Atmos 5.1.4 εγκατάσταση

Μηνύματα
243
Reaction score
40
Καλησπέρα. Έχω ένα σύστημα 5.1.4 (το οποίο αποτελείται από Denon 3700, Signature Series S60,S30,S15 + 4 Quadral A5 Dolby Enabled Speakers). Αύριο μάλλον θα ολοκληρώσω το σύστημα με την αγορά μίας OLED 65'' CX έτσι ώστε να μπορέσω να καθορίσω ακριβώς την απόσταση της θέσης ακρόασης, η οποία ελπίζω να μείνει ίδια όπως τώρα περίπου στα 3μ. Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος με το 3d effect που παίρνω, αλλά το πρόβλημα μου είναι ότι δεν έχω την αίσθηση ότι ένας ήχος έρχεται από πάνω. Σε πρώτη φάση θα δοκιμάσω, αφού οριστικοποιήσω τη θέση ακρόασης, να μετακινήσω τα Quadral, αλλά νομίζω ότι μάλλον θα πρέπει να τα βάλω στο ταβάνι μήπως και παίξουν καλύτερα. Αν δεν κάνω λάθος θα π΄ρεπει να τοποθετηθούν σε κλίση 30 μοιρών προς τη θέση ακρόασης, τόσο τα 2 μπροστά, όσο και τα 2 πίσω μου, ευθυγραμμισμένα πάντα με τα main L και R. Επειδή στα 2 διαγράμματα της dolby δε γίνεται σαφές, θα πρέπει τα πίσω atmos ηχεία να βρίσκονται πίσω από τα surround μου? Επίσης πιστεύεται ότι θα δείχνουν άσχημα στο ταβάνι, οπότε θα ήταν καλύτερα να πήγαινα σε heights μπροστά και στο πλάι? Τι προτείνεται να κάνω?
 

Attachments


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Εννοείται ότι τα atmos πρέπει να είναι ταβάνι.
Για τις γωνίες και τις αποστάσεις θα σου μιλήσουν οι ειδικοί.
Ετσι όπως τα έχεις ακουμπίσει επάνω στα άλλα ετοιμάσου να φας το κράξιμο της ζωής σου.

:lolsign:
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
Εννοείται ότι τα atmos πρέπει να είναι ταβάνι.
Για τις γωνίες και τις αποστάσεις θα σου μιλήσουν οι ειδικοί.
Ετσι όπως τα έχεις ακουμπίσει επάνω στα άλλα ετοιμάσου να φας το κράξιμο της ζωής σου.

:lolsign:
τι εννοείς πάνω στα άλλα? dolby atmos enabled speakers είναι
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Είναι τελείως λάθος αυτό το στήσιμο.
για upfiring atmos 5.1.4 έτσι πρέπει να είναι η τοποθέτηση

αλλά όπως έχουμε πει εκατοντάδες φορές(και όσοι το έχουμε δοκιμάσει... ακόμα περισσότερες)....η χρήση upfiring speakers είναι σχεδόν άχρηστη

τα ηχεία πρέπει να πάνε ταβάνι
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Ταβάνι ( και λίγο πιο μέσα από τα FL - FR δεν είναι κακό, ίσα ίσα ).
2η εναλλακτική πλαϊνούς τοίχους στην γωνία τοίχου/ταβανιού να στοχεύουν MLP ή +/- αν σε νοίαζουν και οι 2 γύρω από την κεντρική θέση.
3η εναλλακτική γωνία τοίχου/ταβανιού στα front & rear
 


Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Βάλε τα enabled ταβάνι.

Στο στήσιμο που σου δείχνει η φώτο του @rose.athens και ίσως με μια μικρή κλίση προς τη θέση ακρόασης..

Και με το λίγο ποιο μέσα που πρότεινε ο @billpeppas ίσως να μην χρειαστεί η κλίση.

Επίσης βάλε τον διακόπτη τους στο bipolar mode
 
Last edited:

Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
Όπως βλέπω το στήσιμό σου, μάλλον η παρακάτω τοποθέτηση δείχνει αντιπροσωπευτική

Ενδιαφέρον το σχήμα, μου γέννησε μια απορία και δε ξέρω ποιον να πιστέψω: τη Dolby ή τη ... Dolby :O_o:;;;
Τι εννοώ:
Στο παραπάνω σχεδιάγραμμα βλέπουμε τα πίσω ηχεία ύψους να βρίσκονται όπισθεν των surrounds. Πράγματι, το βρίσκει κάποιος στο επίσημο site, pdf, χειροπιαστά πράγματα :biggrin:.


