B&W club









Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
αν και ειναι λαθος η τοποθετηση μακρια απο την οθονη, δεν ειναι τυχαιο που εβαλαν τρια ιδια.




View attachment 181602
Βεβαια η τοσο μεγαλη ανυψωση των ηχειων στην δευτερη φωτογραφια,αλλοιωνει τον ηχητικο χαρακτηρα των ηχειων που ηθελε να πετυχει ο σχεδιαστης.
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
κατι θα ξερουν βρε....εξαλλου τα εβαλαν στο υψος ακροασης που πρεπει.....
...δεν νομιζω οτι μπορουμε να σχολιασουμε τα στουντιακα δεδομενα...
Κωστα,απο την στιγμη που αλλαζεις την θεση του ηχειου στον κατακορυφο αξονα,εκτος των αλλων προβληματων,μειωνεις αρκετα τον ογκο των χαμηλων και αλλαζεις την συμπεριφορα του ηχειου ως προς το floor-ceiling bounce cancellation,κατι που σε τοσο ακριβων προδιαγραφων ηχειο σιγουρα θα το εχει μελετησει ο σχεδιαστης!

Αν δεν γνωριζεις την θεωρια πισω απο αυτο,πρακτικα σου λεω οτι ο ιδιος εχω ανυψωσει τα παλια μου ηχεια 9 εκατοστα για την μειωση ενος στασιμου,κατι το οποιο βεβαια πετυχε αλλα μειωσε και τον ογκο του μπασσου κατα πολυ!

Και εδω οπως το βλεπω ειμαστε γυρω στα 30 εκατοστα.
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
Βεβαια η τοσο μεγαλη ανυψωση των ηχειων στην δευτερη φωτογραφια,αλλοιωνει τον ηχητικο χαρακτηρα των ηχειων που ηθελε να πετυχει ο σχεδιαστης.
Tι έκανε λέει? αλλοιώνει? τι ?
Γιατί αλλοιώνει? που το είδες αυτό?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Αν δεν γνωριζεις την θεωρια πισω απο αυτο,πρακτικα σου λεω οτι ο ιδιος εχω ανυψωσει τα παλια μου ηχεια 9 εκατοστα για την μειωση ενος στασιμου,κατι το οποιο βεβαια πετυχε αλλα μειωσε και τον ογκο του μπασσου κατα πολυ!

Και εδω οπως το βλεπω ειμαστε γυρω στα 30 εκατοστα.
Γιάνννη...το μπάσο που έχεις δεν είναι από τα ηχεία αλλά από τους τονισμούς του χώρου....
λογικό οποιαδήποτε ανύψωση να σου αλλάξει το ''μπάσο'' αυτό

αν είχες sub(και έμπαινες στην ίδια διαδικασία αλλαγής ύψους δηλαδή)...απλά θα έχανες λίγο gain....θα το συμπλήρωνες από το ρυθμιστικό και θα ήσουν οκ
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
Βεβαια η τοσο μεγαλη ανυψωση των ηχειων στην δευτερη φωτογραφια,αλλοιωνει τον ηχητικο χαρακτηρα των ηχειων που ηθελε να πετυχει ο σχεδιαστης.
αυτό που ο σχεδιαστής του studio έκανε λάθος και τον διορθώνει το μέλος του avsite με ξεπερνάει.
ζούμε μεγάλες στιγμές.
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Γιάνννη...το μπάσο που έχεις δεν είναι από τα ηχεία αλλά από τους τονισμούς του χώρου....
λογικό οποιαδήποτε ανύψωση να σου αλλάξει το ''μπάσο'' αυτό

αν είχες sub(και έμπαινες στην ίδια διαδικασία αλλαγής ύψους δηλαδή)...απλά θα έχανες λίγο gain....θα το συμπλήρωνες από το ρυθμιστικό και θα ήσουν οκ
Λες το ιδιο πραγμα...αλλιως.
αυτό που ο σχεδιαστής του studio έκανε λάθος και τον διορθώνει το μέλος του avsite με ξεπερνάει.
ζούμε μεγάλες στιγμές.
Εσυ που εισαι πιο μορφωμενος απο εμενα στο θεμα,θα μπορουσες να μου απαντησεις τεχνικα για να καταλαβω την αντιρρηση σου;Περιμενω.
 
