B&W CDM 1...και μετά τί ;;

Μηνύματα
7.275
Reaction score
11.827
Εγώ θα σου πρότεινα προτού επενδύσεις σε άλλα ηχεία ( και δη παθητικά ), να δεις μήπως μπορείς να δοκιμάσεις το 703 με μεγαλύτερο ενισχυτή, ώστε να έχει επαρκή αποθέματα ισχύος. Έχω τα 705 που βέβαια έχουν ονομαστική αντίσταση 6Ω και όχι 8Ω όπως τα δικά σου. Τα 705 μου τον Rotel RB971 των 70w@8Ω τον είχαν για πρωινό όταν έδινα...καλές εντάσεις ( αχ, εποχές!! ).
Όσο για τη στερεοφωνική τους εικόνα, σε ένα κακό χώρο είναι πράγματι "καλή". Για δοκίμασε όμως να τα στήσεις near field κάπου στο 1.5 μέτρο απο τη θέση ακρόασης, μακριά απο τους τοίχους και τότε θα καταλάβεις τί δυνατότητες έχουν.
Δεν λέω ότι είναι το τέλειο ηχείο, αλλά δεν είναι κανένα άχρηστο ηχείο. Και επειδή έγινε κουβέντα για τη τιμή του κάθε ηχείου, να υπενθυμίσω ότι η σειρά Reference PMC στην οποία ανήκει και το 703 σου, στην εποχή της ( τέλη δεκαετίας 90 ) κόστιζε κάπου κοντά στο εκατομμύριο δραχμές. Όχι ότι έχει σημασία, αλλά σε περίπτωση που δεν το γνώριζες, μη νομίζεις ότι έχεις μπροστά σου κανένα παρακατιανό ηχείο.
Αν τώρα ηχητικά δεν σου αρέσει, αυτό είναι άλλο ζήτημα. Όπως είπα και λίγο παραπάνω όμως, αν μπορείς, δωσ'του ενισχυτή με headroom και επειδή - τουλάχιστον το 705, λογικά και το 703 - είναι λίγο γλυκίζον στις μεσαίες του, προσπάθησε να το συμμαζέψεις με ένα πιο ουδέτερο ενισχυτή. Έτσι, για την αλητεία!!
 

Μηνύματα
1.298
Reaction score
2.575
Πολύ χρήσιμες οι μετρήσεις σου. Στην πρώτη περίπτωση υπάρχει ξεκάθαρα θέμα μεγάλο, που δεν άκουσα κάτι τέτοιο με τα δικά μου. Τώρα αν είναι σε οριακή κατάσταση δεν ξέρω. Φαντάζομαι είναι λεπτοδουλειά η επισκευή του τουίτερ και θέλει και καλό μάστορα :). Είναι καλό πάντως που είναι επισκευάσιμα και με τέτοια αποτελέσματα!
Σιγά το δύσκολο , το έκανα μόνος μου, 20 ευρώ μου κόστισε
Τα πάντα άλλαξαν και ακουγόντουσταν μια χαρά
Αλλά με είχε πιάσει η μαμακία η αναβάθμισήτιδα και τα σκότωσα τζαμπέ.
Το μετάνοιωσα πολύ όμως
Σε όλους μας πιάνει η τρέλα και κάνουμε βλακείες όμως ….
 

