Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
Απάντηση: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

ο κεφαλακος 4 απο δαυτα ακουσε σε σενα και παιζαν οπως εγραψε ο Σωτος......δλδ απο 40 και πανω.
......ο Σωτος που τα μετρησατε δεν σου κανει ;:laugh:

ο Μανωλης μπορει να τα εστησε σωστα και επαιξαν ως τα 30 σε καλες σταθμες :tongue:
 

Μηνύματα
6.746
Reaction score
5.277
Τα THX sub της Klipsch έχουν τρομερή απόδοση στο εύρος συχνοτήτων της μέγιστης απόδοσής τους. Δεν θα τερματίσουν ποτέ ακόμη και σε κανιβαλισμό, προσφέρουν πολύ μεγάλη ευελιξία στο στήσιμο, κάνουν ακόμη και για τοποθέτηση εντός κατασκευών πίσω από την οθόνη και ο ενισχυτής τους είναι ξεχωριστή συσκευή. Προσφέρουν πολλά καλά στοιχεία που τα ξεχωρίζουν από τον ανταγωνισμό.

Παραμένουν όμως κουτιά bass-reflex 50x50εκ. Λογικό είναι να μην είναι το δυνατό τους σημείο τα 15-25Hz. Δεν φτιάχτηκαν εξάλλου με γνώμονα την απόδοση στα πολύ χαμηλά Hz.

Δεν στερεί κάτι από την αξία τους βέβαια αυτό. Απόδειξη οι καλές εντυπώσεις που αφήνουν στους κατόχους και στους υποψήφιους αγοραστές, συγκριτικά ακόμη και με το PB-13 Ultra, που θεωρείται αναφοράς στην κατηγορία.
 

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
Απάντηση: Re: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

Λογικό είναι να μην είναι το δυνατό τους σημείο τα 15-25Hz. Δεν φτιάχτηκαν εξάλλου με γνώμονα την απόδοση στα πολύ χαμηλά Hz.
αντε να βαλεις μυαλο σε καποιον που θεωρει οτι προσβαλλεις τα ηχεια του οταν του λες οτι δεν κανει αυτο το κλιπς αν θες χαμηλο...
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

ο κεφαλακος 4 απο δαυτα ακουσε σε σενα και παιζαν οπως εγραψε ο Σωτος......δλδ απο 40 και πανω.
......ο Σωτος που τα μετρησατε δεν σου κανει ;:laugh: μου κανει , με το sms στο 15 κυκλους ειχε πει : To λεει η καρδουλα τους ..........ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ? ο κεφαλακος εχει κεφαλι μετρητικο οργανο ? αν ναι να πεςι του γιατρου να σου αλλαξει τα χαπια ........τωρα που ειναι νωρις......

ο Μανωλης μπορει να τα εστησε σωστα και επαιξαν ως τα 30 σε καλες σταθμες :tongue:
Οταν απαντησει ο μανωλης θα δεις τι μπορει και τι θες να δειχνεις οτι νομιζεις

 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: Re: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

Τα THX sub της Klipsch έχουν τρομερή απόδοση στο εύρος συχνοτήτων της μέγιστης απόδοσής τους. Δεν θα τερματίσουν ποτέ ακόμη και σε κανιβαλισμό, προσφέρουν πολύ μεγάλη ευελιξία στο στήσιμο, κάνουν ακόμη και για τοποθέτηση εντός κατασκευών πίσω από την οθόνη και ο ενισχυτής τους είναι ξεχωριστή συσκευή. Προσφέρουν πολλά καλά στοιχεία που τα ξεχωρίζουν από τον ανταγωνισμό.

Παραμένουν όμως κουτιά bass-reflex 50x50εκ. Λογικό είναι να μην είναι το δυνατό τους σημείο τα 15-25Hz. Δεν φτιάχτηκαν εξάλλου με γνώμονα την απόδοση στα πολύ χαμηλά Hz.,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, μη λες τετοια , ο κεφαλας ξερει τα παντα.....στο χωρο μου σε 5 λεπτα αλλαξε 3 φορες γνωμη για το κρος....που να τον εβαζα να κανει προσθεση........:rofl:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

Αν η προδιαγραφη thx που οριζει σημειο που ξεκινα τους 20 κυκλους δεν θεωρειται αυτο χαμηλο........
 

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
Απάντηση: Re: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

Τα THX sub της Klipsch έχουν τρομερή απόδοση στο εύρος συχνοτήτων της μέγιστης απόδοσής τους. Δεν θα τερματίσουν ποτέ ακόμη και σε κανιβαλισμό, προσφέρουν πολύ μεγάλη ευελιξία στο στήσιμο, κάνουν ακόμη και για τοποθέτηση εντός κατασκευών πίσω από την οθόνη και ο ενισχυτής τους είναι ξεχωριστή συσκευή. Προσφέρουν πολλά καλά στοιχεία που τα ξεχωρίζουν από τον ανταγωνισμό.

