Auro 3D

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.446
Να κάνουμε ότι μας αρέσει και αισθανόμαστε καλά με αυτό.
Τίποτε άλλο δεν έχει σημασία.

Στο τεχνικό κομμάτι να καταλάβουμε ότι δεν γίνεται να τα ξέρουμε όλα.
Επίσης δεν είναι κακό να μην τα καταλαβαίνουμε όλα.

Δεν υπάρχει τίποτα κακό στο να ακούμε ή να στήσουμε Atmos αν αυτό θέλουμε ή επειδή υπάρχουν πάρα πολλές ταινίες.

Δεν γίνεται όμως να λέμε ότι είναι το καλύτερο επειδή έτσι πιστεύουμε ή επειδή έχει content. Αυτό είναι κάτι εντελώς διαφορετικό.

Με τα specs βλέπουμε ποιός είναι καλός ενισχυτής, καλό ηχείο, καλός προβολέας, καλή οθόνη και πάει λέγοντας.
Από που και ως που κρίνουμε με τα αυτιά μας ένα Format ήχου; Γιατί το κάνουνε μόνο εδώ και όχι και στα παραπάνω;

Όπως είπα σε προηγούμενο post σαν παράδειγμα απλούστευσης, δεν γίνεται να βλέπεις τα specs και να ξέρεις ότι το Tesla θα σαρώσει και στο τέλος να πάνε παρέα. Η λογική λέει ότι θα ψάξεις να δεις τι φταίει. Δεν θα λες ότι είναι ίδια.
Έτσι και εδώ ξέρεις από τα specs ότι το Auro3D κάνει ζέσταμα εκεί που το Atmos θέλει στεφανιογραφία.

Ποτέ δεν θα πω ότι είναι ίδια. Αμέσως θα σκεφτώ ότι κάτι δεν πάει καλά. Είναι το δωμάτιο, τα ηχεία, το στήσιμο, το calibration, η μίξη, το Mastering, τα αυτιά μου, όλα αυτά μαζί; Δεν ξέρω. Ξέρω όμως ότι κάτι συμβαίνει, είναι σίγουρο.

Και όλα αυτά αφορούν τις ταινίες. Το ξαναλέω γιατί μου λέτε ότι έχουμε Auro3D και Dolby Atmos στο ίδιο μουσικό άλμπουμ και οι διαφορές είναι άνευ σημασίας.
Μα το ξέρω, το έγραψα πρώτος. Δεν έχω ακούσει ποτέ στη ζωή μου direct comparison και είμαι βέβαιος ότι δεν έχουν γιατί εχω καταλάβει απόλυτα τι συμβαίνει και γιατί συμβαίνει. Ένας ταλαντούχος μαστεράς θα τον βρει τον τρόπο να τα κάνει ίδια. Τρόποι υπάρχουν. Εδώ τους ξέρω εγώ, δεν θα τους ξέρουν αυτοί που είναι η δουλειά τους;

Σε μικρής διάρκειας δουλειές δεν είναι τόσο πρόβλημα. Ακόμα και ταβάνι να χτυπήσει το Atmos γιατί θα θέλει 1 Object για κίνηση στον 3D χώρο, θέλει αλλά 2 για να δώσει κάπως "ρεαλιστική" ακουστική αντήχηση. Θα είναι kind off και όχι κανονική. Κάτι που για πλάκα κάνει το Auro3D. Έτσι τα 118 objects θα τελειώνουν πολύ γρήγορα και μετά θα κάτσουν στον άξονα.
Αυτό δεν είναι τόσο σοβαρό στην μουσική που κρατά μερικά λεπτά.
Ειναι όμως τεράστιο θέμα σε μια ταινία. Για αυτό και πολλές Atmos ταινίες είναι άδειες επάνω. Αυτές που έχουν πράμα επάνω είναι γιατί έχει κάνει καλή διαχείριση ο μαστεράς και βέβαια τον βοήθησε το γεγονός ότι δεν είχε πολλά να βάλει. Τα υπόλοιπα που παίζουν επάνω είναι reverbs του bed.