Μηνύματα
290
Reaction score
140
Εγώ θα σου πρότεινα προτού επενδύσεις σε άλλα ηχεία ( και δη παθητικά ), να δεις μήπως μπορείς να δοκιμάσεις το 703 με μεγαλύτερο ενισχυτή, ώστε να έχει επαρκή αποθέματα ισχύος. Έχω τα 705 που βέβαια έχουν ονομαστική αντίσταση 6Ω και όχι 8Ω όπως τα δικά σου. Τα 705 μου τον Rotel RB971 των 70w@8Ω τον είχαν για πρωινό όταν έδινα...καλές εντάσεις ( αχ, εποχές!! ).
Όσο για τη στερεοφωνική τους εικόνα, σε ένα κακό χώρο είναι πράγματι "καλή". Για δοκίμασε όμως να τα στήσεις near field κάπου στο 1.5 μέτρο απο τη θέση ακρόασης, μακριά απο τους τοίχους και τότε θα καταλάβεις τί δυνατότητες έχουν.
Δεν λέω ότι είναι το τέλειο ηχείο, αλλά δεν είναι κανένα άχρηστο ηχείο. Και επειδή έγινε κουβέντα για τη τιμή του κάθε ηχείου, να υπενθυμίσω ότι η σειρά Reference PMC στην οποία ανήκει και το 703 σου, στην εποχή της ( τέλη δεκαετίας 90 ) κόστιζε κάπου κοντά στο εκατομμύριο δραχμές. Όχι ότι έχει σημασία, αλλά σε περίπτωση που δεν το γνώριζες, μη νομίζεις ότι έχεις μπροστά σου κανένα παρακατιανό ηχείο.
Αν τώρα ηχητικά δεν σου αρέσει, αυτό είναι άλλο ζήτημα. Όπως είπα και λίγο παραπάνω όμως, αν μπορείς, δωσ'του ενισχυτή με headroom και επειδή - τουλάχιστον το 705, λογικά και το 703 - είναι λίγο γλυκίζον στις μεσαίες του, προσπάθησε να το συμμαζέψεις με ένα πιο ουδέτερο ενισχυτή. Έτσι, για την αλητεία!!
Μην πάω σε άλλα ηχεία.. χμ ξέρεις πως είναι η αναβαθμίτιδα :p . Σίγουρα το 703 είναι πάρα πολύ καλό, δυστυχώς δεν έχω χώρο για να εκμεταλλευτώ τις δυνατοτητές του. Αλλά ακόμα και nearfield με απόσταση από τον πίσω τόιχο περί τα 60-70 εκατοστά απέδιδε αξαιρετικά. Δεν σε ενοχλούσε κάτι στον ήχο και ούτε έννοιωθες να λείπει κάτι. Τέτοιου είδους "απώλειες" έχεις με το 703 μόνο αν ακούσεις κάτι καλύτερο, πχ 805 :) . Αν τελικά μου μείνει ο yamaha δεν νομίζω ότι θα χρειάζεται κάτι άλλο σε ενισχυτικό, γιατί είναι πολυμηχάνημα :) (πολύ καλό phono, balanced, direct in και με καλή κατασκευή).

Σιγά το δύσκολο , το έκανα μόνος μου, 20 ευρώ μου κόστισε
Τα πάντα άλλαξαν και ακουγόντουσταν μια χαρά
Αλλά με είχε πιάσει η μαμακία η αναβάθμισήτιδα και τα σκότωσα τζαμπέ.
Το μετάνοιωσα πολύ όμως
Σε όλους μας πιάνει η τρέλα και κάνουμε βλακείες όμως ….
Χαίρομαι που είναι τόσο εύκολη διαδικασία, αυτό σημαίνει ότι αν θελήσω να αναβαθμίσω κάποια στιγμή το ηχείο μπορώ να κάνω ανανέωση του ferrofluid και να κάνω αναβάθμιση στο crossover. Επίσης από ότι καταλαβάινω, αν δεν πέσει το ηχείο από τον δεύτερο όροφο δεν μπορεί να πάθει κάποιο οριστικό πρόβλημα. Δηλ με μια σχετική φροντίδα μπορείς να το έχεις μια ζωή...
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.191
Reaction score
19.123
Μπα, μια χαρά έγκυρες είναι οι ετυμηγοριες του, και κοίτα τι εννοώ:

Έτσι μπαίνουν τα πράγματα στη θέση τους.
Με την τιμή.
Αυτή είναι κριτική τιμής.
Είναι φτηνά ρε, εμείς δε θέλουμε φτηνά, πως να το πούμε δηλαδή;

Εντάξει, εξαιρετικά, αλλά φτηνά.

Έγκυρη τοποθέτηση, είναι όντως φτηνά.

Παρότι φτηνά.

Τέλος πάντων, έχουν πλούσιο ήχο. Έγκυρη τοποθέτηση, που δείχνει αντίθεση, πλούσιος ήχος, φτηνά ηχεία, πλούσιος φτηνά.

Φτηνά.

Ε, ο χώρος, οκ.
Όσο πιο πλούσιο Μπάσο (ακόμα κι από φτηνό ηχείο) τόσο τονίζονται τα προβλήματα του χώρου.
Έγκυρο.

Εντελως έγκυρο.
Έτσι είναι, κι έτσι πρέπει να είναι.
Δηλαδή σωστό είναι το ηχείο, αλλά δε παύει να είναι φτηνό, οπότε τι συζητάμε τώρα..

Ανώτερου στην τιμή, και βεβαίως σου τη δίνουν την αίσθηση της ανώτερης τιμής, έχουν ωραία γυαλιστερά ξύλα, όχι όπως το άλλο το μαύρο το φτηνό.

Αίσθηση ανώτερου, έγκυρο.
Φαίνεται και στο ταμπελακι με την τιμή.

