Auro 3D

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Εδώ γίνεται χαμός με την κακοκαιρία κι αυτοί ασχολούνται με το auro-3d... :headbang::roflmao:
Aάσε μόλις μπήκα σπίτι απο τις 11 το πρωί … ερχόμενος απο Γέρακα .. ευτυχώς πρόλαβα και βγήκα απο την Άττικη οδό …2.8€ και είχαν ένας εκχιονιχιστικο… αλάτι ούτε δείγμα… αμα τους λείπει να τους φέρω απο το σπίτι 2 που έχω …
ωραιος....ωραια δουλεια..!!!

ναι θελουμε να βλεπουμε τετοια
Προσωπικα .. είμαι πολύ ενθουσιασμένος με το Auro 3D .. τα ύψους παίζουν αυτό που πρέπει
Το κεντρικό ακούω τον διάλογο, στο Atmos δε ..πρέπει να ανεβάσω 2-3 db , η μουσική επίσης φοβερή ..
Δεν έχω ιδανικό χώρο για 5.1.4 και εννοείτε ακρόαση atmos αλλά μπορώ να πω σε atmos και διάταξη Auro κάτι γίνετε .
 
Last edited:

Μηνύματα
354
Reaction score
137
η νεα επικαιροποιημενη εκδοση one setup for all, εχει και βιντεακια στα αγγλικα οπως το παρακατω.
Ποια η διαφορά με το κλασικό που υπήρχε ;
ωραιος....ωραια δουλεια..!!!

ναι θελουμε να βλεπουμε τετοια
τελικά πόσες μοιρες ύψους είναι το βέλτιστο ;
Λεει σε ένα σημείο του pdf .. «ότι αν ο κόσμος νομίζει ότι αν θέλει 30 μοιρες το Auro, 45 το atmos και το βαλουμε τα ύψους κάπου στη μέση πχ στις 35 μοιρες θα έχουμε καλό αποτέλεσμα για όλα τα format, είναι γελασμένος .»
 
Last edited:


Μηνύματα
354
Reaction score
137
ακομα ψαχνεις ..!!!
....ολα εχουν να κανουν και με τον χωρο....εκει στις 30 κοντα ειναι οκ


View attachment 238913
Ακόμα ψάχνω Κωσταααα!!!
Τώρα κάνω αυτό που λέει το one for all guide και έχω βάλει αντί για 20-30cm crossing πάνω από το κεφάλι , 40cm . Νομίζω το προτιμώ περισσότερο .. Για το παραπάνω δε διάβασα και τα καλύτερα λόγια όχι για τον ήχο, για τη πλοκή.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.685
Βγήκε το update για τους Yamaha RX-A6A και RX-Α8Α

 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Ποια η διαφορά με το κλασικό που υπήρχε ;

τελικά πόσες μοιρες ύψους είναι το βέλτιστο ;
Λεει σε ένα σημείο του pdf .. «ότι αν ο κόσμος νομίζει ότι αν θέλει 30 μοιρες το Auro, 45 το atmos και το βαλουμε τα ύψους κάπου στη μέση πχ στις 35 μοιρες θα έχουμε καλό αποτέλεσμα για όλα τα format, είναι γελασμένος .»
οι 30 μοιρες προεκυψαν κατοπιν αρκετων πειραματισμων απο την πλευρα του Βιλφριντ (Auro 3D)
Δεν ξυπνησε μια μερα και αποφασισε αιθαιρετα για την γωνια κλισης των ηχειων οροφης ουτε υπηρχε εκεινο τον καιρο το ντολμπι ατμος ακομη.
Στην Ιαπωνια προσφατα ανακοινωσε η ντολμπι οτι για ακροαση μουσικης συστηνεται μια γωνια 30μοιρων.
1643731260110.png

Οσον αφορα το crossfiring το εχει ηδη υπολογισει και συμπεριλαβει ο Βιλφριντ.
1643731412987.png


Αλλωστε και η ντολμπι οταν προσθετει ηχεια, καταληγει στις μοιρες αυτες.
1643731612228.png
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
οι 30 μοιρες προεκυψαν κατοπιν αρκετων πειραματισμων απο την πλευρα του Βιλφριντ (Auro 3D)
Δεν ξυπνησε μια μερα και αποφασισε αιθαιρετα για την γωνια κλισης των ηχειων οροφης ουτε υπηρχε εκεινο τον καιρο το ντολμπι ατμος ακομη.
Στην Ιαπωνια προσφατα ανακοινωσε η ντολμπι οτι για ακροαση μουσικης συστηνεται μια γωνια 30μοιρων.
View attachment 238988
Οσον αφορα το crossfiring το εχει ηδη υπολογισει και συμπεριλαβει ο Βιλφριντ.
View attachment 238991

Αλλωστε και η ντολμπι οταν προσθετει ηχεια, καταληγει στις μοιρες αυτες.
View attachment 238992
Επειδή γίνομαι κουραστικός το ξέρω :dance2:

Καλησπέρα μιλάω για το one for all guide όχι μόνο για Auro. Και πατάω πάνω σε παλιότερες συζητήσεις με τον Κώστα που μου πρότεινε crossfiring στα 0.80cm πάνω από το κεφάλι . Το σχέδιο που δείχνεις με τον τύπο όρθιο δεν είναι στάνταρ, έχω ύψος 1.80 και και ή θέση ακρόασης είναι 0.93-95 ναι μεν βγαίνει μέσο όρο στα 0.80-88 αλλά αν ο άλλος είναι 1.70 ; Επίσης στο one for all guide λέει 0.20-0.30 πάνω από το κεφάλι . Το έβαλα 0.40 . Το 0.80 δε με έπεισε πάντως και για Dolby atmos.
Γενικά πάντως όμως για Auro 3D πλησιάζοντας προς atmos προδιαγραφές χαλάει το γλυκό το έκανα το άκουσα .
Όταν μιλάμε για 30μοιρες μετράμε από twiter από μέσο του ηχείου από το κάτω μέρος ;από που ;
Επίσης στα alteco το tweeter είναι από την πάνω μεριά ….:idk:
Τα μπροστά ύψους είναι στις 33 -34 μοιρες … μετρηση υψους από tweeter στο Auro το εφέ ειναι φυσικό και συγκλονιστικό , στο δοκιμαστικό της Auro το τρακτέρ στα αριστερά που περνάει, ξεκινώντας από μακριά και περνάει δίπλα σου …γεμίζει ολο το αριστερό κομμάτι της σκηνής, όπως και τα ελικόπτερα και το αεροπλάνο πολύ φυσικά . Συγκλονιστικό .
 
Last edited:

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Και πατάω πάνω σε παλιότερες συζητήσεις με τον Κώστα που μου πρότεινε crossfiring στα 0.80cm πάνω από το κεφάλι .
Επίσης στο one for all guide λέει 0.20-0.30 πάνω από το κεφάλι
τον οδηγο τον εφτιαξε ο συνεργατης του πατρικ απο το γκρομπι τιβι, ο Holger Baier ο οποιος ειναι ομως αυτος που σχεδιαζει και στηνει τα χομ σινεμα. Πριν τον δημοσιευσουν, τον παρεδωσαν στον δημιουργο του Auro 3D, τον Wilfried van Baelen ο οποιος και προσθεσε οπως γραφουν οι ιδιοι καποιες ενδιαφερουσες λεπτομερειες και συμβουλες.
Μεταξυ συμβουλων Κεφαλα και Wilfried van Baelen δεν νομιζω να τιθεται θεμα:lolsign: ....ακομη:biggrin:
Εδω εχουμε να κανουμε με 2 εντελως διαφορετικα πραγματα που δεν πρεπει να συγχεονται μεταξυ τους. Ειναι αλλο πραγμα η γωνια ανυψωσης (αυτη των 30μοιρων) και αλλο πραγμα το ποσες μοιρες θα στρεψει κανεις το ηχειο ετσι ωστε να πετυχει ενα ευρυτερο sweet spot αφου συνηθως ενα χομ σινεμα εχει περισσοτερες του ενος θεσεις. Οπως αναφερει και ο οδηγος αυτο εχει να κανει και με τα ιδια τα ηχεια και τα χαρακτηριστικα τους σχετικα με το ευρος ακτινοβολιας.
Ο οδηγος αναφερει οτι θα πρεπει να τεμνονται 20-30εκ πανω απο το κεφαλι. Αν μετρησεις 80cm πανω απο το κεφαλι, θα πετυχεις το ντουβαρι πανω ψηλα, εκτος εαν εισαι σε κινηματογραφικη αιθουσα, αλλα τοτε χρειαζεσαι ειδικα ηχεια με συγκερκιμενα χαρακτηριστικα που να μπορουν να ακτινοβολησουν με μεγαλυτερη γωνια αλλα και να ειναι σε θεση να βγαλουν τα ντιμπι που πρεπει. Επισης λογικα με τετοια γωνια θα εχεις στο σπιτι και προβλημα με τις ανακλασεις απο την οροφη.
Ελπιζω να σε καλυψα.
 



Μηνύματα
354
Reaction score
137
εγω εχω μεινει εδω.....εχουμε κατι νεοτερο ;

View attachment 239171
Στο one for all guide λέει 20-30 cm πάνω από το κεφάλι καθήμενος .επίσης δε λέει ξεκάθαρα για τις 30 μοιρες ύψος ..από το κάτω μερος του ηχείου? Από το tweeter ? Από που ? Αν είναι από tweeter είμαι στις 33-34 μοιρες.
Επίσης θεωρητικά πρέπει η απόσταση των μπροστά ύψους με τα πίσω ύψους να έχουν περιπου την ίδια απόσταση με mlp άρα η mlp στη μέση και η κλίση χιαστι .. εγώ κάθομαι πιο πίσω 1 μέτρο από τη μέση , 80cm από τον πίσω τοίχο . Τα ηχεία τα πίσω είναι κοντά 50 μοιρες ύψος μήπως υπάρχει κάνα τρικ γι αυτό αν και υποπτεύομαι ότι το θέμα είναι η από στάση από τα μπροστά
 


Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
 









Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.138
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top