Auro 3D

Μηνύματα
354
Reaction score
137
απο θεση ακροασης βγαινει η τοποθετηση...ναχεις 20-40 μοιρες

στο 1.8μ ειναι η κλιση που θα δωσεις στο ηχειο...

εσυ πρεπει νασαι κοντα στις 30 μοιρες με τις αποστασεις που λες

διαβασετο 1295
Tο διάβασα σε ευχαριστώ εχω διαβάσει αλλα 2 αλλα το συγκεκριμένο μου τα ξακαθάρισε, περισσοτερο, μοίρες, αποστάσεις,υψος. Έχω περιθωριο να φέρω τα ηχεια 10-15cm μπροστά, έτσι όπως ειναι η μορφή της βάσης. Σήμερα φτιάχνονται και καλιμπραρουμε
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Tο διάβασα σε ευχαριστώ εχω διαβάσει αλλα 2 αλλα το συγκεκριμένο μου τα ξακαθάρισε, περισσοτερο, μοίρες, αποστάσεις,υψος. Έχω περιθωριο να φέρω τα ηχεια 10-15cm μπροστά, έτσι όπως ειναι η μορφή της βάσης. Σήμερα φτιάχνονται και καλιμπραρουμε
Αυτό που μένει τώρα, είναι να βρεις κάτι να ακούσεις με το ώρο3δ! εννοώ καμιά καλή ταινία!
 


Μηνύματα
354
Reaction score
137
Αυτό που μένει τώρα, είναι να βρεις κάτι να ακούσεις με το ώρο3δ! εννοώ καμιά καλή ταινία!
Με αυτό το στήσιμο ακούω όλα τα format κάπως τουλάχιστον. Αφού δε με παίρνει για ηχεία στο ταβάνι.Εκτός αυτού τα πίσω ύψους μόνα τους δώσανε κάποιο αποτέλεσμα μιας και η θέση ακρόασης είναι 60cm από το πίσω τοίχο .οποτε θεωρώ θα ακούω μια χαρά .
Θα στείλει ο Θείος απο το Bollywood.:tongue:
Ο δικός σου η των άλλων;8-)
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Λένε πολλοί οτι το ώρο3δ, είναι καλύτερο σύστημα ήχου, δεν αμφιβάλω! Όπως όμως θα θυμούνται οι πιο παλιοί, το BETA, ήταν καλύτερο απο το VHS το οποίο επικράτησε στο τέλος, οπότε πιστεύω ότι είναι πολλά στην μέση, και εάν δεν υποστηριχθεί απο εταιρίες, δεν θα έχει κανένα μέλλον!
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Λένε πολλοί οτι το ώρο3δ, είναι καλύτερο σύστημα ήχου, δεν αμφιβάλω! Όπως όμως θα θυμούνται οι πιο παλιοί, το BETA, ήταν καλύτερο απο το VHS το οποίο επικράτησε στο τέλος, οπότε πιστεύω ότι είναι πολλά στην μέση, και εάν δεν υποστηριχθεί απο εταιρίες, δεν θα έχει κανένα μέλλον!
Συμφωνώ απόλυτα , απλά σαν στήσιμο από την δίκη μου μεριά και το φτωχο μου μυαλό είναι εφικτό για οικία . Το ταβάνι αν και έβαλα ηχεία κάποια στιγμή απλά δεν … και Auro θέλω να ακούσω και atmos και όλα δεν σνόμπαρω κάτι η κάποιον αυτά τα λέω για κάποια σχόλια που διαβάζω κατά καιρούς .
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.059
Σοβαρευτείτε.. Ένας AV πρεπει ναχει όλα τα συστήματα και να ακούτε ότι θέλετε.
σε αυτό δεν νομίζω να διαφωνεί κανένας....

για να υπάρχει ακόμα το auro ως φορμά σημαίνει ότι υπάρχει κοσμος που το χρησιμοποιεί είτε γιατί τον βολεύει με την τοποθέτηση
είτε γιατί έχει πειστεί ότι υπερτερεί έναντι του ατμος κ την διαφορά αυτή την ακούει στο σύστημα του

το σίγουρο όμως είναι (κ το βλέπουμε) ότι από πλευράς μάρκετινγκ έχασε τη μερίδα του λέοντος....
γιατί κακά τα ψέματα οι παραγωγές που βλέπουμε να κυκλοφορούν σε auro είναι στην πλειοψηφία για γέλια....
και απλά συντηρείται το upmixing του.... το οποίο όντως μαμεί
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
σε αυτό δεν νομίζω να διαφωνεί κανένας....

