AV σε μικρό χώρο

Μηνύματα
7
Reaction score
12
Καλησπέρα, αξίζει η προσπάθεια να κτίσω σταδιακά ένα 5.1.2 σύστημα για το χώρο μου των 9 τετραγωνικών, παρά η αγορά μιας ηχομπαρας;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.714
Καλώς τον!

Αν η απαιτούμενη ένταση είναι υψηλούτσικη και οι απαιτήσεις χαμηλών συχνοτήτων αυξημένες, αξίζει. Αλλιώς μια καλή ηχομπάρα με χωριστά surround ηχεία θα παίξει μια χαρά. Προσοχή μόνο, γιατί συνήθως πάσχουν απο συνδέσεις.

Πόσα χρήματα θέλεις να ξοδέψεις;
 


Μηνύματα
191
Reaction score
339
Για εμένα μια χαρά αξίζει παρόμοιο χώρο μου παραχώρησε η παντοφλοκρακορας και βολεύομαι, σίγουρα θα ήθελα μεγαλύτερο αλλά αυτό μας έπεσε.
 

Μηνύματα
268
Reaction score
129
εννοείτε και εγω σε παρόμοιο χωρο ειμαι, μετα απο παραχώρηση τις γυναικα μου.
ξεκινα με ηχεια και av.
 

Μηνύματα
455
Reaction score
572
Θα βλέπεις με προβολέα η tv και πόσων ιντσών?
Αν είναι μικρή άποψή μου πας σε ηχομπάρα αλλιώς σε 5.1.2 που θέλεις αλλά θα σου ''φάει'' πολύτιμο χώρο.
Σκέψου το καλά με ψυχραιμία.
 


Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Και όμως αξίζει
Αρκεί να τα δώσεις στην περιποίηση του χώρου
Πέρυσι ο αδερφός μου έφτιαξε ένα δωμάτιο στο σπίτι του μόνο για πάρτυ του
Μέγεθος γύρω στα 13 τετραγωνικά
Φαντάσου κάτι σαν room in room .
Βέβαια δεν φτάνουν τα 2500 χιλιάδες ούτε με τρελή προσωπικη εργασία
Αλλά το αποτέλεσμα άξιζε και με το παραπάνω
11 focal dome με marantz 7011
Το αποτέλεσμα άκρως εντυπωσιακό...
 

Μηνύματα
7
Reaction score
12
Θα βλέπεις με προβολέα η tv και πόσων ιντσών?
Αν είναι μικρή άποψή μου πας σε ηχομπάρα αλλιώς σε 5.1.2 που θέλεις αλλά θα σου ''φάει'' πολύτιμο χώρο.
Σκέψου το καλά με ψυχραιμία.
Σε tv (sony kd 49 xf 9005, αποσταση θέασης 1,60μ -1,80μ σε καναπέ κολλητό με τον τοίχο).
 

Μηνύματα
455
Reaction score
572
Ωραία αποψή μου πας σε ηχομπάρα,καλή Γιαμάχα 750-900 €, με όλα τα καλούδια και θα ευχαριστηθείς σαράουντ και εντάσεις χωρίς καλώδια να τρέχουν.
άκουσέ την,όπως και όποια άλλη θές πρώτα και βλέπεις :bigboss:
 


Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Μην ασχοληθείς σε τόσο μικρό χώρο τόσο πολύ.
Ότι και να βάλεις στο 1.80 θα είναι σαν να ακούς από ακουστικα.
Πάρε ένα ζευγάρι να μην ενοχλείς κιόλας .
Τώρα αν θες και καλά να βάλεις 5 ηχεία ένα δύο σαμπ και κάνα δυο ταβάνι, αν είναι μεγαλύτερα από logitech δεν θα χώρας να περάσεις.
Για μένα ακόμα και η ακριβή ηχομπαρα είναι περιττή.
Διεκδίκησε μεγαλύτερο χώρο αν μπορείς .
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.568
Μια χαρά είναι τα τετραγωνικά και η απόσταση ακρόασης για απόλυτα άριστο αποτέλεσμα, χωρίς περιορισμούς.

Το πρόβλημα είναι τα λεφτά.

Είναι πολύ λίγα, ούτε για σαμπ δε φτάνουν, τρόπος του λέγειν.


Χώροι μικροί (υποχρεωτικά για νίαρφιλντ) χρειάζονται χαμηλό RT 60, το μάξιμουμ είναι πιθανώς τα 0.2".

Η πρώτη κίνηση είναι να μπουν μπασοπαγίδες στις τυπικές αναμενόμενες θέσεις που θα μπουμάρει.
Η δεύτερη κίνηση είναι να μπει διάχυση σε όλο το ταβάνι και τουλάχιστον στους 2 πλάγιους τοίχους, όπου για τη θέση ακρόασης χρειάζεται σκατερινγκ της άμεσης.
Η τρίτη κίνηση είναι να μπει καμιά γυψοσανίδα με τρύπες (διάτρητη ηχοαπορροφητική) στους άλλους 2 τοίχους (εμπρός και πίσω), καθώς είναι πιο φτηνή από διαχυτές ή απορρόφηση. Απλώς κολλητή στον τοίχο, με λίγη μόνωση από πίσω.

Μετά μια μέτρηση του RT 60, καλύτερα RT 30.

Αναλόγως αποτελεσμάτων μέτρησης, μπορεί να χρειαστεί και μια μοκέτα στο δάπεδο, πάχους αναλόγως του τι μας λείπει.

Μετά βάζεις τα μικρά τα Άνταμ και δίνεις πόνο.
Με 4 σαμπ στις 4 γωνίες, ή 8 σαμπ στις 8 γωνίες ακόμα καλύτερα.