Πιο έγκυρο ψοφάει.
Άμα δεν έχει Μπάσο, δεν ξεκινάει να γαργαλάει το χώρο, δεν ακούς προβλήματα.
Βεβαίως δεν ακούς και Μπάσο, αλλά ούτε προβλήματα.

Μία χαρά τα λέει το παιδί.
Εγκυρότατα.


Πολύ καλά τα λέει, το ηχείο είναι όντως τσιμπημένο, φαίνεται από τα σχεδιαγράμματα. Για καμπανάκια και χαϊενταδικες μουσικές να βγαζ "αναλυση".
Αλλά ξύνει στα νορμάλ, τα γνωστά.
Θέλει το ταργκετ κερβ του φτηνού, το ρολλ οφ ρε φίλε, έτσι όπως ήταν το φτηνό άμα κάνουμε το ακριβό θα είμαστε οκ, θα έχουμε δώσει αρκετά λεφτά για να έχουμε ηχείο που να δείχνει ότι είναι ακριβό, και δε θα μας ξύνει τα αφτιά πλέον.

Μία χαρά τα λέει το παιδί. Απλώς δεν είναι μόνο 1-2 ντιμπι κάτω, θέλει σιδέρωμα. Οκ, ευγενικά το λέει, 1-2 ντιμπι. Άντε να είναι 3-4 ή 5-6 σε κάνα σημείο, πως κάνεις έτσι.

Έγκυρο.


Ε μα τι λέμε τόση ώρα.

Εγκυρότατο.

Η αίσθηση είπαμε, ειναι τα ξύλα. Γυαλισμένα, ψηλή τιμή, ωραία αίσθηση.

Μικρότερο από το φτηνό, οκ, με λιγότερο Μπάσο, οκ, αλλά η αίσθηση είναι εδώ του ακριβού.

Πολύ καλά τα λέει. Έγκυρο.

Φυσικά δεν υπάρχει σύγκριση.
2 κλάσεις τιμής τα χωρίζουν, όχι 1.
Το ένα είναι φτηνό και οκ παιζ πλούσια αλλά δε μας κάνει δεν έχει αίσθηση ακριβού, το άλλο όμως είναι ακριβό, και με λίγο eq κάπως θα το φέρουμε να παιζ σα το φτηνό, σιγά τώρα, δίνει πάντως την αίσθηση του ακριβού, ωραία.
Μα το άλλο είναι μαύρο ρε.

Τι σύγκριση τώρα.


