AV σε μικρό χώρο


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Δεν ξέρω ρε φίλε, ίσως. Αλλά αυτά τα ηχεία πραγματικά τα ρημάδια κατεβαίνουν στους 27 κύκλους( όσο λένε δηλαδή). Είναι πολύ ερωτεύσιμα γενικότερα και παίζουν τρελά. Είχα ζαχαρώσει δύο διπλά σαμπ να σου πω την αλήθεια για το hc πριν κάνω αυτό το set up αλλά μου αρέσει πολύ το αποτέλεσμα προς το παρόν.
 

Μηνύματα
2.090
Reaction score
5.463
Εγώ για να πω την αμαρτία μου και ας με "αφορίσουν" φίλοι και μη, (ξέρω ότι με ένα καλό σαμπ θα μου πέσουν ίσως τα σαγόνια) αλλά επειδή δεν είχα καλό σαμπ ( το υπάρχον ήταν λύση ανάγκης - ένα 12'' κίκερ με 700 βατ οδήγηση ) πειραματίστηκα λοιπόν και δήλωσα τα μπροστινά full range τα οποία όμως τα οδηγεί ένας τελικός 300 βατ ( τα υπόλοιπα 9 κανάλια ο av) και δίνουν χαμηλό τρελό που δεν άκουγα πριν με το σαμπ.
Αυτά και πάντα με αγάπη!:):)
Δεν είσαι ο μονος. Κανένα από τα συστήματα αυτόματης ισοστάθμισης δεν με ικανοποιεί. Πάντα τα βγάζω εκτός και ρυθμίζω με ντεσιμπελομετρο,και όταν τα ηχεία το σηκώνουν large. Της pioneer ήταν λίγο καλυτερο από το audissey αλλά και τα δύο ήταν πολύ λίγα ηχητικά,έπαιζαν δυνατά αλλά μετέτρεπαν τα ηχεία σε τρανζιστορακια που παίζανε δυνατά.
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
και τα δύο ήταν πολύ λίγα ηχητικά,έπαιζαν δυνατά αλλά μετέτρεπαν τα ηχεία σε τρανζιστορακια που παίζανε δυνατά.
Αυτό μου ακούγεται σαν να μην έδινε αρκετό μπάσο το sub.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Tροχονομε περασε το Πασχα, ξεκινα να κοβεις προστιμα γεμισαμε παραβατες !
Παραβαση του νομου ποτε large.
Παραβαση του νομου δυο σαμπ ελαχιστο.
Παραβαση του νομου ιδιας μπροστινης τριαδας.
Παρανομη χρηση ντεσιμεπλομετρου και στα hi fi περαν των εξατμισεων.:D
 




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.924
Αλλαξε αυτα τα Ρωσικα σου περι χεντρουμ,και βαλε Hi-Fi Police και ασε το κρατος ...
Δεν είναι ρώσικα, μακεδονικά είναι :p
Και δεν μπορώ να τα αλλάξω εγώ, άλλος είναι υπεύθυνος ;)
 


Μηνύματα
7
Reaction score
12
Οι ελλειπεις πληροφοριες παντως, συνηθως δειχνουν οτι καποιος εχει προαποφασισει τι θα παρει.Οποτε καλυτερα να ξοδευτει ολο το ποσο να κινηθει και η αγορα :D
Καλησπέρα το σπίτι είναι παλαιό χωρίς μόνωση με ύψος 3.10μ. Απόσταση θέασης 1,60-2 μ. Αριστερά του καναπέ υπάρχει βιβλιοθήκη ύψους 2,20μ. και μετά κασα που οδηγεί σε διάδρομο (πλάτους 1μ.). Στον τοίχο δεξιά υπάρχει παράθυρο 1,30×1,20 και πίσω από την tv πορτα, όπως στο σχετικό σχέδιο.
 

Attachments



Μηνύματα
455
Reaction score
572
Βγες στην αγορά και ψάξε το ,απο τα γραπτά δεν θα βγάλεις άκρη.
Πάντως τώρα που είδα το σχέδιο επιμένω για ηχομπάρα,δεν βλέπω να τις έχουν σε εκτίμηση οι περισσότεροι εδώ, και φυσικά μόνο για ταινίες.
Και θα σου μείνουν και για αυτοκίνητο :gamer:
Και κάτι ακόμα βρες και λίγο χώρο για ψυγειάκι,κάτι ξέρω.
 


Μηνύματα
191
Reaction score
339
Τώρα που βλέπω και εγώ το σχέδιο θα συμφωνήσω στην ηχομπαρα μια τύπου JBL νομίζω θα ήταν εύκολη και καλή λύση .
Αυτά μπροστά από τον καναπέ είναι πολυθρόνες ;
 


Μηνύματα
7
Reaction score
12
Τώρα που βλέπω και εγώ το σχέδιο θα συμφωνήσω στην ηχομπαρα μια τύπου JBL νομίζω θα ήταν εύκολη και καλή λύση .
Αυτά μπροστά από τον καναπέ είναι πολυθρόνες ;
Καρέκλες είναι.
 

Μηνύματα
342
Reaction score
1
Ναι, είναι εφικτό ένα 5.1.2 σε αυτό το χώρο. Θεματάκι θα έχες με τις καλωδιώσεις αλλά λύνεται.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top