Audio Spectrum questions from the UK

Μηνύματα
32
Reaction score
69
last update: I checked the measures and they are definitely Orpheus. Again mint, sealed in their original plastic. I will not have the time to test them before August, but at least I have them now at home. I decided to keep the Axxia as well as the Orpheus. A perfect present for my upcoming birthday!

Now, please, a last favour: do you have technical information about the Orpheus? It would be great to get the drivers models so I can ask SEAS the tech sheet for them.

2nd update: I sent a text message to Mr. Petropoulos, but I did not receive any reply. Either the number is wrong or some other problem. Does any of you have his email address?

Thank you everybody!
 

Attachments

Last edited:

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.688
Hello !
Massimo .
These speakers are Orpheus .
Yours is it the same ?
-

-

-

-
 
Last edited:



toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.398
Reaction score
1.856
...I will not have the time to test them before August...
Do test them fast. At least inspect them visually for any serious deffects, so you can return them in time for another pair.

How much did you pay for them?
And those Parasounds... how much is he asking?
[DOUBLEPOST=1530835858][/DOUBLEPOST]Yours are the Orpheus TLS, the early model, later designs like the one in the photo were BR.
Hermes later models as well, were BR.
 





Μηνύματα
32
Reaction score
69
He got a pair of NOS Orpheus' and a pair of Axxia's for £200 !

Let's place him on the top of avsite's "People To Be Hated List"
No, no, I paid £200 for the NOS Orpheus and £80 for the NOS Axxia. £280 in total, that's much more! :lol::lolsign::roflmao::party:
[DOUBLEPOST=1530837323][/DOUBLEPOST]OK, the Orpheus is not the Hermes, but isn't this a good deal?
May be it's going to be a bit easier for my Arcam ∂ 290 to drive. What do you think?
 



gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
Από το φωτογραφικό υλικό που ανέβασε ο Massimo φαίνεται ότι τα ηχεία και τα κουτιά :D είναι γνήσια AS.
Ανεβαζοντας όμως φωτο- βίντεο με νεότερες εκδόσεις του Ορφέα περισσότερο σύγχυση προκαλείται παρά βοήθεια
Άποψη μου είναι ότι η τιμή 100-200 ευρώ, λίρες ή ότι άλλο είναι πολύ χαμηλή.Αν ταιριάζουν στο χώρο του είναι άλλο θέμα.
Τα ηχεία πρέπει να είναι κατασκευής~ 1995-1997
 


Μηνύματα
165
Reaction score
77
δεν σε κατηγόρησα...σου κατέθεσα αυτά που γράφεις
εξήγησε μου αυτή την άποψη πως την αιτιολογείς?

Κάτι φτηνοί, επαγγελματικοί που βγάζουν πολλά watt, χωρίς να τους έχω ακούσει, πολύ φοβάμαι ότι θα τα οδηγούν σαν μεθυσμένοι σε formula 1. Μακάρι να κάνω λάθος αλλά πολύ αμφιβάλω.

και ποιες διαφορές υπάρχουν στην οδήγηση... ανάμεσα σε καλά watt(που μάλλον εννοείς έναν Magnum) και πολλά watt (πχ τον γνωστό crown 1502 των 350 ευρώ)
Επειδή έχει δίκιο ο bono, στο ότι χαλάμε το thread (το κατάλαβε και σταμάτησε νωρίτερα) θα απαντήσω αυτό μόνο, για να μην ξεχάσουμε και τα λίγα ελληνικά που ξέρουμε (ξέρουμε, δείχνει σιγουριά) και μετά θα αποσυρθώ στα διαμερίσματά μου.

Μιας και πολύ ωραία στα λεγόμενά μου, έβαλες bold στο κομμάτι που βόλευε για να υποστηρίξεις αυτό που ήθελες, θα αναλύσω όλη την παράγραφο. Ας καταθέσω κι εγώ αυτά που έγραψα, για όποιον ενδιαφέρεται αλλά βαριέται να αναλύσει μόνος του.