Παραμένουν όμως κουτιά bass-reflex 50x50εκ. Λογικό είναι να μην είναι το δυνατό τους σημείο τα 15-25Hz. Δεν φτιάχτηκαν εξάλλου με γνώμονα την απόδοση στα πολύ χαμηλά Hz.
.,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, μη λες τετοια , ο κεφαλας ξερει τα παντα.....στο χωρο μου σε 5 λεπτα αλλαξε 3 φορες γνωμη για το κρος....που να τον εβαζα να κανει προσθεση........:rofl:
για να διαβαζεται βρε..:biggrin:
 

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
Απάντηση: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

εδω βρε στο λεει ο τοιχος των κλιπς.....και εσυ συνεχιζεις ; :roflmao:
 

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
Απάντηση: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

ο κεφαλακος 4 απο δαυτα ακουσε σε σενα και παιζαν οπως εγραψε ο Σωτος......δλδ απο 40 και πανω.

ο Μανωλης μπορει να τα εστησε σωστα και επαιξαν ως τα 30 σε καλες σταθμες :tongue:

......ο Σωτος που τα μετρησατε δεν σου κανει ;:laugh:

μου κανει , με το sms στο 15 κυκλους ειχε πει : To λεει η καρδουλα τους ..........ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ? ο κεφαλακος εχει κεφαλι μετρητικο οργανο ? αν ναι να πεςι του γιατρου να σου αλλαξει τα χαπια ........τωρα που ειναι νωρις......
Οταν απαντησει ο μανωλης θα δεις τι μπορει και τι θες να δειχνεις οτι νομιζεις
για να διαβαζεται σωστα...:biggrin:
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

για αυτα που ειχε πει ο σωτηρακης κουβεντα ε ? για το οτι εχεις αυτια μετρητικο οργανο τουμπακα και εδω ε ? α ρε κεφαλα , υπαρχει σαμπ 12ιντσο και πανω που να μην παιζει απο 30 κυκλους (τουλαχιστον και πανω ? ) τι λες . Τι λες οτι σε μενα δεν παιζαν, αλλα ο μανωλης μπορει να τα εκανε να παιξουν 30 κυκλους ? Δηλαδη αν δεν παιζουν 30 κυκλους ο μανωλης πως τα εκανε να κατεβουν τοσο χαμηλα ? Δεν ξερεις να υποστηριξεις αυτα που λες και το γυρνας στην πλακα......μπραβο μπραβο....και διαβαζει και κοσμος........
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.511
Reaction score
75.125
Aπο το XT32 γυρίσαμε πάααλι στα Klipsch και το ΗΤ του argi.
Απο τις τρεις φορές που πήγα πάντως, τις δυο πρώτες που έπαιζαν μόνο τα τέσσερα Klipsch δεν εντυπωσιάστηκα απο τις πολύ χαμηλές συχνότητες (κάτω απο 30Hz). Μπορεί να έτυχε βέβαια, αφού άλλαζε ρυθμίσεις συνεχώς και ακουγόταν σαν να έχει άλλα ηχεία κάθε φορά. :smile:

Το δικό μου είναι αντίθετο σε αίσθηση, ενώ στα πολύ χαμηλά είναι καλό, πιό ψηλά λόγω μεγάλου όγκου του χώρου δεν εντυπωσιάζει.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

Το να λεμε οτι εντυπωσιαστηκαμε ή οχι απο τα σαμπ της κλιπς μου ,μεχρι το να λεμε οτι αυτα τα σαμπ παιζουν πανω απο τους 50 κυκλους ειναι δυο πραματα διαφορετικα.Και ο play που αγορασε ενα ζευγος μου, καθε φορα ακουσε αλλα πραματα.Το θεμα δεν ειναι τι ακουσε ο καθενας , αλλα να λεει ο καθενας ανακριβιες (κοσμια το ειπα) και να τις διαβαζει κοσμος.
 

Μηνύματα
27.725
Reaction score
26.049
Απάντηση: Re: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

Aπο το XT32 γυρίσαμε πάααλι στα Klipsch και το ΗΤ του argi.
Απο τις τρεις φορές που πήγα πάντως, τις δυο πρώτες που έπαιζαν μόνο τα τέσσερα Klipsch δεν εντυπωσιάστηκα απο τις πολύ χαμηλές συχνότητες (κάτω απο 30Hz). Μπορεί να έτυχε βέβαια, αφού άλλαζε ρυθμίσεις συνεχώς και ακουγόταν σαν να έχει άλλα ηχεία κάθε φορά. :smile:

Το δικό μου είναι αντίθετο σε αίσθηση, ενώ στα πολύ χαμηλά είναι καλό, πιό ψηλά λόγω μεγάλου όγκου του χώρου δεν εντυπωσιάζει.






