Audionet Art G2 υπό δοκιμασία

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Re: Audionet Art G2 υπό δοκιμασία

Κοίτα, οι DAC είναι σαν τους επεξεργαστές... (Βασικά, επεξεργαστές είναι)... :smoking:
Indeed. Σήμερα αυτό, αύριο κάποιο άλλο. Ευτυχώς!

Ορίστε και το Datasheet.
 

Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
Ωραία,ωραία,σωστή και ωραία η παρουσίαση του player.:bravo:
Περιμένω φυσικά υπομονετικά και το "δια ταύτα",την ακρόαση βρε αδελφέ και τη διαφορά υπάρχει με την επι πλέον τροφοδοσία.:happy_9:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Καταπληκτική περιγραφή.
Είναι σαν να είμαι εκεί και να περιεργάζομαι το μηχάνημα.

Κοινώς, τα ρέστα μου... :bravo:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.099
Reaction score
20.576
Πριν προχωρήσω στις εντυπώσεις, ας ρίξουμε μια ματιά στον τρόπο, με τον οποίον το ART G2 μπορεί να συνδεθεί στον υπολογιστή, σε ρόλο αποκωδικοποιητή του ψηφιακού σήματος μέσω της θύρας USB.

Αν και ο κατασκευαστής περιγράφει στο εγχειρίδιο χρήσης τον τρόπο σύνδεσης και εγκατάστασης, αναφέροντας ότι πρώτα πρέπει να συνδεθεί το καλώδιο USB, και μετά να τεθούν σε λειτουργία κατά σειράν ο υπολογιστής και το player, η διαδικασία εγκατάστασης μπορεί να γίνει και εν θερμώ, κάτι που εγγενώς υποστηρίζεται από τις προδιαγραφές αυτού του διαύλου. Έτσι, έχοντας αμφότερες τις συσκευές σε λειτουργία, μπορείτε να συνδέσετε το καλώδιο στις κατάλληλες υποδοχές. Σε περιβάλλον WindowsXP, η συσκευή αναγνωρίζεται αμέσως και εγκαθίσταται αυτόματα, χωρίς να σας ζητηθεί κάποιος πρόσθετος driver, και αναφέρεται με το πλήρες όνομά της, («Audionet Art G2»). Εάν αυτό δεν γίνει αμέσως, και το player αναγνωρίζεται ως «Unknown device», μια επανεκκίνηση του λειτουργικού συστήματος θα λύσει το πρόβλημα.



Μετά την ολοκλήρωση της εγκατάστασης, το ART G2 τοποθετείται αυτόματα ως η προεπιλεγμένη συσκευή εξόδου, στο σχετικό παράθυρο του Πίνακα ελέγχου, όπως φαίνεται και στην εικόνα. Αν έχετε ξεμείνει από καλώδιο USB, μπορείτε προσωρινά να αφαιρέσετε το αντίστοιχο από τον εκτυπωτή, και να το τοποθετήσετε κατ’ ευθείαν στο ART G2. Τόσο απλά. Εάν χρησιμοποιείτε συχνά ως έξοδο ήχου και το κύκλωμα ήχου του υπολογιστή, μπορείτε να δημιουργήσετε μια συντόμευση του σχετικού εικονιδίου του Πίνακα ελέγχου στην επιφάνεια εργασίας, και μετά να την «καρφιτσώσετε» στο μενού έναρξης, ώστε να την έχετε άμεσα διαθέσιμη από εκεί, ώστε να εναλλάσσετε τη συσκευή εξόδου ήχου.
 

Attachments


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.099
Reaction score
20.576
Η εγκατάσταση του player σε περιβάλλον Windows Vista ενδέχεται να θέλει λίγη παραπάνω δουλειά. Αφού συνδέσετε το player με τον υπολογιστή, αυτό θα αναγνωρισθεί κανονικά, αλλά πιθανότατα θα φέρει την ασαφή ονομασία «Συσκευή USB», ή κάτι τέτοιο. Για να το εγκαταστήσετε πλήρως, κάντε το εξής:



1. Ανοίξτε το παράθυρο του εικονιδίου «Ήχος», μέσα από τον Πίνακα Ελέγχου.
2. Κάντε δεξί κλικ επάνω σε κάποια από τις διαθέσιμες συσκευές, και, εάν στο μενού συντόμευσης είναι ανενεργός η επιλογή «Προβολή απενεργοποιημένων συσκευών», κάντε κλικ πάνω της, ώστε να την ενεργοποιήσετε. Αμέσως, θα εμφανισθεί και o DAC του player, πιθανότατα με την ονομασία «Ηχεία – Συσκευή ήχου USB», ή κάτι τέτοιο.
3. Για να εξακριβώσετε την ταυτότητα της συσκευής, κάντε δεξί κλικ επάνω της και ενεργοποιήστε τη. Στη συνέχεια, ξανακάντε δεξί κλικ επάνω της, από το μενού συντόμευσης επιλέξτε «Ιδιότητες», και στην καρτέλα «Γενικά» του παραθύρου που θα ανοίξει, κάντε κλικ στο πλήκτρο «Ιδιότητες», οπότε και θα ανοίξει το παράθυρο ιδιοτήτων της συσκευής, όπου θα αναγράφεται το πραγματικό της όνομα, έτσι όπως το σύστημα το διάβασε από το BIOS του DAC, («Audionet Art G2»).
4. Πατήστε «Άκυρο», και στο προηγούμενο παράθυρο αλλάξτε το όνομα της συσκευής («Ηχεία»), πληκτρολογώντας το σωστό όνομα, και πατήστε «Οκ».
5. Στο προηγούμενο παράθυρο, κάντε κλικ στη συσκευή, ώστε να την επιλέξετε, πατήστε το πλήκτρο «Ορισμός ως προεπιλογής», και μετά κάντε και εδώ κλικ στο πλήκτρο «Οκ».



Τώρα πλέον, το player θα πρέπει να είναι διαθέσιμο μέσα στο παράθυρο, όπως αυτό αναπαρίσταται στη σχετική εικόνα. Στη συνέχεια, εάν κατά την πρόοδο της παραπάνω διαδικασίας ο media player που χρησιμοποιείτε ήταν φορτωμένος, κλείστε τον, και επαναφορτώστε τον. Τώρα πλέον, μπορείτε να πάρετε αναλογικό σήμα από την έξοδο του player, καθώς αυτό είναι ορισμένο ως η προεπιλεγμένη έξοδος ήχου από τον υπολογιστή σας.

Υπ’ αυτές τις συνθήκες, ο DAC αποκωδικοποιεί το σήμα από τη θύρα USB, έως ότου ανιχνευθεί σήμα από τον οδηγό του player. Σε τέτοια περίπτωση, η θύρα USB αποκόπτεται αυτόματα και επιλέγεται το σήμα από το δίσκο που παίζει στη συσκευή.
 

Attachments


Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Re: Audionet Art G2 υπό δοκιμασία

...ας ρίξουμε μια ματιά στον τρόπο, με τον οποίον το ART G2 μπορεί να συνδεθεί στον υπολογιστή, σε ρόλο αποκωδικοποιητή του ψηφιακού σήματος μέσω της θύρας USB.
Έτσι, έτσι... Άντε να ξυπνάει ο κόσμος (και οι κατασκευαστές). :bravo:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Θα ηθελα να κανω μια παρατηρηση/προτροπη προς ορισμενα μελη.
Για να σας πω την μαυρη μου αληθεια ο Κογιας μου την σπαει.
Ειναι ειρων, τσαντιλας, ξερολας κλπ κλπ
Εχει "θαψει" κοσμο και κοσμακη.
Με αυτη την κριτικη που κανει εχει ανοιξει την κερκοπορτα του.
Διοτι, δεν μπορει, εσεις δεν λετε πως δεν ξερει να ακουει, πως ειναι ΜΡ3ας, πως δεν εχει...εμπειριες?
Καποιο λαθος θα εχει κανει εως τωρα.
Και εαν δεν το εχει κανει, θα το κανει.
Ετσι θα τον αφησετε?
Αυτος δηλαδη πως σας εκρινε?

Εκτος και αν....οχι, οχι, δεν τολμω να το σκεφτω....λετε τελικα να εκρινε εκ του ασφαλους?
Να ηξερε τι ελεγε δηλαδη?

Μπααα, ελα τωρα, μηπως δεν εχουμε διαβασει καλυτερες παρουσιασεις?
Εχουμε?
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Αλλος ο χωρος που εχει ενα περιοδικο για παρουσιαση, καλως η κακως, και αλλος μια σελιδα στο Internet.

Πολυ καλη παρουσιαση!
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Θα ηθελα να κανω μια παρατηρηση/προτροπη προς ορισμενα μελη.
Για να σας πω την μαυρη μου αληθεια ο Κογιας μου την σπαει.
Ειναι ειρων, τσαντιλας, ξερολας κλπ κλπ
Εχει "θαψει" κοσμο και κοσμακη.
Με αυτη την κριτικη που κανει εχει ανοιξει την κερκοπορτα του.
Διοτι, δεν μπορει, εσεις δεν λετε πως δεν ξερει να ακουει, πως ειναι ΜΡ3ας, πως δεν εχει...εμπειριες?
Καποιο λαθος θα εχει κανει εως τωρα.
Και εαν δεν το εχει κανει, θα το κανει.
Ετσι θα τον αφησετε?
Αυτος δηλαδη πως σας εκρινε?