Να πω πρώτα ότι από τη μία υπάρχει η αντικειμενική αλήθεια (που δεν έχω, ουσιαστική, αναφορά της στο ποστ μου) και από την άλλη η υποκειμενική άποψη (από την οποία το ποστ μου ξεχειλίζει). Και επεξηγώ:

"Κάτι φτηνοί, επαγγελματικοί που βγάζουν πολλά watt,"Εδώ υπάρχει μια μικρούλα δόση αντικειμενικότητας. Υπάρχουν φτηνοί επαγγελματικοί, ή όχι; Είναι φτηνοί και είναι επαγγελματικοί. Δεν είπα φτηνιάρηδες ούτε κάτι αντίστοιχο. (δηλαδή αυτοί οι ενισχυτές που εστιάζουν στην ισχύ και την αντοχή και όχι στην πιστότητα;)
Αν έθιξα κανέναν επαγγελματικό, λέγοντας τον φτηνό, ζητώ ταπεινά συγγνώμη. Κι εγώ μια τσούλα είμαι, φτηνιάρης του κερατά, δεν εννοούσα κάτι παραπάνω.
Φαντάζομαι το: "χωρίς να τους έχω ακούσει" (το οποίο υπονοεί ότι... δεν τους έχω ακούσει και το λέω ταυτόχρονα ανοιχτά χωρίς να πάω να κοροϊδέψω κανέναν, που δεν μπορεί να ελέγξει αν τους έχω ακούσει ή όχι) δεν χρειάζεται επεξήγηση.
Πάμε στο ρήμα "φοβάμαι". Το φοβάμαι, λοιπόν, δεν έχει μέσα σιγουριά. Φοβάμαι το θάνατο=το άγνωστο που θα έρθει μετά τη ζωή. Φοβάμαι το σκοτάδι=δεν βλέπω και δεν ΞΕΡΩ τι υπάρχει, γι αυτό και φοβάμαι. Ακόμα και όταν ξέρω κάποιο πράγμα (πχ πόνος) ο φόβος έρχεται όταν υποθέτουμε τι θα επακολουθήσει, όταν αρχίζει ο πόνος έχουμε πάψει να φοβόμαστε, απλώς πονάμε/υποφέρουμε, ή το απολαμβάνουμε...:p
"θα τα οδηγούν σαν μεθυσμένοι σε formula 1" = παρομοίωση, προφανώς διαφορετικό από αντικειμενική αλήθεια. Δεν μπορεί ένας ενισχυτής να οδηγήσει φόρμουλα 1 και ακόμα περισσότερο ένα ηχείο δεν μπορεί να τρέξει, ούτε στην κατηφόρα. Μια αποτυχημένη προσπάθεια χούμορ...ξεχνάω ότι στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για σχοινί.
"Μακάρι να κάνω λάθος", άρα δεν είμαι σίγουρος και μπορεί να κάνω λάθος. Μάλιστα εκφράζω και την ευχή να έχω άδικο.
"αλλά πολύ αμφιβάλω", αμφιβολία=το αντίθετο της σιγουριάς, πιο λιγότερο σίγουρος (πιο λιγότερο=ποιητική αδεία σε πεζό λόγο) δεν θα μπορούσα να δηλώσω...
Μάλλον έπρεπε να προσθέσω στο τέλος αυτό που έλεγα στο άλλο μου ποστ: "προσωπική άποψη" για να γίνει απόλυτα κατανοητό.

Το πως κατάλαβες ότι με τον όρο καλά watt εννοούσα τον magnum (που δεν το έκανα, απλά τον χρησιμοποίησα ως παράδειγμα, μέτριου μάλιστα και όχι πολύ δυνατού ενισχυτή, αλλά εντάξει δεν είναι και 20watt...) και δεν κατάλαβες τα παραπάνω, με ξεπερνάει.

Τώρα όσον αφορά στο ποιες είναι οι διαφορές στην οδήγηση, πιθανόν (αβεβαιότητα πάλι) καμία. Οι διαφορές, μάλλον (αβεβαιότητα πάλι), βρίσκονται στην πιστότητα. Και αυτό είναι άποψή μου και όχι μόνο δική μου.
Δεν έχω στοιχεία έχω μαρτυρίες. Όταν δεν έβγαλα άκρη από το άλλο ποστ που ανέφερα, και ξέρεις καλά, αποφάσισα να πάρω τηλέφωνο τον Πετρόπουλο να τον ρωτήσω. Ήταν ευγενικότατος και εξυπηρετικότατος. Πήγα από κει να δει και την κατάσταση των ηχείων και συζητήσαμε και για την οδήγηση. Όταν του ανέφερα τους crown μόνο που δεν με πέταξε έξω από το σπίτι του (έκφραση, τρόπος του λέγειν).
Προφανώς, για μένα (προσωπική άποψη και πάλι), εμπιστεύομαι περισσότερο έναν από τους πιο καταξιωμένους ανθρώπους στον χώρο, με ό,τι κόλλημα μπορεί να έχει, από κάποιους που δεν ξέρω από κοντά και σίγουρα έχουν κι αυτοί τα κολλήματά τους. (Εμπιστεύομαι βγαίνει από το ρήμα πιστεύω και δεν έχει να κάνει με γνώση. Πιστη = κάτι διαφορετικό από τη γνώση. Μερικές φορές αυτό που πιστεύω και αυτό που ισχύει ταυτίζονται, άλλες όχι. Είμαι της λογικής: "πίστευε και μη, ερεύνα". Όχι της λογικής: "πίστευε και μη ερεύνα". Αυτό δεν θα το εξηγήσω... ΦΥΣΙΚΑ μπορεί να κάνω λάθος (αβεβαιότητα πάλι), αλλά και πάλι, πολύ αμφιβάλω (αβεβαιότητα πάλι)).

