Audio Spectrum Greek Club

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.388
Reaction score
1.842
. . .
Εμφάνιση καρα-καρμπόν σε όλα με το εικονιζόμενο CM3 του batland1963, αλλά χωρίς mid και στενότερο.

Και απ' ο,τι έχω στο λαπιτόπι μου:
Σ.Τουίτερ CEC 013011(νομίζω) , 8Ω
Τουίτερ 3/4", το Η-225 της SEAS (δεν γράφει SEAS, αλλά "made in Norway"
Πλάτος ηχείου 25εκ.
Εξ. Διάμετρος γούφερ ~21εκ (~18εκ η εξωτερική του surround)
. . .
Μιας και το νήμα είναι περί Audio Spectrum γενικώς, οι σωστές ως τώρα πληροφορίες περί CM-2-2 , είναι :

Super Tweeter SEC 013D11, 8Ω ( βλέπε και ποστ #319 )

Tweeter 3/4" SEAS H-225 (είναι το 19TNF ή το Κ19F)
Από μία αναζήτηση στο νετ, τα Η-225 γράφουν κάπου στην ετικέτα την ένδειξη FF που υποθέτω σημαίνει FerroFluid (το 19ΤΝF έχει). Στα δικά μου όχι, δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει κάτι.

Εξ. Διάμετρος μηντγούφερ ~21εκ , ~18εκ η εξωτερική του surround
Αν κάποιος ξέρει κάτι παραπάνω για το γούφερ, συμπληρώνει ( βλέπε και ποστ #319 )
 


tsiftis

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
552
Reaction score
49

Μηνύματα
4
Reaction score
11
Η εταιρεία πρότεινε βάσεις 30 εκατοστών,οι δικές σου φαίνονται ψηλότερες.
Καλημέρα Χρόνια Πολλά , έχεις δίκιο , είναι οι Standesign που υπήρχαν στο σύστημα.....είναι πολύ ψηλές όντως , αυτή η εβδομάδα περιλαμβάνει πολύ ψάξιμο ευχαριστώ.
 


Μηνύματα
1
Reaction score
0
Καλησπέρα στο φόρουμ
Είμαι κι εγώ κάτοχος από παλιά ενός ζεύγους Audio Spectrum cm-2 ( 3 δρόμων με bass reflex από πίσω ) με καμμένα tweeter και woofer . Μόνο το midrange ζει ακόμα . Τα είχα παρατημένα στην αποθήκη χρόνια έχοντας αλλάξει ηχοσύστημα και παίζοντας με λαμπάτο προενισχυτή και τελικό με mosfet (custom κατασκευές diy ) . Τέλος πάντων έιχα αγοράσει κάποια Klipsch ηχεία τα οποία ήταν το μέγιστο λάθος που έκανα ...Δεν έκανα σωστό ταίριασμα.. Ουσιαστικά ποτέ δεν με ικανοποίησε ο ήχος τους σε σχέση με τα AS ... Μετά από καιρό και διαβάζοντας το νήμα μου δημιουργήθηκε η νοσταλγία για τα υπέροχα ηχεία που είχα παρατημένα στην αποθήκη και ζητάω την βοήθεια σας .. αν κάποιος ξέρει το μοντέλο και τι drivers είχε ... η αν μπορείτε να μου στείλετε το τηλ. του κου Πετρόπουλου θα ήμουν ευγνώμων . Υπόψην οτι δεν έχω τα χαλασμένα για να τα έβγαζα φωτό ... :(
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.391
Reaction score
50.289
Καλησπέρα στο φόρουμ
Είμαι κι εγώ κάτοχος από παλιά ενός ζεύγους Audio Spectrum cm-2 ( 3 δρόμων με bass reflex από πίσω ) με καμμένα tweeter και woofer . Μόνο το midrange ζει ακόμα . Τα είχα παρατημένα στην αποθήκη χρόνια έχοντας αλλάξει ηχοσύστημα και παίζοντας με λαμπάτο προενισχυτή και τελικό με mosfet (custom κατασκευές diy ) . Τέλος πάντων έιχα αγοράσει κάποια Klipsch ηχεία τα οποία ήταν το μέγιστο λάθος που έκανα ...Δεν έκανα σωστό ταίριασμα.. Ουσιαστικά ποτέ δεν με ικανοποίησε ο ήχος τους σε σχέση με τα AS ... Μετά από καιρό και διαβάζοντας το νήμα μου δημιουργήθηκε η νοσταλγία για τα υπέροχα ηχεία που είχα παρατημένα στην αποθήκη και ζητάω την βοήθεια σας .. αν κάποιος ξέρει το μοντέλο και τι drivers είχε ... η αν μπορείτε να μου στείλετε το τηλ. του κου Πετρόπουλου θα ήμουν ευγνώμων . Υπόψην οτι δεν έχω τα χαλασμένα για να τα έβγαζα φωτό ... :(
- αν δεν τον βρείς . . . και ο κάτωθι είναι εξαιρετικος μάστορας

 

