Auro 3D


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.452
Reaction score
5.550


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Ανέκαθεν αναρωτιόμουν, θα καταφέρω μια μέρα να ξαναδώ το Daylight (σε HD και Ώωρο) χωρίς να ψεκάσω χλωρίνη στα μάτια σε 20 λεπτά;

25€ για 2K... Εϊναι προνόμιο βέβαια η κατοχή τους, πολλοί μεν οι κλητοί, λίγοι δε οι εκλεκτοί.
 




Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Επειδή έφτασα στα τελικά για την εγκατάσταση και των height ηχείων θέλω να ρωτήσω το εξής:
Το πάνω ηχεία μπαίνουν ακριβώς πάνω από τα κάτω: δλδ η μπάφλα πχ του FR θα είναι σε ευθεία γραμμή με την μπάφλα του HFR + την κλίση των 30 μοιρών προς τα κάτω ή θα πρέπει να μπεί σε γωνία 30 μοιρών απο τα μάτια του καθήμενου ακροατή και σε απόσταση ίση με την απόσταση ακροατή-FR? (οπότε φυσικά θα είναι πιο μπροστά το πάνω από ότι το κάτω).
 




Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
ετσι καταλαβαίνω και εγώ, αλλά στην εικόνα τα έχει ακριβώς πάνω απο τα main και χωρίς κλίση 30 μοίρες προς τον ακροατή!!!
 

Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Ισχύει ότι η ελάχιστη απόσταση των ακουστικών κέντρων του πάνω και κάτω ηχείων πρέπει να είναι μεγαλύτερη ή ίση από την απόσταση του ακουστικού κέντρου του κάτω ηχείου από το πάτωμα?
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Επειδή έφτασα στα τελικά για την εγκατάσταση και των height ηχείων θέλω να ρωτήσω το εξής:
Το πάνω ηχεία μπαίνουν ακριβώς πάνω από τα κάτω: δλδ η μπάφλα πχ του FR θα είναι σε ευθεία γραμμή με την μπάφλα του HFR + την κλίση των 30 μοιρών προς τα κάτω ή θα πρέπει να μπεί σε γωνία 30 μοιρών απο τα μάτια του καθήμενου ακροατή και σε απόσταση ίση με την απόσταση ακροατή-FR? (οπότε φυσικά θα είναι πιο μπροστά το πάνω από ότι το κάτω).
για τα ηχεία ύψους και auro διάταξη απο 25-30 μοιρες ειναι με ιδανικό το 30 μοιρες ξεκινώνοντας να μετρας απο τα απο το ύψος του κεφαλιού καθήμενος , θεωρω οτι για σπίτι αν πέσεις μέσα στις 25-30 μοίρες εισαι οκ .... εμενα έτυχε να ειναι ψηλοταβανο 2.9 και βγαίνει κάπως.Όταν λεμε 30 μοιρες εννοουμε το elevation, πάνω απο τη θέση ακρόασης , μετρας αποσταση απο το κεφάλι σου εώς μπροστινα ηχεία και το ύψος ειναι ώπου σου δώσει 30 μοίρες κλιση. Επίσης ο kostas kefalas που τον ευχαριστώ πολύ μου έδωσε 2-3 συμβουλες ,. πάντως τα πίσω που άκουσα μόνο μου ακούστηκαν αρκετα πειστικά. Αν μπούν και τα μπροστά , ίσως πάθω σοκ.. τα πίσω που άκουσα σε atmos ορισμενα ώς αναγκαστικά top middle ακουστηκαν πειστικά και ειμαι 0.60 σε απόσταση απο πίσω τοίχο και έδωσα 15 μοίρες ακόμα κλίση μιας και τα alteco εχουν απο μονα τους γύρω στις 20 μοίρες με υψος πανω απο τα πισω 1.70 νομίζω. Κάτι μου λεει οτι θα γίνω Fan σε αυτο το layout
 
Last edited:


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Ισχύει ότι η ελάχιστη απόσταση των ακουστικών κέντρων του πάνω και κάτω ηχείων πρέπει να είναι μεγαλύτερη ή ίση από την απόσταση του ακουστικού κέντρου του κάτω ηχείου από το πάτωμα?
η αποσταση ακροασης καθοριζει το υψος των πανω ηχειων....
......με μια μεση τιμη 30 μοιρες απο 20-40 που μπορεις να κινηθεις, εισαι εντος προδιαγραφων...

