Auro 3D

Μηνύματα
354
Reaction score
137
επιτέλους βρήκα χρόνο και θα κανω τη μοντα σε λίγο, να βάλω τα μπροστα υψους στο ιδιο υψος με τα πισω ύψους, λόγο του οτι ο καναπες βρισκεται κοντα στο πισω τοιχό και το έχω φέρει αρκετα μπροστά αλλα οχι στη μέση σχεδον κατι παραπανω απο τα 2/3 του δωματιου, τα μπροστα υψους τα πετυχαίνω στις 30 μοιρες υψος και τα πισω καπου 50 μοιρες αν θυμαμαι καλα..τραγικό... αλλα θέλω να το ακουσω:download:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.407
Reaction score
94.001
Λίγο ακόμα και θα είχε περάσει εξαετία που τα ‘βλεπα και τα ‘λεγα.
O Kεφάλας έλεγε τα ίδγια;
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Θέλω να δώ αυτοί που έχουν βάλει ένα σωρό ηχεία αλλά Auro 3D τι θα τα κάνουν τώρα που καταργήθηκε στην πράξη το σύστημα, από οσα 4Κ δισκάκια πήρα τελευταία, κανένα δεν το υποστηρίζει πλέον. Βλέπω ξήλωμα και τοποθέτηση αλλα Dolby Atmos, δηλ ταβάνι, και είναι και δύσκολο αυτό σε απλό χώρο. Άσε που και σε DTS X παίζουν καλύτερα έτσι!!!
εσυ θα φυγεις καποια στιγμη οπως ολοι μας, αυτο οχι...δεν πεθαινει λεμε... :lolsign:

μην μου το κανεις σαν τους γιατρους και εσυ τωρα....😂
 

Μηνύματα
797
Reaction score
855
εσυ θα φυγεις καποια στιγμη οπως ολοι μας, αυτο οχι...δεν πεθαινει λεμε... :lolsign:

μην μου το κανεις σαν τους γιατρους και εσυ τωρα....😂
Θέλω να μου πεις εσύ ειδικά που εισαι αρχαίος εδω, πόσες φορές πέταξες δισκάκια, πρώτα dvd, μετά sacd, audio dvd cd, blu ray, 3d blu ray τα 4κ θα αντέξουν ακόμη. Το auro εχει ηδη και ταφόπλακα, μηδεν υποστήριξη τελευταίο εξάμηνο!! Άλλαξε θέση ηχείων λεμεεεε, -:)
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
εχω ελαχιστες ταινιες......δεν αγοραζα.....κατι λιγα br εχω κιαυτα auro3d ;)
μουσικη γιατι να την πεταξω !!!!

οπως ειπε και o melina(αγαπη) ειμαστε μπροστα μια 10ετια κοντα :lolsign:
....τρεχατε μπας και μας φτασετε....:roflmao:
 




alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.405
Reaction score
27.690
Ταινία του 1994! Τι κανάλια και τι Auro, ούτε dolby digital δεν είχε! Ολα fake θα είναι .
Όλες οι επανεκδόσεις που βγαίνουν σε Auro3D από τους 3-4 ανεξάρτητους Ευρωπαϊους παραγωγούς είναι remastered στα Galaxy Studios όσο αφορά το Auro3D, και σε πιστοποιημένα μεγάλα ευρωπαϊκά studios όσο αφορά το Dolby Atmos.
 
Last edited:


Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Ειδικά στην μουσική ο upmixer auromatic δεν έχει αντίπαλο. Ξαναανακαλύπτεις την δισκοθήκη σου, όσο πιο μεγάλη τόσο πιο καλά, ακόμη και στη δικάναλη έκδοσή του η απόλαυση είναι πολύ περισσότερη από οποιοδήποτε καλοστημένο στερεο σύστημα. Μονόδρομος πλέον για την μουσική ο auro@matic και δεν σε ενδιαφέρει αν βγαινουν καινούριες εγγραφές, που φυσικά καλόν είναι να βγαίνουν, στήνεις ένα πολυκάναλο με όσα λ7 σηκώνει η τσέπη σου με έναν avr aur3d και dirac και εγγυημένα απολαμβάνεις μουσική..................
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732

Εδώ φαίνεται ξεκάθαρα πόσο σκ@τα ακούγεται το απμιξερ της dolby,λιγο καλύτερα από στέρεο.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.405
Reaction score
27.690
Είναι στα γερμανικά, θέλει μετάφραση.
Αναφέρεται στην νέα δουλειά της Turbine. Έχει και συγκριτικά sliders για την εικόνα. Blu-ray vs UHD HDR10.
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Είναι στα γερμανικά, θέλει μετάφραση.
Αναφέρεται στην νέα δουλειά της Turbine. Έχει και συγκριτικά sliders για την εικόνα. Blu-ray vs UHD HDR10.
Υπάρχει και σύγκριση μεταξύ Auro και Dolby :)
Συμπερασμα
Akustisch empfiehlt sich die Auro-3D-Fassung, die über die Höhenkanäle besser trennt und Flanging-Effekte vermeidet.
Timo Wolters
Η Auro-3D έκδοση είναι προτιμότερη διότι διαχωρίζει καλύτερα τα κανάλια ύψους και αποφεύγει Flanging εφέ.
Ποιός τον ακούει τωρα τον Κεφάλα :biggrin:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.405
Reaction score
27.690
Γράφει και σε ένα σημείο για ένα πέρασμα ελικοπτέρου πάνω από το κεφάλι. Στην Auro3D λέει είναι σαν έχεις ελικόπτερο πάνω από το κεφάλι σου, κάτι που δεν συμβαίνει με το Atmos

Έχω γράψει από πέρσι γιατί συμβαίνει αυτό. Heights - reflections. Το ένα μπορεί, το άλλο δεν.