Ερώτηση (γιατί όταν δεν είμαι σίγουρος για κάτι που λένε άλλοι, ρωτάω να σιγουρευτώ) ταΐστε (υπάρχει και ΅ δεν χρειάζετε να γράφουμε ταίστε) με σκυλίσια watt για να παίξουν, τι, σκυλάδικα;

Και όπως είπα και νωρίτερα, Αγάπη μόνο!

Μάσσιμο καλές αγορές, έχεις τη ζήλια μου όλη δική σου! Έχω γίνει πράσινος :D από αυτή!
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.688
Από το φωτογραφικό υλικό που ανέβασε ο Massimo φαίνεται ότι τα ηχεία και τα κουτιά :D είναι γνήσια AS.
Ανεβαζοντας όμως φωτο- βίντεο με νεότερες εκδόσεις του Ορφέα περισσότερο σύγχυση προκαλείται παρά βοήθεια
Άποψη μου είναι ότι η τιμή 100-200 ευρώ, λίρες ή ότι άλλο είναι πολύ χαμηλή.Αν ταιριάζουν στο χώρο του είναι άλλο θέμα.
Τα ηχεία πρέπει να είναι κατασκευής~ 1995-1997
-
Εχειs Δίκιο .
Παρασύρθηκα .....λάθοs μου . :(
Sorry Massimo .

-
 
Last edited:

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Έλεος ρε παιδιά! ειλικρινά έχω βαρεθεί όποτε γίνεται κουβέντα γι αυτό το γαμοζάναντου να "σκοτωνόμαστε" κι η συζήτηση να μην οδηγεί ποτέ πουθενά! έλεος πχιά με το κωλοηχείο!
Άντε μη βγώ στο μπαλκόνι και τα φουντάρω από τον τρίτο.
 

Μηνύματα
165
Reaction score
77
Έλεος ρε παιδιά! ειλικρινά έχω βαρεθεί όποτε γίνεται κουβέντα γι αυτό το γαμοζάναντου να "σκοτωνόμαστε" κι η συζήτηση να μην οδηγεί ποτέ πουθενά! έλεος πχιά με το κωλοηχείο!
Άντε μη βγώ στο μπαλκόνι και τα φουντάρω από τον τρίτο.
Πες διεύθυνση και πότε, να είμαι από κάτω με δίχτυ να τα μαζέψω. :p
 

Μηνύματα
400
Reaction score
370
Μassimo,
καλές ακροάσεις με τα νέα σου ηχεία που στάθηκες τυχερός και τα πήρες με τόσο λίγα χρήματα και μας έκανες να σε ζηλεύουμε. Ciao !
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.688
Έλεος ρε παιδιά! ειλικρινά έχω βαρεθεί όποτε γίνεται κουβέντα γι αυτό το γαμοζάναντου να "σκοτωνόμαστε" κι η συζήτηση να μην οδηγεί ποτέ πουθενά! έλεος πχιά με το κωλοηχείο!
Άντε μη βγώ στο μπαλκόνι και τα φουντάρω από τον τρίτο.
-
Φίλε ,
Μήν φρικάρειs !
Είμαστε ........καί σε κρίσιμη ηλικία . :party:
Τό " κωλοηχείο " ......δέν είναι γιά όλουs τουs " κωλοενισχυτέs "
Θέλει Αγάπη ! Αγάπη μόνο .
Καί θά σου τό ανταποδώσει .

:drinks:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.668
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top