Προφανώς δεν μπορώ να τα εξηγήσω καλά ώστε να καταλάβει αυτός που δεν το έχει, ή επειδή δεν το έχει δεν μπορεί να καταλάβει. Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. 🙂
Μια χαρά έχουμε καταλάβει.

Ξεπερνάμε το θέμα της μουσικής, όπου συμφωνείς και συ ότι δεν έχει νόημα να το συζητάμε.

Στο θέμα του αριθμού των objects και των αυξημένων δυνατοτήτων του Auro σε ταινίες, επίσης μια χαρά το έχουμε καταλάβει, δε χρειάζεται κάτι παραπάνω να ειπωθεί.

Όμως δεν υπάρχουν ταινίες σε Auro 3D ρε συ, εγώ μαζεύω ότι μπορώ από όπου μπορώ, και δεν έχω ούτε μια, ούτε για δείγμα, τίποτα.

Αντιθέτως, έχω στη διάθεσή μου άπειρες ταινίες σε dolby atmos, και μέχρι και το νετφλιξ παίζει άτμος, γιατί το συζητάμε λοιπόν;

Πρακτικά, τι κερδίζουμε;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.651
Reaction score
27.993
Δεν υπάρχει λόγος να παίρνω όρκο για τίποτα. Εσύ παίρνεις όρκο για κάτι;

Προσωπικά δεν έχω λόγους να έχω απορίες.
Παίρνω το ρημάδι το pdf της ρημαδας της dolby, και βλέπω τι προβλέπεται στο στήσιμο για την συντριπτική πλειοψηφία των av, οι τρινοβ είναι μια άλλη ιστορία, λόγω περισσότερων δυνατοτήτων από όλους τους υπόλοιπους av, και προφανώς έχουν τις δικές τους οδηγίες στησίματος ενός σεταπ, τις οποίες απλώς τηρείς όσο το δυνατόν καλύτερα.

Αυτό όμως που βγάζει μάτι, είναι η τεράστια διαφορά τοποθέτησης που έχει στα πρότυπά της η Auro σε σχέση με την dolby, καθώς η πρώτη θέλει τα πάνω ηχεία ακριβώς πάνω από τα κάτω ηχεία, το οποίο δεν φαίνεται να συμβαδίζει με τα προβλεπόμενα της dolby, και δεν συμφωνεί ούτε η τρινοβ επ'αυτου, αφού το universal στήσιμο της τρινοβ ουσιαστικά ένα dolby atmos είναι, και εντος των προδιαγραφών του pdf της dolby για το atmos.

Τι δεν καταλαβαίνεις από τα ανωτέρω;

Το δικό μου σεταπ, είναι κατά τρινοβ ικανό να παίζει οτιδήποτε, και οι μικρές διαφορές τοποθέτησης από το ιδανικό (λόγω περιορισμών χώρου) είναι ελάχιστες μοίρες, καταντάει αστείο.

Δες λίγο, πόσο μπροστά είναι τα εμπρός άτμος από τα φροντ: (το κάτω δεξιά είναι το φροντ στις 30°, και το κάτω αριστερά είναι το φροντ γουαιντ στις 60°):


View attachment 222323

Κατά βάση, τα φροντ άτμος είναι σχεδόν στην ευθεία με τα φροντ γουάιντ.


Και από τα πλάγια το φροντ άτμος είναι στην ευθεία με τα φροντ, εντελώς στην ευθεία είναι:
(τα κάτω ηχεία που βλέπεις, από αριστερά προς τα δεξιά, είναι το σαραουντ στις 90°, το φροντ γιουάϊντ στις 60° και το φροντ στις 30°):

View attachment 222321


Ξαναδες αυτό τώρα

View attachment 222324

Βλέπεις που τα εμπρός άτμος από τα πλάγια είναι στην ευθεία με τα φροντ (όπως είδες και στη φωτογραφία από μένα);

Βλέπεις που τα φροντ άτμος είναι πιο μπροστά από τα φροντ, προς την mlp, και όχι πάνω από τα (όπως είδες και στη φωτογραφία από μένα);

Το ανωτέρω είναι από το pdf της dolby atmos.

