λογικά θα το δώσω το ηχείο, να λειτουργεί όσο πιο by the MA's book γίνεται, χωρίς ανάγκη παρέμβασης απο κανένα. Anyway, βλέποντας και κάνοντας. Χρωστάω τις μετρήσεις στον Dimi αρχικά.
 



Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Νίκο καταρχήν χρόνια σου πολλά για χθες, έχεις φωτό από τις μονάδες των ηχείων σου ?
 




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Το 2.

Το ηχείο πρέπει να παίζει φλαταδουρα, μετά να το σιάχνεις όπως θες.

Η ενσωμάτωση του νορμάλ ταργκετ κερβ σε υψηλής ποιότητας ενεργά (ή παθητικά) ηχεία, είναι επίσης μια πολύ σωστή τακτική, μα τραγικά δύσκολη στα παθητικά (για να είναι σωστή).

Εφόσον χρησιμοποιούνται πλέον πολλές εύχρηστες λύσεις DSP, αναγκαίες σε κάθε περίπτωση οικιακής χρήσης, δεν υπάρχει λόγος να το ζαλίζεις ιδιαίτερα ένα παθητικό κρος, παρά μόνο να μειώσεις τις αλλοιώσεις του και να αυξήσεις την απολαβή ισχύος από τα μεγάφωνα, μειώνοντας την αντίσταση των παθητικών υλικών του κρος, για υψηλότερη απόδοση ισχύος και υψηλότερο damping factor.
Κυκλοφορούν βεβαίως κάτι δορυφοράκια-main που μπορούν να περιλαμβάνουν στην αυθεντική τους απόκριση μια πολυπόθητη τόνωση που ξεκινά από την προτελευταία οκτάβα και κορυφώνεται στο πρώτο μισό της τελευταίας,χωρίς να χρειαζόταν ΄΄παίδεμα΄΄ από λογισμικό διόρθωσης...Δες λ.χ. τα ΄΄ταπεινά΄΄ Triton Seven εκπέμποντα ΄΄χαλαρά΄΄ ως δικαναλικό ζεύγος χωρίς sub στη θέση ακρόασης:
1607360420672.png
 

Μηνύματα
112
Reaction score
127
εννοείται έχει τα πάντα.

τι να τον κανεις τον τηλεχειρισμό για το volume?
το κανεις και από τον υπολογιστή.


μα έχω βρει ήδη


τι εννοείς dirac 2,0 το δικαναλο;
Κυκλοφορούν βεβαίως κάτι δορυφοράκια-main που μπορούν να περιλαμβάνουν στην αυθεντική τους απόκριση μια πολυπόθητη τόνωση που ξεκινά από την προτελευταία οκτάβα και κορυφώνεται στο πρώτο μισό της τελευταίας,χωρίς να χρειαζόταν ΄΄παίδεμα΄΄ από λογισμικό διόρθωσης...Δες λ.χ. τα ΄΄ταπεινά΄΄ Triton Seven εκπέμποντα ΄΄χαλαρά΄΄ ως δικαναλικό ζεύγος χωρίς sub στη θέση ακρόασης:
View attachment 190265
Φίλε αστροναύτη.Αφού 1,5χρόνο τώρα κ ακόμη δεν πείστηκες για 5.1 η 7.1 χαρά στο κουράγιο σου αλλά κ σ'αυτούς που σ'αγαπούν κ σε συντροφεύουν βήμα βήμα στο να συνεφέρεις το σετακι σου.Είθε ο νέος χρόνος να σου δώση ακουστικά την νιρβάνα σου.Καλές γιορτές κ υγεία σε όποιους σας
Φίλε αστροναύτη.Αφού 1,5χρόνο τώρα κ ακόμη δεν πείστηκες για 5.1 η 7.1 χαρά στο κουράγιο σου αλλά κ σ'αυτούς που σ'αγαπούν κ σε συντροφεύουν βήμα βήμα στο να συνεφέρεις το σετακι σου.Είθε ο νέος χρόνος να σου δώση ακουστικά την νιρβάνα σου.Καλές γιορτές κ υγεία σε όποιους σας
όλους σας
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Φίλε αστροναύτη.Αφού 1,5χρόνο τώρα κ ακόμη δεν πείστηκες για 5.1 η 7.1 χαρά στο κουράγιο σου αλλά κ σ'αυτούς που σ'αγαπούν κ σε συντροφεύουν βήμα βήμα στο να συνεφέρεις το σετακι σου.Είθε ο νέος χρόνος να σου δώση ακουστικά την νιρβάνα σου.Καλές γιορτές κ υγεία σε όποιους σας

όλους σας
Σέβομαι τα πολυκάναλα και θα ήθελα να ακούσω ένα καλοστημένο, αλλά οκ, ένα δικάναλο με αρκετή ενέργεια χαμηλά, είναι ό,τι πρέπει για τις ανάγκες μου. Καλές γιορτές και σ'εσένα!
 

Μηνύματα
112
Reaction score
127
Σέβομαι τα πολυκάναλα και θα ήθελα να ακούσω ένα καλοστημένο, αλλά οκ, ένα δικάναλο με αρκετή ενέργεια χαμηλά, είναι ό,τι πρέπει για τις ανάγκες μου. Καλές γιορτές και σ'εσένα!
Ευχαριστω. Και εγώ θα ήθελα να ακούσω πολιμανάκι αλλά δεν τυχαίνει.Θα δούμε.
Ευχαριστω. Και εγώ θα ήθελα να ακούσω πολιμανάκι αλλά δεν τυχαίνει.Θα δούμε.
Πολυκάναλο
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top