Avatar Extended Collector's Edition


loyis7

Movies
Μηνύματα
5.310
Reaction score
4.142
Απάντηση: Avatar Extended Collector's Edition

Προς πληροφόρηση σας.

Η έκδοση 3D του Avatar δεν πρόκειτε να βγεί ακόμα προς πώληση για το ευρή κοινό μιας και μέχρι και τον Φεβρουάριο-Μάρτιο του 2011 έχει τα αποκλειστικά δικαιώματα πωλησης του συγκεκριμένου τίτλου (μιλάω πάντα για το 3D) η Panasonic για να το δίνει μαζί με τις 3D τηλεοράσεις τις.

Οπότε εφόσον Φεβρουάριο-Μάρτιο του 2011 λήγει η συμφωνία αυτή, αυτό πάει να πει πως ίσως καλοκαίρι περίπου του 2011 να κυκλοφορήσει, εκτός και αν το σκεφτούν πιο εμπορικά (που θα το σκεφτούν) και αποφασίσουν να το βγάλουν προς πώληση στο ευρή κοινό τα Χριστούγεννα του 2011 (δηλαδή σε 1 χρόνο ακριβώς από τώρα) που θα έχουν πουληθεί και κάμποσες τηλεοράσεις 3D ακόμα και γενικά δεν θα είναι σε τόσο πρόορο ακόμα στάδιο οι τηλεοράσεις 3D ανά τον κόσμο.


Έχω στα χέρια μου (μην με ρωτήσετε από που την βρήκα) και την συγκεκριμένη αυτή 3D έκδοση Blu-Ray αλλά μου λείπει η 3D τηλεόραση για να το παίξω ρε γμτ. :121:
Άν δεν έχεις 3D τηλεόραση μόλις είσαι στο μενού του Blu-Ray, υπάρχει επιλογή να δεις το έργο σε 2D ή 3D. Όμως μόλις πας να πατήσεις 3D σου λέει πως δεν βρέθηκε τηλεόραση συμβατή για να παίξει 3D οπότε σου μένει η επιλογή 2D όπου είναι και το κανονικό που έχουμε δει όλοι μας.

Μέχρι να πάρω και εγώ 3D τηλεόραση θα αρκεστώ με την Extended Blu-Ray Edition μου...
 

Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Απάντηση: Avatar Extended Collector's Edition

Ουπς !!!!!!! Τι έγινε ρε παιδιά ;;!!! Καρβέλας μας βγήκε ο Horner ; :142: Για ακούστε τα διάφορα soundtracks που έχει γράψει !!! :137:


[YOUTUBE]glsyYJksGtg[/YOUTUBE]
 


Μηνύματα
72
Reaction score
0
Απάντηση: Avatar Extended Collector's Edition

Καλημέρα παίδες !

Είδα προχθές το AVATAR extended (+16 min) !
Φοβερή εικόνα και φοβερά τα extras !!! Άξιζε κάθε λεπτό και φυσικά τα χρήματά του !

Ένα πρόβλημα :
Στα σημεια των extra σκηνών (κατά την διάρκεια που έπαιζε η ταινία) κολούσε και πηδούσε στο επόμενο chapter...

Για να δώ τις extra σκηνές πήγαινα πίσω (από το chapter στο οποίο είχε πηδήξει..) με το rew, σιγά σιγά, εως ότου φτάσω στο σημείο που πήδηξε, και έτσι τις έβλεπα...και μετά συνέχιζε κανονικά εως την επόμενη extra σκηνή ......δεν πήγαινε αλλιώς :108:

...συνέβη σε κανέναν ?

Ήταν εκνευριστικό....δεν είδα την extended έκδοση σε ροή όπως ήθελα :134::134::134:
 

loyis7

Movies
Μηνύματα
5.310
Reaction score
4.142
Απάντηση: Avatar Extended Collector's Edition

Λυπητερά τα νέα για όσους έχουν ήδη τηλεόραση 3D έλπιζαν να πάρουν στα χέρια τους το Avatar 3D:



Αvatar 3D, δέσμιο μέχρι το 2012
Βαριά η... αποκλειστική με την Panasonic

Είναι από εκείνα τα πράγματα που έχει κανείς την εντύπωση ότι είναι ήδη αρκετά άσχημα... και από τη μία μέρα στην άλλη συνειδητοποιεί πως δεν είναι τόσο άσχημα. Είναι χειρότερα. Είχαμε και στο παρελθόν εκφράσει την ένστασή μας και τη δυσαρέσκειά μας σχετικά με την απόφαση της Fox Home Entertainment να μη διαθέσει το Blu-ray του Avatar στην 3D μορφή του ελεύθερα στην αγορά, αλλά αυτό να συνοδεύει μόνο εξοπλισμό 3D - τηλεοράσεις, player, συστήματα home cinema - της Panasonic. Θεωρούσαμε, όπως όλοι, πως αυτή η προωθητική ενέργεια θα κάλυπτε τη διάρκεια της εορταστικής περιόδου και μετά το Avatar 3D θα ήταν διαθέσιμο σε όλους τους κατόχους 3D τηλεοράσεων, ανεξαρτήτως μάρκας. Κάναμε λάθος.