για να υπάρχει ακόμα το auro ως φορμά σημαίνει ότι υπάρχει κοσμος που το χρησιμοποιεί είτε γιατί τον βολεύει με την τοποθέτηση
είτε γιατί έχει πειστεί ότι υπερτερεί έναντι του ατμος κ την διαφορά αυτή την ακούει στο σύστημα του

το σίγουρο όμως είναι (κ το βλέπουμε) ότι από πλευράς μάρκετινγκ έχασε τη μερίδα του λέοντος....
γιατί κακά τα ψέματα οι παραγωγές που βλέπουμε να κυκλοφορούν σε auro είναι στην πλειοψηφία για γέλια....
και απλά συντηρείται το upmixing του.... το οποίο όντως μαμεί
Από την αρχή τοχουμε πει ότι θαναι δύσκολο μπροστά στην dolby

Το θέμα είναι ότι είναι καλύτερο και είναι εμφανές αυτό γιατί έχει καθιερωθεί..

Οταν βλέπεις το upmix και μαμαει, φαντάσου το καθαρόαιμο...;)
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Νορμαλ..
Όχι, δεν είναι καθόλου νορμάλ να δίνεις συμβουλές για ηχεία ταβανιού όταν δεν έχεις, όταν ιδέαν δεν έχεις τι σημαίνουν.

Απ'οσο ξέρουμε έβαλες ηχεία ταβανιού για 2 μέρες που έλλειπε η γυναίκα σου, έβαλες κάτι μικρά τιποτενια, κι όταν ήρθε έφαγες παντόφλα και τα έβγαλες.

Μέχρι κει είναι η εμπειρία σου. Πως δίνεις συμβουλές στον κόσμο και διαφωνείς με το Στάθη ή με μας τους υπόλοιπους που το ζούμε στο σεταπ μας, δε ξέρω, αλλά νορμάλ δε το λες.

Αφού ρε καημένε δεν ακούς ούτε άτμος στο σπίτι σου, ούτε όρο 3 Ντι, πως θεωρείς νορμάλ το να έχεις άποψη για το ποιο είναι καλύτερο και να δίνεις και συμβουλές;

Νορμάλ δεν είναι το κεντρικό σου ηχείο, που θα έπρεπε να είναι το ισχυρότερο στο σεταπ σου, αλλά δυστυχώς είναι μια σταλιά, και εκτός αυτού, Το'χεις χαντακωσει πίσω από μουσαμά. Και δίνεις συμβουλές σε κόσμο. Όχι, νορμάλ δεν είναι.

Νορμάλ δεν είναι που λες στον κόσμο τι να κάνει με τα 2 και 3 και 4 σαμπ που έχουν, όταν εσύ έχεις ένα μόνο σαμπ (παράνομος), και μάλιστα 12" παλιό της Μπιενταμπλεγιου, από μια εποχή που τα σαμπ δεν ήταν καν σαμπ, ήταν γουφερ. Κι όμως δίνεις συμβουλές στο Στάθη και σε μένα και σε άλλους, πράγμα που νορμάλ, δε το λες.

Αυτά ναι, είναι νορμαλ που λέω.
Μπορεί να μη σ'αρεσουν αγαπητέ κεφάλα, αλλά είναι η απλή πραγματικοτητα, η πικρή για σένα αλήθεια.

Νομίζω πως δεν έχεις κανένα δικαίωμα να μιλας ούτε για άτμος ούτε για Auro 3d upmixing, διότι ιδέαν δεν έχεις από το πώς παίζουν, δεν τα έχεις υλοποιήσει στο σπίτι σου, πως να το κάνουμε, έχεις παντόφλα, οκ, δεκτό, αλλά μη δίνεις και συμβουλές, φτάνει.