To trinnov layout έχει αυτή τη μία διαφορά:

View attachment 222325

Το πλαϊνό σαραουντ είναι στις 90° (εντός προδιαγραφών dolby atmos).
Και γω στις 90° τα έχω. Έτσι θέλει η τρινοβ.

Αυτάαααα...
Άλλη διαφορά δεν έχει.

Και οι μάστερς του Auro 3D είναι οκ με το speaker placement της τρινοβ.

Τι δεν καταλαβαίνεις;

Και όπως βλέπεις, το φροντ γουαιντ είναι στις 60° οπότε βλέπεις ότι έρχεται στην ευθεία με το φροντ άτμος, όπως είδες στη φωτογραφία από το δικό μου στήσιμο.

Δεν ξέρω τι προσπαθείς να πεις. Αλήθεια.



ΥΓ. Τα φροντ άτμος, που οι περισσότεροι έχουν μικρότερα ηχεία από τα φροντ, αν τα βάλεις πάνω από τα φροντ, θα είναι σε μεγαλύτερη απόσταση ακρόασης από τα φροντ.
Δηλαδή, εφόσον όλα τα ηχεία χρειάζεται να έχουν όμοιες δυνατότητες max spl, αν τα φροντ είναι 8,25" τότε τα φροντ άτμος θα πρέπει να είναι 10" και αν τα φροντ είναι 10" τα φροντ άτμος θα πρέπει να είναι 11 ή 12". Οκ
..
Η Dolby έκατσε στον άξονα επειδή κάποιος άλλος πρόλαβε και είχε την δυνατότητα να βάλει τα heights όπου ήθελε και έκρινε σωστό. Αυτές πλέον είναι reserve και νομικά οπότε έπρεπε να βρει άλλες, έπρεπε να τις μαζέψει μέσα.

Τις μάζεψε λοιπόν και επειδή έπρεπε να κοιτάνε τον ακροατή αύξησε και τις γωνίες. Δεν έχει μεγάλη καούρα για σωστή τοποθέτηση επειδή η object based αρχιτεκτονική της είναι πολύ point source και λόγο μονοφωνικού σήματος δεν μπορεί να δώσει αντήχηση στα objects οπότε όπου και να τα βάλει κάποιος το ίδιο μας κάνει. Το ίδιο εντυπωσιακό θα είναι καθώς ένας ήχος θα κάνει βόλτες στο ταβάνι και θα λέμε ουάου. Για αυτό έχει δώσει και ευελιξία.

Η Auro Technologies δεν έχει δώσει τόση ευελιξία γιατί ένα βασικό της πλεονέκτημα είναι η ρεαλιστική αντήχηση που προσφέρει και η σωστή τοποθέτηση παίζει μεγάλο ρόλο.

Η Trinnov ήθελε να παντρέψει όλα τα Formats σε ένα ώστε να μπορεί να πουλήσει ένα universal format. Ίσως κάτι τέτοιο να ήταν συχνή ερώτηση των Premium πελατών της καθώς αυτός που δίνει τόσα χρήματα για έναν επεξεργαστή θέλει και τα υπόλοιπα να είναι σωστά, χωρίς να στήσει 50 ηχεία στο δωμάτιο, και να εκτοξεύσει το κόστος. Έκρινε ότι πρέπει να κρατήσει την τοποθέτηση Atmos με την γωνία του Auro3D. Πολύ σημαντικό ρόλο έχει παίξει τι μπορεί να κάνει το software τους ώστε να καταλήξουν σε αυτό.

