Audyssey MultEQ Editor app

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Δεν είναι άλλη η flat και άλλη η reference.
Για να μην μπερδεύεστε να σκέφτεστε ότι κάθε σετ μετρήσεων αντιστοιχούν σε μια σειρά φίλτρων.
Κάνατε μετρήσεις από το μενού του ενισχυτή; αυτές είναι αποθηκευμένες στη μνήμη του και πάνω σε αυτές έφτιαξε φίλτρα και εσείς επιλέγετε ως στόχο απόκρισης είτε την καμπύλη flat είτε τη reference.
Αυτές αν θέλετε μπορείτε να τις σώσετε σαν αρχείο σε ένα στικάκι ή σε ένα υπολογιστή μέσω δικτύου αλλά δεν μπορείτε να τις περάσετε στο app.
Κάνατε μετρήσεις καθοδηγούμενοι από το app; Τότε αυτές είναι αποθηκευμένες στο app και σύμφωνα με αυτές τις μετρήσεις δηιμουργούνται φίλτρα ισοστάθμισης και αντίστοιχα επιλέγετε στο περιβάλλον του app καμπύλη στόχο (target 1 ή 2), περίπου αντίστοιχο του flat/reference, βασικά με το roll off στα ψηλά παίζει. Μπορείτε να βάλετε και midrange compensation σε κάποια ή όλα κανάλια. Εφόσον όμως έχετε τη μέτρηση από το app έχετε τη δυνατότητα να πειράξετε περαιτέρω τις καμπύλες με τα σημεία από το γραφικό περιβάλλον. Μπορείτε ακόμα να κάνετε και copy το σετ μετρήσεων και να κάνετε επιπλέον παιχνίδι. Αφού τελειώσετε με την επεξεργασία της ισοστάθμισης και τις επιλογές σας την αποθηκεύετε και πρέπει να τη στείλετε στον ενισχυτή για να παίξει.
Ότι στείλατε αυτό θα ακούσετε. Αν η επιλογή στον ενισχυτή είναι flat και πάτε τώρα και αλλάξετε σε reference τότε....AN το θυμάμαι καλά θα πειράξει την καμπύλη που στείλατε και θα την αλλάξει στο τμήμα που διαφέρει η flat από τη reference, το roll off στα ψηλά. Είτε θα την κάνει πιο ίσια είτε θα δώσει ακόμα περισσότερο roll off αναλόγως από το ποια προς ποια καμπύλη γίνεται η εναλλαγή.
Πρέπει να το μετρήσετε με rew να δείτε τι ακριβώς κάνει, δεν θυμάμαι τώρα.

Αν τώρα κάνετε σημαντικές αλλαγές στο χώρο ή στο σύστημα θα πρέπει να ξανατρέξετε τη διαδικασία για να γίνουν νέες μετρήσεις. Αφού τα κάνετε αυτά κάμποσες φορές και μετρήσετε και καταλάβετε πολύ καλά τι κάνει και πως κάποια στιγμή θα καταλήξετε σε αυτό που σας αρέσει και μέχρι εκεί που μπορεί το σύστημα και ο χώρος και θα σταματήσετε να το πειράζετε και θα βλέπετε τις ταινίες σας και μετά από λίγο καιρό δεν θα πολυθυμάστε τι και πως γίνεται. Θα απορείτε μάλιστα που κάποιοι κάθονται και ασχολούνται με αυτά ακόμα :laugh: :laugh: :laugh:
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Ότι στείλατε αυτό θα ακούσετε. Αν η επιλογή στον ενισχυτή είναι flat και πάτε τώρα και αλλάξετε σε reference τότε....AN το θυμάμαι καλά θα πειράξει την καμπύλη που στείλατε και θα την αλλάξει στο τμήμα που διαφέρει η flat από τη reference, το roll off στα ψηλά. Είτε θα την κάνει πιο ίσια είτε θα δώσει ακόμα περισσότερο roll off αναλόγως από το ποια προς ποια καμπύλη γίνεται η εναλλαγή.
Πρέπει να το μετρήσετε με rew να δείτε τι ακριβώς κάνει, δεν θυμάμαι τώρα.
η επιλογη αφου στειλεις απο app ειναι reference και πας σε flat :tongue:

μετρα βρε αγαπη να μας πεις αφου δεν θυμασαι :biggrin:
ελα σε εσωσα αγαπη......γιατι και εγω βαριομουν.... :lolsign:

ισχυει αυτο που ειπα......;)

 
Last edited:


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
αφου εχεις την δυνατοτητα να το κανεις με το audyssey app η δοκιμη ειναι η καλυτερη.......;)

σε χωρους που εχουν πνιξει τις μεσουψηλες απο λαθος treatment τι θα κανουν ? ;):lolsign:
 
Last edited:

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
αφου εχεις την δυνατοτητα να το κανεις με το audyssey η δοκιμη ειναι η καλυτερη.......;)

σε χωρους που εχουν πνιξει τις μεσουψηλες τι θα κανουν ? ;):lolsign:
Δεν ξέρω τι συμπέρασμα θα βγάλω με το αφτί... Το κατάστημα δεν διαθέτει umic.
Ακόμα δεν έχω ακούσει το χώρο με τους διαχυτες που έβαλα χθες....
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
το REW + MIC χρειαζεται οτι και μηχανημα να εχεις.....ειτε για διορθωση καμπυλης, ειτε να δεις τον χωρο σου....

