Bad sound kills good music


A

amoustakas

Guest
Μα ουσιαστικά αυτό λες όταν υποστηρίζεις πως ο "κακός ήχος σκοτώνει τη μουσική". Μπορώ να δεχτώ πως ο κακός ήχος σκοτώνει τα αυτιά σου, την ψυχολογία σου, την ηρεμία σου κτλ και γενικά έχει αρνητική επίδραση σε σένα. Άσε όμως τη μουσική έξω από αυτό, δεν πρόκειται να πάθει τίποτα από τον κακό ήχο.
Ρε παιδιά πώς ορίζεται ο καλός και κακός ήχος; Δεν είναι υποκειμενικό αυτό;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.457
Μα ουσιαστικά αυτό λες όταν υποστηρίζεις πως ο "κακός ήχος σκοτώνει τη μουσική". Μπορώ να δεχτώ πως ο κακός ήχος σκοτώνει τα αυτιά σου, την ψυχολογία σου, την ηρεμία σου κτλ και γενικά έχει αρνητική επίδραση σε σένα. Άσε όμως τη μουσική έξω από αυτό, δεν πρόκειται να πάθει τίποτα από τον κακό ήχο.
Αμήν!!
 

Μηνύματα
484
Reaction score
585
Ρε παιδιά πώς ορίζεται ο καλός και κακός ήχος; Δεν είναι υποκειμενικό αυτό;
στη δουλειά μου παλιά (στο ζωντανό) λέγαμε αν δεν ακούσουμε σχόλια για τον ήχο μετά τη παράσταση όλα καλά :biggrin:
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Ρε παιδιά πώς ορίζεται ο καλός και κακός ήχος; Δεν είναι υποκειμενικό αυτό;
Υπάρχουν αντικειμενικά στοιχεία, μάλιστα μετρήσιμα. Ο καθένας βέβαια μπορεί να έχει άποψη στο θέμα και να ακούει όπως γουστάρει, να μην του αρέσει ο αντικειμενικά καλός ήχος.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...

Τεσπα όσο προχωράει το θέμα....τρίζει ο θρόνος του σκαλ. :biggrin:

Θα σας πω μια ιστορία, έτσι να πειράξω λίγο το νέο κυμα:biggrin:
...
Αμφιβάλλω...Θα υπενθυμίσω λοιπόν ένα σημείο καμπής από την ιστορία του παρόντος forum σε μερικά χαρακτηριστικά μηνύματα.Ακόμα και ύστερα από χρόνια,προξενούν πονοκέφαλο.
Οποιοσδήποτε συνειρμός προς σύγχρονες καταστάσεις θα ήταν...καταχρηστικός. :sneaky:








Καταναλώνονται με ευθύνη του αναγνώστη,όπως και η μουσική με ευθύνη του εκάστοτε ακροατή... :sneaky:
 
Last edited:

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Αμφιβάλλω...Θα υπενθυμίσω λοιπόν ένα σημείο καμπής από την ιστορία του παρόντος forum σε μερικά χαρακτηριστικά μηνύματα.Ακόμα και ύστερα από χρόνια,προξενούν πονοκέφαλο.
Οποιοσδήποτε συνειρμός προς σύγχρονες καταστάσεις θα ήταν...καταχρηστικός. :sneaky:








Καταναλώνονται με ευθύνη του αναγνώστη,όπως και η μουσική με ευθύνη του εκάστοτε ακροατή... :sneaky:
Εντάξει.... το να εκθρονίσεις τον βασανιστη της υψηλής πιστότητας δεν είναι εύκολο..... αλλά έχει κάτι μπουμπούκια, μα κάτι μπουμπουκια :biggrin:
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ρε παιδιά πώς ορίζεται ο καλός και κακός ήχος; Δεν είναι υποκειμενικό αυτό;
Εγώ σαν καλό ήχο θεωρώ αυτόν που έρχεται χωρίς τσιρίδες, χωρίς κροταλίσματα και παραμορφώσεις ( τουλάχιστον όχι ακουστές, δεν είμαι και παλμογράφος ) και θα εκτιμήσω δεόντως τη στερεοφωνική εικόνα σε όλες τις διαστάσεις με λεπτομέρεια. Τρελαίνομαι για ζωντανές ηχογραφήσεις, να ακούω το κοινό πίσω στο βάθος και να καταλαβαίνω τί λένε.
Παράδειγμα: Κώστας Χατζής - Μαρινέλλα "Ρεσιτάλ"
Λατρεύω τη δυνατότητα να ξεχωρίζω τις φωνές στα back vocals των τραγουδιών, με κάθε φωνή να έχει τη δική της θέση, με όγκο και σαφήνεια. Όλως παραδόξως, αυτά κατά καιρούς τα έχω ακούσει και απο το δικό μου σύστημα.
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Καλο ειναι να ασχολεισαι με οτιδηποτε, αρκει να μη σου γινει εμμονη, δηλαδη ''πρεζα''. Τοτε, φευγει ο σκοπος και ερχεται ο αυτοσκοπος. Δηλαδη, μια τρυπα στο νερο. Αρχιζεις να κανεις αυτα που κατηγορουσες στους άλλους. :)
Επισης, καλο ειναι, οταν καθομαστε στον καναπε μας να ακουμε μουσικη και οχι πως παιζει το συστημα...

