Atmos speakers...

Μηνύματα
2.333
Reaction score
183
Δεν έρχονται με κουτί και το κουτί τους είναι 14cm βαθος οποτε δεν σε παιρνει.
Μπορείς να κανείς custom κατασκευή,αλλα θα χρειαστεί μερεμέτι.
Επειδή δεν εχωkataλαβει και δε μου το έχει απαντήσει κάποιος πριν, αν δεν βάλω κουτί, τι πρόβλημα θα έχω στον ήχο μου;;
Υπόψη Ν To crossover θαναι στα 100 , για να παίζει από κει κ κάτω το sub.
 

Μηνύματα
867
Reaction score
2.994
Επειδή δεν εχωkataλαβει και δε μου το έχει απαντήσει κάποιος πριν, αν δεν βάλω κουτί, τι πρόβλημα θα έχω στον ήχο μου;;
Υπόψη Ν To crossover θαναι στα 100 , για να παίζει από κει κ κάτω το sub.
Δεν θα έχουν την ίδια απόδοση,κυριως στις χαμηλές συχνότητες.
Δεν είναι συσκολη η κατασκευή τους,αρκει να μην έχεις αλλά θέματα με την οροφή που να σε δυσκολέψουν.
Οι διαστάσεις του:
Screenshot 2020-05-08 at 11.00.20.png Screenshot 2020-05-08 at 11.00.34.png
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
Επειδή κάποια που κοιτάω ειναι χωρίς κουτί, αναρωτιέμαι ποτέ χρειάζεται αυτό κ τι χάνω αν δεν έχω. Ευχαριστώ κ πάλι
όταν λέτε με κουτί τι εννοείται? τα mica ή τα klipsch έρχονται με τέτοιο και αν όχι που βρισκω?
 

Μηνύματα
2.333
Reaction score
183
Εφόσον στις χαμηλές θα αναλαμβάνει το sub μου όπως είπα πριν, μήπως δε θα υπάρχει θέμα;
 

Μηνύματα
867
Reaction score
2.994
όταν λέτε με κουτί τι εννοείται? τα mica ή τα klipsch έρχονται με τέτοιο και αν όχι που βρισκω?
Η Klipsch εχει σιγουρα για τη mica δεν γνωριζω. Δεν ερχεται μαζι με το ηχειο νομιζω.

Εφόσον στις χαμηλές θα αναλαμβάνει το sub μου όπως είπα πριν, μήπως δε θα υπάρχει θέμα;
Αν έχεις κάποιο ηχείο που μπορείς να το ακούσεις εκτός καμπίνας θα καταλάβεις πάνω κάτω την διαφορά.
Θεωρώ ότι θα έχεις διαφορά στον ηχο και πάνω από τα 100hz
 


Μηνύματα
2.405
Reaction score
3.613
Προσωπικά θα ξεκίναγα βαζωντας τα χωρίς τίποτα από πίσω.

Με τον καιρό, και τη διάθεση, θα προχωρούσα σε τοποθετηση πετροβαμβακα η ορυκτοβαμβακα πίσω από το ηχείο μιμούμενος εν μέρη την καμπίνα.

Κατι τέτοιο κάνουν και τα "σκουφιά" που ποσταρες.

Μια ιδέα είναι, την πετάς αν δεν σου κάνει.
 

Μηνύματα
867
Reaction score
2.994
Αποτι έχω διαβάσει κάνουν δουλειά κ αυτά. Ισχύει;
Αυτά θα κάνουν ηχητικά ότι θα κάνει και ένας πετροβαμβακας πίσω από τα ηχεία.Ειναι και πανάκριβα.
Δοκίμασε αυτό που σου είπα αν μπορείς...
Αν έχεις κάποιο ηχείο που μπορείς να το ακούσεις εκτός καμπίνας θα καταλάβεις πάνω κάτω την διαφορά.
Θεωρώ ότι θα έχεις διαφορά στον ηχο και πάνω από τα 100hz
Τι υλικό έχεις στην οροφή,γυψοσανιδα ή ξύλο;
 

Μηνύματα
2.333
Reaction score
183
Αυτά θα κάνουν ηχητικά ότι θα κάνει και ένας πετροβαμβακας πίσω από τα ηχεία.Ειναι και πανάκριβα.
Δοκίμασε αυτό που σου είπα αν μπορείς...

