Auro 3D

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Ειδικά στην μουσική ο upmixer auromatic δεν έχει αντίπαλο.
Μονόδρομος πλέον για την μουσική ο auro@matic
Έκανα και γω δοκιμές και διαπίστωσα ότι έχουν περάσει 10 χρόνια και ακόμη δεν μπόρεσε η ντολμπυ με τις μηχανικαρες της να φτιάξει ένα upmixer της προκοπής.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
ολα τα upmixer ξεφευγουν απο το δικαναλο ....κατα πολυ μαλιστα.
....το auro ειναι εκει και μαλιστα με με καλυτερο διαχωρισμο απο το δικαναλο και μεγαλυτερο χωρο κινησης στην θεση ακροασης...

μην ακουτε τις παπαριες που λενε καποιοι χαζοβιολιδες ......δεν ειναι τυχαιο που το λεει ο floyd toole και οχι μονο αυτος.

οταν βγει κατι καλυτερο θα το υποστηριξουμε.;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.699
Έκανα και γω δοκιμές και διαπίστωσα ότι έχουν περάσει 10 χρόνια και ακόμη δεν μπόρεσε η ντολμπυ με τις μηχανικαρες της να φτιάξει ένα upmixer της προκοπής.
Είναι περιορισμένων δυνατοτήτων ο av processor σου, μην γενικεύεις τα όποια συμπεράσματά σου.

Ας κάνει ο καθένας τις δοκιμές του, κι ας επιλέξει ότι νομίζει. Αναλόγως εξοπλισμού, μπορεί να καταλήξει σε διαφορετική επιλογή, κάτι που ισχύει σε πολύ κόσμο σε διάφορα φόρουμ στον πλανήτη, δεν υπάρχει ομοφωνία επί του θέματος. Προφανώς ο εξοπλισμός διαφοροποιεί τα αποτελέσματα, ασχέτως των δυνατοτήτων των αλγορίθμων.

Καλό είναι πάντως, να κάνεις και μια μέτρηση ροζ θορύβου, με και χωρίς upmixing, διότι οι αλλαγές τονικότητας, αν μη τι άλλο, παραπλανούν. 😎
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.936
Προφανώς ο εξοπλισμός διαφοροποιεί τα αποτελέσματα
Σημαντικό.
Ξέρουμε πως το Auro3d-Auromatic ως upmixer είναι λίγο μπασάτο. Σαν loudness. Και ισως σε κάποια οικιακά σετάπ με μειωμένο δυναμικο εύρος που παίζουν με μέση στάθμη στα 72-75db να είναι ακόμα περισσότερο εύηχο.
Εγώ το έχω μονίμως ενεργοποιημένο για upmixer στα ολιγοκάναλα, αλλά σε preset στο οποίο έχω κόψει χειρουργικά μπάσο με τα διάφορα εργαλεία του επεξεργαστή, διότι παίζω συχνά κοντά στο reference.

Δεν ξέρω σε απλούστερα μηχανήματα τι δυνατότητες παραμετροποίησης έχεις, ίσως με μια διαφορετική target curve?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.699
Ξέρουμε πως το Auro3d-Auromatic ως upmixer είναι λίγο μπασάτο. Σαν loudness.
Ακριβώς. 👍

Αυτό, είναι εξόχως "εύηχο" στα αυτιά του πολύ κόσμου, και δικαίως, ιδίως σε σεταπ που αδυνατούν να βγάλουν πλήρως στάθμες αναφοράς.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.706
Ο καθένας έχει διαφορετικά ακούσματα και διαφορετικά θέλω. Υπάρχουν πάρα πολλοί που τους αρέσει το DSU, και άλλοι τόσοι για το Auromatic.
Από όσα έχω διαβάσει και δει, όσοι έχουν ακριβά συστήματα είναι περίπου στη μέση. Δηλαδή τους είναι μια η άλλη.

Υπάρχουν και αυτοί με τα ποιο οικονομικά συστήματα και ηχεία οροφής με 3"- 4" woofers. Οι περισσότεροι από αυτούς, μη πω όλοι, προτιμούν το Auromatic.
Δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου αλλά διακρίνω ένα pattern. Τα ακριβά συστήματα (δηλαδή Trinnov, Storm Audio etc, σωστά τοποθετημένα ηχεία και μεγάλα ηχεία, δηλαδή 8" οροφής), είναι στη μέση, με μικρή κλίση προς DSU.