Σύμφωνα με δήλωση υψηλόβαθμου στελέχους του αγγλικού παραρτήματος της Panasonic - που όμως δεν έχει διαψευστεί από τα κεντρικά της εταιρείας εδώ και μέρες - η Fox Home Entertainment έχει παραχωρήσει το αποκλειστικό δικαίωμα διάθεσης του Avatar 3D μόνο με εξοπλισμό της πρώτης, έως το Φεβρουάριο του 2012 (!!!). Αυτό σημαίνει πως, επίσημα και σε νόμιμη μορφή τουλάχιστον, την ταινία που επιδεικνύει όσο καμία άλλη την εικόνα 3D και τις προοπτικές της δεν θα μπορεί να την απολαύσει κανένας άλλος κάτοχος τηλεόρασης ή προβολέα 3D διαφορετικής μάρκας, για 14 ολόκληρους μήνες. Είναι το είδος της... "νίκης" που ναι μεν ωφελεί σε επίπεδο εντυπώσεων την Panasonic, δεν βοηθά ωστόσο καθόλου στην αποδοχή της εικόνας 3D από το ευρύ κοινό. Κάτι που, σε αυτή τη φάση, θα έπρεπε να είναι το ζητούμενο και να έχει προτεραιότητα απέναντι σε υποθετικά εμπορικά πλεονεκτήματα ενός κατασκευαστή έναντι των άλλων.



"Υποθετικά"...; Ναι. Γνώμη μας είναι πως το όποιο συγκριτικό πλεονέκτημα αποκτά η Panasonic με την αποκλειστικότητα του Avatar 3D για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα είναι εν τέλει αμφίβολο. Κατ' αρχήν υπάρχει πάντα το ποσοστό εκείνο του κοινού που ενδιαφέρεται μεν για την εικόνα 3D, αλλά ορθώς δεν θα επιλέξει εξοπλισμό βάσει μιας... ταινίας και μόνο, ακόμη κι αν αυτή είναι η συγκεκριμένη. Κατά δεύτερον, υπάρχει η παραοικονομία του E-bay.com, όπου το εν λόγω Blu-ray έχει πλέον... σταθεροποιηθεί στην τιμή των 150 δολαρίων περίπου (έχοντας ξεκινήσει από τα 300 σχεδόν!). Και φυσικά υπάρχει πάντοτε το... παράνομο Internet, με το οποίο οι καταναλωτές που ενδιαφέρονται για την εικόνα 3D σε αυτή τη φάση έχουν καλή σχέση (στα torrents το Blu-ray στην ολότητά του "κυκλοφορεί" εδώ και ένα εικοσαήμερο). Το "εμπάργκο" που έχει επιβληθεί στο Avatar 3D από τις Fox Home Entertainment και Panasonic έχουμε την αίσθηση ότι τελικά θα ωθήσει όσους το επιθυμούν διακαώς, να το αποκτήσουν από άλλες οδούς. Όχι απαραίτητα να επιλέξουν εξοπλισμό της δεύτερης.

Το λυπηρό σε όλα αυτά είναι ότι, στην πραγματικότητα, η Panasonic δεν χρειαζόταν σε αυτό το βαθμό το Avatar 3D για να αποκτήσει συγκριτικό πλεονέκτημα απέναντι στον ανταγωνισμό. Τόσο οι τηλεοράσεις plasma της, όσο και τα 3D Βlu-ray player και συστήματα home cinema all-in-one που έχει να επιδείξει είναι στην κατηγορία τους - κατά γενική παραδοχή από τα μέσα ενημέρωσης του χώρου - από τα καλύτερα της αγοράς. Ως έχει το θέμα, η Panasonic θα ελκύσει έναν αριθμό καταναλωτών παραπάνω, ναι, όμως θα το κάνει σε βάρος του ίδιου της του μακροπρόθεσμου συμφέροντος, που δεν είναι άλλο από την ταχύτερη διείσδυση της εικόνας 3D στη συνείδηση του ευρύτερου κοινού. Υπάρχει μία μικρή ελπίδα να έχει γίνει λάθος και μην είναι τόσο μεγάλο το διάστημα της αποκλειστικότητας ή να άρει η Fox Home Entertainment τον χρονικό αυτό περιορισμό όταν οι πωλήσεις της Panasonic δείξουν πως δεν ωφελούνται πια από αυτόν, στην οποία περίπτωση φυσικά θα κάνουμε αμέσως αναφορά. Έως τότε, τί άλλο; Απλώς... κρίμα.