Τι υλικό έχεις στην οροφή,γυψοσανιδα ή ξύλο;
Γυωοσανιδα έχω. Απλά επειδή δεν είμαι πολύ diy τύπος έλεγα να. Το πάρω έτοιμο.
Τον πετροβαμβακα απλά τον τυλιγω πίσω απτό ηχείο;
Υπάρχει κάνα βίντεο κάτι να δω τη διαδικασία αν με περνει να το κάνω;
 

Μηνύματα
867
Reaction score
2.994
Δες αυτόν. Όχι ως οδηγό,απλα για να πάρεις μια ιδέα.

 

Μηνύματα
2.333
Reaction score
183
Α οκ απλ ο φαίνεται.
Υπάρχει κάποιος ειδικός πετροβαμβακα για το σκοπό μας ή τον απλό χρειάζομαι;
 



Μηνύματα
867
Reaction score
2.994
Μην αφήσεις την γυψοσανιδα μέσα όπως έκανε αυτός και πάρε λεπτό πετροβαμβακα.
Το βάθος σου δεν είναι αρκετό για πολλά πράγματα και πριν κανείς οποιαδήποτε κίνηση σιγουρέψου ότι δεν θα βγει λάθος πρώτα.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
0
Καλησπέρα σε όλην την υπέροχη παρέα!!!!Έχω ένα σύστημα Home cinema που αποτελείται από έναν Yamaha RXV 675 και ηχεία B&W 604 S3 παλαιά βέβαια ,αλλά χρησιμοποιήθηκαν ελάχιστα,και επειδή θέλω να πάω σε άλλα 2 η 4 Ηχεία τύπου Atmos (δεν ξέρω πόσα χρειάζονται ), ο χώρος που θα στηθεί το σύστημα είναι γύρω στα 60 ΤΜ ,θα ήθελα να σας ρωτήσω τι ηχεία μπορείτε να με προτείνετε που να μην υπερβαίνουν το όριο των 500 Ευρώ ,καθώς επίσης αν τα υπάρχων ηχεία μπορούν να χρησιμοποιηθούν μαζί με ηχεία τύπου atmos !!!!Διαβάζοντας εδώ έχετε δηλώσει ότι πρέπει να είναι της ίδιας εταιρίας η κάνω λάθος???
Σας ευχαριστώ πολύ να είστε πάντα καλά!1
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.465
Καλησπέρα σε όλην την υπέροχη παρέα!!!!Έχω ένα σύστημα Home cinema που αποτελείται από έναν Yamaha RXV 675 και ηχεία B&W 604 S3 παλαιά βέβαια ,αλλά χρησιμοποιήθηκαν ελάχιστα,και επειδή θέλω να πάω σε άλλα 2 η 4 Ηχεία τύπου Atmos (δεν ξέρω πόσα χρειάζονται ), ο χώρος που θα στηθεί το σύστημα είναι γύρω στα 60 ΤΜ ,θα ήθελα να σας ρωτήσω τι ηχεία μπορείτε να με προτείνετε που να μην υπερβαίνουν το όριο των 500 Ευρώ ,καθώς επίσης αν τα υπάρχων ηχεία μπορούν να χρησιμοποιηθούν μαζί με ηχεία τύπου atmos !!!!Διαβάζοντας εδώ έχετε δηλώσει ότι πρέπει να είναι της ίδιας εταιρίας η κάνω λάθος???
Σας ευχαριστώ πολύ να είστε πάντα καλά!1
Βρείτε το αντίστοιχο bookshelf της ίδιας σειράς.
 



Μηνύματα
867
Reaction score
2.994
Με μια γρήγορη ματιά θες και αλλαγή ενισχυτή,γιατί δεν υποστηρίζει Atmos.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
0
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σας θα ήθελα ηχεία atmos για καλύτερη αίσθηση και ποιότητα ήχου στις ταινίες τις οποίες βλέπω,και φυσικά για να ακούω μουσική,και για μια μικρή αναβάθμιση αν φυσικά δεν ξεφύγω σε υπερβολικό κόστος!!!Ποιόν ενισχυτή θα πρέπει να επιλέξω??????????Τα υπάρχων ηχεία που προανέφερα θα μπορώ να τα χρησιμοποιήσω????
Σας ευχαριστώ πολύ.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.345
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top