Οι άλλοι με τα ποιο οικονομικά συστήματα και τα μικρά ηχεία στο ταβάνι πάνε σε Auromatic.
Χωρίς να ξέρω τι γίνεται σε κάθε σπίτι, θεωρώ πως τα μικρά ηχεία εξαιτίας της μικρής τους απόδοσης δεν μπορούν να αποδώσουν την ηχοσφαιρα του DSU, και έτσι το σχεδόν "all channel stereo" του Auromatic (όπως το χαρακτηρίζουν μερικοί), δημιουργεί μια καλύτερη ηχοσφαιρα στα μικρά ηχεία.

Να θυμίσω εδώ πως και ο ιδρυτής του Auro3D αλλά και ο σχεδιαστής του Auromatic λένε το ίδιο πράγμα. Τα ηχεία ύψους πρέπει να μπορούν να παίζουν σωστά μέχρι τα 150hz. Δεν θυμάμαι τα db αλλά θυμάμαι πολύ καλά πως αυτό θέλει τουλάχιστον 6.5" woofer. Όχι 3" - 4" - 5".

Επίσης κάτι που άρχισε να ακούγεται για τους AVs και τουλάχιστον σε μένα είναι καινούργιο, είναι πως ανάλογα τον επεξεργαστή, η απόδοση του Αtmos παίζει να είναι και διαφορετική ως προς την τοποθέτηση των objects στο χώρο. Στη περίπτωση που ισχύει κάτι τέτοιο θα έχουμε διαφορετικές αποδόσεις του Αtmos ανάλογα τον επεξεργαστή, στον ίδιο χώρο.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.119
Reaction score
124.699
Δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου αλλά διακρίνω ένα pattern. Τα ακριβά συστήματα (δηλαδή Trinnov, Storm Audio etc, σωστά τοποθετημένα ηχεία και μεγάλα ηχεία, δηλαδή 8" οροφής), είναι στη μέση, με μικρή κλίση προς DSU.
Έτσι ακριβώς είναι, δεν είναι ιδέα σου.

Εύγε νέε μου, το έθεσες στη σωστή του βάση.👍

Όπως είπα, αναλόγως εξοπλισμού είναι τα συμπεράσματα.😎

Καλό είναι κάποιοι να μη προβαίνουν σε γενικεύσεις, εκτίθενται, για πολλοστή φορά. 🍌

Υπάρχουν και αυτοί με τα ποιο οικονομικά συστήματα και ηχεία οροφής με 3"- 4" woofers. Οι περισσότεροι από αυτούς, μη πω όλοι, προτιμούν το Auromatic.
Ακριβώς. 🍌
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Οι ρυθμίσεις μου για ακρόαση μουσικής με Auromatic.
Θα μπορούσε ο καθένας να πει τι έχει επιλέξει
IMG_20221111_185312.jpg
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Ο καθένας έχει διαφορετικά ακούσματα και διαφορετικά θέλω. Υπάρχουν πάρα πολλοί που τους αρέσει το DSU, και άλλοι τόσοι για το Auromatic.
Από όσα έχω διαβάσει και δει, όσοι έχουν ακριβά συστήματα είναι περίπου στη μέση. Δηλαδή τους είναι μια η άλλη.

Υπάρχουν και αυτοί με τα ποιο οικονομικά συστήματα και ηχεία οροφής με 3"- 4" woofers. Οι περισσότεροι από αυτούς, μη πω όλοι, προτιμούν το Auromatic.
Δεν ξέρω αν είναι η ιδέα μου αλλά διακρίνω ένα pattern. Τα ακριβά συστήματα (δηλαδή Trinnov, Storm Audio etc, σωστά τοποθετημένα ηχεία και μεγάλα ηχεία, δηλαδή 8" οροφής), είναι στη μέση, με μικρή κλίση προς DSU.

Οι άλλοι με τα ποιο οικονομικά συστήματα και τα μικρά ηχεία στο ταβάνι πάνε σε Auromatic.
Χωρίς να ξέρω τι γίνεται σε κάθε σπίτι, θεωρώ πως τα μικρά ηχεία εξαιτίας της μικρής τους απόδοσης δεν μπορούν να αποδώσουν την ηχοσφαιρα του DSU, και έτσι το σχεδόν "all channel stereo" του Auromatic (όπως το χαρακτηρίζουν μερικοί), δημιουργεί μια καλύτερη ηχοσφαιρα στα μικρά ηχεία.