Δεν θα έπρεπε, να είναι έτσι όμως. Εκτός και αν έχεις room modes, κάτω απο τους 30. Πράγμα δύσκολο σε οικιακούς χώρους, και δη μη παραλληλόγραμους.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.511
Reaction score
75.125
Οι μετρήσεις τα δείχνουν όλα σωστά, η αίσθηση είναι αυτή.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Απάντηση: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

Εχω ξαναπει τελειο (συχνοτικα σαμπ) δεν υπαρχει.Ο ανεμ/ηρας της ενιμεντ παιζει μοναδικα στους 15 κυκλους και κατω, πανω απο εκει κλαταρει.Ποιο σαμπ γαζωνει πανω απο τους 50 (18ιντσα) χαμηλα συνηθως δεν παιζει , με σχετικη εξαιρεση το μεγαλο βελο, που παει καλα στους 15 κυκλους , και συμπαθητικα ψηλα.Αλλα την αισθηση ενος επαγγελματικου δεν την βγαζει.Περα του οτι πρεπει να εχεις χωρο να αντεχει συχνοτικους τσαμπουκαδες που θα ικανοποιουν τα πρεφερενς γουστα σου.Εμενα τα 2 18ιντσα (μονα τους με μια ισοσταθμιση του λολου) συντονιζουν την παραγκα μοναδικα.Που να ερθουν τα αλλα πισω και να κουρδιστουν ολα μαζι.Η συχνοτικη αποκριση 15 - 80 σε σταθμες ιδανικες (σχετικο και αυτο) ειναι κατι που θελει δουλιτσα, τα σαμπ μονα τους δεν φτανουν.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.511
Reaction score
75.125
Μπορεί να μην υπάρχει τέλειο sub, αλλά αρκετά είναι πολύ κοντά.
Οι χώροι δεν τους επιτρέπουν να παίξουν σωστά.
 


Μηνύματα
7.252
Reaction score
4.635
Μπορεί να μην υπάρχει τέλειο sub, αλλά αρκετά είναι πολύ κοντά.
Οι χώροι δεν τους επιτρέπουν να παίξουν σωστά.
ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ !
αυτο ειπα και εγω .
πολυ δυσκολα να παιξει ΕΝΑ σαμπ σωστα σε ενα κοινο χωρο . ποσο μαλλον να ειναι και σαλονι .
στην δικη μου περιπτωση με το 2ο ζευγαρι κλιπς το αποτελεσμα ηταν εντυπωσιακο .
οταν κουρδισε και το svs πανω στα αλλα γεμησε ο χωρος παρα πολυ και στο υπολοιπο σαλονι .
βεβαια αντικειμενικα δεν ξερω εαν αξιζει η σχεση τιμη αποδοσης αλλα προσθεσε κατι επιπλεον .
τωρα θα μου πεις εαν σε ενδιαφερει και το πισω μερος του σαλονιου .
ειδικα για το σαμπ. αλλα με το xt32 ο ηχος περιφερειακα ειναι αλλου .στον χωρο μου παντα .
 

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
Απάντηση: Re: Audyssey XT32 vs. Parametric EQ

Aπο το XT32 γυρίσαμε πάααλι στα Klipsch και το ΗΤ του argi.
μετα θαχουμε αλλα.....ηδη εχει ξεκινηση,πριν ακομα....:biggrin:

τι να κανουμε argi ειναι αυτος !!!...

......το θεμα ειναι οτι δεν εχει καταλαβει οτι ολα τα ηχεια κατεβαινουν και στα 10hz.
οταν το καταλαβει ισως παει και παραπερα...:tongue:
 

Μηνύματα
7.252
Reaction score
4.635
οσο για σταθμες των σαμπ τις ταινειας κλπ δεν με ενδιαφερει .
ο πολυς ο κοσμος δεν ειναι με ενα ντεσιμπελομετρο να ανεβαζει -κατεβαζει db για οταν παιζει χαμηλα σε ενταση η δυνατα. δεν τον ενδιαφερει .ΟΥΤΕ ΕΜΕΝΑ .
Η ΠΑΙΖΕΙ Η ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ .
ΕΓΩ ξερω οτι και οταν παιζω χαμηλα εχω μπασο και οταν παιζω δυνατα εχω παρα πολυ μπασο .
και εννοειται οτι δεν πειραζω τις ρυθμισεις για κανενα λογο .
οταν θα δω εργο που αξιζει να παιξει δυνατα τσιταρω εντασεις . και ναι τοτε με βαραει αλυπητα το μπασο απο τα 5 σαμπ.
για τα αλλα εργα και χαμηλα να εχω την ενταση καταλαβαινω μπασο και δεν θελω παραπανω .
και ολα κουρδιστηκαν χαρη στο χτ32 που δεν εχει καμμια σχεση με το απλο .
τοσο απλα .
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.016
Μηνύματα
2.885.345
Members
37.976
Νεότερο μέλος
Spadidakis
Top