H αντίληψη μας να κατανοήσουμε καλύτερα, και να εντοπίσουμε ήχους, κυρίως πίσω και πάνω, βασίζεται στα reflections. Παίζει ρόλο και η συχνότητα καθώς κάποιες πρέπει να είναι mono, αλλά σε όλο το άλλο φάσμα, reflections.

Σε γενικές γραμμές οι δύο μίξεις ήταν περίπου ίδιες, λέει.
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Γράφει και σε ένα σημείο για ένα πέρασμα ελικοπτέρου πάνω από το κεφάλι. Στην Auro3D λέει είναι σαν έχεις ελικόπτερο πάνω από το κεφάλι σου, κάτι που δεν συμβαίνει με το Atmos

Έχω γράψει από πέρσι γιατί συμβαίνει αυτό. Heights - reflections. Το ένα μπορεί, το άλλο δεν.

H αντίληψη μας να κατανοήσουμε καλύτερα, και να εντοπίσουμε ήχους, κυρίως πίσω και πάνω, βασίζεται στα reflections. Παίζει ρόλο και η συχνότητα καθώς κάποιες πρέπει να είναι mono, αλλά σε όλο το άλλο φάσμα, reflections.

Σε γενικές γραμμές οι δύο μίξεις ήταν περίπου ίδιες, λέει.
Στην Auro-3D μίξη η στάθμη είναι 5-6ντιμπι χαμηλότερη σε σχέση με την ντολμπυ, και το μπάσο όχι τόσο έντονο, πιο διακριτικό. Σε γενικές γραμμές οι 2 μίξεις είναι παρόμοιες στο βασικό επίπεδο αλλά το Auro-3D δίνει καλύτερα αποτελέσματα και εργάζεται πιο λογικά κατά την χρήση των ηχειων ύψους. Καλύτερος διαχωρισμός και μεγαλύτερη φυσικότητα και για αυτό και προτείνει την Auro-3D μίξη.
@Kostas Kefalas ακούς? :biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.107
Reaction score
124.674
Ειδικά στην μουσική ο upmixer auromatic δεν έχει αντίπαλο. Ξαναανακαλύπτεις την δισκοθήκη σου, όσο πιο μεγάλη τόσο πιο καλά, ακόμη και στη δικάναλη έκδοσή του η απόλαυση είναι πολύ περισσότερη από οποιοδήποτε καλοστημένο στερεο σύστημα. Μονόδρομος πλέον για την μουσική ο auro@matic και δεν σε ενδιαφέρει αν βγαινουν καινούριες εγγραφές, που φυσικά καλόν είναι να βγαίνουν, στήνεις ένα πολυκάναλο με όσα λ7 σηκώνει η τσέπη σου με έναν avr aur3d και dirac και εγγυημένα απολαμβάνεις μουσική..................
Γενική αρχή για το δικαναλο.

Έτσι ακριβώς είναι.


Εδώ φαίνεται ξεκάθαρα πόσο σκ@τα ακούγεται το απμιξερ της dolby,λιγο καλύτερα από στέρεο.
Δεν είναι έτσι όπως τα λες.

Το απμιξερ της ντολμπι, τουλάχιστον στον τρινοβ, είναι απίστευτα σωστό και το προτιμώ σε πολλές εγγραφές.

Ωστόσο το όρο 3D είναι γενικώς πιο εντυπωσιακό, και με περισσότερο μπάσο, οπότε θα το προτιμούν περισσότεροι.

Υπ'οψιν, γράφω μόνο για το συμβαίνει σε τρινοβ. Στα υπόλοιπα δε ξέρω.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Ειδικά στην μουσική ο upmixer auromatic δεν έχει αντίπαλο. Ξαναανακαλύπτεις την δισκοθήκη σου, όσο πιο μεγάλη τόσο πιο καλά, ακόμη και στη δικάναλη έκδοσή του η απόλαυση είναι πολύ περισσότερη από οποιοδήποτε καλοστημένο στερεο σύστημα. Μονόδρομος πλέον για την μουσική ο auro@matic και δεν σε ενδιαφέρει αν βγαινουν καινούριες εγγραφές, που φυσικά καλόν είναι να βγαίνουν, στήνεις ένα πολυκάναλο με όσα λ7 σηκώνει η τσέπη σου με έναν avr aur3d και dirac και εγγυημένα απολαμβάνεις μουσική..................
εισαι ασχετος......δεν διαβαζεις τον καραφλα 😂

ΚΚ

τι γνωμη εχει για τον εαυτο του ο καραφλας 😂

ειναι κουραστικος στα γραφωμενα του και δεν ακουει σωστα τιποτα απο την στιγμη που το συστημα δεν μπορει να παιξει σωστα 5.1 η 7.1........ακομα δεν τοχει καταλαβει.!!!!!!


εχω πει πολλες φορες οτι δεν εχει επαφη με το αντικειμενο, να δω ποτε θα το καταλαβετε !!!!!!!!!
......διαθετει λ7 και τα πεταει χωρις να ακουει αυτο που πρεπει απο τα μηχανηματα που εχει αγορασει...
πρωτα πρεπει να φωναξει να του ρυθμισουν το συστημα 🇫🇷 με καποια αλλαγη τοποθετησης στο συστημα.😂
.......σε ειδικα διαμορφωμενο χωρο με ανεση τοποθετηση ηχειων και λαθος στησιμο ηχειων ειναι μεγαλο φαουλ...κοκκινη καρτα 😂

το auro3d ως σημερα ειναι η κορυφη σε ολα......απλα πουλαει καλυτερα η dolby

αυτα...:lolsign:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.333
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top