Αυτό όμως είναι η πρόταση της Trinnov και αφορά ΜΌΝΟ τους πελάτες της.

Μία άλλη πρόταση είναι αυτή που εγκρίνει και η Dolby και η Auro Technologies και αυτή θέλει το Universal Format να είναι το Auro3D 9.1 layout.

Δηλαδή, δεν χρειάζονται 15.000€ επεξεργαστής για να έχεις σωστό universal layout, approved by Dolby, που έχει και την συντριπτική πλειοψηφία του content. :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.446
Μία άλλη πρόταση είναι αυτή που εγκρίνει και η Dolby και η Auro Technologies και αυτή θέλει το Universal Format να είναι το Auro3D 9.1
ΟΚ, δηλαδή για 5.1.4 μιλάς;

Πού είδες την έγκριση του layout που λες;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.651
Reaction score
27.993
Μια χαρά έχουμε καταλάβει.

Ξεπερνάμε το θέμα της μουσικής, όπου συμφωνείς και συ ότι δεν έχει νόημα να το συζητάμε.

Στο θέμα του αριθμού των objects και των αυξημένων δυνατοτήτων του Auro σε ταινίες, επίσης μια χαρά το έχουμε καταλάβει, δε χρειάζεται κάτι παραπάνω να ειπωθεί.

Όμως δεν υπάρχουν ταινίες σε Auro 3D ρε συ, εγώ μαζεύω ότι μπορώ από όπου μπορώ, και δεν έχω ούτε μια, ούτε για δείγμα, τίποτα.

Αντιθέτως, έχω στη διάθεσή μου άπειρες ταινίες σε dolby atmos, και μέχρι και το νετφλιξ παίζει άτμος, γιατί το συζητάμε λοιπόν;

Πρακτικά, τι κερδίζουμε;
Κερδίζουμε γιατί μαθαίνουμε.
Εγώ έχω μάθει πάρα μα πάρα πολλά.
Έχω αλλάξει τρόπο σκέψης.
Ίσως να θέλουν και άλλοι να μάθουν.
Γράφω για να μάθουν, ή τουλάχιστον να ψάξουν γιατί τα πράγματα δεν είναι όπως φαίνονται.

AURO3D streaming = coming
 
Last edited:

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.506
Reaction score
5.680
Η Dolby έκατσε στον άξονα επειδή κάποιος άλλος πρόλαβε και είχε την δυνατότητα να βάλει τα heights όπου ήθελε και έκρινε σωστό. Αυτές πλέον είναι reserve και νομικά οπότε έπρεπε να βρει άλλες, έπρεπε να τις μαζέψει μέσα.

Τις μάζεψε λοιπόν και επειδή έπρεπε να κοιτάνε τον ακροατή αύξησε και τις γωνίες. Δεν έχει μεγάλη καούρα για σωστή τοποθέτηση επειδή η object based αρχιτεκτονική της είναι πολύ point source και λόγο μονοφωνικού σήματος δεν μπορεί να δώσει αντήχηση στα objects οπότε όπου και να τα βάλει κάποιος το ίδιο μας κάνει. Το ίδιο εντυπωσιακό θα είναι καθώς ένας ήχος θα κάνει βόλτες στο ταβάνι και θα λέμε ουάου. Για αυτό έχει δώσει και ευελιξία.

Η Auro Technologies δεν έχει δώσει τόση ευελιξία γιατί ένα βασικό της πλεονέκτημα είναι η ρεαλιστική αντήχηση που προσφέρει και η σωστή τοποθέτηση παίζει μεγάλο ρόλο.