Παρ'ολα αυτα, μια ακροαση στου φιλου μου του γιατρουλη θα την ηθελα... :) :) :)
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Και είχα πει να μην τα βάλω.......αλλά ?
View attachment 145920

View attachment 145916

View attachment 145918

View attachment 145919

View attachment 145917



:lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign:
Post automatically merged:

Οποία βάζει λαικ να γράφει για ποιο απ όλα ......:p




Έκανα like για την φωτό νούμερο 5. :spiteful:
Post automatically merged:

Θα απαντησω στον Τζιο που συνεχιζει το...βιολι του με 2 παραδειγματα ολιγον αντριχιαστικα. :)

Συναισθημα νο. 1
Οταν ακουω ακόμα κι απ' τα ακουστικα του κινητου μου το Mirage των Camel, δυαλυομαι τοσο πολυ που μπορω να φουνταρω απ' την ταρατσα. Πραγματικα, απο την πρωτη νοτα, αυτο το αραβουργημα, μου κομματιαζει την ψυχη. Υπενθυμιζω οτι το ακουω απο τοτε που ειχα ενα φορητο ραδιοκασετοφωνο.
Συναισθημα νο. 2
Οταν ακουω το the will to kill των Μalevolent Creation και μπεις στο δωματιο φωναζοντας ''χαμηλωσε τη μουσικη'' μπορει να αρπαξω κανενα μαχαιρι και να στο καρφωσω στο ματι επειδη ταραξες την πώρωσή μου.
Το συστημα σου, μπορει να σου δωσει τετοια συναισθηματα;

Τωρα εσυ ο καημενουλης θα μου πεις και με το δικιο σου φυσικα, οτι ''μωρη εσυ εισαι για τα σιδερα και θες ζουρλομανδυα, τι δουλεια εχουν τα στερεοφωνικα;''
Αν σκεφτεις την παραπανω προταση, δινεις μονος σου την απαντηση περι ''ποιοτητας'' της αναπαραγωγης.

Και ξαναλεω: Η μουσικη απο μονη της δεν εχει σχεση με τις ιδεοψυχαναγκατικες μας ανοησιες Γνωριζω μια χουφτα μαεστρους με πτυχια σε αρκετα οργανα που δεν εχουν ιδεα τι ειναι η ''πιστη αναπαραγωγη''. Εμεις απλως μπηκαμε σε αναν κυκλο και κυνηγαμε την ουρα μας. Τωρα, το γεγονος της αυθυποβολης περι βελτιωσης του ηδη καλου σε καλυτερο διοτι ''κατι λειπει''μου θυμιζει το τσιγαρο: Αν δεν εχεις καπνισει ποτέ, δεν προκειται να σου λειψει.
Η μουσικη για μενα δεν ειναι μονο διασκεδαση. Λειτουργει ως ψυχοτροπο.



Malevolent Creation;;; :D:focus:
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Παρατηρειται ότι κάθε χρόνο πριν τις εορτές
ανεβαινει η ένταση ανεξαρτητως του θέματος που συζητειται.
Ας μου επιτραπεί λοιπόν σαν μικρή συμβολή στην δημόσια υγεία
(και στην δική μου εννοείται)...

https://psychinfo.gr/psychforall/eq/depression/hd/
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Παρατηρειται ότι κάθε χρόνο πριν τις εορτές
ανεβαινει η ένταση ανεξαρτητως του θέματος που συζητειται.
Ας μου επιτραπεί λοιπόν σαν μικρή συμβολή στην δημόσια υγεία
(και στην δική μου εννοείται)...

https://psychinfo.gr/psychforall/eq/depression/hd/



Καλά, όλοι για δέσιμο είμαστε, δεν μας είπες τίποτα νέο. :p
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Παρατηρειται ότι κάθε χρόνο πριν τις εορτές
ανεβαινει η ένταση ανεξαρτητως του θέματος που συζητειται.
Ας μου επιτραπεί λοιπόν σαν μικρή συμβολή στην δημόσια υγεία
(και στην δική μου εννοείται)...

https://psychinfo.gr/psychforall/eq/depression/hd/
Με αυτό το σκεπτικό, κάθε μέρα είναι μια γιορτή. Αφου κάθε μέρα υπάρχουν εντάσεις. Έχουμε ταμπεραμέντο!
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Παρατηρειται ότι κάθε χρόνο πριν τις εορτές
ανεβαινει η ένταση ανεξαρτητως του θέματος που συζητειται.
Ας μου επιτραπεί λοιπόν σαν μικρή συμβολή στην δημόσια υγεία
(και στην δική μου εννοείται)...

https://psychinfo.gr/psychforall/eq/depression/hd/
Καλά ! αυτό δεν εξηγεί-δικαιολογεί ότι οι μισοί σχεδόν αρπάζονται με τους άλλους μισούς στο παρόν νήμα.
Μάλλον κάποιος ανάδρομος Ερμής παίζει , τον Νοέμβριο και μετά , το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πότε θα στρώσει ο γαμήδης , να ησυχάσουμε.
 