Το μόνο που γνωρίζεις είναι απλό Auro upmixing σε 5.1 ενός δικαναλου ήχου. Σοβαρή εμπειρία.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.059
για να το ηρεμήσουμε όμως...θα κάνω κ εγώ τον συνήγορο του διαβόλου γιατί έχει επισημανθεί κ παλαιότερα κάτι αντίστοιχο

το ότι κάποιος έχει υλοποιήσει ή όχι στον χώρο του κάποιο σύστημα μπαι δε μπουκ (για τους λόγους του)..
δεν σημαίνει ότι αυτό του στερεί και το επίπεδο γνώσεων που μπορεί να έχει πάνω στο αντικείμενο

ηρεμία λοιπόν...κ ας μην το γυρνάμε επί προσωπικού
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
το ότι κάποιος έχει υλοποιήσει ή όχι στον χώρο του κάποιο σύστημα μπαι δε μπουκ (για τους λόγους του)..
δεν σημαίνει ότι αυτό του στερεί και το επίπεδο γνώσεων που μπορεί να έχει πάνω στο αντικείμενο
Σε μερικά αμιγώς τεχνικά θέματα, αυτό είναι δεδομένο.
Προφανώς δε χρειάζεται να έχεις υλοποιήσει κάτι για να γνωρίζεις πως υλοποιείται και τα τεχνικά δεδομένα που θα το ακολουθήσουν.

Ωστόσο, κακά τα ψέμματα, αν δεν υλοποιήσεις πολυκαναλο στο σπίτι σου, δεν ξέρεις πραγματικά πως ακούγεται το πολυκαναλο, και αν δεν υλοποιήσεις Ιμέρσιβ στο σπίτι σου, να το ζήσεις, δε ξέρεις ούτε τι πα να πει άτμος, ούτε όρο 3 Ντι, ούτε τα λοιπά σπάνια ιμερσιβ φορματς.

Θεωρητικά ναι, ξέρεις τι κάνουν.

Αλλά πως θα πεις ότι αυτό σου αρέσει περισσότερο από το άλλο, αν δε το ζήσεις πραγματικά;

Όχι, δεν γίνεται να εκφέρεις τέτοια άποψη.

Ούτε κάν για τα πολλαπλά σαμπ. Άμα δε τριψεις τα μούτρα σου να δεις πραγματικά τα προβλήματα στην πράξη, πες μου αλήθεια, εσύ θα έδινες συμβουλές στησίματος σαμπ αν ήσουν Λέανδρος που δεν έχει σαμπ; όχι βέβαια, απλώς θα έλεγες πως "δε κάνουν για μουσική", τα γνωστά, που δείχνουν ακριβώς την έλλειψη εμπειρίας με το αντικείμενο.

Γίνεται να έχει σοβαρή άποψη για το πολυκαναλο ο Λέανδρος, ο οποίος πρακτικά δεν έχει στημένο πολυκαναλο και δεν ξέρει πως μπορεί να παίζει; Φαντάσου τώρα τον Λέανδρο, που είναι του πικαπ ο άνθρωπος, να δίνει συμβουλές για ιμερσιβ.
Ή έστω να έχει άποψη για Ιμέρσιβ και ποιο ακούγεται καλύτερα.

Λες και έφαγε ώρες επί ώρες στον καναπέ του να ακούει τα διαθέσιμα Ιμέρσιβ φορματ, και σχημάτισε άποψη.

Φυσικά δεν γίνεται.

Αυτό που γίνεται να προβλεφθεί, είναι πως το λάθος στημένο πολυκαναλο θα παίζει χειρότερα από το προσεγμένο δικάναλο.

Γι'αυτό ο κάθε Λέανδρος είναι θιασωτης του καλού δικαναλου ήχου, διότι ο πολυκαναλος δε του άρεσε, δεν παίζει καλά, είναι μόνο για μπαμ μπουμ σε ταινίες.

Ε, βέβαια, με τέτοιο κεντρικό και με τέτοιο στήσιμο, είναι εύκολα προβλέψιμο το ότι θα έχει τέτοια προσωπικά συμπεράσματα.

Και βεβαίως η αυξημένη εκτίμηση του κεφάλα για το δικάναλο, έτσι ακριβώς εξηγείται, και προβλέπεται να έχει τέτοια άποψη, αφού έχει σοβαρά θέματα στο πολυκαναλο σεταπ που, και αφού δεν έχει καταφέρει να ζήσει επί μακρόν ένα καλά στημένο ιμερσιβ σεταπ, χωρίς ηχειακια τύπου τιβολι στο ταβάνι.

Αυτά όλα είναι εφικτό να τα προβλέψεις χωρίς να τα υλοποιήσεις.

Συμφωνούμε.

Και βεβαίως είναι λάθος να το γυρνάμε επί προσωπικού, θα πρέπει να βασιζόμαστε σε απλά αυταποδεικτα θεωρητικά δεδομένα.

Συμφωνούμε δις.
 

Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Μην παραβλέπουμε ότι η μεγάλη διαφορά της εποχής του συστήματος ΒΕΤΑ με τους σημερινούς αποκωδικοποιητές είναι ότι τότε το πλέιερ μπορούσε να έχει μόνο ένα αποκωδικιποιητή, οπότε ήταν ο θάνατός σου η ζωή μου. Σήμερα μπορείς να έχεις όλους τους αποκωδικοποιητές σε έναν AVR, οπότε κάνε χρήση όποιον γουστάρεις όποτε γουστάρεις. Δεν βλέπω κανέναν λόγο για τέτοιου είδους διαμάχες. Επίσης το blu-ray είναι αρκούντως μεγάλο για να τα χωρέσει όλα. Βέβαια μιλάμε μόνο για διαφορές στην κωδικοποίηση του ήχου, ενώ η εικόνα είναι ίδια, στην εποχή του ΒΕΤΑ, ήταν το αντίθετο, η διαμάχη ήταν στην εικόνα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Σήμερα μπορείς να έχεις όλους τους αποκωδικοποιητές σε έναν AVR, οπότε κάνε χρήση όποιον γουστάρεις όποτε γουστάρεις.
Σωστά.
Ισχύει ότι μπορείς να τα έχεις όλα, αν τα πληρώσεις όλα, διότι ως γνωστόν δεν έρχονται όλα στην χαμηλή κατηγορία τιμής.

Ωστόσο, αν μιλάμε για ταινίες, το dolby atmos είναι μονόδρομος.
Όλες οι ταινίες είναι πλέον σε dolby atmos, και δεν έχεις καμία δυνατότητα από κανένα av να τις ακούσεις σε κάτι άλλο, δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα.

Στις ταινίες το άτμος ακούγεται υποχρεωτικά μόνο ως άτμος.

Στις ταινίες είναι νεκρό το Auro. Άχρηστο.

Αντιθέτως, αν αγοράζεις μουσικά blue ray, το Auro θα το συναντήσεις, εκεί ζει το φορματ. Εκεί μπορείς να το συγκρινεις με dolby atmos, καθώς σχεδόν πάντα πάνε πακέτο αυτά τα 2 στα BDA. Βεβαίως άκου όποιο γουστάρεις.

Στο θέμα του upmixing, που αφορά κυρίως δικάναλη μουσική την οποία θες να ακούς από πολλά ηχεία, εκεί το απμιξινγκ του Auro είναι εξαιρετικό, και βεβαίως και τα υπόλοιπα απμιξινγκ εξαιρετικά είναι, όλα κάνουν το δικάναλο να ακούγεται πιο ευχάριστα. Βεβαίως είναι ωραίο να έχεις πολλές επιλογές απμιξινγκ για τη δικάναλη μουσική σου, απλώς χρειάζεται να πληρώσεις ένα ακριβό av να τα διαθέτει.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.695
Τόσες σελίδες και η απορία μου δεν λύθηκε.
Χρειάζονται δύο "σχηματισμοί" ηχείων για να ακούς σωστά κάθε φορμά ή υπάρχει λύση "one size fits all"?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Τόσες σελίδες και η απορία μου δεν λύθηκε.
Χρειάζονται δύο "σχηματισμοί" ηχείων για να ακούς σωστά κάθε φορμά ή υπάρχει λύση "one size fits all"?
Απ'οσο ξέρω, μόνο η τρινοβ δίνει λύση "one to rule them all", διότι αλλάζει την αντιληπτή θέση των ηχείων.

Κανονικά, υπάρχει εξειδικευμένο - ιδανικό "στήσιμο" δορυφόρων για κάθε πρότυπο.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Κωστή….όπως σβήστηκαν τα δικά σου…για τους αντίστοιχους λόγους σβήστηκαν κ του Έαρ
Σιγά μην απολογηθείς κιόλας...

Σβήσε και τα 2 άνευ λόγου ύπαρξης posts του, και καθάρισες. :wink:

Αν πάλι το σκέφτεσαι, πες μου... :whistling::biggrin:
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.695
Απ'οσο ξέρω, μόνο η τρινοβ δίνει λύση "one to rule them all", διότι αλλάζει την αντιληπτή θέση των ηχείων.

Κανονικά, υπάρχει εξειδικευμένο - ιδανικό "στήσιμο" δορυφόρων για κάθε πρότυπο.
Λογικό μού φαίνεται.
Τότε όμως, τι νόημα έχει να πάρει κανείς AV που να παίζ και τα δυο φορμά? :idk:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αν τοποθετηθούν στις 35 μοίρες περίπου είναι αποδεκτό
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.259
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top