Η Trinnov ήθελε να παντρέψει όλα τα Formats σε ένα ώστε να μπορεί να πουλήσει ένα universal format. Ίσως κάτι τέτοιο να ήταν συχνή ερώτηση των Premium πελατών της καθώς αυτός που δίνει τόσα χρήματα για έναν επεξεργαστή θέλει και τα υπόλοιπα να είναι σωστά, χωρίς να στήσει 50 ηχεία στο δωμάτιο, και να εκτοξεύσει το κόστος. Έκρινε ότι πρέπει να κρατήσει την τοποθέτηση Atmos με την γωνία του Auro3D. Πολύ σημαντικό ρόλο έχει παίξει τι μπορεί να κάνει το software τους ώστε να καταλήξουν σε αυτό.

Αυτό όμως είναι η πρόταση της Trinnov και αφορά ΜΌΝΟ τους πελάτες της.

Μία άλλη πρόταση είναι αυτή που εγκρίνει και η Dolby και η Auro Technologies και αυτή θέλει το Universal Format να είναι το Auro3D 9.1 layout.

Δηλαδή, δεν χρειάζονται 15.000€ επεξεργαστής για να έχεις σωστό universal layout, approved by Dolby, που έχει και την συντριπτική πλειοψηφία του content. :)
Πλέον πατέντα όπως οι θέσεις ηχείων δεν υφίσταται στην Αμερική.
Έχουν ψηφίσει νόμο που πλέον δεν επιτρέπει τα χαζά πατενταρίσματα στυλ Apple κλπ.

Στην Ευρώπη μάλλον ακόμα δεν έχουν αλλάξει κάτι, αλλά και να μην αλλάξει, χεστήκαμε.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.651
Reaction score
27.993
ΟΚ, δηλαδή για 5.1.4 μιλάς;

Πού είδες την έγκριση του layout που λες;
Το έχω γράψει και στο παρελθόν και έχω ανεβάσει μεγάλα Studios του εξωτερικού που έχουν Auro3D layout και είναι Dolby approved.

Η άλλη απόδειξη είναι οι επεξεργαστές.
Αν δώσεις Dolby layout στα specs του επεξεργαστή δεν σε αφήνει να περάσεις σήμα Auro3D.
Αν δώσεις Auro3D 9.1 layout σε αφήνει να περάσεις Atmos.
Αυτό σημαίνει ότι ο κατασκευαστής έχει την άδεια της Dolby για να το ανοίξει καθώς το αντίθετο θα τους κόστιζε ακριβά.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.370
Reaction score
79.442
Δεν γίνεται όμως να λέμε ότι είναι το καλύτερο επειδή έτσι πιστεύουμε ή επειδή έχει content. Αυτό είναι κάτι εντελώς διαφορετικό.
Τι σημασία έχει ποιο φορμάτ είναι καλύτερο, όταν το ένα από τα δυο δεν έχει καθόλου παραγωγή υλικού, είναι δηλαδή ουσιαστικά ανύπαρκτο; Τι με νοιάζει εμένα ως καταναλωτή;
Δεν μπορούμε να επηρεάσουμε την πορεία των πραγμάτων. Οπότε;

Να στεναχωρηθώ επειδή κέρδισε τον πόλεμο ο οικονομικά ισχυρός; Άντε να στεναχωρηθώ λίγο. Αλλά έχει λήξει το θέμα.

Έτσι κι αλλιώς όσον αφορά την τοποθέτηση έχουμε ήδη την γνώση πως η αντιληπτική μας ικανότητα ως προς την κατεύθυνση των overhead ήχων είναι σχετικά περιορισμένη, έχουμε επίσης την γνώση των προτεινόμενων τοποθετήσεων από το κάθε κατασκευαστή επεξεργαστών, έχουμε και τους πιθανούς περιορισμούς του κάθε χώρου, και κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε για να είμαστε όσο πιο συμβατοί μπορούμε με όλα τα φορματ, ακόμα και τα ημιθανή.

