Audyssey MultEQ Editor app


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
αναβαθμιστηκες καλα απο τοτε....
.......καλα που πηρες τον pre/pro marantz και εισαι κομπλεδουρα .....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
η αλήθεια είναι ότι καιρο σκεφτόμουν να δοκιμάσω την προσέγγιση σρέντερ.....σήμερα είχα χρόνο για μια δικιμουλα πρόχειρη έστω και με απώλειες ....
από βδομάδα περιμένω τα γουφερ από τα jbl που τα εστειλα για ριφομ...τώρα παίζω με 5.1 ένα κεντρικό 8340 καλό...L-R μόνο με τα τουιτερ και σαραουντ 2 8320 ....δεν θα πω παραπάνω....η' τι μου άρεσε κ τι όχι...,.λόγω ελλείψεων.... .αλλά πήρα κάτι που έχανα πριν (ισως να έχασα κάπου άλλου αλλά δεν είμαι σιγουροσ αν δεν έρθουν τα γουφερ) και σίγουρα θέλω να σιγουρευτώ για αυτό που ένιωσα στις χαμηλές....από βδομάδα θα έχω νέα.....αν θέλεις δοκίμασε το στο app κόψε τις συχνότητες των φίλτρων από 250 και πάνω και πες μου αν κατάλαβες διαφορά στα μιντ-μπασα στη μουσική....
Προχώρα και γράψε εντυπώσεις ;).
Minidsp έχεις ή το πούλησες;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.394
Προχώρα και γράψε εντυπώσεις ;).
Minidsp έχεις ή το πούλησες;
σίγουρα θα γράψω...δεν θα το αφήσω έτσι...έχω αρκετές αλλαγές εξάλλου...τελείως άλλο σεταπ....

το nano το έχω...αλλά από την μία δεν το χρησιμοποιώ (και δεν θα το χρησιμοποιήσω)λόγω του ότι δεν υποστηρίζει άτμος....
από την άλλη το είχα
:biggrin: τότε που όλοι νομίζατε ότι πήρα dirac
154655_0be985b8c51ffc0a6b967ca0979f81db.jpg
,όταν το λειτουργούσα...
και μου άφησε τις καλύτερες ηχητικές εντυπώσεις στον χώρο μου....

πλέον έχουν προστεθεί αρκετά παθητικά αξεσουάρ οπότε έχουμε και λιγότερες ανάγκες σε eq8-)
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
Να σιγουρευτείτε μετά την ρύθμιση πως είστε σωστά στο Timing Reference σε όλα τα ηχεία και στα subs (ξαναβάζω το λινκ)

Αν χρειαστείτε λίγο κατηφόρα, χρησιμοποιήστε ρύθμιση Treble (αν είναι δυνατόν) απο τον ενισχυτή.

Περιμένω με ενδιαφέρον τις εντυπώσεις.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
ποιον ενισχυτή έχεις?
yamaha έχω αλλα δεν λέει το ypao.
χρησιμοποιώ ξεχωριστό dsp για το eq
βεβαια τα αποτελέσματα του audyssey μπορεί να
είναι καλύτερα αφού χρησιμοποιεί FIR φίλτρα παντως
οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι ότι καλύτερα να μην μπαίνει
eq πάνω από τη συχνότητα shroeder αλλα θέλω το ξανακανω
με πιο ταιριασμένες καμπύλες για να είμαι σίγουρος ότι ο
χειρότερος ήχος οφείλεται μονο στη φάση.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
.........με πιο ταιριασμένες καμπύλες για να είμαι σίγουρος ότι ο
χειρότερος ήχος οφείλεται μονο στη φάση.
ναι, σημαντικο το πρωτο....
....και το δευτερο αλλαζει τον ηχο ......σιγουρακι
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Πρόσφατα που άκουσα και dirac ακουγοντουσαν τα προβλήματα που είχε διορθωση.... και επαληθεύτηκε όταν μετά είδαμε τι είχε κάνει το dirac... Προτείνετε καλύτερο στήσιμο και λίγο ακουστικη θεραπεία με το λιγότερο eq

Ακόμα και στα χαμηλά με αρκετά db διόρθωση το ακούς...
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
σίγουρα θα γράψω...δεν θα το αφήσω έτσι...έχω αρκετές αλλαγές εξάλλου...τελείως άλλο σεταπ....
εδώ φίλε μου θέλουμε διαγράμματα,

αυτά ζητάνε εδώ,

εγώ τα δικά μου τα ανέβασα και ούτε ένα σχόλιο............ για το αν τα φτιάχνει το audyssey ή τα χαλάει,

αυτό λέει πολλά. ;)

τώρα απλά με τα αυτιά να πούμε ότι ακούγεται καλύτερα οκ, τότε ποιο το νόημα του να έχουμε αγοράσει όλοι εδώ μέσα από ένα umik?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.394
εδώ φίλε μου θέλουμε διαγράμματα,

αυτά ζητάνε εδώ,

εγώ τα δικά μου τα ανέβασα και ούτε ένα σχόλιο............ για το αν τα φτιάχνει το audyssey ή τα χαλάει,

αυτό λέει πολλά. ;)

τώρα απλά με τα αυτιά να πούμε ότι ακούγεται καλύτερα οκ, τότε ποιο το νόημα του να έχουμε αγοράσει όλοι εδώ μέσα από ένα umik?
μπορεί να είσαι ιγκνορ λιστ και να μη σε βλέπουν καλέ :laugh::gotcha:
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
παρεξηγημενο το μικροφωνο που δινει η audyssey !!!
......αν δουμε οτι και το umik-1 εχει τετοιες αποκλισεις ......