Πηγή: http://www.athinorama.gr

Ακριβές link είδησης: http://www.athinorama.gr/digital/homecinema/articles/default.aspx?id=9866
 

Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Απάντηση: Avatar Extended Collector's Edition

Καλημέρα παίδες !

Είδα προχθές το AVATAR extended (+16 min) !
Φοβερή εικόνα και φοβερά τα extras !!! Άξιζε κάθε λεπτό και φυσικά τα χρήματά του !

Ένα πρόβλημα :
Στα σημεια των extra σκηνών (κατά την διάρκεια που έπαιζε η ταινία) κολούσε και πηδούσε στο επόμενο chapter...

Για να δώ τις extra σκηνές πήγαινα πίσω (από το chapter στο οποίο είχε πηδήξει..) με το rew, σιγά σιγά, εως ότου φτάσω στο σημείο που πήδηξε, και έτσι τις έβλεπα...και μετά συνέχιζε κανονικά εως την επόμενη extra σκηνή ......δεν πήγαινε αλλιώς

...συνέβη σε κανέναν ?



Ήταν εκνευριστικό....δεν είδα την extended έκδοση σε ροή όπως ήθελα
Στο 570 ε ; Μου το έκανε κι εμένα όπως ακριβώς το περιγράφεις...τό ίδιο έκανε και στο Terminator Salvation.Τα άσχημα νέα ήταν ότι το έκανε ακριβώς μιά μέρα πρίν χαλάσει...δεν κάνω πλάκα
 

Μηνύματα
499
Reaction score
119
Απάντηση: Avatar Extended Collector's Edition

Καλημέρα παίδες !

Είδα προχθές το AVATAR extended (+16 min) !
Φοβερή εικόνα και φοβερά τα extras !!! Άξιζε κάθε λεπτό και φυσικά τα χρήματά του !

Ένα πρόβλημα :
Στα σημεια των extra σκηνών (κατά την διάρκεια που έπαιζε η ταινία) κολούσε και πηδούσε στο επόμενο chapter...

Για να δώ τις extra σκηνές πήγαινα πίσω (από το chapter στο οποίο είχε πηδήξει..) με το rew, σιγά σιγά, εως ότου φτάσω στο σημείο που πήδηξε, και έτσι τις έβλεπα...και μετά συνέχιζε κανονικά εως την επόμενη extra σκηνή ......δεν πήγαινε αλλιώς :108:

...συνέβη σε κανέναν ?

Ήταν εκνευριστικό....δεν είδα την extended έκδοση σε ροή όπως ήθελα :134::134::134:
Αυτό είναι σοβαρό θέμα. Είναι άραγε πρόβλημα στο δίσκο που σημαίνει δεν «κόλλησαν» καλά τις έξτρα σκηνές; Η είναι θέμα της συσκευής blu-ray;
Εσένα αυτά τα 16 λεπτά έξτρα σου άρεσαν; Η ήταν σκηνές που και να μη της έβλεπες δεν θα έχανες τίποτα.

Υ.Σ
Θυμάμαι ότι και στη ταινία “THE CHRONICLES OF RIDDICK” πριν την έναρξη μιλάει ο σκηνοθέτης γι΄ αυτό το θέμα του κολλήματος των έξτρα σκηνών.
Εγώ πάντως σ΄ εκείνη τη ταινία δεν κατάλαβα τίποτα.
 

Μηνύματα
72
Reaction score
0
Απάντηση: Avatar Extended Collector's Edition

Στο 570 ε ; Μου το έκανε κι εμένα όπως ακριβώς το περιγράφεις...τό ίδιο έκανε και στο Terminator Salvation.Τα άσχημα νέα ήταν ότι το έκανε ακριβώς μιά μέρα πρίν χαλάσει...δεν κάνω πλάκα


Στο 570 ναι...ωχ μη μου λες τέτοια....λες να είναι μάπα το καρπούζι ? Είχες κάνα νεό από το δικό σου από το service ?
Πάντως τα matrix και το 2012 που είδα σε blu raυ τα έπζιξε χωρίς κανένα πρόβλημα....
 

Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Απάντηση: Avatar Extended Collector's Edition

Αυτό είναι σοβαρό θέμα. Είναι άραγε πρόβλημα στο δίσκο που σημαίνει δεν «κόλλησαν» καλά τις έξτρα σκηνές; Η είναι θέμα της συσκευής blu-ray;
Εσένα αυτά τα 16 λεπτά έξτρα σου άρεσαν; Η ήταν σκηνές που και να μη της έβλεπες δεν θα έχανες τίποτα.