  • Like
Reactions: PMC

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
φυσικά. η αντίρρηση μου είναι πως σε ένα studio εκατομμυρίων που φτιάχτηκε από ανθρώπους με σπουδές και απίστευτη εμπειρία στην αναπαραγωγή ήχου για να χρησιμοποιηθεί για post production και recording η ανύψωση των ηχείων καυτηριάζεται από ένα μέλος ενός φόρουμ σαν το δικό μας.
Κανονικά θα έπρεπε να σε κοροϊδεύουμε και βλέπεις πως προσπαθούν να σου εξηγήσουν. αν το κατάλαβες έχει καλώς, αν όχι δεν μπορεί να σε βοηθήσει κανείς. μα κανείς.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Λες το ιδιο πραγμα...αλλιως.
καθόλου ίδιο

μίλησες για αλλοίωση του χαρακτήρα του ηχείου
σου απαντάω ότι δεν είναι έτσι
κόλπο είναι για να καθαρίσουν οι χαμηλές (ίσως και κάποιες μεσαίες)...αλλά θέλει ισχύ για να αποδώσει
τα b&w έχουν...τα δικά σου όχι

και ειδικά στην περίπτωση σου
είναι απόλυτα δικαιολογημένο από την ώρα που δεν έχεις κινητήρα για χαμηλές αλλά βασίζεσαι αποκλειστικά στο μπουμπούνισμα του χώρου για να σου αποδώσει τυχαία ψευδομπάσο
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
φυσικά. η αντίρρηση μου είναι πως σε ένα studio εκατομμυρίων που φτιάχτηκε από ανθρώπους με σπουδές και απίστευτη εμπειρία στην αναπαραγωγή ήχου για να χρησιμοποιηθεί για post production και recording η ανύψωση των ηχείων καυτηριάζεται από ένα μέλος ενός φόρουμ σαν το δικό μας.
Κανονικά θα έπρεπε να σε κοροϊδεύουμε και βλέπεις πως προσπαθούν να σου εξηγήσουν. αν το κατάλαβες έχει καλώς, αν όχι δεν μπορεί να σε βοηθήσει κανείς. μα κανείς.
Φυσικα και δεν μου απαντησες τεχνικα,διοτι εισαι ΑΣΧΕΤΟΣ!

Εγω παραμενω στην πιο πανω παρατηρηση μου και θα σου πω και γιατι το κανανε.Συμβιβαστηκαν ετσι επειδη οι θεσεις των μαστεραδων ειναι σε πολυ μεγαλυτερο υψος απο τις οικιακες και τα ηχεια προοριζονται για οικιακο περιβαλλον.Τα σηκωσαν-αντι να δωσουν rake angle οπως θα επρεπε να κανουν,επειδη μπροστα ειναι η κονσολα!Τωρα,αν τους χαλασαν και ολη την ηχητικη ποιοτητα βγαζοντας τους το λαδι με την ισοσταθμιση για να τα φερουν οπως πρεπει,κακο του κεφαλξου τους!

Με λιγα λογια,μην κρινεις οταν εισαι ΑΣΧΕΤΟΣ!

καθόλου ίδιο

μίλησες για αλλοίωση του χαρακτήρα του ηχείου
σου απαντάω ότι δεν είναι έτσι
κόλπο είναι για να καθαρίσουν οι χαμηλές (ίσως και κάποιες μεσαίες)...αλλά θέλει ισχύ για να αποδώσει
τα b&w έχουν...τα δικά σου όχι

και ειδικά στην περίπτωση σου
είναι απόλυτα δικαιολογημένο από την ώρα που δεν έχεις κινητήρα για χαμηλές αλλά βασίζεσαι αποκλειστικά στο μπουμπούνισμα του χώρου για να σου αποδώσει τυχαία ψευδομπάσο
Δεν βασιζομαι στο μπουμπουνισμα.Το μπασσο μου μεχρι εκει που κατεβαινει ειναι φλατ στο αυτι.Αυτο που λες ισχυει για χωρους αφροντιστους ηχητικα.Ισως το λες αυτο διοτι δεν εχεις ακουσει χωρο με πολλες μπασσοπαγιδες...
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Καλέ, βλέπω στην υπογραφή του Γιάνννη ότι έχει "MENSA approved IQ 161"!!
Αυτός έχει πιο πολύ από μένα!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.097
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top