Μηνύματα
484
Reaction score
585
Παρ'ολα αυτα, μια ακροαση στου φιλου μου του γιατρουλη θα την ηθελα...
να πας. Αλλά να ξέρεις ότι πρόκειται για βίτσιο. Μια ζωή διαβάζουμε για flat αποκρίσεις και εσύ θες να πας στον κατήφορο :biggrin: .
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Ναι. ότι θα μου στείλεις ένα ζευγάρι Κλάιν μάιν και ένα sub σε καλή τιμή.
Σαμπ δε πουλάμε. :tongue:

Κλάιν Μάιν μια τριάδα ή μια πεντάδα, για αρχή. ;)

Κάπως έτσι ξεκινάει το φονικό. 8-)

Κι αφού είμαστε σε τεχνικό φόρουμ για μηχανές, ας δούμε μια άλλη πλευρά της διασκέδασης:

Είναι πολύ ωραίο, πέραν της μουσικής αυτής καθ'εαυτής, να έχεις τη δυνατότητα να αποκρυπτογραφείς την εξέλιξη των ηχογραφήσεων, έχοντας στημένο ένα σεταπ που βγάζει ακτινογραφία στην εκάστοτε ηχογράφηση, οπότε και παρατηρείς στο πέρασμα των χρόνων τι διαφοροποιήσεις υπήρξαν στο μαστερινγκ, είτε γιατί έπρεπε να χωρέσει σε βινύλιο, είτε γιατί εισήλθε στον πόλεμο εντυπώσεων της υψηλής μέσης στάθμης και κατ'επέκτασιν της συμπίεσης, είτε το σημείο που απελευθερώνεται από τα δεσμά του περιορισμού και δίνει άπλετο συχνοτικο και δυναμικό εύρος, καταλήγοντας σε τέτοια δείγματα που αν δεν έχεις πληθώρα σαμπ, είσαι καταδικασμένος να μη τα ακούσεις ποτέ των ποτών:


Το ενδιαφέρον στη διαδρομή, είναι ότι αρχαίες ηχογραφήσεις ακούγονται αναπάντεχα αληθοφανείς, ασχέτως της έλλειψης της πρώτης οκταβας, όπως λόγου χάριν εδώ:


Και μη μου πείτε ότι δεν έχει ενδιαφέρον αυτή η ηχητική εξέλιξη, και από τεχνικής άποψης αλλά και από πλευράς τρόπον τινά "ανακάλυψης" ενός μικρού εξερευνητή του παγκόσμιου μουσικού διαθέσιμου τοπίου! ;)

Ζήτω οι μηχανές ρε! :drinks:
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
να πας. Αλλά να ξέρεις ότι πρόκειται για βίτσιο. Μια ζωή διαβάζουμε για flat αποκρίσεις και εσύ θες να πας στον κατήφορο :biggrin: .
Κατηφορος - ανηφορος, ειναι αδιαφορα. Μολις βαλουμε αυτα που θελω, θα γινει κρανιου τοπος εκει μεσα...Ολα ισιωμα μετα. Πολεμος θα γινει. Γιατι δε θα παιξει ηρεμιστικη μουσικη. Μονο πολεμος. Θα ξεκινησουμε χαλαρα με Napalm Death και σιγα-σιγα θα ανεβαινουμε..Να...ξεκολλησουν λιγο κι αυτα τα ερμα τα σαμπ που ''τεμπελιαζουν'' με Πινκ Φλόιντ και αηδιες....:p:p:p
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Παρατηρειται ότι κάθε χρόνο πριν τις εορτές
ανεβαινει η ένταση ανεξαρτητως του θέματος που συζητειται.
Ας μου επιτραπεί λοιπόν σαν μικρή συμβολή στην δημόσια υγεία
(και στην δική μου εννοείται)...

https://psychinfo.gr/psychforall/eq/depression/hd/
Απορώ πώς και δεν έχουν θιγεί ακόμα τόσο ζωτικά και πρωτότυπα στοιχεία και σε διαφημίσεις από τη γνωστή αλυσίδα παιχνιδάδικων που κάνει κάθε χρόνο αντίστροφη μέτρηση.
...
Ζήτω οι μηχανές ρε! :drinks:
Αν μη τι άλλο,έχουν το προτέρημα ότι άπαξ και προγραμματιστούν ορθώς,σπανίως σε απογοητεύουν και ακόμα σπανιότερα προβάλλουν έκτακτες απαιτήσεις στις οποίες θα μπορούσες εσύ να απογοητεύσεις.. :sneaky:
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.121
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top