Όλα σωστά. Έγκυρα.
+1 από μένα.
Πώ τώρα σε μεγάλες απαντήσεις πρέπει να αποκρίνομαι αντίστοιχα :oops:o_O😆. Ας τα πάρουμε ένα ένα και αν κάτι ξεχάσω συγχωρέστε με.
Η ακροάσεις έγιναν σε διαφορετικούς χώρους, αλλά σε ακριβώς το ίδιο "τρίγωνο" και με το ίδιο πρόγραμμα. Η απόσταση ήταν ~180cm και εγώ απείχα εξίσου, με refinement λίγο μπρος πίσω, και για τα δύο ηχεία, αναλόγως του sweet spot. Τα kali τα άκουσα σε χώρο με σωστές αποστάσεις τοίχων, πατούσαν σε ηχοαπορροφητικές βάσεις, και τριγύρω υπήρχε σχετικό treatment. Τα B&W τα άκουσα στον χώρο μου, διαστάσεων 3,5μ*3,5μ περίπου, με το να είναι κολλημένα στον τοίχο πίσω και στον ένα τοίχο πλάγια, δηλ. όπως "κάθονται" σύμφωνα με τον υπόλοιπο χώρο. Χωρίς να είμαι ειδικός, μου φαίνεται ότι οι συνθήκες για τα Kali ήταν καλύτερες σε κάθε περίπτωση.
Όσον αφορά την αναφορά μου στην τιμή-αξία-ποιότητα κ.τ.λ. Παιδιά ήταν ξεκάθαρο. Για παράδειγμα καλές οι φωνές στα Kali και ναι για τα λεφτά τους δεν μπορεί να έχει κανείς παράπονο, αλλά τα B&W ήταν σε άλλο επίπεδο. Ήταν ξεκάθαρο αυτό. Τα πρίμα των Kali ήταν rolled off αλλά όχι σωστά. Δεν είπα ότι θέλω το target curve του φτηνού (πώς βγήκε αυτό το συμπέρασμα αφού είπα ότι είναι rolled off? απλά μίλησα για τα τσιμπημένα πρίμα των 805 και θα τα κατέβαζα λίγο, αλλά όχι 5-6 και σε κανένα σημείο, και πάλι πως βγήκε αυτό το συμπέρασμα??). Τώρα για το μπάσο δεν ξέρω, των Kali, στον συγκεκριμένο χώρο, ήταν απλά πλαδαρό, χωρίς τον αναμενόμενο έλεγχο.
Δεν έκανα αναφορά τιμής "πλούσιος ήχος για την τιμή του" , υπονοώντας ή ακούσια πέφτοντας σε εσωτερική αντίφαση. Στο παρόν νήμα συγκρίνονται τα Kali (~650 ευρώ καινούρια) με τα B&W 805N (~1200 ευρώ μεταχειρισμένα). Αν βγάλουμε τον παράγοντα τιμής τα B&W είναι άλλης κατηγορίας. Αν αξίζουν τα διπλά χρήματα, και μάλιστα μεταχειρισμένα 15ετίας...εκεί ξεκινάει άλλη κουβέντα. Δεν αξίζει να μπαίνουμε στο τρυπάκι των φτηνών ειρωνειών. Δεν μίλησα στο ποστ για ανωτερότητα εμφάνισης, για φινιρίσματα, γυαλίσματα, καρτελάκια τιμών κτλ, ούτε έκανα επικλήσεις σε μπράντα. Μάλιστα ήμουν περισσότερο προκατειλημμένος αρνητικά για τα 805, ως παλιά και ανεξήγητα ακριβά για εμένα. Από την άλλη πήγα θετικά προκατειλημμένος για τα Kali, καθώς έχει βουήξει το διαδίκτυο για αυτά και δεν υπάρχει reviewer που να μην τα εκθειάζει. Για τον λόγο αυτό ακριβώς ανέφερα τα αρνητικά του κάθε ηχείου, συνοψίζοντας στο τέλος ότι το 805 μου έδωσε με σαφήνεια την αίσθηση του ανώτερου ηχείου όχι από αισθητική (καθώς ποτέ δεν αναφέρθηκα σε αυτή) αλλά από ακουστική άποψη.
Είναι προσωπικές εντυπώσεις, και ως εντυπώσεις δεν αποτελούν ξεκάθαρη τοποθέτηση. Δεν θα μπορούσα να πω ότι 100% το ένα είναι καλύτερο από το άλλο, αφού οι παράγοντες που παίζουν ρόλο είναι άπειροι, ενώ ακόμα και να κατάφερνα να τα είχα σε εργαστηριακό περιβάλλον πάλι θα έκανα προσωπική επιλογή, σύμφωνα με τα δικά μου ακούσματα και τις μετρήσεις των δικών μου αυτιών.


Αυτόν εδώ να μην τον παρεξηγείς.. (την πάτησα κι εγώ κάποτε στην αρχή :rolleyes:).
Είναι ψυχούλα, βοηθάει πολύ και στα τεχνικά είναι άριστος.
Έφαγε πολύ τιμωρία μικρός για τις ''επικίνδυνες απόψεις'' του και είναι λίγο οξύς.. :biggrin:

file-20170801-766-hr8zux.jpg

Το δουλεύουμε.. ❤
:lolsign:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.432
Reaction score
125.790
Δηλ με μια σχετική φροντίδα μπορείς να το έχεις μια ζωή..
Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλα λόγια μη λες. 😂

Μια ζωή την έχουμε, κι αν δε τη γλεντησουμε τι θα καταλάβουμε τι θα..

Δικό σας 🤣😜😂




ΥΓ. Αδερφέ φινλα, επειδή είσαι πολύ καλό παιδί και δε ξυνιζεις στα ξινά μου, όπως θα άρμοζε ίσως 😜🤣😂 δε σημαίνει ότι θα σε αφήσω ήσυχο να πάρεις χρεπια χωρίς να μουρμουράω τα αποδεδειγμένα (μετρητικά) δεδομένα. Τα δορυφορακια λοιπόν, στους 70 πόντους απόσταση από τον πίσω τοίχο, έχουν κάτι ωραίες τραμπαλες στην απόκριση, να κάνεις τσουλήθρα σα παιδί στις λάσπες, με χαμόγελο μέχρι τα αφτιά.

Το δορυφορίδι λοιπόν, μπαίνει είτε κολλητά στον τοίχο (αντε, άσε 5 πόντους για να βάλεις λίγη απορρόφηση εκεί) είτε μακριά από αυτον:

Screenshot_20211117_171435_com.android.chrome.jpg


Το καλυτεροτερο είναι να μπει μέσα στον τοίχο το δορυφορίδι. Ντου γιου νόου καρδιοειδές;

ΥΓ. 2. Το ανωτέρω σχηματακι είναι από την μαμά τζενελεκ, κι όποιος διαφωνεί με δαύτο, να πα ν' αλλάξει χόμπι, υπάρχει και το ψάρεμα.