Δεν καταλαβαίνω όλο αυτό το ψείρισμα μαϊμούς. :idk:
Να κάνουμε ότι μας αρέσει και αισθανόμαστε καλά με αυτό.
Τίποτε άλλο δεν έχει σημασία.
:thumbsup:
AURO3D streaming = coming
Δεν το βλέπω. Από ποιον;
 



billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.506
Reaction score
5.680
Μισές δουλειές (δεν έχει βγάλει την πατούρα, και δεν έχει ακουστική φροντίδα στον χώρο) [ μάλλον για να μην το ρίξουν τα πιτσιρδέλια του το κρέμασε :D ] { δεν έχει από κάτω άλλο ηχέιο ούτως ή άλλως, no bed layer mode :D }
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.446
οι επεξεργαστές.
Αν δώσεις Dolby layout στα specs του επεξεργαστή δεν σε αφήνει να περάσεις σήμα Auro3D.
Αν δώσεις Auro3D 9.1 layout σε αφήνει να περάσεις Atmos.
Ποιοί επεξεργαστές (ποιοι av δηλαδή) το κάνουν αυτό;
Και αυτός ο περιορισμός ισχύει και για το Auro3D upmixing του δικάναλου; Για ένα πικάπ, για ένα spotify ρε παιδί μου;

Τότε, δε θέλει σκέψη, στήστε Auro3D 9.1 ώστε να δουλεύει ο επεξεργαστής σας και τα δύο. Για να μπορείτε να ακούσετε και την 1 ταινία που μπορεί να βρείτε κάποτε σε Auro3D. Αν βρείτε ποτέ.

Εσύ έχεις καμιά ταινία στην ταινιοθήκη σου σε Auro 3D?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.651
Reaction score
27.993
Ποιοί επεξεργαστές (ποιοι av δηλαδή) το κάνουν αυτό;
Και αυτός ο περιορισμός ισχύει και για το Auro3D upmixing του δικάναλου; Για ένα πικάπ, για ένα spotify ρε παιδί μου;

Τότε, δε θέλει σκέψη, στήστε Auro3D 9.1 ώστε να δουλεύει ο επεξεργαστής σας και τα δύο. Για να μπορείτε να ακούσετε και την 1 ταινία που μπορεί να βρείτε κάποτε σε Auro3D. Αν βρείτε ποτέ.

Εσύ έχεις καμιά ταινία στην ταινιοθήκη σου σε Auro 3D?
To κάνουν οι Denon & Marantz.
Δεν ξέρω αν το κάνει και ο Arcam, και αν θα το κάνει και ο νέος Υamaha Aventage που θα πάρει Auro3D.

Ψάχνω να βρω το Red Tails και ίσως πάρω και το Twister.
Έτσι και αλλιώς δεν βιάζομαι.
Πρώτα παίρνω κράνος και μετά μηχανή. :biggrin:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.302
Reaction score
93.812
Εσύ έχεις καμιά ταινία στην ταινιοθήκη σου σε Auro 3D?
Έχει νόημα; Αφού (νομίζω) ότι ο @alexis φτάνει μέχρι 5.1 ή 7.1, δεν θυμάμαι...

Ψάχνω να βρω το Red Tails και ίσως πάρω και το Twister.
Ευτυχώς έχεις μαζέψει υλικό για να βγει ο χειμώνας... :tongue: :roflmao:
 


Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
Οτι και να πεις alexis στου κουφού την πόρτα βαράς.. :lolsign:

Στήνουμε auro και ακούτε ότι θέτε... πόσες φορές θα το πούμε.

Μεγάλες διαφορές στην μουσικη λένε αυτοί που τα φτιαχνουν και φυσικά εκείνοι που τακουνε αλλα είναι σωστά στημενα. :biggrin:
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.651
Reaction score
27.993
Μου έχουν μείνει κάτι HD-DVD της τριλογίας του Bourne, αν τα χρειάζεσαι. Δυστυχώς από Beta δεν έχω τίποτα. :biggrin:
Beta έχω, και Digital Beta έχω.
Εσύ λες για το Beta Max.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.928
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top