Μηνύματα
2.084
Reaction score
5.438
Καλησπέρα στο φόρουμ
Είμαι κι εγώ κάτοχος από παλιά ενός ζεύγους Audio Spectrum cm-2 ( 3 δρόμων με bass reflex από πίσω ) με καμμένα tweeter και woofer . Μόνο το midrange ζει ακόμα . Τα είχα παρατημένα στην αποθήκη χρόνια έχοντας αλλάξει ηχοσύστημα και παίζοντας με λαμπάτο προενισχυτή και τελικό με mosfet (custom κατασκευές diy ) . Τέλος πάντων έιχα αγοράσει κάποια Klipsch ηχεία τα οποία ήταν το μέγιστο λάθος που έκανα ...Δεν έκανα σωστό ταίριασμα.. Ουσιαστικά ποτέ δεν με ικανοποίησε ο ήχος τους σε σχέση με τα AS ... Μετά από καιρό και διαβάζοντας το νήμα μου δημιουργήθηκε η νοσταλγία για τα υπέροχα ηχεία που είχα παρατημένα στην αποθήκη και ζητάω την βοήθεια σας .. αν κάποιος ξέρει το μοντέλο και τι drivers είχε ... η αν μπορείτε να μου στείλετε το τηλ. του κου Πετρόπουλου θα ήμουν ευγνώμων . Υπόψην οτι δεν έχω τα χαλασμένα για να τα έβγαζα φωτό ... :(
Κριμα που δέν έχεις τα μεγάφωνα ,μονο με καποιο αλλο μέλος που να εχει το ιδιο μοντέλο μηπως και βρεις καινουργια ιδια.
 




Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.733
Reaction score
28.011
καλώς ήρθες Κωνσταντίνε στην παρέα μας .

Να βρεις αυτό που ζητάς για το ηχείο σου ετσι μεμονωμένα ( 2 tweeter και 2 woofer ) φαντάζει δύσκολο στις μέρες μας .

Η συμβουλή μου ,
Βάλτε αγγελία ζήτησης για το - Τα - μοντέλο-α , που σας ενδιαφέρει .....ίσως περισσεύει σε κάποιον φίλο εδώ .

-
Εναλλακτικά .....θα έκανα τον κόπο να πάω να τα ακούσω .

-
-

_ ότι και να αποφασίσεις , έλεγχο και αλλαγή πυκνωτών απαραίτητος . :hi:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.618
Reaction score
12.186
Καλησπέρα στο φόρουμ
Είμαι κι εγώ κάτοχος από παλιά ενός ζεύγους Audio Spectrum cm-2 ( 3 δρόμων με bass reflex από πίσω ) με καμμένα tweeter και woofer . Μόνο το midrange ζει ακόμα . Τα είχα παρατημένα στην αποθήκη χρόνια έχοντας αλλάξει ηχοσύστημα και παίζοντας με λαμπάτο προενισχυτή και τελικό με mosfet (custom κατασκευές diy ) . Τέλος πάντων έιχα αγοράσει κάποια Klipsch ηχεία τα οποία ήταν το μέγιστο λάθος που έκανα ...Δεν έκανα σωστό ταίριασμα.. Ουσιαστικά ποτέ δεν με ικανοποίησε ο ήχος τους σε σχέση με τα AS ... Μετά από καιρό και διαβάζοντας το νήμα μου δημιουργήθηκε η νοσταλγία για τα υπέροχα ηχεία που είχα παρατημένα στην αποθήκη και ζητάω την βοήθεια σας .. αν κάποιος ξέρει το μοντέλο και τι drivers είχε ... η αν μπορείτε να μου στείλετε το τηλ. του κου Πετρόπουλου θα ήμουν ευγνώμων . Υπόψην οτι δεν έχω τα χαλασμένα για να τα έβγαζα φωτό ... :(
Το CM-2 ήταν σχεδίαση 2,5 δρόμων. Το 8ιντσο και το super tweeter ήταν από μια εταιρία της Taiwan, ενώ το tweeter ήταν Seas. Για το super tweeter μπορεί να βρεθεί καινούριο με εξαιρετικά κοντινά χαρακτηριστικά.
Όσον αφορά το 8ιντσο, θα πρέπει να βρεθεί κάτι κοντινό, μιας και δεν μπορούν να βρεθούν καινούριες μονάδες.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
1
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα,
θα ήθελα να ρωτήσω για τα tweeter στο μοντέλο Audio spectrum Ερμής V2 έχουν καεί και τα δύο και με τι θα μπορούσα να τα αντικαταστήσω
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.733
Reaction score
28.011
PeterMeni .....βοήθεια !
-
8½-1963.gif


- καλώς ήρθες .
κανε λίγο υπομονή ....θα φανεί , και αν μπορεί - αν ξέρει - θα σου δώσει την καλύτερη λύση .
-
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.618
Reaction score
12.186
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα,
θα ήθελα να ρωτήσω για τα tweeter στο μοντέλο Audio spectrum Ερμής V2 έχουν καεί και τα δύο και με τι θα μπορούσα να τα αντικαταστήσω
Υπάρχει περίπτωση να βρεθούν τα δικά του. Δεν το ξέρω τώρα. Σου στέλνω <<προσωπικό μήνυμα>>.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.733
Reaction score
28.011
Audio Spectrum Ερμής TLS - Βελτίωση -
PeterMeni .
-
388027_eab4db7c63fc4713174acb2c4e68885c αντίγραφο.jpg

-
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.733
Reaction score
28.011
Audio Spectrum TLS-30
-
1668517648172.png

-
 

Μηνύματα
202
Reaction score
252
Να σας ρωτησω παιδια ειχα δει λιγο την audio spectrum ''παλια'' θα ηταν πριν κανενα χρονο εμεις σπιτι εχουμε roister, και αυτην ξερω υπαρχει ακομα η audio spectrum? υπαρχει καπου καποια ιστορια ψαχνω στο ιντερνετ και δεν βρισκω τιποτα καποιος που ξερει να μου εξηγησει το σκοπο που ειχε η εταιρια τον ηχο της αμα ειχε καποιο ''signature'' ηχο εχει κανεις audio spectrum πατρα?
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.501
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top