BARF - συνταγή ala Costas EAR

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
1. Οι υδατάνθρακες δεν είναι απαραίτητοι στον άνθρωπο. Μπορεί να ζήσει και με λιγότερα από 80 γραμμάρια τη μέρα.

2. Γιατί τους κόβουν τα αυτιά;

3. Εγώ άνετα θα αγόραζα τα "κόκαλα", όπως τα ονομάζουν, για να τρέφομαι και ας μην έχω οικονομικό πρόβλημα.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Το σκύλο μου τον φοβάται όλος ο κόσμος.
Ακόμα και ο γείτονας, που έχει σκύλο εδώ και από πάντα.
Ούτε τα κλειδιά της εξώπορτας δε μπορώ να του αφήσω του γείτονα για να μπεί μέσα να τον ταιζει, όταν λείπω. Το ταιζει απ'εξω και δε πρόκειται να φάει τίποτε άλλο, μα απολύτως τίποτα, εκτός από τα κόκκαλα που έχω κόψει.
Ούτε οι γονείς μου δε μπαίνουν στην αυλή για να ανέβουν στο σπίτι, αν δε το μαζέψω το σκυλί (με εντολή, όχι να το δένω και βλακείες).

Να ο κακός ο δράκος που φοβάται όλος ο κόσμος, θαυμάστε αγριάδα:


:lolsign::lolsign::lolsign::lolsign::lolsign::lolsign:

Ας σοβαρευτούμε...

Στο βίντεο αυτό, βλέπετε εκτέλεση 3 εντολών: έλα, κάτσε, κάτω. Και την απαραίτητη επιβράβευση: μπράβο.

Οπότε, πάμε στο θέμα της βασικής εκπαίδευσης, η οποία είναι τραγικά σημαντική για κάθε σκύλο.

Και θα ξεκινήσω νέο θρεντ, για αυτό το πραγματικά τερατωδους σημασίας θέμα, την βασική εκπαίδευση του σκύλου μας. ;)
 

Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Να ρωτήσω κάτι?

Δέν είναι πρόβλημα οτι δίνεις ωμό φαγητό στο σκύλο?

Δέν πρέπει να τα ψήνεις - βράζεις?
 



D

Deleted member 23222

Guest
Πρόβλημα υπάρχει αν τα ψήνεις - βράζεις. ;)
Γιατί??
Εγώ μιλάω για τα λεγόμενα...πλατάρια!!

Κάποτε πολλές οικογένειες τα έπαιρναν από τα σφαγεία...στην πατρίδα μου τουλάχιστον...

Σήμερα ειδικά, θα ήταν καταπληκτική λύση...πρωτείνη πιο φθηνή από ρύζι,ψωμί ή μακαρόνια...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Τα πλατάρια είναι σχεδόν ίδια με τα κόκκαλα που χρησιμοποιώ. Απλώς δεν έχει αφαιρεθεί το φιλέτο από το στήθος.

Τα κόκκαλα τα παίρνω 15 λεπτά το κιλό, τα πλατάρια 65 λεπτά το κιλό...

Αν θεωρείς ότι θέλει περισσότερο "ψαχνό" για πιο πολλή πρωτεΐνη, οκ, μπορείς άνετα να χρησιμοποιείς πλατάρια.
 

D

Deleted member 23222

Guest
Τα πλατάρια είναι σχεδόν ίδια με τα κόκκαλα που χρησιμοποιώ. Απλώς δεν έχει αφαιρεθεί το φιλέτο από το στήθος.

Τα κόκκαλα τα παίρνω 15 λεπτά το κιλό, τα πλατάρια 65 λεπτά το κιλό...

Αν θεωρείς ότι θέλει περισσότερο "ψαχνό" για πιο πολλή πρωτεΐνη, οκ, μπορείς άνετα να χρησιμοποιείς πλατάρια.
Με συγχωρείς...
Εσύ απαντούσες για το αν ψήνονται για τα σκυλιά,εγώ νόμισα ότι δεν τα συνιστούσες για ανθρώπινη κατανάλωση...mea culpa..
 

Μηνύματα
173
Reaction score
62
Κωστα ειναι πολλα τα βιντεο που εχεις ανεβασει;), θα συμφωνησω ομως σε αυτο που λες για την εκπαιδευση υπαρχουν αρκετοι που τα αγριευουν χωρις λογο.....
 


Μηνύματα
4.059
Reaction score
776
Πρόβλημα υπάρχει αν τα ψήνεις - βράζεις. ;)
Ναι αλλά δεν υπάρχει κίνδυνος να σκυλιά να μάθουν σε ωμή σάρκα με ότι συνεπάγεται αυτό για την ασφάλεια μας και των φίλων μας;

Επίσης αν είναι κυνηγετικό δεν υπάρχει θέμα μην τρώει το θήραμα όταν το πιάνει;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Ναι αλλά δεν υπάρχει κίνδυνος να σκυλιά να μάθουν σε ωμή σάρκα με ότι συνεπάγεται αυτό για την ασφάλεια μας και των φίλων μας;

Επίσης αν είναι κυνηγετικό δεν υπάρχει θέμα μην τρώει το θήραμα όταν το πιάνει;
Όχι και όχι.

Αυτά είναι αστικοί μύθοι.

Σα το μπαμπούλα. :)
 



Μηνύματα
537
Reaction score
129
...τα λαχανικα πως τα προσθετουμε? τα καταψυχουμε και αυτα μεσα στο μειγμα? εχει νοημα να τα βρασουμε πρωτα?
Παρακληση -απορία=
Με μοσχαρισιο κρεας θα μπορουσαμε να ακουλουθησουμε την ιδια συνταγη-αναλογια υλικων?
(ρωταω γιατι το δικο μου εχει μαλλον δυσανεξια σε κοτοπουλο και σιτηρα).
 


Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
...τα λαχανικα πως τα προσθετουμε? τα καταψυχουμε και αυτα μεσα στο μειγμα? εχει νοημα να τα βρασουμε πρωτα?
Παρακληση -απορία=
Με μοσχαρισιο κρεας θα μπορουσαμε να ακουλουθησουμε την ιδια συνταγη-αναλογια υλικων?
(ρωταω γιατι το δικο μου εχει μαλλον δυσανεξια σε κοτοπουλο και σιτηρα).
Συμβουλευσου ειδικο κτηνιατρο πριν προβεις σε οτιδηποτε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
...τα λαχανικα πως τα προσθετουμε? τα καταψυχουμε και αυτα μεσα στο μειγμα? εχει νοημα να τα βρασουμε πρωτα?
Τα λαχανικά, εντελώς ωμά, τα αλέθουμε σε πολύ ψιλό άλεσμα, όσο πιο ψιλό τόσο το καλύτερο.
Και τα ανακατεύουμε με τον κιμά και ναι στην κατάψυξη.
Όχι, τίποτα δε βράζουμε στην BARF διατροφή. Μόνο ωμά.

Με μοσχαρισιο κρεας θα μπορουσαμε να ακουλουθησουμε την ιδια συνταγη-αναλογια υλικων?
Ναι φυσικά. Αν ψάξεις και στα έτοιμα σκευάσματα BARF, υπάρχουν μοσχαρίσια.
Συμβουλευσου ειδικο κτηνιατρο πριν προβεις σε οτιδηποτε.
Σωστό κι αυτό, αλλά βρες κτηνίατρο που να έχει ασχοληθεί με κατασκευή BARF, στα λινκ που ανέβασα υπάρχουν πολλοί τέτοιοι κτηνίατροι.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top