Audyssey XT32



Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Βλέπω τα έχεις όλα μπροστα τα σαμπ; Στον καναπέ κοντά υπάρχει κάποιο;
Γενικά πέραν της καλύτερης κατανομής επειδή τα εφέ πέραν του να ακούγονται θέλουμε και να τα αισθανόμαστε πλάτη καναπέ είναι το καλύτερο δυνατό μπας σέικερ και ακροασιμο απόλυτα συγχρονισμένο...
 

Μηνύματα
27.023
Reaction score
24.954
Ναι το ξερω μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά ,με pa μεγάφωνα;
Όχι Σωκράτη μου , ! Με πουσαρισμένα CORAL.
τΑ CORAL τα συγκεκριμένα είναι σαν τα JBL AL 1500 AL. Με βραχυκυκλωμένες σπείρες στον πόλο , κάτω .
3ιντσο πηνίο Ribbon , μιλάμε για ότι καλύτερο μπορεί να υπάρξει σε woofer.
γιατί δεν το δείχνει?
δεν το έχεις στην έξοδο του sub?
Δεν το δείχνει φίλε . Ποτέ δεν το έδειχνε.
Φυσικά και το έχω στην έξοδο του sub . Απλά δεν το δείχνει.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.540
Reaction score
76.920
Δεν το δείχνει φίλε . Ποτέ δεν το έδειχνε.
Φυσικά και το έχω στην έξοδο του sub . Απλά δεν το δείχνει.
το ακούς όμως όταν κάνει καλιμπρέισον το audyssey?
 

Μηνύματα
27.023
Reaction score
24.954
Βλέπω τα έχεις όλα μπροστα τα σαμπ; Στον καναπέ κοντά υπάρχει κάποιο;
Γενικά πέραν της καλύτερης κατανομής επειδή τα εφέ πέραν του να ακούγονται θέλουμε και να τα αισθανόμαστε πλάτη καναπέ είναι το καλύτερο δυνατό μπας σέικερ και ακροασιμο απόλυτα συγχρονισμένο...
Όχι δεν έχω κάποιο εκεί. Το είχα σκεφτεί να έβαζα το τρίτο που έχω εκεί , που είναι σαν θερμοσίφωνας 200lt , αλλά είπα να μην το παραχέσω. Όταν το είχα το τρίτο το έβαζα στο παράθυρο λίγο πίσω από την θέση ακρόασης και έτρεμε το σύμπαν.
Το έβγαλα για να μπεί το τραπεζάκι , που είναι κολλητά στο ένα από τα μεσαία παράθυρα.
Αυτό που είναι πίσω από το ΑΡ surround ηχείο. Το καλύπτει η κουρτίνα. Το παράθυρο εννοώ.
ΩΣΤΌΣΟ να το κάνω λίγο πιο σαφές. Το Δεξιό σαμπ που βλέπεις το MDF θα είναι το δεξιό κύριο ηχείο , μαζί με ένα ίδιο Αριστερά. Και επάνω τους οι δορυφόροι τους. Ολη η μπροστινή τριάδα έχει το κάθε ηχείο το δικό του σαμπ.
Εκτός των LFE SUBS.
Καλύτερα τώρα?
το ακούς όμως όταν κάνει καλιμπρέισον το audyssey?

Ναι ! φυσικά.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Γιάννη, κατέβασε από το google play το MYav, είναι ένα third party application που δεν έχει τα κολλήματα του ρημαδοapp της Denon, δεν είναι free λέει και είναι trial έκδοση εγώ πάντως το είχα κατεβάσει πριν από μία εβδομάδα και απόψε το δοκίμασα για πρώτη φορά για ένα τρίωρο δεν κόλλησε ούτε μία στιγμή, πανεύκολο και πλήρες, αύριο θα συνδέσω και έναν hdd 2TB να δω πως φαίνονται τα αρχεία μέσα από αυτό και πόσο γρήγορα ανοίγουν, μα... πού είσαι, με τις κότες κοιμάσαι;; :p
Αα, μη νομίζεις πως είναι για καλιμπράρισμα, απλώς αντικαθιστά το Denon remote control που σε μένα κολλάει αρκετά συχνά..
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Σε ποσες θεσεις εχεις τρεξει τα σουιπς;? αυτες τι αποστασεις ειχαν μεταξυ τους και σε υψος ? οριζοντιο και καθετο αξονα?
 

