Audio Spectrum Greek Club

Μηνύματα
12
Reaction score
4
-
καλώς ήρθες,
Θα θέλαμε να γράφεις Ελληνικά ...γιά να μην είσαι ο μόνος εδώ που γράφει ..σε άλλη γλώσσα .
Τα καμένα από ποιά ηχεία είναι ;

Φιλικά .
απο αρτεμις tls
 
Last edited:

Μηνύματα
18
Reaction score
41
απο αρτεμις tls
Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σου στείλω φωτογραφίες από το woofer του Ορφέα, υποθέτοντας ότι είναι το ίδιο με τα Αρτεμις (τα είχα πολύ παλιά κι εγώ και οπτικά δείχνουν ίδια), καθώς και τα specifications που έχω βρεί από το site της Seas. Δεν παράγει εδώ και πολλά χρόνια τα συγκεκριμένα μεγάφωνα, αλλά ίσως αν τους στείλεις email να σε βοηθήσουν. - Νίκος
kalispera file mou exw ta idia hxeia k tha eithela na se rwtisw gia ti exw k ta artemis k exw duo kamena goyfer.poy mporw na brw?
Απάντησα παρακάτω, με ότι input λεχω....
Καλημέρα και καλώς όρισες!
Το ηχοπερατό φίλτρο η Audio Spectrum το προμηθευόταν από την Ρικομέξ που έπεσε στον σεισμό της Αθήνας. Για χρόνια έψαχνα και εγώ ώσπου βρήκα αυτό*
Χρησιμεύει ως φίλτρο σε κλιματιστικά λεωφορείων και μπορείς να βρεις ρετάλια σε ηλεκτρολογία που ασχολούνται με πούλμαν. Ταιριάζει απίστευτα και όσο και αν ακούγεται παλαβό διορθώνει το τελικό αποτέλεσμα.
Τα δικά μου TLS40.
Καλημέρα και σε ευχαριστώ! Πιθανότατα έσωσες την τσέπη μου από 45 - 50 EUR και τον χώρο μου από αποθήκευση 2 x 1 μαύρης (μελλοντικής) σαβούρας!
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
18
Reaction score
41
Καλημέρα και καλώς όρισες!
Το ηχοπερατό φίλτρο η Audio Spectrum το προμηθευόταν από την Ρικομέξ που έπεσε στον σεισμό της Αθήνας. Για χρόνια έψαχνα και εγώ ώσπου βρήκα αυτό*
Χρησιμεύει ως φίλτρο σε κλιματιστικά λεωφορείων και μπορείς να βρεις ρετάλια σε ηλεκτρολογία που ασχολούνται με πούλμαν. Ταιριάζει απίστευτα και όσο και αν ακούγεται παλαβό διορθώνει το τελικό αποτέλεσμα.
Τα δικά μου TLS40.
Καλημέρα και σε ευχαριστώ! Πιθανότατα έσωσες την τσέπη μου από 45 - 50 EUR και τον χώρο μου από αποθήκευση 2 x 1 μαύρης (μελλοντικής) σαβούρας!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Να ενημερώσω πως τα P17/RCY έχουν τελειώσει στην αντιπροσωπεία, μιας και τα φορούσαν πολλά ηχεία.
Αντίθετα οι 8ιντσες μονάδες του Ερμή TLS είναι διαθέσιμες.
 


Μηνύματα
12
Reaction score
4
Το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να σου στείλω φωτογραφίες από το woofer του Ορφέα, υποθέτοντας ότι είναι το ίδιο με τα Αρτεμις (τα είχα πολύ παλιά κι εγώ και οπτικά δείχνουν ίδια), καθώς και τα specifications που έχω βρεί από το site της Seas. Δεν παράγει εδώ και πολλά χρόνια τα συγκεκριμένα μεγάφωνα, αλλά ίσως αν τους στείλεις email να σε βοηθήσουν. - Νίκος

Απάντησα παρακάτω, με ότι input λεχω....

Καλημέρα και σε ευχαριστώ! Πιθανότατα έσωσες την τσέπη μου από 45 - 50 EUR και τον χώρο μου από αποθήκευση 2 x 1 μαύρης (μελλοντικής) σαβούρας!
Να ενημερώσω πως τα P17/RCY έχουν τελειώσει στην αντιπροσωπεία, μιας και τα φορούσαν πολλά ηχεία.
Αντίθετα οι 8ιντσες μονάδες του Ερμή TLS είναι διαθέσιμες.
σε τι τιμη?
 