Λεφτά θέλει. Άλλο πρόβλημα δεν έχει. Η νίαρφιλντ ακρόαση είναι άριστη επιλογή.
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Μια χαρά είναι τα τετραγωνικά και η απόσταση ακρόασης για απόλυτα άριστο αποτέλεσμα, χωρίς περιορισμούς.

Το πρόβλημα είναι τα λεφτά.

Είναι πολύ λίγα, ούτε για σαμπ δε φτάνουν, τρόπος του λέγειν.


Χώροι μικροί (υποχρεωτικά για νίαρφιλντ) χρειάζονται χαμηλό RT 60, το μάξιμουμ είναι πιθανώς τα 0.2".

Η πρώτη κίνηση είναι να μπουν μπασοπαγίδες στις τυπικές αναμενόμενες θέσεις που θα μπουμάρει.
Η δεύτερη κίνηση είναι να μπει διάχυση σε όλο το ταβάνι και τουλάχιστον στους 2 πλάγιους τοίχους, όπου για τη θέση ακρόασης χρειάζεται σκατερινγκ της άμεσης.
Η τρίτη κίνηση είναι να μπει καμιά γυψοσανίδα με τρύπες (διάτρητη ηχοαπορροφητική) στους άλλους 2 τοίχους (εμπρός και πίσω), καθώς είναι πιο φτηνή από διαχυτές ή απορρόφηση. Απλώς κολλητή στον τοίχο, με λίγη μόνωση από πίσω.

Μετά μια μέτρηση του RT 60, καλύτερα RT 30.

Αναλόγως αποτελεσμάτων μέτρησης, μπορεί να χρειαστεί και μια μοκέτα στο δάπεδο, πάχους αναλόγως του τι μας λείπει.

Μετά βάζεις τα μικρά τα Άνταμ και δίνεις πόνο.
Με 4 σαμπ στις 4 γωνίες, ή 8 σαμπ στις 8 γωνίες ακόμα καλύτερα.

Λεφτά θέλει. Άλλο πρόβλημα δεν έχει. Η νίαρφιλντ ακρόαση είναι άριστη επιλογή.
Αν βάλει όλα αυτά μέσα θα εισέρχεται με ταλέντο αστροναύτη σε κάψουλα μέσα.
 

Μηνύματα
2.408
Reaction score
3.624
Όπως κατάλαβες φίλε, ήρθες στο λάθος μέρος να ρωτήσεις τι μπορείς να κάνεις για τον χώρο που έχεις.

Η αγορά ενός σετ focal dome είναι ότι πρέπει για σένα.
Απόλαυσε αυτό για αρχή.
Όταν με το καλό το χορτάσεις και αρχίσεις να νιώθεις ότι δεν σου αρκεί, τοτε να γεμίσεις το χώρο σου με πράγματα που δεν θα επιτρέπουν την είσοδο σε σένα, αφού δε θα χώρας στο χώρο.

Χρόνια πολλά με υγεία.
 

gid

Μηνύματα
7.411
Reaction score
8.652
Κάποιος έχει δκακόψει αυθαίρετα τη φαρμακευτική του αγωγή, φοβάμαι... Και τώρα is acting up... :D
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Mια χαρα αξιζει , μια χαρα αποσταση ειναι τα 2.5 και μια χαρα τοποθετουνται ηχεια 5.1.2 αφου δεν χρειαζονται να ειναι πολυ πισω απο τον καναπε οπως τα 7.1.Αν πες στα seven κατι τετοια (πολυ μικροτερα) δωματιακια εχουν ...και ασε τους αλλους να βαζουν τελικους ενισχυτες να καλυψουν των χωρο :D .Καλη θα ηταν και η μονωση αλλα πολυ τζερτζελες.Μην παρεις ηχομπαρα , ειναι σαν να οδηγεις σκουτερ , ξενερωμα ακομα και αν ειναι πολυτελες και μεγαλα κυβικα :D
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Μαλιστα οριακα σε παιρνει και μπροστινη σειρα καθισματων.Ενας διθεσιος πισω /δυο πολυθρονες στα 3 μετρα και αλλες 2 στα 2,5 , αν υποθεσουμε οτι ειναι τετραγωνο.Αν οχι, ακομα καλυτερα.Χωρανε ολα, ηχεια , οθονη προβολεα αν χρειαστει, καρεκλες , ο ηχος γεμιζει με ενα δυο 10'' , ο χωρος ζεσταινεται με ενα (αθορυβο) απλο αεροθερμο .Μην σου πω οτι χωραει και υποποδιο και τραπεζι :D
 

thor

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
607
Reaction score
29
ωραια και καλα ολα, αλλα δεν ειναι πολυ μικρος ο χωρος? μονο αν βαλεις πολυ μικρα ηχεια βλεπω λογικη για το surround της υποθεσης, αλλιως απο εκει και περα βλεπω να υπαρχει και χωροταξικο προβλημα
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Γιατι ειναι μικρος ο χωρος ? Ενα ηχειο βασης εχει 25-30 cm βαθος.Eνας διθεσιος καναπες εχει 1.50 μετρο και εχει 70 ποντους απσταση για τα πισω ηχεια.Τι παραπανω χρειαζεται για το surround ? Εξαλλου το Α και το Ω ειναι το sub και το κεντρικο , τι ειναι τα τσουρ τσουρ που κανουν τα περιφερειακα μια στο τοσο,αν ειναι και ταινια με πολλα εφε.300 ευρω ενα klipch 12'' απο το idealo, να βαλουμε δυο 600 ευρω.600 ενας ενισχυτης.200 ενα καλο κεντρικο.Και μενουν 1100-1200 ευρω για 6 ηχεια βασης.Χαλαρα
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.609
Μηνύματα
2.867.809
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top