Υ.Σ
Θυμάμαι ότι και στη ταινία “THE CHRONICLES OF RIDDICK” πριν την έναρξη μιλάει ο σκηνοθέτης γι΄ αυτό το θέμα του κολλήματος των έξτρα σκηνών.
Εγώ πάντως σ΄ εκείνη τη ταινία δεν κατάλαβα τίποτα.

Δεν είναι θέμα δίσκου, γιατί στα άλλα δύο player που έχω (PS3, Sharp) παίζει κανονικά.

Αυτά τα 16 λεπτά πίστεψέ με έχουν όλη την ουσία του έργου :126: ...
 

Μηνύματα
72
Reaction score
0
Απάντηση: Avatar Extended Collector's Edition

Αυτό είναι σοβαρό θέμα. Είναι άραγε πρόβλημα στο δίσκο που σημαίνει δεν «κόλλησαν» καλά τις έξτρα σκηνές; Η είναι θέμα της συσκευής blu-ray;
Εσένα αυτά τα 16 λεπτά έξτρα σου άρεσαν; Η ήταν σκηνές που και να μη της έβλεπες δεν θα έχανες τίποτα.

Υ.Σ
Θυμάμαι ότι και στη ταινία “THE CHRONICLES OF RIDDICK” πριν την έναρξη μιλάει ο σκηνοθέτης γι΄ αυτό το θέμα του κολλήματος των έξτρα σκηνών.
Εγώ πάντως σ΄ εκείνη τη ταινία δεν κατάλαβα τίποτα.
Καλά ήταν τα extra, και χωρίς αυτά πάλι καλό είναι...βασικά θα το δεις και θα το κρίνεις :)

Αυτό που λες πάντως ότι δεν «κόλλησαν» καλά τις έξτρα σκηνές μου φαίνετε λίγο περίεργο....τι είναι για να μην τις κόλησαν καλά ? Σπασμένο παιχνίδι ? Εσύ έχεις το 570 ?
 

Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Απάντηση: Avatar Extended Collector's Edition

Στο 570 ναι...ωχ μη μου λες τέτοια....λες να είναι μάπα το καρπούζι ? Είχες κάνα νεό από το δικό σου από το service ?
Πάντως τα matrix και το 2012 που είδα σε blu raυ τα έπζιξε χωρίς κανένα πρόβλημα....


Δεν έχω κανένα νέο ακόμα...πάντως αν μου πούνε για αλλαγή με το 390 την κάνω ευχαρίστως :142:
 

Μηνύματα
3.732
Reaction score
89
Re: Απάντηση: Avatar Extended Collector's Edition

Δεν έχω κανένα νέο ακόμα...πάντως αν μου πούνε για αλλαγή με το 390 την κάνω ευχαρίστως :142:
μη σου πουν αλλαγη με οππο μονο το νου σου τι θα κανεις !!! :143::143::143:
 

Μηνύματα
186
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Avatar Extended Collector's Edition

Δεν έχω κανένα νέο ακόμα...πάντως αν μου πούνε για αλλαγή με το 390 την κάνω ευχαρίστως :142:
Εμ στα ελεγα εγω.:102:Παρτο να δεις την υγεια σου!:107:
 

Μηνύματα
72
Reaction score
0
Απάντηση: Avatar Extended Collector's Edition

Δεν έχω κανένα νέο ακόμα...πάντως αν μου πούνε για αλλαγή με το 390 την κάνω ευχαρίστως :142:
οκ, ρίξε σύρμα όταν έχεις νέα ;)
 

Μηνύματα
499
Reaction score
119
Απάντηση: Avatar Extended Collector's Edition

Καλά ήταν τα extra, και χωρίς αυτά πάλι καλό είναι...βασικά θα το δεις και θα το κρίνεις :)

Αυτό που λες πάντως ότι δεν «κόλλησαν» καλά τις έξτρα σκηνές μου φαίνετε λίγο περίεργο....τι είναι για να μην τις κόλησαν καλά ? Σπασμένο παιχνίδι ? Εσύ έχεις το 570 ?
Όχι, έχω το denon dvd3800BD.
 


Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Απάντηση: Avatar Extended Collector's Edition

Ρε σπάμμερς :142: το θέμα είναι για το άβαταρ όχι για το LG μου :142:
 


Μηνύματα
5.401
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Avatar Extended Collector's Edition

Νικο,σ'αυτα τα 16 λεπτα δειχνει την ....επιστροφη στη φυση;:138:
Οχι...:142: καλά ρε τόσο ανωμαλάρα είσαι ; :142: γουστάρεις να βλέπεις κίνκυ καταστάσεις με τα μαϊμούλια να χαϊδολογιόνται ; :142:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.604
Μηνύματα
2.867.561
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top