B&W CDM 1...και μετά τί ;;

Μηνύματα
290
Reaction score
140
Ομάδα καλησπέρα!

Μικρή Εισαγωγή....
Αν και ήμουν περισσότερο φαν του ακουστικού, τον τελευταίο χρόνο απέκτησα τα CDM1 και τα Monitor Audio 703 PMC. Τα οδηγούσα αρκετό καιρό με τον "οικογενειακό μας" ενισχυτή Marantz Pm7000, όμως πρόσφατα απέκτησα προσωρινά (δεν είναι δικός μου) τον Yamaha AS2000, που εμφανώς είναι καλύτερος από τον Marantz (έχει και 3-4 φορές την τιμή του βέβαια...). Εν τέλει μάλλον στρέφομαι στην ακρόαση με τα ηχεία, αφήνοντας όλο και περισσότερο τα ακουστικά. Μεταξύ των 2 δεν μπορώ να διαλέξω, έχουν διαφορετική προσέγγιση, με τα 703 να είναι καλύτερα σε ορχηστρικά και φωνητικά, ενώ τα CDM1 σε ροκ και ποπ.

Κυρίως Θέμα...
Με κάλεσε χθες ένας φίλος γιατί πουλούσε τα B&W 805N. Δυστυχώς αυτή τη στιγμή δεν έχω τη δυνατότητα αγοράς, αλλά ξεκίνησα να σκέφτομαι κάποια ενδεχόμενη αναβάθμιση των ηχείων μου, ειδικά στην περίπτωση που κρατήσω και τον Yamaha. Ποιο ηχείο θα αποτελούσε βελτίωση των 2 παραπάνω, σε λογικά οικονομικά πλαίσια, λαμβάνοντας υπόψη ως ενισχυτή τον Yamaha ; Τα 805N διαβάζω ότι είναι αξιόλογο ηχείο, ανώτερης κατηγορίας από το CDM1 αλλά δεν έχω γνώση του αν αιτιολογείται το price gap. Επίσης σε αυτά τα χρήματα τί εναλλακτικές της B&W υπάρχουν? ( kef, sonus fiber, monitor audio κτλ ). Bookself ή floorstanting μάλλον δεν με απασχολεί, με απασχολεί αποκλειστικά η τελική απόδοση...

Συμπληρωματικά...
Η ακρόαση γίνεται σε μικρό χώρο, από απόσταση 1,5-2,0 μέτρων. Η απόσταση των ηχείων όπως είναι στημένα τώρα είναι στο 1,70 περίπου. Έχω μια τάση για B&W καθώς και τα CDM1 και ένα ζευγάρι που είχα παλιά ,το 302 (αν θυμάμαι καλά), μου έχουν αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις. Δεν είναι ωστόσο μονόδρομος. Επίσης μιλάμε πάντα για μεταχειρισμένο ηχείο, καθώς οι τιμές μετά ανεβαίνουν πολύ...
 

Μηνύματα
2.125
Reaction score
5.578
Ειχα cdm 1 με rotel 980 προ και τελικο,ειχα και 805N και χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο που τα εδωσα,γιατι προς το παρον δεν υπαρχουν τα χρηματα για να τα ξανα αγορασω,αλλα θα το κανω σιγουρα.
Αν μπορεις αγορασε τα ειναι αλλη κλασης ηχειο γενικα. Και μην κανεις το λάθος να τα δώσεις γιατι θα σου λειπει κατι(λιγο μπάσσο παραπάνω).Θελει προσοχη στο στησιμο,οπως και τα cdm1 αλλα σου δινει πισω πολυ σοβαρο ηχο.
 

Μηνύματα
290
Reaction score
140
Ειχα cdm 1 με rotel 980 προ και τελικο,ειχα και 805N και χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο που τα εδωσα,γιατι προς το παρον δεν υπαρχουν τα χρηματα για να τα ξανα αγορασω,αλλα θα το κανω σιγουρα.
Αν μπορεις αγορασε τα ειναι αλλη κλασης ηχειο γενικα. Και μην κανεις το λάθος να τα δώσεις γιατι θα σου λειπει κατι(λιγο μπάσσο παραπάνω).Θελει προσοχη στο στησιμο,οπως και τα cdm1 αλλα σου δινει πισω πολυ σοβαρο ηχο.
Από ότι καταλαβαίνω γενικά είναι πολύ σοβαρό ηχείο το 805Ν. Σε άμεση σύγκριση με τα CDM1 ? Θα άξιζε το άλμα?
 


Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Έχει στις αγγελίες του site 2 ζευγάρια Audio Spectrum Hermes TLS που πραγματικά αξίζει να τα λάβεις υπ' όψιν σου (ίσως να είναι και πιο φθηνά απ' όσο δίνει ο φίλος σου τα 805Ν)
 

Μηνύματα
290
Reaction score
140
Έχει στις αγγελίες του site 2 ζευγάρια Audio Spectrum Hermes TLS που πραγματικά αξίζει να τα λάβεις υπ' όψιν σου (ίσως να είναι και πιο φθηνά απ' όσο δίνει ο φίλος σου τα 805Ν)
Έχεις μήπως ακούσει τα 805 ή ακόμα καλύτερα τα CDM1 ώστε να έχω ένα σημείο αναφοράς? Κάτι μου λέει ότι το Audio Spectrum ως floorstanding θα είναι πιο ''ολοκληρωμένο'' , αλλά όλα αυτά είναι σχετικά και έχω μικρή προσωπική εμπειρία, η πραγματικότητα ίσως διαφέρει. Πάντως τα 703pcm που είναι δαπέδου γεμίζουν καλύτερα τον χώρο από τα cdm1 παρότι έχουν μικρότερο οδηγό.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Τα CDM1 τα γνωρίζω πολύ καλά όπως και τα Audio Spectrum Xanadu και τα Hermes, τα 805N δεν τα γνωρίζω αλλά δε νομίζω ότι ηχείο βάσης 2 δρόμων μπορεί να συγκριθεί με ηχείο δαπέδου 4 δρόμων, μιλάμε φυσικά για σύγκριση ισάξια ποιοτικών κατασκευών.
Αλλά ο πιο κατάλληλος να σου απαντήσει νομίζω πως είναι ο @PeterMeni
Σε φίλο που έχει τα CDM1 SE χάρισα πριν 3 ή 4 χρόνια τα Xanadu... έκτοτε τα CDM1 δεν τα ξαναέβαλε στο σύστημα του. Τα Hermes ήταν κορυφαίο μοντέλο της Audio Spectrum και η απόδοση των χαμηλών συχνοτήτων από σωστά υλοποιημένα TLS ηχεία είναι άλλο πράγμα.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.125
Reaction score
5.578
Ο Ερμης ειναι ωραιο ηχειο(κατα την γνωμη μου η Audio Spectrum ηταν η καλυτερη Ελληνικη εταιρία)αλλα δεν κανει για μικρους χωρους οπως ανεφερες στο πρωτο σου ποστ,ειδικα ο πρωτης γενιας tls.
 


Μηνύματα
290
Reaction score
140
Πως στεκονται αυτα ή αλλα καινουρια απεναντι σε κοινως αναγνωρισμενα ηχεια, αν και παλια, οπως τα nautilus 805 ?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.465
Πως στεκονται αυτα ή αλλα καινουρια απεναντι σε κοινως αναγνωρισμενα ηχεια, αν και παλια, οπως τα nautilus 805 ?
εξαιρετικά καλύτερα 8-)


vs

 

Μηνύματα
290
Reaction score
140
Εχω γνώση των μετρήσεων του asr , ωστόσο πολλές φορες εχω δει αντικειμενικές μετρήσεις που δεν αντιστοιχούν σε αυτο που εχω ακουσει. Μιλώ κυρίως για ακουστικά καθως εκεί εχω μεγαλύτερη εμπειρια… Δεν πιστεύω σε μαγικες ιδιότητες κρυμμένες, και παντα κοιτω τις μετρήσεις, καθως ειναι ισχυρώς ενδεικτικές του αποτελέσματος, αλλα νομίζω οτι δεν λενε ολη την αλήθεια παντα. Για αυτο οι προσωπικές εμπειρίες, κυρίως βασισμένες σε συγκρίσεις, ειναι εξίσου σημαντικές για να βγει ένα πιο ασφαλές συμπέρασμα. Για παραδειγμα το dragonfly cobalt που δεν «μετράει καλα» κατα asr παιζει εξαιρετικά καλα, εφάμιλλα, αν οχι καλυτερα, του mojo που «μετράει» καλυτερα.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.465
το πιο εύκολο για να το διαπιστώσεις.....
είναι να τα παραγγείλεις από τον Θωμά...κ αν δεν σου δώσουν αυτό που ψάχνεις να τα επιστρέψεις ;)
 


vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
Πως στεκονται αυτα ή αλλα καινουρια απεναντι σε κοινως αναγνωρισμενα ηχεια, αν και παλια, οπως τα nautilus 805 ?
για αλλα καινουργια δεν μπορω να μιλησω γενικα, κοινως αναγνωρισμενα οσο αφορα το marketing μαλλον εννοεις...