Μηνύματα
27.023
Reaction score
24.954
Σε 8 θέσεις. Ότι προτείνει η denon και audyssey δλδ.
Ναι οι αποστάσεις είναι και ήταν οι ίδιες , την τελευταία φορά που το έτρεξα.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Δοκιμασε να εχει αποσταση και στον καθετο αξονα ,δηλαδη οι μπροστινες θεσεις να ειναι χαμηλοτερα απο τις πισω περι τα 30 εκατοστα.
Ολες οι θεσεις να εχουν αποσταση απο επιφανειες υψηλης αποροφησης,οσο τοσο να μην φυγεις απο το υψος του αυτιου.
Ενα τελευταιο ,δεν γνωριζω εαν το δεχτει εσενα,δοκιμαζεις να το τρεξεις με εκτος τα σαμπ, τσεκαροντας τωρα τι μετρα σου εχει δωσει για αυτα, και δοκιμασε να τα περασεις τα μετρα χεροκινητα μετα ...ας μην διορθωσει eq σε αυτα ...κυριως να δεις εαν αλλαξε κατι σε ολα ταλλα...
 

Μηνύματα
27.023
Reaction score
24.954
Οκ λάθος κατάλαβα.
Το μικρόφωνο ήταν γύρω στους 90 πόντους ύψος , και οι θέσεις είχαν απόσταση περίπου 50 εκατοστά η μία από την άλλη. Αν αυτό εννοείς.
Πάντως τις αποστάσεις των ηχείων και των σαμπς τις βγάζει σωστές , στο εκατοστό.
 
Last edited:

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Μακριά από καναπέ μαξιλάρια το μικ,,η μπροστινή σειρά ποιο χαμηλα 30εκ διατηρώντας τα 50εκ μεταξύ τους.
Κάνε και αυτό με τα σαμπ . Εάν δεν αλλάξει κάτι...
 

Μηνύματα
27.023
Reaction score
24.954
Μα οι 3 πρώτες μετρήσεις , είναι στην πλάτη του καναπέ. Επάνω στο γείσο της πλάτης.
Εντάξει οι άλλες είναι επάνω σε σκαμνάκι.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
:rolleyes:Σηκωσες τες πουλακι μου..αυτες της πλατης...βαλε να κατσει πανω σε μια κουπα..κατι..το ιδιο κουπα πανω στο σκαμνακι που εχει μικροτερη επιφανεις απο το σκαμνακι πλησιον μικ.
Αυτα σε πρωτο χρονο,το τρεχεις και βλεπεις...
Μετα εαν εχεις χαρτονι κανε το εξης σε φαρδος ~50 εκατοστων υψους μεγαλυτερο της μπαφλας κοψε το κομματι οσο φαρδος ειναι η μπαφλα και περασε το διπλα με ελαφρα κλιση εντος, να μεγαλωσεις δηλαδη το φαρδος της μπαφλας ...και το ξανατρεχεις και μιλαμε...
ξερω θα μου πεις σουξουμουξου ετσι ειναι το ηχειο κλπ...
το λεω βλεπωντας τι εχει εφαρμοσει ως eq και τις θεσεις των ηχειων και το χωρο γυρω...αχρηστο το λες μπορει να μην ειναι αυτο ....
Βεβαια μπορεις να μην κανεις τιποτε απο αυτα αμα βαριεσαι...:laugh:
 



Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Δεν έχω ΚΟΛΉΜΑΤΑ με το τχ του προ. Και δεν έχω denon remote app.