Μηνύματα
205
Reaction score
271
Καλημέρα και καλώς όρισες!
Το ηχοπερατό φίλτρο η Audio Spectrum το προμηθευόταν από την Ρικομέξ που έπεσε στον σεισμό της Αθήνας. Για χρόνια έψαχνα και εγώ ώσπου βρήκα αυτό*
Χρησιμεύει ως φίλτρο σε κλιματιστικά λεωφορείων και μπορείς να βρεις ρετάλια σε ηλεκτρολογία που ασχολούνται με πούλμαν. Ταιριάζει απίστευτα και όσο και αν ακούγεται παλαβό διορθώνει το τελικό αποτέλεσμα.
Τα δικά μου TLS40.
Μοιάζουν πάρα πολύ με τις σιτες που εχουν τα Bose 301 της πρώτης γενιάς τέτοια έχουμε τόνους στο αμαξοστάσιο στον ΟΑΣΘ δεν τα σκέφτηκα ποτέ για τέτοια δουλειά!!!
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
Ερώτηση : θα μπορούσα να αντικαταστήσω μεγάφωνα και crossover στα audio spectrum sirene που εχω και να αποκτήσω ετσι ένα καλύτερο ηχείο βάσης ?
Αλλαγή μεγαφωνων με seas excel σκέφτηκα
 

Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Ερώτηση : θα μπορούσα να αντικαταστήσω μεγάφωνα και crossover στα audio spectrum sirene που εχω και να αποκτήσω ετσι ένα καλύτερο ηχείο βάσης ?
Αλλαγή μεγαφωνων με seas excel σκέφτηκα
Έχω κάνει την ίδια σκέψη γιατί η καμπίνα των ηχείων μου είναι έργο τέχνης συγκριτικά με τα κουτιά που έχουν τα περισσότερα σημερινά οικονομικά ηχεία και ότι έχω ακούσει με seas excel μου αρέσει πολύ. Πρέπει να βάλεις μεγάφωνα με παρόμοια χαρακτηριστικά, το πόσο εύκολο είναι θα στο πει κάποιος με τεχνικές γνώσεις. Το θέμα είναι να έχεις τις γνώσεις να το κάνεις εσύ ή κάποιος φίλος που θα σε καθοδηγήσει για να χαμηλώσεις το κόστος. Τη μια φορά που ρώτησα για κατασκευή custom ηχείων με seas excel μεγάφωνα το μετάνιωσα, το κόστος ήταν ασύμφορο για ηχείο που το παντρεύεσαι και δε πωλείται με τίποτα.

Στη περίπτωση των Sirene (αν κάποιος το αναλάβει) το κόστος μεγαφώνων + υλικών crossover πιστεύω θα ξεπεράσει τα 400 - 500€. Αυτά χωρίς την εργασία - μελέτη.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ερώτηση : θα μπορούσα να αντικαταστήσω μεγάφωνα και crossover στα audio spectrum sirene που εχω και να αποκτήσω ετσι ένα καλύτερο ηχείο βάσης ?
Αλλαγή μεγαφωνων με seas excel σκέφτηκα
Από τη στιγμή που το σασί των woofers της υπάρχουσας σειράς ταιριάζει σε διαστάσεις με της σειράς Excel ναι μπορεί να γίνει.
Το θέμα είναι με τα tweeters, που στην excel έχουν μεγαλύτερο πλάτος από τα δικά σου.
Βέβαια, θα πρέπει να βρεθεί με ποιο μεγάφωνο μπορεί να <<συμβιώσει>> η καμπίνα και να συντονιστεί ανάλογα ο σωλήνας.
Μένει το κύκλωμα διαχωρισμού, που θα πρέπει να σχεδιαστεί εξαρχής, για τις ανάγκες και την συνύπαρξη των καινούριων μονάδων.
 

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Γνωρίζει κανένας φίλος που μπορώ να βρω βάσεις για τα Audio spectrum s37 και αν όχι τις δικές τους κάποιες που να ταιριάζουν από όσο έψαξα στο διαδίκτυο δεν βρήκα κάτι να ταιριάζει.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Γνωρίζει κανένας φίλος που μπορώ να βρω βάσεις για τα Audio spectrum s37 και αν όχι τις δικές τους κάποιες που να ταιριάζουν από όσο έψαξα στο διαδίκτυο δεν βρήκα κάτι να ταιριάζει.
Μπορείς να τις παραγγείλεις στις διαστάσεις και στο φινίρισμα που επιθυμείς.
Είναι της Exelixis-Νεοδομική που έφτιαχναν και τις καμπίνες των Audio Spectrum
https://www.kivos.gr/exelixis/
 
Last edited:

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Μπορείς να τις παραγγείλεις στις διαστάσεις και στο φινίρισμα που επιθυμείς.
Είναι της Exelixis-Νεοδομική που έφτιαχναν και τις καμπίνες των Audio Spectrum
https://www.kivos.gr/exelixis/
Ευχαριστώ πολύ θα τις παραγγείλω το συντομότερο δυνατόν.
 

