Audyssey MultEQ Editor app

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.418
Εκανα τις δοκιμες μου και με ενα μικρο σαμπ .;. Αλλαξα τις θεσεις των ηχειων το αποτελεσμα δεν αλλαξε ιδιαιτερα λογω του δυσκολου χωρου .
:Βλεπω το auyssey αυτοματα αλλαζει σε small τα ηχεια . Ειναι σωστο αυτο ?
Ειναι κατι που δεν το θελω δεν ξερω αν γινεται να αλλαξει χωρις να το βαλω σε manual
Επισης η διορθωση που εκανε παλι δεν μου αρεσε , τουλαχιστον στη μουσικη δεν το εχω δοκιμασει σε ταινιες. Καταθετω και το διαγραμμα για το σαμπ . Το crossover μου το εβγαλε στα 40 hz
View attachment 108429
ε όχι και δεν έκανε δουλειά....:smg:
υπέροχη δουλειά σου έκανε...:wink:

τα ηχεία ΠΑΝΤΑ small και στα 80hz(για αρχή)
 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
τι λε ρε συ !!!!!!!!!!!!!!!... σου εφτιαξε και το subακι ωραια !!!!!!



καλα στα εβγαλε small ....στα 40hz ειναι πολυ χαμηλα, βαλτα 90-100hz manual

...σπουδαι δουλεια σου εκανε η απλη εκδοση audyssey οπως δειχνει !!!

μαζι γραφαμε τρια εξαρια :D
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
:rolleyes:ε μα γιατί είπα για το σαμπακι οεο; μια χαρά είναι... Τα περισσότερα ηχεία έτσι μετράνε λόγω αποστάσεων ακυρώσεων κλπ γνωστά από τους τοίχους...
 

Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
.....στο σαμπ εκανε ναι, αναφερομουν στα ζευγη . Για να ακουσω το audyssey το βαζω στο auto σωστα ?
Αν το κανω small ακουγεται χαλια . .
Σε large αλλαξε πολυ ο ηχος και ειναι αρκετα πιο ισσοροπημενος και ακουω πιο πολλες λεπτομερειεςσε σχεση μετο pure direct . Κατι γινεται !
 


Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
Τα υπολοιπα παιδια θα τα δοκιμασω στο πραγματικο χωρο που θα μπει . ο marantz Εδω το εβαλα δοκιμαστικα.
Ο χωρος που θα.μπει παιζει να ειναι και χειροτερος απο αυτον. Εχω αγωνια να δω τι θα βγει
Θελει και λιγο μελετη οχι ολα δωρεαν ! Να στε καλα ! Μην χανομαστε ομως......
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.399
ριξε μια ματια στο stereophile για τον av8805 και θα σου λυθουν καποιες αποριες
Jeff Clark of Audyssey described the functional differences:

...but the app does apply a 3dB rolloff at a minimum of 20Hz, even for large, capable speakers. We're evaluating ways to improve how that is handled. Although reasonable in the majority of cases, it can cut the lowest lows just a little bit for some users.
Δηλαδή παραδέχεται πως ειναι πρόβλημα. ;)

Και

MultEQ Pro has a feature that models sat/sub blend and computes a rolloff for the satellite speakers that minimizes spectral deviation through the crossover region. I can't say if or when that feature might make it into the app, due to the tremendous amount of data processing involved.
Δηλαδη παραδέχεται πάλι πως ειναι προβλημα ;)

Οταν τα λέω εγώ όμως είμαι μπερδεμένος. :roflmao:

The app supports limiting the correction to low frequencies only. This was requested by many users over time, and is only in the app. It won't be added to Pro.

Πάλι καλά. Αυτό το σιάξανε. Είμαι σίγουρος πως η μεθεπόμενη έκδοση του Audyssey θα είναι επαρκής.
:lolsign:

Read more at https://www.stereophile.com/content/music-round-94-benchmark-marantz-page-2#BVDHo8v1zumv5Z2s.99
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
βασικα δεν υπαρχει κανενα προβλημα και εμεινε μ@λ@κας, αλλα τι να πει. !!!!..:)

το μονο σωστο που ειπε ειναι οτι χρειαζεται αλλο μικροφωνο ;)

η εξελιξη παντως ειναι δεδομενη και πρεπει να υπαρχει παντα :)
 
Last edited:

Μηνύματα
127
Reaction score
63
Καλησπέρα ανεβάζω τις φωτο που έβγαλε η εφαρμογή να πείτε και εσείς τη γνώμη σας. Σίγουρα βλέπω στο subwoofer και στο δεξί αν δεν κάνω λάθος surround Υπάρχει λάθος τοποθέτηση. Έρχονται στο επόμενο ποστ και οι υπόλοιπες
 

Attachments



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.887
Reaction score
41.114
μια χαρά στα έχει κάνει. δοκίμασε να ακούσεις και με το roll off 2 καθώς επίσης και με το midrange compensation off και αποφάσισε τι σου αρέσει καλύτερα στο αυτί
 

Μηνύματα
127
Reaction score
63
To subwoofer στο πριν δεν πέφτει 15 ολοκληρα db κοντα στα 50hz; αυτο δεν σημαινει πως θελει αλλαγη η θεση του για λιγοτερα φιλτρα; επισης εχω μια απορια στην εφαρμογη. εαν εχω καταλαβει καλλα η εφαρμογη μονο μετραει χωρις να πειραζει τιποτε ετσι; απλα δειχνει τα αποτελεσματα και το πως τα πειραξε κτλ. αρα στη συνεχεια της ερωτησης εαν μπω στα αποτελεσματα και τσεκαρω- ξετσεκαρω τις επιλογες θα αλλαξει και στον ενισχυτη;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.399
αυτο δεν σημαινει πως θελει αλλαγη η θεση του
Ναι, να δοκιμάσεις και άλλες θέσεις, αλλά ειναι πιθανόν να μην βρεθεί ιδανική θέση. Δηλαδή και οι άλλες διαθέσιμες να βγάζουν ακυρώσεις. Μετα θα πρέπει να διαλέξεις το λιγότερο κακό.
Ή να πάρεις και άλλο ένα σαμπ :D
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.887
Reaction score
41.114
εαν μπω στα αποτελεσματα και τσεκαρω- ξετσεκαρω τις επιλογες θα αλλαξει και στον ενισχυτη;
ότι πειράζεις στο app μετά θα κάνεις upload στον ενισχυτή για να το παίξει
 


Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
Καλησπέρα ανεβάζω τις φωτο που έβγαλε η εφαρμογή να πείτε και εσείς τη γνώμη σας. Σίγουρα βλέπω στο subwoofer και στο δεξί αν δεν κάνω λάθος surround Υπάρχει λάθος τοποθέτηση. Έρχονται στο επόμενο ποστ και οι υπόλοιπες
Με ποιον ενισχυτη ?
 

Μηνύματα
127
Reaction score
63
Μετρησα με marantz sr7012. Με την πρώτη ευκαιρία θα κάνω και άλλες δοκιμές και θα ανεβάσω να δούμε τι λένε για τον "ασθενή". Θα τα κουνήσω λίγο μπρος πίσω προς το παρών και βλέπωντας και κάνοντας.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
To subwoofer στο πριν δεν πέφτει 15 ολοκληρα db κοντα στα 50hz; αυτο δεν σημαινει πως θελει αλλαγη η θεση του για λιγοτερα φιλτρα; επισης εχω μια απορια στην εφαρμογη. εαν εχω καταλαβει καλλα η εφαρμογη μονο μετραει χωρις να πειραζει τιποτε ετσι; απλα δειχνει τα αποτελεσματα και το πως τα πειραξε κτλ. αρα στη συνεχεια της ερωτησης εαν μπω στα αποτελεσματα και τσεκαρω- ξετσεκαρω τις επιλογες θα αλλαξει και στον ενισχυτη;
Η εφαρμογή είναι + σε όποιες διορθώσεις θέλεις να κανεις μετά την αρχική ρύθμιση που έχει γίνει.
Κάνεις save σε ότι πειράξεις και μετά το στέλνεις στον av.

Δοκίμασε και σε άλλες θέσεις που μπορεί να μπει το sub και το αφήνεις στην καλύτερη.
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
και μιας και εκανα προσφατα καποιες δοκιμες με αλλαγες sub κ.λ.π. παρτε και τις διαφορες αρχειων MIC cross spectrum lab vs umic-1 σε 90 μοιρες(το ιδιο ισχυει και στις 0 μοιρες) ;)

οι διαφορες ειναι στο 1.5 -2 db απο 40hz και κατω ......και απο 6khz και πανω 0.5 -1db ;)
....και σιγουρα κατω απο 20hz θαχει μεγαλυτερη διαφορα...


csl vs minidsp.jpg

csl vs minidsp 1.jpg
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.462
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top