Να θυμίσω εδώ πως και ο ιδρυτής του Auro3D αλλά και ο σχεδιαστής του Auromatic λένε το ίδιο πράγμα. Τα ηχεία ύψους πρέπει να μπορούν να παίζουν σωστά μέχρι τα 150hz. Δεν θυμάμαι τα db αλλά θυμάμαι πολύ καλά πως αυτό θέλει τουλάχιστον 6.5" woofer. Όχι 3" - 4" - 5".

Επίσης κάτι που άρχισε να ακούγεται για τους AVs και τουλάχιστον σε μένα είναι καινούργιο, είναι πως ανάλογα τον επεξεργαστή, η απόδοση του Αtmos παίζει να είναι και διαφορετική ως προς την τοποθέτηση των objects στο χώρο. Στη περίπτωση που ισχύει κάτι τέτοιο θα έχουμε διαφορετικές αποδόσεις του Αtmos ανάλογα τον επεξεργαστή, στον ίδιο χώρο.
ρε alexis.......τα θελεις και τα γραφεις η σου ξεφευγουν ; :roflmao:

δεν υπαρχει σωτηρια !!!! :lolsign:


Cinema eq Off
preset :Medium
strength : 12

το GroB τι είναι ;
δεν ξερεις γερμανικα !!!

οταν ειχα ...
Cinema eq Off
preset :Medium
strength : 9
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Cinema eq Off
preset :Medium
strength : 12

το GroB τι είναι ;
Είναι το αντίστοιχο Big/Large στα γερμανικα.
Για μουσική έχω διαπιστώσει ότι το medium μπουσταρει αρκετά τα μπάσα και βάζει σε πρωτο πλάνο το κεντρικό θα ελεγα, ενώ small και big ακούγονται πιο φυσικά χωρίς να ξεχωρίζει το κεντρικό. Στις ταινίες βάζω medium ή movie.
Επέλεξα το big γιατί δημιουργεί σε σχέση με το. small μια μεγαλύτερη αίσθηση ιμερσιβ, σαν να μην είσαι πρώτο τραπέζι πίστα. Τις χροιές των φωνών βρίσκω ελάχιστα καλύτερες με το Big.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Είναι το αντίστοιχο Big/Large στα γερμανικα.
Για μουσική έχω διαπιστώσει ότι το medium μπουσταρει αρκετά τα μπάσα και βάζει σε πρωτο πλάνο το κεντρικό θα ελεγα, ενώ small και big ακούγονται πιο φυσικά χωρίς να ξεχωρίζει το κεντρικό. Στις ταινίες βάζω medium ή movie.
Επέλεξα το big γιατί δημιουργεί σε σχέση με το. small μια μεγαλύτερη αίσθηση ιμερσιβ, σαν να μην είσαι πρώτο τραπέζι πίστα. Τις χροιές των φωνών βρίσκω ελάχιστα καλύτερες με το Big.
Θα το δοκιμάσω και στα αλλά 2 έχεις δίκιο με το medium .
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
ρε alexis.......τα θελεις και τα γραφεις η σου ξεφευγουν ; :roflmao:

δεν υπαρχει σωτηρια !!!! :lolsign:




δεν ξερεις γερμανικα !!!

οταν ειχα ...
Cinema eq Off
preset :Medium
strength : 9
Κώστα δε ξέρω γερμανικά

πάντως είχατε δίκιο , έφερα τα μπροστά ύψος 30 μοιρες , στην ίδια ευθεια με τα πίσω( στο ίδιο ύψος), τα πίσω μου έρχονται επειδή η θέση ακροασης είναι 60+ από τοίχο στις 50 μοιρες , και μετά γύρισμα σχεδόν χιαστι , μπροστά αριστερό με πισω δεξί κλπ, το αποτέλεσμα για automatic εντυπωσιακό και σε αλλά , format, .. θέλει 1-2 δοκιμές ίσως με κλείσεις πάνω από το κεφάλι τώρα είναι σχεδόν 50cm , δεν έχω δοκιμάσει και με το διακόπτακι των alteco κάτω θα το δοκιμάσω κι αυτό …θα δω τώρα πάνω η κάτω 50 + η - … ξανά καλιμπραρισμα και μένω εκεί
Και επιτέλους μετά από καιρό θα απολαύσω .
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
δεν εχεις καλο επεξεργαστη, γιαυτο ειναι τραγωδια το dsu :roflmao:



πισω απο τις λεξεις κρυβεται ο alexis ....μην ακους παπατζες :lolsign:

εδω εισαι και απο την trinnov alexis....καλοκαιρακι του 22 ;)
.........ενα κομματι εβαλα μονο....με τσαντιζει ο σαχλαμαρας Scott, μου θυμιζει τον αυτια με αυτα που λεει....:roflmao:
θα τον φαει η dolby.......αν και τακανε μπαχαλο μονος του σε ενα σημειο της συνομιλιας 😂

 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.706
δεν εχεις καλο επεξεργαστη, γιαυτο ειναι τραγωδια το dsu :roflmao:



πισω απο τις λεξεις κρυβεται ο alexis ....μην ακους παπατζες :lolsign:

εδω εισαι και απο την trinnov alexis....καλοκαιρακι του 22 ;)
.........ενα κομματι εβαλα μονο....με τσαντιζει ο σαχλαμαρας Scott, μου θυμιζει τον αυτια με αυτα που λεει....:roflmao:
θα τον φαει η dolby.......αν και τακανε μπαχαλο μονος του σε ενα σημειο της συνομιλιας 😂

Προφανώς δεν κατάλαβες τι λέω, και έκατσες και έκανες και edit για να ανεβάσεις στο κανάλι σου τη λέει ο Back της Trinnov. To οποίο δεν έχει σχέση με ότι έγραψα.

- Η αναφορά σε ακριβούς processors όπως Trinnov, Storm Audio κ.α. αφορά την τοποθέτηση των objects στο χώρο και όχι μόνο. Υπάρχει κουβέντα πάνω στο θέμα. Το οποίο το επιβεβαιώνει και ο μηχανικός ήχου των Skywalker Sound Studios (Lucasfilm), που είχαν οι Audioholics. Διαφορετικά μηχανήματα, διαφορετικά αποτελέσματα στον ίδιο χώρο. Το τι λέμε εμείς δεν έχεις καμία μα καμία σημασία. Επίσης, διαφορετικες πηγές αναπαραγωγής συνεπάγεται και διαφορετική ποιότητα Atmos. Πλέον είναι fact.

- Σχετικά με τους upmixers αυτό που είπα είναι το παρακάτω. Στα κλασικά βατά συστήματα με τους κλασικούς AVRs & AVPs, είτε λόγο αδυναμίας χώρου είτε λόγο αδυναμίας budget τα ηχεία οροφής είναι κάτι σκ@τούλια παιχνίδια. Σαν αυτά που πουλάει ο Mr Grobi των 300€ - 400€ πακέτο με επεξεργαστές των 30.000€. 😎
Ο DSU δεν ανεβάζει πάνω τον ίδιο όγκο πληροφορίας που ανεβάζει το Auromatic. Έτσι, πιθανότατα, ο συνδιασμός μικρά ηχεία = αδυναμία σωστής αναπαραγωγής - κακή τοποθέτηση - limited processing κ.α. να είναι οι λόγοι που το Auromatic λόγο μεγαλύτερου όγκου πληροφοριών και πλησιέστερης τοποθέτησης στο Auro Speaker Layout να ακούγεται - αρέσει καλύτερα/ περισσότερο.
Στην απέναντι όχθη, η παρουσία ακριβών επεξεργαστών, κατά πλειοψηφία συνεπάγεται σωστή αγορά και τοποθέτηση ηχείων και με πολύ μεγάλη πιθανότητα σε dedicated χώρο. Μαρτυρίες ιδιοκτητών τέτοιων συστημάτων, είτε σε forums είτε σε videos στο YouTube, θέλουν το μοίρασμα να είναι περίπου στο 50-50 όσο αφορά το Auromatic - DSU. Δεν αναφέρω πιο και γιατί είναι καλύτερο, δεν έχει σημασία στην παρούσα κουβέντα. Αναφέρω τι λένε οι κάτοχοι των χώρων. Τι λέει ο Back έχει τη σημασία του, αλλά δεν συμπεριλαμβάνει το σύνολο των πελατών του σίγουρα, όπως σίγουρα δεν συμπεριλαμβάνει και αυτούς με Storm Audio, JBL Synthesis, Arcam κ.α.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.541
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top