Μηνύματα
205
Reaction score
271
Έχει κάποιος να μου προτείνει μια εναλλακτική λύση, αντί του 8ιντσου seas p21/rf.Καποιο άλλο που αν το αλλάξουμε, δεν θα αλλάξει τόσο πολύ και ο ήχος του ηχείου.Καποιο με παρόμοια χαρακτηριστικά.Τα συγκεκριμένα από ότι έχω καταλάβει δεν βγαίνουν πλέον. Στην σελίδα της seas έχει πολλά παρόμοια, αλλά δεν ξέρω ποιο είναι το πιο κοντινό στο p21/rf.Η και κάποιο από άλλη εταιρία.
 


Μηνύματα
49
Reaction score
25
Από τη στιγμή που το σασί των woofers της υπάρχουσας σειράς ταιριάζει σε διαστάσεις με της σειράς Excel ναι μπορεί να γίνει.
Το θέμα είναι με τα tweeters, που στην excel έχουν μεγαλύτερο πλάτος από τα δικά σου.
Βέβαια, θα πρέπει να βρεθεί με ποιο μεγάφωνο μπορεί να <<συμβιώσει>> η καμπίνα και να συντονιστεί ανάλογα ο σωλήνας.
Μένει το κύκλωμα διαχωρισμού, που θα πρέπει να σχεδιαστεί εξαρχής, για τις ανάγκες και την συνύπαρξη των καινούριων μονάδων.
Καλησπέρα PeterMeni,

Υπάρχει driver σε παραγωγή της σειράς Excel που το σασί του να ταιριάζει με τα mid-woofer του Άρτεμις.
Είχα βρει στην Falcon Acoustis πριν 2-3 χρόνια αλλά όταν τους έστειλα mail μου απάντησαν ότι έχει εξαντληθεί και σίγουρα ήταν σε back catalogue (έχει σταματήσει η παραγωγή του χρόνια τώρα) .
Αν έχεις κάποιο link θα το ήθελα !

thnx!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Καλησπέρα PeterMeni,

Υπάρχει driver σε παραγωγή της σειράς Excel που το σασί του να ταιριάζει με τα mid-woofer του Άρτεμις.
Είχα βρει στην Falcon Acoustis πριν 2-3 χρόνια αλλά όταν τους έστειλα mail μου απάντησαν ότι έχει εξαντληθεί και σίγουρα ήταν σε back catalogue (έχει σταματήσει η παραγωγή του χρόνια τώρα) .
Αν έχεις κάποιο link θα το ήθελα !

thnx!
Όντως πριν λίγα χρόνια η Falcons είχε προς διάθεση κάποια κομμάτια Seas, New Old Stock.
Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς ψάχνεις και για ποιο μοντέλο Άρτεμης...
 
Last edited:

Μηνύματα
49
Reaction score
25
Όντως πριν λίγα χρόνια η Falcons είχε προς διάθεση κάποια κομμάτια Seas New Old Stock.
Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς ψάχνεις και για ποιο μοντέλο Άρτεμης...
Ψαχνόμουν για αναβάθμιση στα mid-woofer στα Άρτεμις V2 με σειρά Excel.
Αλλά δεν βρήκα κάτι που να κάνει. Ίσως να μην το έψαξα και αρκετά!
Φυσικά και στο cross. Αν και τώρα είμαι πιο πολύ φίλος με την ιδέα κάποιας λύσης με πλάτη hypex με dsp filters κλπ.
Τα έχω σε πολυκάναλο και θέλω να απαλλάξω τον ενισχυτή από τα L/R κανάλια.

Το 2007 τα είχα αγοράσει καινούργια , δεν πρέπει να κάνω λάθος στον τύπο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Ψαχνόμουν για αναβάθμιση στα mid-woofer στα Άρτεμις V2 με σειρά Excel.
Αλλά δεν βρήκα κάτι που να κάνει. Ίσως να μην το έψαξα και αρκετά!
Φυσικά και στο cross. Αν και τώρα είμαι πιο πολύ φίλος με την ιδέα κάποιας λύσης με πλάτη hypex με dsp filters κλπ.
Τα έχω σε πολυκάναλο και θέλω να απαλλάξω τον ενισχυτή από τα L/R κανάλια.

Το 2007 τα είχα αγοράσει καινούργια , δεν πρέπει να κάνω λάθος στον τύπο.
Σωστά το λες. Το 2007 αυτά έβγαιναν.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.182
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top