Όμως αν ανατρέξει κάποιος στο αναλυτικό pdf (πάλι!) στον ίδιο ιστότοπο:


Σελ. 29, τα πίσω ηχεία ύψους βρίσκονται έμπροσθεν των surrounds.
Μοιάζει με ασήμαντη λεπτομέρεια, αλλά πιστεύω πως σε αρκετούς χώρους δεν είναι...

Τι ισχύει τελικά;
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
για upfiring atmos 5.1.4 έτσι πρέπει να είναι η τοποθέτηση

αλλά όπως έχουμε πει εκατοντάδες φορές(και όσοι το έχουμε δοκιμάσει... ακόμα περισσότερες)....η χρήση upfiring speakers είναι σχεδόν άχρηστη

τα ηχεία πρέπει να πάνε ταβάνι
καλημέρα, ταβάνι και να κοιτάνε προς τη θέση ακρόασης, σωστά? απλώς στο ένα σχήμα η dolby δείχνει τα πίσω του ταβανιού πιο πίσω και στο άλλο πιο μπροστά από τα surround.?. νομίζω ότι ισχύει το πρώτο σχεδιάγραμμα πάντως..
Ενδιαφέρον το σχήμα, μου γέννησε μια απορία και δε ξέρω ποιον να πιστέψω: τη Dolby ή τη ... Dolby :O_o:;;;
Τι εννοώ:
Στο παραπάνω σχεδιάγραμμα βλέπουμε τα πίσω ηχεία ύψους να βρίσκονται όπισθεν των surrounds. Πράγματι, το βρίσκει κάποιος στο επίσημο site, pdf, χειροπιαστά πράγματα :biggrin:.


Όμως αν ανατρέξει κάποιος στο αναλυτικό pdf (πάλι!) στον ίδιο ιστότοπο:


Σελ. 29, τα πίσω ηχεία ύψους βρίσκονται έμπροσθεν των surrounds.
Μοιάζει με ασήμαντη λεπτομέρεια, αλλά πιστεύω πως σε αρκετούς χώρους δεν είναι...

Τι ισχύει τελικά;
καλημέρα, αυτό ρωτάω και εγώ
 

Attachments


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Ενδιαφέρον το σχήμα, μου γέννησε μια απορία και δε ξέρω ποιον να πιστέψω: τη Dolby ή τη ... Dolby :O_o:;;;
Τι εννοώ:
Στο παραπάνω σχεδιάγραμμα βλέπουμε τα πίσω ηχεία ύψους να βρίσκονται όπισθεν των surrounds. Πράγματι, το βρίσκει κάποιος στο επίσημο site, pdf, χειροπιαστά πράγματα :biggrin:.


Όμως αν ανατρέξει κάποιος στο αναλυτικό pdf (πάλι!) στον ίδιο ιστότοπο:


Σελ. 29, τα πίσω ηχεία ύψους βρίσκονται έμπροσθεν των surrounds.
Μοιάζει με ασήμαντη λεπτομέρεια, αλλά πιστεύω πως σε αρκετούς χώρους δεν είναι...

Τι ισχύει τελικά;
30° ως 55°. Δες το εικονίκι με τον μπάρμπα. :tongue:
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
Βάλε τα enabled ταβάνι.

Στο στήσιμο που σου δείχνει η φώτο του @rose.athens και ίσως με μια μικρή κλίση προς τη θέση ακρόασης..

Και με το λίγο ποιο μέσα που πρότεινε ο @billpeppas ίσως να μην χρειαστεί η κλίση.

Επίσης βάλε τον διακόπτη τους στο bipolar mode
καλημέρα, δεν υπάρχει διακόπτης. Το μοντέλο είναι τα Quadral A5, είναι γερμανικά.
καλημέρα, το γνωρίζω σχετικά με τις μοίρες. Για το αν θα μπουν μπροστά ή πίσω από τα πλαινά surround ρωτάω
 

Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
30° ως 55°. Δες το εικονίκι με τον μπάρμπα. :tongue:
Χμ, δεν είμαι σίγουρος οτι με καλύπτεις! Εννοείς οτι η σχετική θέση μεταξύ rear height και surround δεν έχει καμία σημασία; Μόνο η γωνία τοποθέτησης των height θα καθορίσει την εξεταζόμενη σχέση;
 


Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
καλημέρα, δεν υπάρχει διακόπτης. Το μοντέλο είναι τα Quadral A5, είναι γερμανικά.
καλημέρα, το γνωρίζω σχετικά με τις μοίρες. Για το αν θα μπουν μπροστά ή πίσω από τα πλαινά surround ρωτάω
Ακριβώς αυτό!
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Ενδιαφέρον το σχήμα, μου γέννησε μια απορία και δε ξέρω ποιον να πιστέψω: τη Dolby ή τη ... Dolby :O_o:;;;
Τι εννοώ:
Στο παραπάνω σχεδιάγραμμα βλέπουμε τα πίσω ηχεία ύψους να βρίσκονται όπισθεν των surrounds. Πράγματι, το βρίσκει κάποιος στο επίσημο site, pdf, χειροπιαστά πράγματα :biggrin:.


