AVMentor reviews.... Metric Halo LIO-8!

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.497
Με την μετρικ σε ρόλο προενισχυτη έχεις απλό dolby
Ποιο απλό;
Κανένα Dolby δεν υποστηρίζει η μέτρικ.
Τα έχεις πολύ χύμα στο μυαλό σου.

Η μέτρικ είναι 8-απλό Ντακ, με DSP και προενισχυτικά σταδια, με εισοδοεξοδους αναλογικές και ψηφιακές, και το τι κάνει δε θα το καταλάβετε ποτέ. :p Dolby πάντως, δεν υποστηρίζει. Κανένα. Μηδέν. Zero. :D
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.377
Reaction score
79.470
και δύο τεμάχια από αυτό λέμε. Τι δε γίνεται ακριβώς; :D
Ρε σεις, όταν λέω δεν γίνεται, δεν γίνεται.

Για πες.
Το ντιρακ έχει ως βασικό πλεονέκτημα την χρονική/δασική ευθυγράμμιση στην εφαρμογή των φίλτρων.
Πως θα επικοινωνήσει το ένα οκτακάναλο με το άλλο οκτακάναλο για για να ευθυγραμμιστούν χρονικά; Δεν υπάρχει πρόβλεψη software.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.497
Για να καταλαβαίνουμε το επίπεδο:

ένα τέτοιο άρβους , δύο τεμάχια από αυτό και η 16-καναλη Ορόρα .
Το άνωθεν πακέτο είναι σαφώς ανώτερο του ντατασατ κλπ, με σούπερ σπέσιαλ Ντακ.

Το τρίνοβ το ακριβό, με τις ψηφιακές εξόδους, διαφέρει μόνο ως προς την ισοσταθμιση. Κατά τα υπόλοιπα, ίδιο πακέτο είναι, και μάλιστα (σίγουρα) με υποδεέστερα Ντακ (η Λίνξ είναι αφρός), απλώς η ισοσταθμιση του τρίνοβ είναι ανώτερη του ντιρακ.
[DOUBLEPOST=1550051560][/DOUBLEPOST]
Ρε σεις, όταν λέω δεν γίνεται, δεν γίνεται.

Για πες.
Το ντιρακ έχει ως βασικό πλεονέκτημα την χρονική/δασική ευθυγράμμιση στην εφαρμογή των φίλτρων.
Πως θα επικοινωνήσει το ένα οκτακάναλο με το άλλο οκτακάναλο για για να ευθυγραμμιστούν χρονικά; Δεν υπάρχει πρόβλεψη software.
Είναι πάρα πολύ απλό.
Ειλικρινά, δε σου'ρχεται; :p
 


Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Βρε συ, ξεκόλλα.
Αυτό, δεν είναι της προκοπής λύση.

Το αναλογικό σήμα που θα δώσεις στο μίνι ντιεσπί, θα γίνει ξανά ψηφιακό, και μετά θα ξαναγίνει αναλογικό.

Βλακιζεται. Μόνο για σαμπ παίζει.


Δεν είναι σοβαρή λύση.
Είναι λύση ανάγκης, και μόνο για σαμπ.
Οκ
Όταν κατέβεις Αθήνα σε παρακαλώ θέλω ραντεβού
Ίσως αναθεωρήσεις κάποιες απόψεις.
Soco ...
Σε θέλω Δευτέρα απόγευμα ....
Σας χαλάω εγώ χατηρι ;;;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.377
Reaction score
79.470
Οκ
Όταν κατέβεις Αθήνα σε παρακαλώ θέλω ραντεβού
Ίσως αναθεωρήσεις κάποιες απόψεις.
Soco ...
Σε θέλω Δευτέρα απόγευμα ....
Σας χαλάω εγώ χατηρι ;;;
Μάκη, το ότι παίζει καλά το σύστημά σου δεν σημαίνει πως δεν μπορεί να παίξει καλύτερα.
Αυτό που έχεις κάνει το κατεβάζει κατηγορία, εξ ορισμού.
[DOUBLEPOST=1550057183][/DOUBLEPOST]Εγώ πάντως αν είχα Yamaha+minidsp θα έβαζα το minidsp μόνο στα sub, και θα έβαζα αν χρειαζόταν κάποια φίλτρα απο το manual του Yamaha έως το πολύ τα 200Hz, και τίποτα απο κει και πάνω.
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Δόξα τον Θεό καλώδια υπάρχουν
Η πρόσκληση ισχύει κ για σένα.
Α/β οπότε θέλετε μπορούμε άμεσα να κάνουμε
Το σύστημα μου θεωρώ ότι το ξέρω αρκετά για να το κρίνω σωστά
Άρα θα μου επιτρεψετε να έχω διαφορετική άποψη
 


Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Συμφωνώ
Όταν μπορέσω να δώσω 12 χιλιαρικα για να τον πάρω θα σε ενημερώσω
Για Ναντ κλπ απο Αγγλία δεν το συζητάμε καν με τα τόσα προβλήματα που έχουν ....
Οπότε υλοποίησα την πιο απλή λύση που ήξερα
Σε 2 -4 χρονακια το συζητάμε πάλι
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.377
Reaction score
79.470
Συμφωνώ
Όταν μπορέσω να δώσω 12 χιλιαρικα για να τον πάρω θα σε ενημερώσω
Για Ναντ κλπ απο Αγγλία δεν το συζητάμε καν με τα τόσα προβλήματα που έχουν ....
Οπότε υλοποίησα την πιο απλή λύση που ήξερα
Σε 2 -4 χρονακια το συζητάμε πάλι
Nad τα εχει ο Λάιος
Υπαρχουν και τα Arcam.
Και τα δυο πάρα πολύ κάτω απο την τιμή που λες, και δεν έχουν προβλήματα οι προενισχυτές αυτοί. Που είδες τα προβλήματα;
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Έχουν πρόβλημα με της θύρες hdmi
Επίσης πολλές παραξενιές
Χάνουν κλείδωμα στην αλλαγή πηγής
Δεν δίνω 6-5 χιλιάδες με τιποτα και να έχω τέτοια προβλήματα
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.377
Reaction score
79.470
Έχουν πρόβλημα με της θύρες hdmi
Επίσης πολλές παραξενιές
Χάνουν κλείδωμα στην αλλαγή πηγής
Δεν δίνω 6-5 χιλιάδες με τιποτα και να έχω τέτοια προβλήματα
Δεν έχω μάθει κάτι τέτοιο για το M17 v2.
Λινκ?
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Δεν έχω λινκ κρατημένο
Βασικά μόνο δοκιμασμένα εργαλεία εμπιστεύομαι
Βέβαια και ότι δεν κυκλοφορουν ευρέως δεν βοηθάει
Αλλά τοσα χρήματα δεν βοηθάει για πειραματισμούς
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.377
Reaction score
79.470
Δεν έχω λινκ κρατημένο
Βασικά μόνο δοκιμασμένα εργαλεία εμπιστεύομαι
Βέβαια και ότι δεν κυκλοφορουν ευρέως δεν βοηθάει
Αλλά τοσα χρήματα δεν βοηθάει για πειραματισμούς
Δεν μπορει να κυκλοφορήσει ευρέως, είναι ακριβό. Εξ ορισμού πωλούνται λιγότερα κομμάτια από τα yamaha και τα marantz.
Πάντως στο stereophile, και στο avs forum δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο, ούτε απο reviewers ούτε απο χρήστες. Μήπως το συγχέεις με τα προβλήματα που παρουσίαζε ο 758v3, ο ολοκληρωμένος;
[DOUBLEPOST=1550061627][/DOUBLEPOST]Τέλος πάντων, όπως νομίζεις.
Εγώ θα πάρω κάποιον απο αυτούς πάντως
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.497
Μπορεί να μην έχει καμία σημασία, πάντως η τελευταία παράγραφος στο στερεοφιλ λέει ότι πάνω από 48-αρα δειγματοληψία δε θα περάσει.

Λίγο πάνω από red book. Καλά είναι, δε λέω..
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.377
Reaction score
79.470
Μπορεί να μην έχει καμία σημασία, πάντως η τελευταία παράγραφος στο στερεοφιλ λέει ότι πάνω από 48-αρα δειγματοληψία δε θα περάσει.

Λίγο πάνω από red book. Καλά είναι, δε λέω..
Το dirac 2.0 έχει προς το παρόν αυτόν τον περιορισμό. 24/48. Όχι 16/44.1. :p

Και ξέρεις καλά πως το 24 είναι το σημαντικό για το δυναμικό εύρος. Όχι το 48.
Είναι δηλαδή HiRes.

Σύντομα με update θα πάει στο 24/96. Αν δεν θες να περιμένεις συνεχίζεις με το Dirac 1 που πάει 24/96.

Παιδιά, μην το ψάχνετε, το έχω τερματίσει. Απλώς ρωτήστε.

:D
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
:rolleyes:Ειναι πειραματισμος το να παρεις Νad και δεν ειναι πειραματισμος, η διπλη μετατροπη και ουσιαστικα καταργηση του ντακ της αρχικης επεξεργασιας;:oεκτος και εαν ειναι υποδιαιστερο...οπως και πολυ υποδιαιστερη η αρχικη ισοσταθμιση.
Τη Δευτερα παλι η γη στρογγυλη θα ειναι ειναι σιγουρο αυτο, αλλα αμα εχεις nad για συγκριση τοτε εχει νοημα...θα εχεις;:fuckyou:
Το γιατι δε κυκλοφορουν πολλοι, και (τρινοβ δεν κυκλοφορουν τι παει να πει αυτο;:fuckyou:) μπορει να οφειλεται σε ενα σωρο λογους ,π.χ.τιμη, ευκολιες,ισχυ,κλπ που ειναι διαθεσιμα σε αντιστοιχα ιαπωνικα μοντελα ,και δεν ζητουν αποκλειστικα τα καλυτερα απο μια ισοσταθμιση, ειναι δηλαδη θεμα προτεραιοτητων ...
Η σωστη σειρα ειναι αυτη,της επεξεργασιας πρiν του dac χωρις dac... εαν θες να βαψεις ενα τοιχο δε αγοραζεις λευκο, βαζεις μαυρο και μετα λευκο για να το κανεις ενα αλλο λευκο :D γιατι δε θα γινει ποτε λευκο οπως εαν επαιρνες εξαρχης το αλλο λευκο.:sneaky::tongue:
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.497
Τέλος πάντων, εδώ είναι θρεντ για τη μέτρικ, όχι για ναντ, περάστε έξω κύριε. :p