κανω εικονα στο μυαλο μου τα kali να τρωνε πασατεμπο και να πετανε τα τσοφλια στα 805... χχαχαχα

εκτος αν θελεις να βλεπεις ηχεια με καπλαμα, ξυλο, σαλονατα, εκει να το ξαναδουμε
τι ακουστικα εχεις? δεν πιστευω τιποτα εισαγωγικα grado ε?

θελεις αληθειες η σαλτσουλες και "αποψη"?
 

Μηνύματα
290
Reaction score
140
για αλλα καινουργια δεν μπορω να μιλησω γενικα, κοινως αναγνωρισμενα οσο αφορα το marketing μαλλον εννοεις...

κανω εικονα στο μυαλο μου τα kali να τρωνε πασατεμπο και να πετανε τα τσοφλια στα 805... χχαχαχα

εκτος αν θελεις να βλεπεις ηχεια με καπλαμα, ξυλο, σαλονατα, εκει να το ξαναδουμε
τι ακουστικα εχεις? δεν πιστευω τιποτα εισαγωγικα grado ε?

θελεις αληθειες η σαλτσουλες και "αποψη"?
Παιζει να ειναι τοσο καλυτερα τα kali απο τα 805; Μου φαινεται καπως υπερβολικο χωρις βεβαια να ξερω αν αληθεύει ή οχι… Εχω ακουσει τα Grado και δεν με ενθουσίασαν για όλον τον ντόρο που γινεται…
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Το θέμα που παρουσιάζουν τα CDM-1, όπως και πολλά ηχεία, είναι πως με τον καιρό πήζει το <<μαγνητικό υγρό>> στο διάκενο του tweeter. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μειωθεί η διαδρομή του θόλου, πράγμα που σημαίνει μειωμένη στάθμη και δυναμικά.
Όπως πολύ σωστά είπε παραπάνω ο todkos αυτό πρέπει να ελεγχθεί και να επισκευαστούν αν απαιτείται.

Από εκεί και πέρα, το CDM-1 έχει απλούστερο, όχι τόσο καλοσχεδιασμένο δηλαδή, κύκλωμα διαχωρισμού σε σχέση με το SE, όπως και υποδεέστερα υλικά σε αυτό. Αρκετή διαφορά σε αυτό.

Από την άλλη η ποιότητα των μεγαφώνων του είναι πολύ καλή και δεν θα έλεγα πως η μεταπώληση του στις τρέχουσες τιμές αξίζει.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.399
Reaction score
125.572
εξαιρετικά καλύτερα 8-)


vs

Το 805S, όπως φαίνεται ξεκάθαρα από τις μετρήσεις του αμιρ, είναι ένα χρεπι και μισό.

Για φτυσιμο.

(κι όχι φτου φτου μη σε ματιάξω)
 
Last edited:

Μηνύματα
302
Reaction score
117
Κάτι άλλο επίσης σημαντικό,είναι ότι τα ηχεία θέλουν και watt και ρεύματα για να αποδόσουν αυτά που μπορούν.
Αν ενισχυθούν κατάλληλα καταλαβαίνεις την ηχητική τους ποιότητα.
 

Μηνύματα
348
Reaction score
685
Συνοπτικα :

1) Είχα καποτε τα cdm 1 (non SE) , εχουν ωραιο χαρακτηρα τα ηχεια , αλλα ακομα και το 805 matrix ηταν αλλου , ποσο δε μαλλον το Ν... αυτα παντα με γνωμονα οτι κρατας τον yamaha (η αντιστοιχη ποιοτική ενίσχυση) ,αλλιώς ΜΗΝ παρεις 805....
Επίσης όπως είδες και απο τις μετρήσεις , το ηχείο "μετράει άσχημα" λέμε !! 8-)


2)Αν είσαι Αθήνα πήγαινε εδώ , και ακου τα Kali που σου προτειναν.
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.856
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top