Εκτος και αν....οχι, οχι, δεν τολμω να το σκεφτω....λετε τελικα να εκρινε εκ του ασφαλους?
Να ηξερε τι ελεγε δηλαδη?

Μπααα, ελα τωρα, μηπως δεν εχουμε διαβασει καλυτερες παρουσιασεις?
Εχουμε?
Καλή παρουσίαση δεν λέω αλλά, εκεί που κρίνεται ο δοκιμαστής δεν είναι στην εξωτερική και εσωτερική περιγραφή αλλά στις ακουστικές εκτιμήσεις και τέτοιες δεν είδα. Αλλιώς είναι σαν να αξιολογούμε για τραγουδίστρια μόνο από τις καμπύλες και τα οπίσθια. :happy_8:
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Re: Audionet Art G2 υπό δοκιμασία

Καλή παρουσίαση δεν λέω αλλά, εκεί που κρίνεται ο δοκιμαστής δεν είναι στην εξωτερική και εσωτερική περιγραφή αλλά στις ακουστικές εκτιμήσεις και τέτοιες δεν είδα. Αλλιώς είναι σαν να αξιολογούμε για τραγουδίστρια μόνο από τις καμπύλες και τα οπίσθια. :happy_8:
Η παρουσίαση είναι εξαιρετική και πλήρης !

Εχω την αίσθηση οτι και η συνέχεια θα είναι εξίσου

εξαιρετική,εμπεριστατωμένη και ενδιαφέρουσα!


Ο Κόγιας στις πολύ δυνατές του στιγμές!!!


ΥΓ : Φίλε Αντώνη ας μην αφήνουμε τις αιτιολογημένες ή μη

προκαταλήψεις να οδηγούν σε εκ των προτέρων αδικαιολόγητες

εκτιμήσεις αμφισβήτησης .
 

Μηνύματα
644
Reaction score
7
Εγώ θα ακούσω την προτροπή του Ανδρέα και θα ρωτήσω, εφόσον φυσικά είναι εφικτή η απάντηση.
1. Το αιώνιο ερώτημα, δικαιολογεί τα χρήματα(αλήθεια πόσο κάνει;) που ζητάει η συσκευή κατά την γνώμη σου, όντας ψηφιακή πόση διάρκεια θα έχει η επένδυση, συνεκτιμώντας ότι βρισκόμαστε μπροστά σε αλλαγές στα format;
2. Με τι προενισχυτές συχνωτίζεται και αποδίδει αυτά που ξέρει; Εχει την παγωμάρα που κατηγορήθηκε ο προκάτοχός του;
3. Σε σύγκριση με συσκευές που παίζουν και SACD ή και universal, παίζει καλλίτερα απο αυτές το cd;
4. Παίζει καλλίτερα απο ένα καλό cdp της χαμηλότερης κατηγορίας;
5. Σε ποιό προφιλ χομπίστα φαντάζεσαι ότι πιθανά απευθύνεται;
 




vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.725
Reaction score
7.505
Φιλε Κωστα καλημερα ......Μιας και ζω με τα AUDIONET εχοντας τον προ pre1G2
με το εξωτερικο τροφοδοτικο ΕPS αλλα και το σιντακι ART V2 θα ελεγα ////////////////////////////////αντε βρε πουλακι μου μας εσκασες για γραψε μας εντυπωσεις απο το σιντακι αυτο!!!!!!!!!!!
 


Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Μπράβο σου, αλλά προς τι η δήλωση?
Εγώ για να είμαι σίγουρος, θα περιμένω τον Κόγια. :happy_4:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Εγώ πάντως διαβάζοντας το άρθρο στο avmentor, πήρα τις απαντήσεις μου.
Συγχαρητηρια Ευαγγελε!Και του χρονου!:bravo:

Παντως για να πω και την δικη μου πικρη αληθεια, και εγω τον Κογια περιμενω...
 


Μηνύματα
644
Reaction score
7
Πρώτον γιατί έκανα μια ερώτηση πριν έξι ημέρες και δεν πήρα απάντηση (αυτό δεν είναι μομφή δεν έχει και καμμιά υποχρέωση) και δεύτερον για πληροφόρηση του vlassi, προκειμένου να μην σκάσει είπα που αλλού μπορεί να διαβάσει για το g2.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.579
Μηνύματα
2.864.893
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top