Δεν εννοούσα με τον τηλεχειρισμό αλλά με το denon remote app που υπάρχει στο play store και έχει τα κολλήματα του, αλλά αφού δεν το χρησιμοποιείς ok.
 

Μηνύματα
22.265
Reaction score
15.541
Για πάμε λοιπόν να σας δείξω τι κάνει το audyssey στο χώρο μου. Χωρίς app, μιάς και δεν το υποστηρίζει.
Οι 4 πρώτες αφορούν καμπύλη audyssey, για τα L,C,R,SR,SBR,SBL,SL.
Οι 4 επόμενες , αφορούν καμπύλη FLAT για τα ίδια ηχεία. Κάτι άλλο δεν μου δείχνει το μηχάνημα.
Σημειωτέον, το L ηχείο απέχει από το ρακ περίπου 50 εκ. Το R δεν έχει τοιχωματικό όριο κοντά του εκτός του πίσω τοίχου που προς το παρόν απέχει περίπου 90 εκ.
Το C βρίσκεται ανάμεσα από τα 2 subs , σχεδόν κολλητά μαζί τους και πε΄ριπου 90εκ και αυτό από το πίσω τοιχωματικό όριο.
Τα SR , SL , είναι κολλητά σε πίσω τοίχο μόνο. Κατά τα άλλα ελεύθερα στον χώρο.
Τα SBL, SBR είναι εντελώς ελεύθερα στον χώρο με απόσταση μεταξύ τους 2,5 μέτρα , και κανένα τοιχωματικό όριο κοντά τους, πάνω από 1,5 μέτρο.
Τα SUBS βρίσκονται ανάμεσα από τα L,R και ανάμεσά τους υπάρχει το κεντρικό.
οπως ειπα και πιο πριν κανει αυτο που εχει σαν στοχο...δλδ μια καμπυλη φλατ...
....με βαση το στησιμο ηχειων που εχεις κανει, το πως εχεις στησει το mic κατα ποσο το mic ειναι καλο η οχι, κανει αυτες τις διορθωσεις για να φερει φλατ το αποτελεσμα.......μετα απο αυτο θελεις καμπυλη να φτιαξεις για να ακους αυτο που θελεις..
Αυτο γινεται στους παλιους AV με το prokit και με τους νεους AV με το multeq app .....
To multeq app ειναι και βελτιωμενο σε σχεση με το prokit.

Το ιδιο κανει και ο trinnov για την αποκριση για να φερει φλατ την καμπυλη...
....μετα του δινεις καμπυλη που θελεις για να ακουσεις αυτο που θελεις.....
με απλα λογια κανει μια ισοσταθμιση αποκρισης φλατ και μετα δεν χρειαζεται να ξανακανει, παιρνεις την αρχικη και φτιαχνεις οσες καμπυλες θες ....

τα ιδια κανει και το audyssey με το app

Πρεπει να ασχοληθεις με το στησιμο και να δεις πριν την ισοσταθμιση το οποιο δεν εχεις την δυνατοτητα....
....με ενα umic θα τα στησεις καλυτερα και θα δεις τι παιζουν χωρις eq

εδω ειναι το πριν και μετα απο ενα ηχειο με μια απο τις 2 καμπυλες που δινει το app για κλιση πανω απο 10khz ......αυτην την καμπυλη μετα την κανεις οπως θελεις με το app .....

στα 3.8μ ειναι η ακροαση !!!!!!!!
.....τα ηχεια ειναι large ....

VS.jpg VS 1.jpg

Νομιζω οτι ακομα δεν εχεις ακουσει τον denon
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Καλησπέρα . Το audyssey καλιμπραρει τα ηχεία 80db στο reference lvl ?
Μέτρησα με Umik και για να το πάω στα 75db το LR κατέβηκε -7db. Το 75db για home cinema είναι στάνταρ ; το audyssey πάει τα ηχεία στα 80; Να το αφήσω στα 80 η να το κατεβάσω στα 75 και γιατί ;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.581
Members
37.877
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top