για τα ηχεία ύψους και auro διάταξη απο 25-30 μοιρες ειναι με ιδανικό το 30 μοιρες ξεκινώνοντας να μετρας απο τα απο το ύψος του κεφαλιού καθήμενος , θεωρω οτι για σπίτι αν πέσεις μέσα στις 25-30 μοίρες εισαι οκ .... εμενα έτυχε να ειναι ψηλοταβανο 2.9 και βγαίνει κάπως.Όταν λεμε 30 μοιρες εννοουμε το elevation, πάνω απο τη θέση ακρόασης , μετρας αποσταση απο το κεφάλι σου εώς μπροστινα ηχεία και το ύψος ειναι ώπου σου δώσει 30 μοίρες κλιση. Επίσης ο kostas kefalas που τον ευχαριστώ πολύ μου έδωσε 2-3 συμβουλες ,. πάντως τα πίσω που άκουσα μόνο μου ακούστηκαν αρκετα πειστικά. Αν μπούν και τα μπροστά , ίσως πάθω σοκ.. τα πίσω που άκουσα σε atmos ορισμενα ώς αναγκαστικά top middle ακουστηκαν πειστικά και ειμαι 0.60 σε απόσταση απο πίσω τοίχο και έδωσα 15 μοίρες ακόμα κλίση μιας και τα alteco εχουν απο μονα τους γύρω στις 20 μοίρες με υψος πανω απο τα πισω 1.70 νομίζω. Κάτι μου λεει οτι θα γίνω Fan σε αυτο το layout
ολοι fan ειναι οταν ακουσουν...;)
....δεν υπαρχει επιστροφη....

ειναι το καλυτερο format ηχου με διαφορα....
.....αλλα η dolby εχει το πανω χερι στο εμπορικο κομματι λογω.......

auro3d.jpg
 
Last edited:


Μηνύματα
354
Reaction score
137
η αποσταση ακροασης καθοριζει το υψος των πανω ηχειων....
......με μια μεση τιμη 30 μοιρες απο 20-40 που μπορεις να κινηθεις, εισαι εντος προδιαγραφων...



ολοι fan ειναι οταν ακουσουν...;)
....δεν υπαρχει επιστροφη....

ειναι το καλυτερο format ηχου με διαφορα....
.....αλλα η dolby εχει το πανω χερι στο εμπορικο κομματι λογω.......

View attachment 216190
Ας τα βάλω με τη λογική του Auro και ας ακούω atmos και στο επόμενο μοντέλο που θα πάρω θα έχει σίγουρα Auro .
Διάβασα ότι σε μικρό χώρο υπάρχει πιθανότητα να μη χρειάζεται VOG λόγω του ότι μπορεί να δημιουργηθεί phantom image.Επίσης πάνω από 30 μπορεί να χαθεί το immersion έτσι έλεγε .
Τα μπροστά ηχεία μου μπαίνουν το Σάββατο, είχα θέμα με τις βάσεις αλλά θεωρώ ότι το εχω λύσει . Από την μεριά στα δεξιά πάνω από το δεξί ηχείο ύπαρχει δοκάρι που ως το ταβάνι είναι 40cm, το ύψος του ηχείου είναι 25cm και μαζί με βαση, μπράτσο και προσαρμογεα που θα μπει πάνω το ηχείο γιατί δεν θέλω να το τρυπήσω είναι κρίμα , μου έβγαινε σύνολο 49cm, κανονικά θέλω με λίγο αέρα 38cm και έκανα κάποιο κόψιμο στη βαση και το μείωσα 10cm.Μου λειπουν ακόμα 2 cm θα τα πάρω από προσαρμογεα βαση και ξύλου βάσης , Θα στείλω φωτογραφίες.
Σκεφτομουν να βάλω τα ηχεία ξαπλωτά πάνω στη βαση αλλά δε το βρίσκω σωστό από θέμα ήχου .
 
Last edited:


Μηνύματα
354
Reaction score
137
η αποσταση ακροασης καθοριζει το υψος των πανω ηχειων....
......με μια μεση τιμη 30 μοιρες απο 20-40 που μπορεις να κινηθεις, εισαι εντος προδιαγραφων...



ολοι fan ειναι οταν ακουσουν...;)
....δεν υπαρχει επιστροφη....

ειναι το καλυτερο format ηχου με διαφορα....
.....αλλα η dolby εχει το πανω χερι στο εμπορικο κομματι λογω.......

View attachment 216190
Κωστα Καλημερα γιατί το καναρινακι όπως λες πρέπει να μπει από κάτω;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.288
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top