Audyssey MultEQ Editor app

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.476
no smoothing ειναι dimi ;)
Δύσκολα... αν είναι έτσι είναι εντυπωσιακό για Audyssey :p, αλλά καλό είναι να βάζουμε και την λεζάντα με το smoothing στο γράφημα για λόγους αξιοπιστίας.

Δεν το αμφισβητώ, σαφώς και γίνεται με 4 subs, αλλά θα ήθελα να δω και averages σε περισσότερες θέσεις. Το σιδέρωμα σε μια θέση όπως είπαμε είναι απλό.

4 subs, καλά ρυθμισμένα, είναι πολύ δυνατή κατάσταση :thumbsup:
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
το γραφημα δειχνει οτι ειναι χωρις smoothing βρε ....δεν χρειαζοταν να το βαλει

το audyssey παντα ετσι φερνει την αναφορα του ....1 η 20 sub
...ακομα και το ρολοφ στα 20hz με -3 db τοχει ;)
φτανει να μην ειναι χαλια ο χωρος

θεωρω πολυ σωστο το σκεπτικο ισοσταθμισης της audyssey σε φλατ ρυθμιση...
....μετα με το pro kit (στο παρελθον) και app σημερα κανε οτι house curve κανεις κεφι

το εντυπωσιακο dimi ειναι τα 4 sub με 2 εξοδιυς ισοσταθμισης ...;)
...εχει κανει ωραια δουλεια ο μαγκας με την τοποθετηση τους ανα ζευγος sub

και σιγουρα και γυρω απο την θεση ακροασης(μετρησης)παιζει καλα

το audyssey κανει αυτο που πρεπει και οχι κατι παραπανω απο οσο χρειαζεται μια καλη ισοσταθμιση...:)
 


Μηνύματα
1.730
Reaction score
1.006
Καλημερα , εχω τις εξης αποριες αν μπορειτε να μου δωσετε τα φωτα σας
1) Ποσο ευαισθητο ειναι το προγραμμα σε αλλαγες τοποθετησης της θεσης ακροασης η των ηχειων?
Δηλαδη σε μια αλλαγη 30 μοιρων του ηχειου θα αλλαξει το γραφημα?
2) Ειναι ενας "μπουσουλας " του χωρου ακροασης ? Δηλαδη μπορω να το χρησιμοποιησω σε χωρο που εχω ενα δικαναλο συστημα και να καταλαβω τι περιπου "ακουω" ?
3) Μπορω να εχω 2 η παραπανω ρυθμισεις και να επιλεγω την επιθυμητη ?
Δηλαδη εαν χρησιμοποιω 2.1 η 5.1 να επιλεγω οποια θελω?
4) Χρησιμοποιοντας τα pre out του av receiver σε ενεργα θα δουλεψει κανονικα το audyssey ?
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.461
Καλημερα , εχω τις εξης αποριες αν μπορειτε να μου δωσετε τα φωτα σας
1) Ποσο ευαισθητο ειναι το προγραμμα σε αλλαγες τοποθετησης της θεσης ακροασης η των ηχειων?
Δηλαδη σε μια αλλαγη 30 μοιρων του ηχειου θα αλλαξει το γραφημα?
2) Ειναι ενας "μπουσουλας " του χωρου ακροασης ? Δηλαδη μπορω να το χρησιμοποιησω σε χωρο που εχω ενα δικαναλο συστημα και να καταλαβω τι περιπου "ακουω" ?
3) Μπορω να εχω 2 η παραπανω ρυθμισεις και να επιλεγω την επιθυμητη ?
Δηλαδη εαν χρησιμοποιω 2.1 η 5.1 να επιλεγω οποια θελω?
4) Χρησιμοποιοντας τα pre out του av receiver σε ενεργα θα δουλεψει κανονικα το audyssey ?
1) Είναι
2) Μπορείς
3) Με το app ναι,απλά θα το φορτώνεις κάθε φορά από το κινητό ή το tablet
4) Ναι
 


Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.
Σίγουρα θα δυναμώσω την ένταση του sub(στη μέση ξανά το gain) από πίσω όμως γιατί δεν είναι τόσο απλό όταν βλέπεις ταινία ή ακούς μουσική να μπεις στο μενού του ενισχυτή για να αλλάξεις την ένταση στο sub. Μετά αν θέλω καμία μικροαλλαγη θα το κάνω από το μενου του ενισχυτή
Το σύστημα μου είναι προς το παρόν 3.1
Στην ουσία θέλουμε να είναι όσο πιο ευθεία γίνεται το γράφημα;
Θέση άλλη στο sub δύσκολο μάλλον αν και έχω άλλη μια θέση που θα δοκιμάσω όταν έχω χρόνο αν και δε με τρελαίνει...
Αν στο γράφημα του sub ανεβάσω τη κοιλιά που έχει χαμηλά; θα χαλάσει ο ήχος;
Το midrange compensation τι ακριβώς κάνει και διορθώνει τη κοιλιά; βλέπω κάνοντάς το θα χάσω λίγο από στάθμες.
Ξέρω σε κούρασα αλλά βλέπω το έχεις ψάξει το θέμα :)
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
βαλε λιγο ενταση στο sub και βαλε το midrange compensation off και on και δες πιο απο τα δυο σου αρεσει.....στο off δεν κανει την κοιλια
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
1.006
Παρελαβα τον nr1608 και ετρεξα το audyssey . Μου βγαζει ενα error στο polarity του δεξιου ηχειου και μου προτεινει να Αντιστρεψω μαυρο κοκκινο πισω απο το ηχειο. Να το αγνοησω το σφαλμα?
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543

Μηνύματα
1.730
Reaction score
1.006
Σε ευχαριστω! Το πηρα το app και για αρχη το ετρεξα στο δικαναλο μου χωρο. Θα ηθελα να το ποσταρω να μου πειτε 2 λεξεις
 




Μηνύματα
1.730
Reaction score
1.006
...θελω να κοιμηθεις ησυχα το βραδυ και δεν θα μπορεσεις αν τον δεις!( τον χωρο}!!!
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.461
Μόνο το ρολ οφ ψηλά έχει αλλάξει (κυρίως) . Γιατί;
...θελω να κοιμηθεις ησυχα το βραδυ και δεν θα μπορεσεις αν τον δεις!( τον χωρο}!!!
έλα μου ντε...δεν έχω ξαναδεί τέτοια (μη) διόρθωση από audyssey

ANEBΑΣΕ!!! Αντέχω:p:laugh:
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
1.006
Ακολουθησα πιστα τις οδηγιες .... αυτο που δεν κατανοησα ειναι αφου τελειωσει το προγραμμα σου δινει να επιλεξεις καποιες επιπλεον ρυθμισεις οπως το dynamic eq κλπ. Υπαρχει ενα option για roll of high frequence το οποιο δεν με αφηνει να διαλεξω να μην το κανει καθολου και ισως αυτο να ειναι
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.461
Ακολουθησα πιστα τις οδηγιες .... αυτο που δεν κατανοησα ειναι αφου τελειωσει το προγραμμα σου δινει να επιλεξεις καποιες επιπλεον ρυθμισεις οπως το dynamic eq κλπ. Υπαρχει ενα option για roll of high frequence το οποιο δεν με αφηνει να διαλεξω να μην το κανει καθολου και ισως αυτο να ειναι
τι να το κάνεις το high frequence καλέ...
εδώ γίνεται τσι πτάνας το κάγκελο στα αχαμνά της καμπύλης

σε τι χώρο είσαι..?
μη φοβάσαι αν είσαι ακατάστατος...θα πω το ζιζίκι να μη σε banάρει:p:roflmao:
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.465
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top