Όσον αφορά τη μέτρικ, στην παλαιά της μορφή, είχε μόνο ένα db25 για ψηφιακές εξόδους και εισόδους με AES EBU, δηλαδή 8+8 κανάλια.
Τώρα, παίρνει και δεύτερο, και μπορεί να πάει στα 16+16 καναλια.
Οι όποιοι "περιορισμοί" εκ πρώτης, έχουν ξεπεραστεί πλέον σε αυτό το θέμα.

Ταυτόχρονα, δεν διέθετε κάποιο μονιτορινγκ πρισετ για πάνω από 5.1 πολυκάναλου.

Στην νέα της μορφή, κυκλοφόρησε αρχικά με 7.1 μονιτορινγκ, και τώρα πλέον με 7.1.4 πλήρες πακέτο συμβατό για ακρόαση Atmos, και μάλιστα αυτός είναι ο μόνος λόγος που βγήκε το συγκεκριμένο, για atmos μονιτορινγκ στουντιακού επιπέδου.

Προφανώς, στην στουντιακή χρήση της, ο μαστεράς φτιάχνει τα διακριτά στριμς του άτμος, και τα ακούει ταυτόχρονα από το στημένο εκεί σετάπ, χωρίς να έχουν επάνω τους το ταμπελάκι της Dolby.

Αφού το στήσει όπως θέλει, μετά το πακετάρει σε ένα πολυκάναλο στριμ, και του φοράει και την ταμπέλα του άτμος, με κάποιον άλλο εξοπλισμό, πράγμα που δε μας ενδιαφέρει τώρα.

Αυτό που μας ενδιαφέρει,ως οικιακούς χρήστες, είναι να αναπαράγει η μέτρικ τα διακριτά στριμς του άτμος στο σπίτι μας, με τον ίδιο τρόπο που τα αναπαράγει στο στούντιο.

Για να γίνει αυτό, χρειάζεται να την ταίσεις με 7+1+4=12 διακριτά PCM στριμς, είτε από σκληρό δίσκο, είτε από τις ψηφιακές της εισόδους, και έχει ποικιλία ψηφιακών εισόδων.

Οι γνωστές λύσεις διακριτών PCM στριμς, είναι από την 2η HDMI έξοδο των media player, που εκτελούν τα ίδια αποκωδικοποίηση, όπως λόγου χάριν το oppo, αλλά και αρκετά άλλα.

Το πρόβλημα είναι ότι το oppo (και τα υπόλοιπα) δεν βγάζουν πάνω από 7.1 κανάλια διακριτών αποκωδικοποιημένων στριμς μέσω της HDMI.

Η μόνη διαθέσιμη επιλογή αποκωδικοποίησης ατμος σε "χαμηλή τιμή", είναι το arvus. Οι επόμενες επιλογές είναι κατά πολύ ακριβότερες, και αφορούν πλήρεις προενισχυτές av με διακριτές AES EBU εξόδους, όπως ντατασατ και τρίνοβ.

Στην περίπτωση σύνδεσης με το arvus, είναι εφικτό να μπει και ντιρακ στην πορεία του σήματος, μεταξύ arvus και metric.

Τα 2 τεμάχια μίνι ντιεσπί που χρειάζονται για να καλύψουν τα >8 κανάλια του άρβους, αλλά και για να βγάλουν κι άλλα κανάλια σαμπ, θα συντονιστούν μεταξύ τους πανεύκολα, με όση καθυστέρηση χρειάζεται από την μέτρικ, ή την Ορόρα, και τα 2 έχουν δυνατότητες. Δηλαδή, θα ισιώσουν στο φάσμα κάθε ηχείο ξεχωριστά, για σωστό στεπ ρισπονς, και στη συνέχεια, αν υπάρχει χρονική διαφορά μεταξύ των ηχείων των διαφορετικών μίνι ντιεσπι, είναι μόνο καθυστέρηση, όπως κάνουν όλοι οι av προενισχυτές, που έχει σχέση με την απόσταση του ηχείου από τη θέση ακρόασης..

Βεβαίως, αν έχεις σοβαρά ηχεία που έχουν σωστό step response, δε χρειάζονται τέτοια διόρθωση, και αν τα έχεις ίδια και στην ίδια απόσταση ακρόασης, δε χρειάζονται ούτε διαφορετική καθυστέρηση. Τα σαμπ βεβαίως είναι ένα διαφορετικό κεφάλαιο, εκτός κι αν κι αυτά εμπίπτουν στην ίδια κατηγορία άριστων ηχείων με εγγυημένο στεπ ρισπονς στο πακέτο.

Τες πα. Μολών λαβέ.8-)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.358
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top