οσοι εχουν rew και mic προτεινω να φτιαχνετε καμπυλη FLAT (no smoothing)
......ακουτε και βλεπετε......
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
η επιλογη αφου στειλεις απο app ειναι reference και πας σε flat :tongue:

μετρα βρε αγαπη να μας πεις αφου δεν θυμασαι :biggrin:
ελα σε εσωσα αγαπη......γιατι και εγω βαριομουν.... :lolsign:

ισχυει αυτο που ειπα......;)

το βάζω και εδώ έξω να υπάρχει να το βλέπουμε γιατί σε λίγες μέρες θα το έχουμε ξεχάσει παλι

Everything done in the curve editor and filter frequency range only applies to the reference target curve. Flat is not affected.
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Αρα μπαινοντας απ το τλχ. στο μενου audyssey του ενισχυτη, μπορω να επιλεγω ή flat που θα ειναι πραγματι flat απειραχτη, ή reference πειραγμενη απο μενα απ την εφαρμογη, σωστα;
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Αρα μπαινοντας απ το τλχ. στο μενου audyssey του ενισχυτη, μπορω να επιλεγω ή flat που θα ειναι πραγματι flat απειραχτη, ή reference πειραγμενη απο μενα απ την εφαρμογη, σωστα;
Ναι. Το μόνο που θα αλλάξει και στα 2 αν το πειραξεις από το app είναι το mrc
 



Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Λοιπόν μετά την παραλαβή κι από μένα του 7013 έκανα την πρώτη ισοστάθμιση, παραθέτω τ αποτελέσματα. Απ ό,τι βλέπω έχω ένα πρόβλημα στους 50 κύκλους, room mode προφανώς το οποίο στα κυρίως ηχεία δεν μου το διορθώνει εντελώς αλλά δε μ ενδιαφέρει κι όλας αφού τα άλλαξα σε small και το κρόσσαρα στους 80 κύκλους, στο υπογούφερ το σιδερώνει οπότε πιστεύω είμαστε οκ. Μένει κάποια στιγμή να μετρήσουμε με rew το χώρο αλλά δυστυχώς με τον 7013 έχω μία αστοχία, δεν κλειδώνει ή μάλλον δεν εμφανίζει καν εικόνα στον προτζέκτορα οπότε θα πάμε πλέον για ακριβό καλώδιο μιας και των 18 ευρώ δεν ήταν αρκετό, και θα μείνει πίσω η αγορά που σχεδίαζα του umik 1, περίεργο πάντως που με τον Denon κλείδωνε κανονικά.
1 - F-L.PNG
3 - CENTER.PNG
4 - S-L.PNG

2 - F-R.PNG
5 - S-R.PNG
6 - CENTER BACK.PNG
7 - SUBWOOFER.PNG
 
Last edited:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Τι μήκος έχει το καλώδιο HDMI;

Κατά καιρούς έχουν αναφερθεί προβλήματα HDMI handshake στους Marantz. Δοκίμασε άλλο καλώδιο.
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Τι μήκος έχει το καλώδιο HDMI;

Κατά καιρούς έχουν αναφερθεί προβλήματα HDMI handshake στους Marantz. Δοκίμασε άλλο καλώδιο.
Δοκίμασα κι ένα 8μετρο της supra version 1,3 βέβαια που είχα πληρώσει 180 ευρώ κι ούτε αυτό κάνει, αύριο θα πάρω άλλο να δοκιμάσω με 120 ευρώ κι ευτυχώς που ο πωλητής μου είπε μπορώ να το επιστρέψω αν δεν κάνει, τι βλακείες κι αυτές να μην έχουν δύναμη οι έξοδοι εικόνας στους Marantz και στον Denon να δουλεύει κανονικά.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Κάποια ρύθμιση, ίσως στο video out. Με 10μετρο καλώδιο του δεκαευρου δεν ειχα θέμα ούτε στον 7012 ούτε στον 7705
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Κάποια ρύθμιση, ίσως στο video out. Με 10μετρο καλώδιο του δεκαευρου δεν ειχα θέμα ούτε στον 7012 ούτε στον 7705
Τα χω δοκιμάσει όλα αλλά είμαι ανοιχτός σε προτάσεις προκειμένου να γλιτώσω το 120ευρώ, αλλά μην ξεχνάς μπορεί να είναι ο συνδυασμός με τον infocus, γενικά κατά καιρούς είχα προβλήματα μ αυτόν τον προτζέκτορα όσον αφορά τα καλώδια.
 



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ενα sub εχεις ?

που να στα φτιαξει τα LR βρε με 15db προβλημα !!!!! :lolsign:
........εκανε καλυτερα το sub βλεπω ......

πρεπει να το βαλεις καπου αλλου για καλυτερα αποτελεσματα .....

στα surr να βαλεις κρος 110
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
ενα sub εχεις ?

που να στα φτιαξει τα LR βρε με 15db προβλημα !!!!! :lolsign:
........εκανε καλυτερα το sub βλεπω ......

πρεπει να το βαλεις καπου αλλου για καλυτερα αποτελεσματα .....

στα surr να βαλεις κρος 110
Δύο έχω pb1000, γιατί να τα βάλω αλλού, μια χαρά flat τα βγαλε, για τα μπροστά δε μ ενδιαφέρει γιατί τα βαλα 80 κύκλους οπότε η λακκούβα αυτή δεν ακούγεται.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top