Τα υπόλοιπα είναι άρες μάρες κουκουναρες κουραφέξαλα όλε.
 
Last edited:

Μηνύματα
290
Reaction score
140
Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλα λόγια μη λες. 😂

Μια ζωή την έχουμε, κι αν δε τη γλεντησουμε τι θα καταλάβουμε τι θα..

Δικό σας 🤣😜😂




ΥΓ. Αδερφέ φινλα, επειδή είσαι πολύ καλό παιδί και δε ξυνιζεις στα ξινά μου, όπως θα άρμοζε ίσως 😜🤣😂 δε σημαίνει ότι θα σε αφήσω ήσυχο να πάρεις χρεπια χωρίς να μουρμουράω τα αποδεδειγμένα (μετρητικά) δεδομένα. Τα δορυφορακια λοιπόν, στους 70 πόντους απόσταση από τον πίσω τοίχο, έχουν κάτι ωραίες τραμπαλες στην απόκριση, να κάνεις τσουλήθρα σα παιδί στις λάσπες, με χαμόγελο μέχρι τα αφτιά.

Το δορυφορίδι λοιπόν, μπαίνει είτε κολλητά στον τοίχο (αντε, άσε 5 πόντους για να βάλεις λίγη απορρόφηση εκεί) είτε μακριά από αυτον:

View attachment 240927

Το καλυτεροτερο είναι να μπει μέσα στον τοίχο το δορυφορίδι. Ντου γιου νόου καρδιοειδές;

ΥΓ. 2. Το ανωτέρω σχηματακι είναι από την μαμά τζενελεκ, κι όποιος διαφωνεί με δαύτο, να πα ν' αλλάξει χόμπι, υπάρχει και το ψάρεμα.

Τα υπόλοιπα είναι άρες μάρες κουκουναρες κουραφέξαλα όλε.
Εννοείται δεν κρατάω "κακίες" , και ακόμα και οι ξυνίλες αν έχουν θετική διάθεση προστασίας και συμβουλής είναι καλοδεχούμενες. Είναι δύσκολο νομίζω κάποιος να αγαπά τη μουσική και να είναι ¨κακός", εκτός και αν είναι ο Σαλιέρι :p .
Ενδιαφέρον το σχήμα της Genelec, εκείνο που παρατηρώ όμως είναι ότι τα ηχεία της είναι rear ported, και όχι front ported. Δεν παίζει κάποιο ρόλο και αυτό στην απόσταση από τον πίσω τοίχο; Και απορία Νο2 , αν κάνω μετρήσεις με λευκό θόρυβο από youtube και μικρόφωνο κινητού θα είναι αξιόπιστες;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.432
Reaction score
125.790
Όχι κι όχι.

Άμα έχει τρύπα από πίσω, ε, άσε 2 πόντους. Στους 3 είσαι ήδη λαρτζ. Δηλαδή άμα χωράει το πουλί σου από πίσω, ε, χωράει να βγει κι ο αέρας από το πορτ. 😂🤣

Μετρήσεις με κουνιστο μικρόφωνο, κι όχι όποιο κι όποιο μικρόφωνο (της μαρινελλας 😂😁🤣δε κάνει), αυτό που θέλει το Ντιράκ.

Γιου μικ. Όλο μαζί, γιουμικ.

Μι μικ, γιου μικ, χι μικς, γιου φάουλ.😁🤣
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.191
Reaction score
19.123
Δηλαδή άμα χωράει το πουλί σου από πίσω, ε, χωράει να βγει κι ο αέρας από το πορτ. 😂🤣
:roflmao::roflmao::p

Respect σε όσους κάνουν real life test.. :party:(τι λες ρε στον κόσμο:rofl:)
Δεν βολεύει κι ο τοίχος..:biggrin:
 






daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.925
Reaction score
77.591
Μαμά κοίτα πως φτιάχνουν ηχειακια.

Για περιφερειακά τα θέλω.
αν μπει η μαμα....παει στο διαλο μπορει κ να προσπεράσει...
αν μπει κανας μπαμπας που εχει μαθει στα 2καναλα.....αντε να ξεφύγεις

:lol: :lolsign:

1645190551717.png
 








Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.696
Μηνύματα
2.870.198
Members
37.941
Νεότερο μέλος
daemon76
Top