ιδια στο 1khz για ολα τα mic

4 MIC.jpg


CF-UMIC-190-439.jpg



για εκεινους που θελουν ακομα μεγαλυτερη ακριβεια house curve στις υψηλες και χαμηλες συχνοτητες εδω ειστε http://cross-spectrum.com/measurement/calibrated_umik.html
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
το δικο μου απο το γεναρη του 14
......διαφορες στα 2db με το αρχειο minidsp χαμηλα και ψηλα σε σχεση με το αρχειο GSL

 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Μια απο τις δυνατοτητες του APP ειναι να κανουμε EQ μεχρι οποια συχνοτητα θελουμε ........

app.jpg

......δεν εχουμε βαλει κατι, ας βαλουμε ενα παραδειγμα......εβαλα ως 700hz για τα LR
και με 2 αρχεια μετρησεις.....umik vs csl απο 5hz -24khz και για τα 2 αρχεια.

vs.jpg
 

Μηνύματα
1.485
Reaction score
2.769
Χαιρετώ την ομήγυρη !

Νέος κάτοχος Marantrz SR6013 με πολλές απορίες και ερωτήσεις λόγω ασχετοσύνης...:biggrin:
Καταρχήν να πω ότι έχω ρίξει πολύ διάβασμα προκειμένου να μπω λίγο στο κλίμα του Audyssey και του multieq app (διάβασα όλο το νήμα εδώ) και να έχω όσες λιγότερες απορίες γίνεται.
Ξεκινάω με μερικές απλές ερωτήσεις:

1) Εγκατέστησα το multieq app στο κινητό. Πρέπει να ξανατρέξω το Audyssey προκειμένου να πάρει τα δεδομένα από τον ενισχυτή και να έχω τις καμπύλες πριν και μετά ?
2) Κατέβασα και εγκατέστησα το bluestacks στο laptop για να μη βγάζω τα μάτια μου στο κινητό (πρεσβυωπία γαρ). Πρέπει να κατεβάσω (άρα να πληρώσω ξανά) εκ νέου το app ?
3) Στο μενού bass του ενισχυτή, επιλέγω στο subwoofer mode LFE + Mains, στο LPF for LFE τι τιμή βάζω στο crossover ? τα ηχεία είναι όλα small στα 80 KHz
Μόλις βρω χρόνο θα ανεβάσω τις μετρήσεις και μετά θα τρέξω το REW (δεν το γνωρίζω καθόλου, θα πέσει πολύ κλάμα) με το Umik-1 να τις ανεβάσω κι αυτές να μου πείτε τι παίζει ?
Ευχαριστώ προκαταβολικά !
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.394
Χαιρετώ την ομήγυρη !

Νέος κάτοχος Marantrz SR6013 με πολλές απορίες και ερωτήσεις λόγω ασχετοσύνης...:biggrin:
Καταρχήν να πω ότι έχω ρίξει πολύ διάβασμα προκειμένου να μπω λίγο στο κλίμα του Audyssey και του multieq app (διάβασα όλο το νήμα εδώ) και να έχω όσες λιγότερες απορίες γίνεται.
Ξεκινάω με μερικές απλές ερωτήσεις:

1) Εγκατέστησα το multieq app στο κινητό. Πρέπει να ξανατρέξω το Audyssey προκειμένου να πάρει τα δεδομένα από τον ενισχυτή και να έχω τις καμπύλες πριν και μετά ?
2) Κατέβασα και εγκατέστησα το bluestacks στο laptop για να μη βγάζω τα μάτια μου στο κινητό (πρεσβυωπία γαρ). Πρέπει να κατεβάσω (άρα να πληρώσω ξανά) εκ νέου το app ?
3) Στο μενού bass του ενισχυτή, επιλέγω στο subwoofer mode LFE + Mains, στο LPF for LFE τι τιμή βάζω στο crossover ? τα ηχεία είναι όλα small στα 80 KHz
Μόλις βρω χρόνο θα ανεβάσω τις μετρήσεις και μετά θα τρέξω το REW (δεν το γνωρίζω καθόλου, θα πέσει πολύ κλάμα) με το Umik-1 να τις ανεβάσω κι αυτές να μου πείτε τι παίζει ?
Ευχαριστώ προκαταβολικά !
1. ΝΑΙ (το τρέχεις από το app)
2. ΟΧΙ
3. ΝΑΙ (Για αρχή)

Καλορίζικος :party:
 

Μηνύματα
1.485
Reaction score
2.769
2. ΟΧΙ
Καλορίζικος :party:
Ευχαριστώ !!
Όταν ανοίγω το bluestacks δεν μου εμφανίζει πουθενά το Multieq app πως το βρίσκω και πως συνδέεται με τον ενισχυτή ? αν συνδέσω το laptop στον ενισχυτή με HDMI θα το δει αυτόματα ?
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Στο 3 LFE μόνο. Όχι main.
Για το LPF for LFE βάλε 120HZ.
Και μη ξεχάσεις μετά που θα τρέξεις το app να στείλεις την καμπύλη στον ενισχυτή.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.184
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top