Όμως αν ανατρέξει κάποιος στο αναλυτικό pdf (πάλι!) στον ίδιο ιστότοπο:


Σελ. 29, τα πίσω ηχεία ύψους βρίσκονται έμπροσθεν των surrounds.
Μοιάζει με ασήμαντη λεπτομέρεια, αλλά πιστεύω πως σε αρκετούς χώρους δεν είναι...

Τι ισχύει τελικά;
30° ως 55°. Δες το εικονίκι με τον μπάρμπα. :tongue:
Ακριβώς. Τα βάζεις από 30° έως 55° και ας πέσουν είτε μπροστά είτε πίσω από τα περιφερειακά.
 

Μηνύματα
139
Reaction score
68
Ενδιαφέρον το σχήμα, μου γέννησε μια απορία και δε ξέρω ποιον να πιστέψω: τη Dolby ή τη ... Dolby :O_o:;;;
Τι εννοώ:
Στο παραπάνω σχεδιάγραμμα βλέπουμε τα πίσω ηχεία ύψους να βρίσκονται όπισθεν των surrounds. Πράγματι, το βρίσκει κάποιος στο επίσημο site, pdf, χειροπιαστά πράγματα :biggrin:.


Όμως αν ανατρέξει κάποιος στο αναλυτικό pdf (πάλι!) στον ίδιο ιστότοπο:


Σελ. 29, τα πίσω ηχεία ύψους βρίσκονται έμπροσθεν των surrounds.
Μοιάζει με ασήμαντη λεπτομέρεια, αλλά πιστεύω πως σε αρκετούς χώρους δεν είναι...

Τι ισχύει τελικά;
Είχα κι εγώ αντίστοιχες απορίες τώρα που πήρα τα χωνευτά για το ταβάνι.
Επειδή δεν θέλω να παιχτεί μ@λ@κι@, το ψάχνω πολύ πριν αρχίσω τις τρύπες.
Νομίζω αυτό που τελικά ισχύει είναι οι γωνίες όπως φαίνονται κυρίως στο διάγραμμα από το πλάι.
Γιατί αντίστοιχα και οι γωνίες για τα surround ηχεία στα βγάζουν πίσω από τα Atmos
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
καλημέρα, δεν υπάρχει διακόπτης. Το μοντέλο είναι τα Quadral A5, είναι γερμανικά.
καλημέρα, το γνωρίζω σχετικά με τις μοίρες. Για το αν θα μπουν μπροστά ή πίσω από τα πλαινά surround ρωτάω
Ο κατασκευαστής λέει για διακόπτη.


Εχεις δίκιο όμως.
Παρουσιάζει τα ηχεία και ξαφνικά αρχίζει να μας μιλάει για κάτι αλλά... :o
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
Ο κατασκευαστής λέει για διακόπτη.


Εχεις δίκιο όμως.
Παρουσιάζει τα ηχεία και ξαφνικά αρχίζει να μας μιλάει για κάτι αλλά... :o
φαντάζομαι ότι μπορούν να μπουν στο ταβάνι
Είχα κι εγώ αντίστοιχες απορίες τώρα που πήρα τα χωνευτά για το ταβάνι.
Επειδή δεν θέλω να παιχτεί μ@λ@κι@, το ψάχνω πολύ πριν αρχίσω τις τρύπες.
Νομίζω αυτό που τελικά ισχύει είναι οι γωνίες όπως φαίνονται κυρίως στο διάγραμμα από το πλάι.
Γιατί αντίστοιχα και οι γωνίες για τα surround ηχεία στα βγάζουν πίσω από τα Atmos
πως θα γίνει να το μάθουμε αυτό πριν αρχίσουμε να κάνουμε τρύπες?
Ακριβώς. Τα βάζεις από 30° έως 55° και ας πέσουν είτε μπροστά είτε πίσω από τα περιφερειακά.
λες? Παρεπιπτόντως τα Quadral σαν dolby enabled έχουν μία μικρή κλίση δεν είναι flat
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.133
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top